Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo

Festiwal ORGANy PLUS+ 2023

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy "Dziedziniec"

Festiwal ORGANy PLUS+ 2023

O wydarzeniu

Festiwal ORGANy PLUS+® 2023: JESIEŃ! Dziesięć koncertów, premiery oraz niezliczone emocje podczas tegorocznej edycji ORGANy PLUS+® 2023: JESIEŃ_JUBILEUSZE.

Festiwal ORGANy PLUS+ 2023

UWAGA: KARNET NIE UPRAWNIA DO WSTĘPU NA KONCERT 30.09.2023 w GTS

Po dłuższej przerwie festiwal ORGANy PLUS+® 2023 powraca ze zdwojoną siłą i przechodzi na nowy poziom. Wehikuł czasu zacznie działać w Gdańsku jesienią, gdy zgiełk zabaw plażowych ucichnie, a nastanie radość odkrywania nieoczywistych miejsc i piękna. W tym roku czeka nas wielkie świętowanie. Jubileuszy muzycznych jest co niemiara i kilka ważnych wybraliśmy dla Państwa. Wspólnie będziemy cieszyć się i przypominać, iż muzyka organowa i ta z organami związana ma wiele twarzy, nie tylko tych historycznych, ale również nowych, całkiem współczesnych – pomogą nam w tym niebanalni artyści i takież instrumenty, których walory brzmieniowe nie raz już nas zaskoczyły i oczarowały. Przed nami, jak zwykle, dużo premier i debiutów w trakcie aż dziesięciu tematycznych koncertów tegorocznej edycji festiwalu ORGANy PLUS+® w dniach 28 września – 7 października 2023.

Koncerty, a raczej "rekonstrukcje" zaczniemy z wysokiego C – Marcin Szelest i jego krakowski zespół wokalno-instrumentalny Vasa Consort zainauguruje festiwal tradycyjnie koncertem + Pacelli we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w czwartek 28 września o godz. 19.30. Artyści zaprezentują muzykę, która rozbrzmiewała na dworze polskiego króla – Zygmunta III Wazy. Niebiańską muzykę, którą specjalnie dla niego prezentowali muzycy sprowadzani z Polski i całej Europy, na nasz festiwal przygotowali artyści z Krakowa.

Następnego dnia przeniesiemy się do wnętrza kościoła Św. Jana w Gdańsku. W piątek 29 września o godz. 19.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku zabrzmią dzieła londyńczyka Thomasa Augustina Arne – twórcy hymnu angielskiego, wybitnego autora oper, oratoriów, koncertów, sonat. Niezrównani instrumentaliści zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz solista i dyrygent Andrzej Szadejko przekonają Państwa, że organy Friedricha Johanna Rohde z 1761 roku mogą współtworzyć z orkiestrą jeden organizm promieniujący energią skrzącą się od błyskotliwych pasaży i wpadających w ucho melodii.

Trzeciego dnia festiwalu znajdziemy się w zupełnie nowym wnętrzu. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim premierowo wystąpi młody łódzki zespół Altberg Ensemble pod kierunkiem niezrównanego znawcy muzyki klawiszowej i zespołowej siedemnastego i osiemnastego wieku – Jörg-Andreas Bötticher, profesora słynnej szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis. Tych świetnych artystów usłyszymy w sobotę 30 września o godz. 19.00. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha i Georga Phillipa Telemanna zawierające "polskie klimaty".

Po trzech intensywnych dniach z wybitnymi zespołami w koncercie + Händel posłuchamy subtelnych, niezwykle kunsztownie ornamentowanych arii i sonat Georga Händla w rokokowej sali muzycznej Pałacu Opatów w Oliwie w niedzielę 1 października o godzinie 19.00 w wykonaniu sopranistki o niezwykłym satynowym głosie – Ingridy Gapovej.

W poniedziałek 2 października o godz. 19.30 powrócimy do franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy, by wysłuchać "gdańskiego" koncertu poświęconego dwóm wyjątkowym synom tego miasta. Kompozycje Ewaldta Hintza i Heinricha Döbla usłyszymy w wykonaniu Jörga-Andreasa Böttichera, który zasiądzie tym razem przy wielkich organach Mertena Friese z 1618 roku i alternatywnie przy włoskim klawesynie. Na tych instrumentach towarzyszyć będzie Katarzynie Olszewskiej – utalentowanej młodej polskiej skrzypaczce.

We wtorek 3 października o godz. 19.30 w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie chór kameralny 441 Hz pod kierunkiem Anny Wilczewskiej wykona dwie msze gdańskiego kompozytora Jana Jancy, a towarzyszyć polskim śpiewakom będzie wybitny organista katedry w Kassel, laureat nagrody OPUS KLASSIK – Eckhard Manz.

Do franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy zapraszamy ponownie w środę 4 października na godzinę 20.00. W specjalnym koncercie jubileuszowym wystąpią Goldberg Baroque Ensemble pod kierunkiem Andrzeja Szadejki oraz Gabriela Kleban – sopran, Piotr Olech – alt, Sebastian Mach – tenor, i światowej sławy szwajcarski bas Stephan MacLeod. To będzie ostatni na naszym festiwalu koncert wielkoobsadowy, od tego momentu zaplanowaliśmy interesujące decrescendo….

Holenderski organista Leon Berben w czwartek 5 października o godz. 19.30 ponownie we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy przedstawi nam blask biegłości kompozytorskiej angielskiego mistrza – Wiliama Byrda, którego 400. rocznicę śmierci w tym roku wspominamy. W koncercie pod nazwą +Byrd towarzyszyć mu będzie młoda holenderska cynkistka – Anne Schall.

+ Reger, przedostatni koncert festiwalu, to zarazem ostatni koncert "jubileuszowy", który odbędzie się w piątek 6 października o godz. 19.30 w kościele salezjańskim pw. Św. Jana Bosko na Oruni. Jeden z najlepszych obecnie żyjących interpretatorów muzyki Maxa Regera – prof. Ludgera Lohmanna, zaprezentuje niezwykły twist, komponując program regerowski osnuty wokół kompozycji nieznanego, ale nie mniej wybitnego niemieckiego kompozytora o żydowskich korzeniach, młodszego od Regera o jedno pokolenie – Güntera Raphaela.

Kodą festiwalową będzie kolejny z serii koncert + Bach in Gdańsk w wykonaniu prof. Andrzeja Szadejki, który konsekwentnie przedstawia nam jak rodził się geniusz wielkiego Jana Sebastiana,. Towarzyszyć mu będzie młoda gdańska śpiewaczka – Gabriela Kleban. Zakończenie festiwalu, a jakże odbędzie się we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy, a ostatnie brzmienia usłyszymy w sobotę 7 października o godz. 19.00.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, św. Jana oraz neogotyckiego kościoła św. Jana Bosko, zrekonstruowane wnętrza Pałacu Opatów, nowoczesny na wskroś, lecz nawiązujący do historii Gdański Teatr Szekspirowski oraz kościół pw. Bożego Ciała, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków, a nawet staniemy się świadkami zupełnie nowych zdarzeń muzycznych.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie!

Zapraszamy do Gdańska! Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana, św. Jana Bosko, Bożego Ciała, Pałacu Opatów oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego!

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska,Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE. 

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, Kościół Bożego Ciała

Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Grafito

ORGANy PLUS+® 2023: JESIEŃ 

 

28.09.2023, 19:30 + Pacelli

Kapelmistrz polskiego króla

Kościół Św. Trójcy

 

Vasa Consort (Kraków, debiut)

Marcin Szelest – dyrygent, pozytyw/organy

 

29.09.2023, 19:30 + Arne

W angielskim stylu

kościół Św. Jana

 

Goldberg Baroque Ensemble

Andrzej Szadejko – dyrygent, organy

 

30.09.2023, 19:00 + Alla Polacca (premiera)

W polskim stylu

Gdański Teatr Szekspirowski

 

Altberg Ensemble (Łódź, debiut)

Jörg-Andreas Bötticher (Basel/Szwajcaria, debiut) – maestro di capella

 

1.10.2023, 19:00 + Händel

Niebiańskie głosy, niebiańskie arie

Pałac Opatów

 

Radosław Kamieniarz – skrzypce

Bartosz Kokosza – wiolonczela,

Aleksandra Rupocińska – organy/klawesyn/basso continuo (debiut),

Ingrida Gapova – sopran

 

2.10.2023, 19:30 + Hintz i Döbel (premiera)

Gdański Barok kameralnie

Kościół Św. Trójcy

 

Jörg-Andreas Bötticher (Basel/Szwajcaria, debiut) – organy

Katarzyna Olszewska – skrzypce (Kraków, debiut)

 

3.10.2023, 19:30  + Janca (premiera)

Nowi mistrzowie gdańscy

Kościół Bożego Ciała

 

Eckhard Manz – organy (Kassel/Niemcy, debiut),

Chór Kameralny 441 Hz (Gdańsk, debiut)

 

4.10.2023, 20:00 + Jubileusz (polska premiera)

Poświętujmy razem

Kościół Św. Trójcy

 

Goldberg Baroque Ensemble (Gdańsk)

Gabriela Kleban – sopran (debiut)

Piotr Olech – alt

Sebastian Mach – tenor

Stephan Macleod – bas (Genf/Szwajcaria)

 Andrzej Szadejko – dyrygent (Gdańsk)

 

5.10.2023, 19:30 + Byrd (premiera)

Na 400-lecie mistrza

Kościół Św. Trójcy

 

Leon Berben – organy (Holandia/Ostönnen, debiut)

Anna Schall – cynk (Holandia, debiut)

 

6.10.2023, 19:30 + Reger

Drugi po Bachu

Kościół św. Jana Bosko

 

Ludger Lohmann – organy (Niemcy) (debiut)

 

7.10.2023, 19:00 + Bach in Gdańsk III (1704) (premiera)

Rozsterki i radości pełnoletności

Kościół Św. Trójcy

 

Andrzej Szadejko – organy

Gabriela Kleban - sopran