Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipumemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowygala-kswharry-potter-symfonicznie

Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo

Organizator: Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie

Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Synestezje w Krakowie - bilety na koncerty już w sprzedaży.

Sarsa

Sarsa tworzy zupełnie nową opowieść, zapraszamy 28 października do krakowskiego Klubu Studio na koncert  promujący album "* jestem marta".

Nieraz w informacjach prasowych dotyczących premier muzycznych, szumnie ogłasza się „nowy rozdział” w karierze artysty. W przypadku Sarsy, to nie nowy rozdział, tylko zupełnie nowa opowieść. Sarsa eksploruje alternatywne brzmienia.

Jesienią tego roku ukaże się nowy album Sarsy - pierwszy we współpracy z wytwórnią oraz managementem Kayax. Artystka obrała świadomy i bezkompromisowy kierunek. Nowy materiał zapowiadały już zagadkowy, melorecytowany „Prolog 5 minut ” i buntowniczy, postpunkowy „Balet” zaśpiewany w duecie ze Zdechłym Osą oraz singiel - „Ciasto”, taneczny, energetyczny i tętniący bitem utwór opowiada o potrzebie zrzucenia z siebie starych warstw.

Sarsa to artystka, która przebyła długą drogę. Swoje muzyczne poszukiwania rozpoczęła od alternatywnych projektów. W 2015 roku ukazał się jej debiutancki, solowy singiel „Naucz mnie”. Utwór szybko stał się przebojem, przez sześć tygodni z rzędu zajmował 1. miejsce na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych oraz uzyskał status diamentu. Jej teledyski liczą setki milionów wyświetleń, a debiutancki krążek zatytułowany „Zapomnij mi” pokrył się platyną. Kolejne albumy „Pióropusze” i „Zakryj” uzyskały status złotej płyty. 

Gościnnie: w duecie i solo - wystąpi Meek Oh Why?

Meek Oh Why? - muzyka elektroniczna, pop alternatywny

Meek, Oh Why? to artysta, który łączy w swojej twórczości hip-hop, muzykę elektroniczną i pop alternatywny. Dżentelmeński raper w swoich storytellingach z szacunkiem odnosi się do słów, eksplorując rzeczywistość w szczery, choć metaforyczny sposób.

Oprócz wokalnych, songwriterskich i producenckich umiejętności Meek, Oh Why? szlifował również talent instrumentalny, dzięki czemu na scenie można go dziś zobaczyć i usłyszeć z trąbką. Artysta regularnie wydaje nową muzykę – wśród dotychczasowych wydawnictw znajdują się cztery płyty długogrające i trzy krótko, w tym opublikowana 19 maja br. EP-ka „Po sygnale nagraj wiadomość”.

Razem z nowym składem Meek, Oh Why? wychodzi naprzeciw oczekiwaniom publiczności – zarówno tej części, która czynnie wspiera artystę w śpiewaniu na żywo, jak i tej części, która pojawia się na koncercie, by posłuchać rozbudowanych aranżacji instrumentalnych zespołu. Gwarantowana satysfakcja po obu stronach.

Przełomowym krążkiem w karierze Meek, Oh Why?-a okazał się album „Zachód” (2019) z takimi singlami, jak tytułowy numer z gościnną zwrotką Sarsy czy z utworem „Nów”.

Po „Zachodzie” pojawiło się „Offline” (2022), na którym rozbłysło „Nocne Niebo”:

EP-ka Po sygnale nagraj wiadomość to tegoroczne wydawnictwo Meek, Oh Why?-a, na którym znalazło się 5 utworów – informacji głosowych, w których artysta dzieli się emocjami towarzyszącymi mu po zamknięciu pewnego etapu w życiu.

Meek, Oh Why? zaprasza do nowego świata pełnego szczerości i wolności.

W ciągu miesiąca od premiery krążka w samym serwisie Spotify przesłuchano go już ponad 0,8 miliona razy! Meek, Oh Why? z roku na rok rozbudowuje działalność koncertową, prezentując swoją muzykę na coraz bardziej znaczących scenach w kraju. Do najważniejszych występów z pewnością może zaliczyć:

pojawienie się w line upie OFF Festivalu 2018,

Open’er Festivalu 2022 r. czy trzykrotne zagranie podczas Męskiego Grania 2022 (w Krakowie, Poznaniu i Żywcu).

Jesienią 2023 artysta planuje trasę prezentującą nowe utwory (z tegorocznej EP-ki oraz zwiastujące kolejny album) i nowe aranżacje numerów z poprzednich krążków, a także inaugurującą energetyczną zabawę muzyką nowego składu Meek, Oh Why?-a.

Zespół koncertuje w 4-os. składzie:

  • Mikołaj Kubicki (wokal, trąbka) 
  • Jacek Bies (synth),
  • Max Mucha (bas),
  • Olaf Rykała (perkusja). 

Porter/Karczewska

16 czerwca 2023 - ukazał się wspólny album Johna Portera i Agaty Karczewskiej "On The Wrong Planet”.

John Porter - rockman, artysta, poeta. Gwiazda, legenda. Polsko-brytyjski muzyk występował solowo, współpracował z innymi twórcami, tworzył w zespole, a także w duecie. Urodził się w 1950 roku, od 1976 mieszka w Polsce. Urodził się w Walii, a w 1976 roku przeprowadził się do Polski. W swojej karierze muzycznej odniósł wiele sukcesów, m.in. we współpracy z Korą i Markiem Jackowskim przy "Mannam - Elektrycznym Prysznicu" oraz nagrywając z Anitą Lipnicką album „Nieprzyzwoite piosenki", który otrzymał status platynowej płyty oraz nagrodę Fryderyka za najlepszy album.

Agata Karczewska to singer-songwriterka z Warszawy, której debiutancki album "I'm Not Good at Having Fun" w 2019 roku został nominowany do Fryderyka w kategorii album roku blues. W 2020 roku artystka zakwalifikowała się do finału prestiżowego amerykańskiego konkursu International Songwriting Competition.

Koncertowa premiera albumu "On The Wrong Planet" odbędzie się 29 września w Klubie Stodoła.

 

Agata Karczewska: W Johnie zawsze imponowała mi jego nowatorskość i bezkompromisowość, no i to jaki jest niepokorny. Mamy z podobną wrażliwość artystyczną i sposób myślenia o muzyce. Oboje cenimy naturalność i autentyczność. Piszemy i gramy piosenki, w które wierzymy. Współpraca przebiegała bardzo sprawnie dzięki temu, że opierała się na zaufaniu i intuicji. Stworzyliśmy materiał, który jest mieszaniną naszych inspiracji, bo jest tu i country i punk, i alternatywne songwriterskie granie. Utwory nagrane na album są surowe, szczere i do bólu ludzkie. Tekstowo odzwierciedlają nasze myśli, pragnienia i rozterki. Gdybyśmy rozmawiali o pisaniu piosenek tyle, co o piłce nożnej i Manchesterze, prawdopodobnie mielibyśmy już materiał na pięć płyt.

John Porter: Moja współpraca z Agatą wywodzi się z naszej wzajemnej fascynacji wszystkim co „noire”, nowofalową muzyką country, literaturą i co najważniejsze – fanatycznymi kibicami Manchester United! Agatę mam na oku od jakiegoś czasu, podobała mi się jej płyta, dlatego miłą niespodzianką było to, że zaprosiła mnie do zaśpiewania z nią duetu. Szybko skomponowaliśmy piosenkę i zdaliśmy sobie sprawę, że mentalnie i muzycznie jesteśmy na tej samej planecie! Zdecydowaliśmy się nagrać razem album z naszymi piosenkami. Oboje zostaliśmy muzycznie wyprowadzeni poza nasze własne strefy komfortu, by stworzyć jedną wspólną.

Rita Pax

Piękno. Tribute to Breakout

Rita Pax to zespół muzyczny założony w 2012 roku przez Paulinę Przybysz. Skład stworzyła z czołowymi muzykami polskiej sceny alternatywnej: Kasią Piszek – instrumenty klawiszowe, Piotrem Zalewskim – git. Basowa, Pawłem Zalewskim – gitary i Jerzym Markuszewskim – perkusja.

Projekt powstał z inspiracji rockiem lat 60-tych, psychodelią i soulem, unowocześnionych i przefiltrowanych przez wrażliwość muzyków.

W 2019 roku odbyła się jubileuszowa 10. trasa Męskiego Grania, z tej okazji festiwal zaprosił uznanych polskich artystów do stworzenia specjalnych koncertów, poświęconych kultowym polskim piosenkom. Jedną z zaproszonych artystek była Paulina Przybysz, a materiał z którym przyszło jej się zmierzyć, to właśnie utwory grupy Breakout. Naturalnym wyborem było przygotowanie tego materiału z grupą Rita Pax, z którą Paulina wydała dotąd dwie, świetnie przyjęte przez odbiorców płyty „Rita Pax” i „OId Transport Wonders”.

Jubileuszowa edycja Męskiego Grania zbiegła się w czasie z 50 rocznicą wydania pierwszej płyty zespołu Breakout, a powstałe covery i aranżacje okazały się Ricie Pax na tyle bliskie, że zespół postanowił zarejestrować materiał i tak powstała płyta „Piękno. Tribute to Breakout”, której premiera miała miejsce w maju 2022.

Paulina Przybysz znana z jest z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo. Rocznik '85, pamięta dobrze lata dziewięćdziesiąte i mocno szanuje historię muzyki ale z tym bagażem chętnie nurkuje w nowych brzmieniach. Dorastała w busie z kolegami z Sistars i siostrą ale po zawieszeniu działalności zespołu szybko przeszła do nowych wydawnictw by w 2017 powrócić na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem z nagrodzoną Fryderykiem za najlepszy album elektroniczny płytą „Chodź tu” czy nominowaną do Fryderyka 2020 „Odwilżą” nagraną przy współpracy ze zdolnymi młodymi producentami po raz pierwszy w historii wydawnictw artystki w całości napisany przez nią w języku polskim przy współpracy z ekipą młodych zdolnych producentów. Królowa dygresji przeplata tematykę społeczną z romantyczną, intymną szczerością wpuszczając do swojego świata znakomitych gości takich jak Dawid Podsiadło czy Vito Bambino.

 TABULA RASA Art Color Ballet

Spektakl action painting TABULA RASA

POCZĄTEK: jest jak biała kartka papieru którą czas zapisuje własnymi słowy. I gdy już życie w każdej literze ma swą formę, zaczynamy, wiedzieć, określać, znaczyć….

KONIEC: by otworzyć następną Kartę do zapisania…

 

  • choreografia i reżyseria: Agnieszka Glińska
  • współpraca choreograficzna: Małgorzata Popławska-Warelis
  • scenografia, kostiumy, projekty bodypainting: Agnieszka Glińska