24. Festiwal Ogrody Muzyczne 2024: koncerty na żywo/projekcje
Organizator: Fundacja Ogrody Muzyczne
O wydarzeniu
Zapraszamy na koncerty odbywające się w ramach Festiwalu Ogrody Muzyczne 2024 - bilety już w sprzedaży!
Zakup biletów grupowych możliwy poprzez kontakt mailowy przez fomularz kontaktowy.
Festiwal Ogrody Muzyczne 2024 koncerty na żywo
Poniedziałek, 1 lipca, godz. 19:00
THE ALEHOUSE SESSIONS: Bjarte Eike & Barokksolistene
Wykonawcy:
Barokksolistene:
Bjarte Eike (NO) skrzypce, śpiew, kierownictwo artystyczne
Miloš Valent (SK) skrzypce, śpiew
Tom Guthrie (UK) skrzypce, śpiew
Per Buhre (SE) altówka, śpiew
Fredrik Bock (SE) gitara barokowa, charango, śpiew
Steven Player (UK) gitara barokowa, śpiew, taniec
Hans Knut Sveen (NO) harmonium, śpiew
Johannes Lundberg (SE) kontrabas, śpiew
Barokksolistene czyli po norwesku „soliści barokowi” to wyjątkowa, międzynarodowa formacja wybitnych instrumentalistów nurtu historycznego, których łączy zamiłowanie do… zabawy. Zespół pod kierunkiem norweskiego skrzypka Bjarte Eike, znany jest ze wszechstronności, umiejętności improwizacji w różnych stylach i nade wszystko - ducha nieskrępowanej zabawy. Program Alehouse Sessions, z którym Barokksolistene występowali min. w hamburskiej Elbphilharmonie, a wkrótce zadebiutują na prestiżowym Festiwalu w Edynburgu, stanowi wyjątkową kombinację XVII-wiecznej muzyki angielskiej (Henry Purcell), angielskich szant i skandynawskich tańców, granych jak w tytułowym pubie (alehouse). Program jednocześnie czerpie inspirację z teatru Szekspirowskiego, gdzie relacja między wykonawcami a publicznością była bezpośrednia, oraz atmosfery nocnych klubowych jamów. Zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy.
Środa, 3 lipca, godz. 19:00
CANTO OSTINATO: GRA Z NIESKOŃCZONOŚCIĄ
Wykonawcy:
Zuzanna Elster harfa
Magda Kordylasińska-Pękala marimba
Karol Krasiński wibrafon, dzwonki
Adam Kośmieja syntezator
Karol Sikora klarnet basowy
Martyna Zakrzewska fortepian
Kacper Kowalski fotografia
Program:
Simeon ten Holt Canto ostinato (1976-9)
Canto ostinato to wyjątkowy utwór zmarłego w 2012 roku holenderskiego kompozytora Simeona ten Holta. Jego wyjątkowość polega na strukturze kompozycji, na którą składa się 106 „komórek” - zakomponowanych kilkutaktowych fragmentów. Każda z nich powinna następować po sobie rygorystycznie wg planu kompozytora i jest to właściwie jedyna obowiązująca w utworze zasada. Poza tym wykonawcy mają pełną dowolność co do wyboru instrumentarium (kanoniczna wersja była wykonana na trzech fortepianach i organach elektrycznych), dynamiki i artykulacji i – co najważniejsze – liczby powtórzeń każdej komórki. Dlatego można powiedzieć, że Canto ostinato dąży do nieskończoności. Najkrótsze wykonania utworu trwały ok. 70 minut, najdłuższe – ponad dobę. W samej Holandii każdego roku Canto ostinato wykonywane jest kilkadziesiąt razy, a jego popularność wciąż rośnie. Utwór operuje bowiem przyjemną dla ucha harmonią, prostymi i ładnymi melodiami i pozwala na relaksację i łagodny hipnotyczny trans. Wykonuje się go w salach koncertowych, przestrzeniach postindustrialnych, pozwalając publiczności leżeć na materacach, a nawet na otwartym powietrzu podczas kolektywnych sesji jogi…
Wykonanie Canto ostinato na Ogrodach Muzycznych dodatkowo wzbogacone będzie zestawem instrumentów o zróżnicowanych barwach oraz projekcją zdjęć wybitnego fotografika Kacpra Kowalskiego, którego wykonywane z powietrza zdjęcia odkrywają świat form, kształtów i wzorów natury.
Czwartek, 4 lipca, godz. 19:00
MAX RICHTER GRA Z VIVALDIM: THE FOUR SEASONS RECOMPOSED
Wykonawcy:
Alexander Sitkovetsky skrzypce, kierownictwo artystyczne
NFM Orkiestra Leopoldinum
Program:
Max Richter/Antonio Vivaldi The Four Seasons Recomposed (2012)
Legendarne już współczesne opracowanie słynnego cyklu koncertów Antonia Vivaldiego autorstwa brytyjskiego twórcy Maxa Richtera, które - jak sam powiedział - „było wytyczeniem własnej ścieżki przez dobrze znaną okolicę”, jest dla współczesnej publiczności równie elektryzujące, co barokowy oryginał. Partię solową wykona Alexander Sitkovetsky, brytyjski skrzypek rosyjskiego pochodzenia, od najmłodszych lat wychowanek lorda Yehudiego Menuhina, obecnie rozwijający międzynarodową karierę jako solista i kameralista (Sitkovetsky Trio, Julia Fischer Quartet i in.). Jest szczególnie ceniony jako lider orkiestr kameralnych. W ostatnich latach współpracował min. z Australian Chamber Orchestra, Norwegian Chamber Orchestra, London Mozart Players, New York Chamber Players czy Camerata Zurich, a od sezonu 2023/4 pełni funkcję dyrektora artystycznego NFM Orkiestry Leopoldinum, jednej z najznakomitszych obecnie orkiestr kameralnych w Polsce. Wykonanie The Four Seasons Recomposed na Ogrodach Muzycznych będzie zamknięciem ich pierwszego wspólnego sezonu artystycznego.
Piątek, 5 lipca, godz. 19:00
AMERYKANIN W WARSzawie / RHAPSODY IN BLUE 1924
Wykonawcy:
Wojciech Myrczek śpiew
Marcin Masecki fortepian
Chopin University Big Band
Piotr Kostrzewa band leader, kierownictwo artystyczne
Koncert znakomitego, młodego big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Piotra Kostrzewy będzie ma dwóch bohaterów: Henryka Warsa i George’a Gershwina. Henryk Wars, który po II wojnie światowej zrobił karierę w Hollywood, przed wojną zasłynął jako twórca najpopularniejszych polskich przebojów, takich jak min. Odrobinę szczęścia w miłości, Na pierwszy znak czy Umówiłem się z nią na dziewiątą. W pierwszej części wieczoru zaśpiewa je Wojciech Myrczek. Twórczość Warsa nie byłaby możliwa, gdyby nie piosenki i utwory George’a Gershwina, inkrustowane elementami coraz popularniejszej wówczas muzyki jazzowej. W drugiej części Marcin Masecki wykona zestaw własnych improwizacji na tematy Gershwina oraz pierwszą, oryginalną wersję Błękitnej rapsodii skomponowaną dla jazz bandu Paula Whitemana i wykonaną po raz pierwszy 100 lat temu, 24 lutego 1924 w Aeolian Hall na Manhattanie podczas koncertu o znamiennym tytule Eksperyment w muzyce nowoczesnej.
Sobota, 6 lipca, godz. 19:00
UMLAUT BIG BAND: KRÓTKA HISTORIA SWINGU
Umlaut to nieco myląca nazwa paryskiego big bandu pod kierunkiem Pierre-Antoine’a Badaroux. Założony w 2011 roku zespół składa się z 14 wirtuozów, którzy wyjątkowym uczuciem obdarzyli muzykę amerykańską i europejską z lat 1920-40, w tym kompozycje Dona Redmana, Fletchera Hendersona, Duke’a Ellingtona czy Benny’ego Cartera. W ostatnich latach zespół odkrywa i popularyzuje muzykę Mary Lou Williams (1910-1981), pianistki, kompozytorki i aranżerki oraz mentorki takich gigantów jazzu jak Thelonius Monk, Bud Powell czy Dizzy Gillespie.
W programie A Brief History of Swing Umlaut Big Band opowiada historię podobnych orkiestr z lat 1920-40, odtwarzając charakterystyczne, znane ze starych płyt, brzmienie. W ciągu ostatnich 10 lat Umlaut Big Band zjeździł z tym programem najważniejsze festiwale jazzowe w Europie. Każdy z koncertów big bandu oddaje atmosferę szalonych lat dwudziestych w całym ich zabawowym, tanecznym i euforycznym wymiarze, a członkowie zespołu do takiej zabawy zachęcają publiczność. Koncert zdecydowanie do tańca!
Piątek, 12 lipca, godz. 19:00
Powróćmy jak za dawnych lat… czyli Akademia Operowa Teatru Wielkiego Opery Narodowej śpiewa… przedwojenne szlagiery
Młodzi wokaliści i akompaniatorzy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej podjęli się nie lada wyzwania! Zamiast spodziewanego repertuaru operowego wykonają najsłynniejsze piosenki Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana i Mariana Hemara, uzupełniając w ten sposób serię koncertów w stylu retro podczas tegorocznego festiwalu!
Sobota, 13 lipca, godz. 19:00
LAMENTO PROJECT
Wykonawcy:
Dorota Szczepańska (PL) sopran
Alon Sariel (IL) teorba
Peter Schwebs (DE) kontrabas
Historia lamentu od XVII wieku do współczesności z najsłynniejszymi dziełami gatunku wykonanymi historycznie i z nutką jazzu. W programie artyści płynnie przechodzą od arii Claudia Monteverdiego i Henry’ego Purcella, przez dzieła Georga Friedricha Haendla i Alessandra Stradelli, po piosenki Stinga, Boba Telsona, a nawet… piosenkę z gry Wiedźmin.
Niedziela, 14 lipca, godz. 19:00
HEROES ORCHESTRA: MUZYKA Z GIER
Wykonawcy:
Soliści, Chór i Orkiestra Heroes Orchestra
Muzyka z kultowej serii gier Heroes of Might and Magic w wykonaniu specjalnie powołanej Heroes Orchestra. Zespół powstał w 2017 roku z inicjatywy Mateusza Alberskiego. Jego celem jest popularyzacja muzyki z gier komputerowych w aranżacjach od utworów kameralnych aż po opracowania symfoniczne z chórem.
Piątek, 19 lipca, godz. 19:00
WALDEMAR MALICKI. KLASYCZNIE
Wykonawcy:
Waldemar Malicki fortepian, prowadzenie
Małgorzata Malicka wiolonczela
Waldemar Malicki. Klasycznie – tytuł, który mówi wszystko. Wirtuoz fortepianowej klawiatury, popularyzator muzyki klasycznej, improwizator i mistrz słowa w jednej osobie. Muzyka poważna zaprezentowana „klasycznie” – godnie i elegancko, ale i z żartobliwym błyskiem oraz w parze z… prześliczną wiolonczelistką i zarazem żoną artysty.
Niedziela, 21 lipca, godz. 19:00
TRE VOCI: SEN NOCY LETNIEJ
VOYTEK SOKO | MIKOŁAJ ADAMCZAK | MIŁOSZ GAŁAJ
Tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka.
Na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem.
Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl mołotowa, którego największym atutem są występy na żywo.
Środa, 24 lipca, godz. 19:00
HYUK I HYO LEE PIANO DUO: DZIEWIĄTA BEETHOVENA NA DWA FORTEPIANY
Zjawiskowy duet fortepianowy braci Hyuka i Hyo Lee powraca na Ogrody Muzyczne! Podczas finału ubiegłorocznej edycji festiwalu młodzi Koreańczycy udowodnili, że znakomicie czują się zarówno w klasycznym repertuarze wirtuozowskim, jak i w stylistykach Astora Piazzolli czy George’a Gershwina. Program recitalu jest niespodzianką, ale z całą pewnością zabrzmi finałowa część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w opracowaniu na dwa fortepiany! Hyuk, starszy z braci Lee, pamiętany jest przez polską publiczność jako finalista ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w roku 2021. Rok później zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym paryskim konkursie im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud. Na warszawski koncert przyjedzie prosto z debiutanckiego recitalu na „francuskich Promsach”, czyli Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier.
Koncert realizowany we współpracy z Zygmunt Zaleski Stichting.
Sobota, 27 lipca, godz. 19:00
Finał festiwalu - IWONA SOBOTKA: TRIBUTE TO PUCCINI
Wykonawcy:
Iwona Sobotka sopran
David Baños tenor
Marek Ruszczyński fortepian
Na finał Festiwalu Ogrody Muzyczne spotkanie z gwiazdą opery! Obecna od lat na międzynarodowych scenach operowych Iwona Sobotka odda hołd Giacomo Pucciniemu w stulecie śmierci twórcy Cyganerii, Madame Butterfly, Toski i Turandot. W programie znajdą się przede wszystkim arie i duety z oper mistrza operowego weryzmu. Polskiej sopranistce towarzyszyć będzie hiszpański tenor David Baños i pianista Marek Ruszczyński. Koncert Iwony Sobotki będzie zwieńczeniem tegorocznego festiwalu, jak również cyklu festiwalowych projekcji zatytułowanych Puccini 100 i poświęconych włoskiemu kompozytorowi.
Festiwal Ogrody Muzyczne 2024 projekcje
Sobota, 29 czerwca, godz. 18:30
Projekcja: Cyganeria, Puccini (Pavarotti, Freni)
1 godz. 56 min.
Nagranie historyczne z Opery w San Francisco 1988
Gwiazdorska obsada: Luciano Pavarotti – Rodolfo, Mirella Freni – Mimi, Nicolai Ghiaurov – Colline, Gino Quilico – Marcello, Sandra Pacetti – Musetta, Stephen Dickson – Schaunard.
Chór i Orkiestra The San Francisco Opera House pod dyrekcją Tiziana Severini.
Reżyseria – Francesca Zambello.
Niedziela, 30 czerwca, godz. 18:30
Projekcja: G. H. Händel Mesjasz
1 godz. 56 min
Nagranie z International Music Festival Český Krumlov 2023
Soliści: Marketa Klaudova, Marketa Cukrova, Marek Zihla, Roman Hoza
Chór i Orkiestra South Bohemian Theatre z czeskich Budziejowic (České Budějovice) pod dyrekcją Davida Sveca.
Wykonanie z wyjątkową oprawą wizualną. Teatr z obrotową widownią w Czeskim Krumlowie jest jednym z zaledwie dwóch tego typu teatrów w Europie, a wykonawcy wystąpili w replikach ubrań barokowych.
Wtorek, 2 lipca, godz. 18:30
Projekcja: WESELE FIGARA W.A. Mozart
Reż. Martin Kušej, Salzburg 2023
Niedziela, 7 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Tosca Puccini
2 godz. 20 min. (z przerwą)
Nagranie z Opery Narodowej w Amsterdamie (De Nationale Opera – Dutch National Opera Amsterdam) 2023
Soliści: Malin Byström – Tosca, Joshua Guerrero – Cavaradossi, Gevorg Hakobyan – Scarpia
Reżyseria – Barrie Kosky
Słynna opera w inscenizacji nie mniej słynnego, australijskiego reżysera, odnoszącego sukcesy na najważniejszych scenach operowych świata.
Poniedziałek, 8 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Jean Dauberval Córka źle strzeżona – balet
Nagranie z Royal Opera House, Covent Garden 2015
Choreografia – Frederick Ashton
Ostatni balet Sir Fredericka Ashtona (1904–1988) to jedno z najradośniejszych baletów tego wybitnego brytyjskiego tancerza i choreografa, zainspirowane jego miłością do sielskiego krajobrazu hrabstwa Suffolk.
Od premiery w 1960 r. to niezmiennie jedna z najmocniejszych pozycji w repertuarze The Royal Ballet.
Wtorek, 9 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Pavarotti w Hyde Parku
1 godz. 33 min.
Nagranie historyczne z 1991 r.
Pamiętny koncert w deszczu, na którym była księżna Diana. Według szacunków, tego niezwykłego koncertu wysłuchało 125 tys. osób!
W programie ulubione arie Pavarottiego.
Tenorowi wszech czasów towarzyszyli Orkiestra i Chór The Philharmonia pod dyrekcją Leone Magiery.
Środa, 10 lipca, godz. 18:30
Projekcja: G. Rossini Cyrulik sewilski
2 godz. 20 min.
Nagranie z Opery Wiedeńskiej (Wiener Staatsoper) 2021
Soliści: Juan Diego Flórez, Vasilisa Berzhanskaya, Etienne Dupuis, Ildar Abdrazakov.
Orkiestra i Chór Opery Wiedeńskiej (Orchester der Wiener Staatsoper, Chor der Wiener Staatsoper) pod dyrekcją Michele’a Mariottiego.
Czwartek, 11 lipca, godz. 18:30
Projekcja: David Garrett Iconic
1 godz. 48 min.
Nagranie ze starożytnego teatru w Taorminie na Sycylii 2023
W programie m.in.: Vivaldi, Schumann, Saint-Saëns, Kreisler.
Davidowi Garrettowi towarzyszą jego gitarzysta i aranżer Franck van der Heijden, basista Rogier van Wegberg oraz Orchestra del Teatro Vittorio Emanuele di Messina” pod dyrekcją Gianny Fratta. Gość specjalny – Matteo Bocelli.
Poniedziałek, 15 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Koncert w Paryżu 2023
1 godz. 44 min.
Nagranie spod wieży Eiffla z jubileuszowego 10. Koncertu w Paryżu 2023
Soliści: Ermonela Jaho, Daniil Trifonov, Vilde Frang, Pretty Yende, Franceso Demuro, Ludovic Tezier i Stephanie d'Oustrac.
Narodowa Orkiestra Francji i Chór Radia Francuskiego pod dyrekcją Cristiana Măcelaru
Wtorek, 16 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Leonard Bernstein – Larger than Life
1 godz. 16 min.
Dokument 2016, reżyseria Georg Wübbolt
Znakomitego dyrygenta wspominają m.in: Gustavo Dudamel, Kent Nagano, Marin Alsop oraz dzieci Leonarda Bernsteina: Jamie, Alexander i Nina Bernsteinowie.
Środa, 17 lipca, godz. 18:30
Projekcja: P. Czajkowski Śpiąca królewna – balet
Nagranie z Opery w Zurychu (Opernhaus Zürich) 2020
Choreografia i inscenizacja – Christian Spuck
Wykonawcy: Ballett Zürich, Junior Ballett, Philharmonia Zürich pod dyrekcją Robertasa Servenikasa
Czwartek, 18 lipca, godz. 18:30
Projekcja: J. Offenbach La Périchole – operetka
Nagranie z Théâtre des Champs-Elysées 2022
Reżyseria – Laurent Pelly
Kierownictwo muzyczne – Marc Minkowski
W roli tytułowej – Marina Viotti
Orkiestra Les Musiciens du Louvre i Chór Opery Narodowej w Bordeaux (Chœur de l’Opéra National de Bordeaux). Kolejna wspólne przedstawienie tandemu twórczego Pelly – Minkowski.
Sobota, 20 lipca, godz. 18:30
Projekcja: 150 lat Opery Wiedeńskiej – koncert
1 godz. 42 min.
Nagranie koncertu z Opery Wiedeńskiej 2019
Wykonawcy: Tomasz Konieczny, Roberto Alagna, Erwin Schrott, Nina Stemme, Sonya Yoncheva, Camilla Nylund, Benjamin Bernheim, Chen Reiss.
Orkiestra i Chór Opery Wiedeńskiej pod dyrekcją Marca Armiliato
W programie: Beethoven, Bizet, Dvorák, Gounod, Korngold, Massenet, Mozart, Puccini, Strauss, Verdi, Wagner.
Poniedziałek, 22 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Madame Butterfly Puccini (Karajan, Freni, Domingo)
2 godz. 27 min.
Nagranie historyczne z Opery Wiedeńskiej 1974
Dyryguje – Herbert von Karajan
Reżyseria – Jean-Pierre Ponnelle
Gwiazdorska obsada: Mirella Freni, Plácido Domingo, Christa Ludwig, Robert Kerns, Michel Sénéchal. Orkiestra i Chór Wiener Staatsoper.
Wtorek, 23 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Jonas Kaufmann w Arena di Verona
1 godz. 53 min.
Nagranie ze starożytnego amfiteatru w Weronie 2023
Wykonawcy: Jonas Kaufmann, Sonya Yoncheva, Ludovic Tézier, Orkiestra Fondazione Arena di Verona pod dyrekcją Jochena Riedera.
Koncert ten uświetnił setny sezon Festiwalu Arena di Verona.
Czwartek, 25 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Turandot Puccini
3 godz. z przerwą
Nagranie z Opéra national de Paris 2023
Inscenizacja i reżyseria – Robert Wilson
Kierownictwo muzyczne – Marco Armiliato
Wykonawcy: Iréne Theorin – księżniczka Turandot, Brian Jagde – Kalaf, Ermonela Jaho – Liu, Maciej Kwaśnikowski – Pang
Najnowsze przedstawienia podziwianego na całym świecie Roberta Wilsona, uważanego za czołowego twórcę teatralnej awangardy XX wieku.
Piątek, 26 lipca, godz. 18:30
Projekcja: Bolero Ravela i inne balety Maurice’a Béjarta
125 min. z dwiema przerwami
Nagroda Publiczności Festiwalu Ogrody Muzyczne Złota Konewka 2023
Nagranie z Opery Paryskiej
Oprócz przesławnego Bolera, które w tym nagraniu tańczy kobieta (Amandine Albisson) także dwa inne balety, ułożone do Ognistego ptaka Igora Strawińskiego i cyklu Pieśni wędrującego czeladnika Gustava Mahlera.
Zniżka przysługuje uczniom, studentom, seniorom 65+ oraz seniorom posiadającym Ogólnopolską Kartę Seniora.