Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Koncert Muzyki Filmowej - Wojciech Kilar

Organizator: TRINITY

Koncert Muzyki Filmowej - Wojciech Kilar

O wydarzeniu

Nadzwyczajny koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Koncert Muzyki Filmowej - Wojciech Kilar bilety już w sprzedaży.

Muzyka Wojciecha Kilara na żywo w Katowicach

Koncert Muzyki Filmowej poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Partie solowe zaśpiewają Anna Lasota i Jarosław Bręk, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Koncert najbardziej znanych tematów filmowych skomponowanych przez Wojciecha Kilara wzbogaci projekcja na wielkim ekranie kinowym fragmentów filmów oraz najsłynniejszych filmowych kadrów.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną najsłynniejsze suity orkiestrowe z takich kinowych dzieł jak: „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Przygody pana Michała”, „Trędowata”, „Zemsta”, „Kronika wypadków miłosnych”. W programie koncertu znajdą się także nowe utwory z filmów „Faustyna”, „Sami swoi” i kultowego „Rejsu”. Oprócz klasyki kina polskiego wykonane zostaną dzieła będące rezultatem międzynarodowej współpracy Kilara z wytwórniami europejskimi i hollywoodzkimi: „Pianista”, „Dracula” „Dziewiąte wrota”, „Król ostatnich dni”, „Portret damy”.

Wojciech Kilar informacje

Wojciech Kilar był przekonany że „prawdziwie wartościowe są tylko te utwory, które wykonawcy chcą grać, a publiczność słuchać”. W jego wyjątkowo bogatym dorobku znajduje się muzyka do ponad stu filmów fabularnych, seriali, animacji i dokumentów. Współpracował z największymi sławami kina m.in. z: Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Kompozytor był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za oprawę muzyczną do „Pianisty” otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową (2003), Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka i Cezara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2003).

Na liście największych polskich przebojów Kilara znaczące pozycje zajmują tańce: niezapomniane walce z „Trędowatej” Jerzego Hoffmana i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy czy orkiestrowy mazur z „Zemsty”. Nie mniej popularne są tango z „Zazdrości i medycyny” Janusza Majewskiego czy niezwykle uroczysty polonez z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

„Kompozycje Wojciecha Kilara są dowodem niesamowitej elastyczności, wszechstronności i wyobraźni w oddawaniu muzycznie wielu emocji i w użyciu różnych form muzycznych od walca przez poloneza aż do poematu symfonicznego. Tworząc muzykę do większości filmów w Polsce, stał się ikoną muzyki filmowej. Jego twórczość wpisała się nierozłącznie w naszą historię i w historię kina” – podsumowuje dyrygent Maciej, który poprowadzi koncert.

Program Koncertu Muzyki Filmowej 

Wojciech Kilar – Przygody Pana Michała

Wojciech Kilar – Kronika wypadków miłosnych

Wojciech Kilar – Dracula

Wojciech Kilar – Dziewiąte wrota

Wojciech Kilar – Życie za życie

Wojciech Kilar – Faustyna

Wojciech Kilar – Król ostatnich dni

Wojciech Kilar – Pianista

Wojciech Kilar – Sól ziemi czarnej

Wojciech Kilar – Portret damy

Wojciech Kilar – Smuga cienia

Wojciech Kilar – Sami swoi

Wojciech Kilar – Rejs

Wojciech Kilar – Cwał

Wojciech Kilar – Ziemia obiecana

Wojciech Kilar – Zazdrość i medycyna

Wojciech Kilar – Trędowata

Wojciech Kilar – Zemsta

Wojciech Kilar – Pan Tadeusz