Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Elton John

Elton John

Sprawdź wydarzenia
Elton JohnSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
77 lat
data urodzenia:
25.03.1947
miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
piosenkarz, kompozytor, pianista
social media:

Opis

Sir Elton John to angielski wokalista, pianista i kompozytor. Urodził się w 1947 roku w mieście Pinner w hrabstwie Middlesex jako Reginald Kenneth Dwight.

Początek Kariery Eltona Johna

 

Od dziecka wykazywał niezwykły talent muzyczny. Zaczął grać na pianinie babci, a później posłano go na regularne lekcje gry. Zadziwiał nauczycieli i rodzinę umiejętnością powtarzania z pamięci utworów, które usłyszał tylko jeden raz. Jako nastolatek dostał pracę jako pianista w lokalnym pubie, grając standardy oraz własne kompozycje. W 1962 roku wraz z przyjaciółmi założył zespół Bluesology. Przez kilka następnych lat grupa występowała przed koncertami innych zespołów takich jak  The Isley Brothers czy Patti LaBelle and the Bluebelles.

 

W 1967 roku Ray Williams, kierownik artystyczny wytwórni Liberty Records zamieścił ogłoszenie w gazecie, poszukując kompozytora. Dwight odpowiedział na nie i podczas pierwszego spotkania otrzymał tekst autorstwa poety Berniego Taupina, który również zgłosił się do konkursu. Dwight skomponował muzykę i tak rozpoczęła się jego wieloletnia współpraca z tekściarzem. Niedługo później Dwight przyjął pseudonim  Elton John od dwóch członków grupy Bluesology - saksofonisty Eltona Deana i wokalisty Long Johna Baldry'ego, a w 1972 roku oficjalnie potwierdził nowe imię i nazwisko.

Elton John i Bernie Taupin 

 

Elton John i Bernie Taupin dołączyli do wytwórni DJM Records. Początkowo tworzyli piosenki dla różnych artystów, by w końcu, w 1968 roku napisać utwór do wykonania przez Johna - I've Been Loving You". Tak powstał debiutancki album Eltona - „Empty Sky”, a następnie kolejny - „Elton John”, który ukazał się w 1970 roku. Znajdował się na nim utwór Your Song, który znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w Stanach i Wielkiej Brytanii, a cały album trafił na czwarte miejsce listy Billboard 200. W tym samym roku Elton zagrał swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych.

 

W latach 1971-1973 Elton wydał cztery albumy, z których trzy znalazły się na pierwszym miejscu amerykańskich list przebojów. Z tego okresu pochodzą piosenki takie jak Crocodile Rock, „Rocket Man” czy „Honky Cat”. W 1976 roku, w duecie z angielską piosenkarką Kiki Dee nagrał jedną ze swoich najsłynniejszych piosenek - Don't Go Breaking My Heart".

Łącznie artysta ma na koncie 30 płyt studyjnych, z których ostatnia - „Wonderful Crazy Night” pochodzi z 2016 roku. Elton John w Polsce występował kilkukrotnie, ostatnio w 2017 roku w sopockim Amfiteatrze. Artysta jest także autorem partytury do musicalu „Billy Elliot” z 2008 roku.

 

Elton John został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1994 roku i otrzymał tytuł szlachecki w 1998 roku.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Ernst Vikne, CC-BY-SA 2.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też