Zamek na Skale - Zwiedzanie Zamku w Trzebieszowicach

Zamek na Skale - Zwiedzanie Zamku w Trzebieszowicach

Zapraszamy na zwiedzanie Zamku na Skale w Trzebieszowicach. Zamek na Skale bilety już w sprzedaży!

 

Dzieci do 3. roku życia - darmowy wstęp

O Zamku w Trzebieszowicach

Położony na skalistym zakolu rzeki Białej Lądeckiej zamek w Trzebieszowicach był pierwotnie obronną siedzibą rycerską wybudowaną z kamienia i drewna. Kamienne pozostałości jego założeń z tego czasu znajdują się w obecnych piwnicach zamku. W XVI wieku na ruinach warowni wybudowany został zamek w renesansowym stylu, należący do jednej z linii rodu von Reichenbach. Pamiątkami po nich są pozostałe do dzisiaj herby widoczne na elewacji zamkowej.

 

W XVII wieku zamek znalazł się z kolei w rękach rodu Wallisów, którzy rozpoczęli prace nad zmianą stylu budynku na modny w tamtych latach barok. Pod koniec XVIII wieku cały majątek rodu Wallisów w Kotlinie Kłodzkiej został natomiast sprzedany Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi.:

 

Wyjątkowym momentem w historii zamku w Trzebieszowicach był rok 1813, kiedy obchodzono tu uroczyście urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, w których uczestniczyła nie tylko jego rodzina, ale także car Aleksander I.

W okresie po II wojnie światowej zamek na szczęście nie uległ poważnym zniszczeniom, mimo ulokowania tutaj szpitala psychiatrycznego, PGR-u i ośrodka wczasowego. Jednak kolejne przeróbki spowodowały znaczne zaniedbania w ogólnym stanie budowli. Sytuacja zmieniła się w 2004 roku, kiedy budowla stała się własnością Zbigniewa Nojszewskiego i jego żony – Danuty Nojszewskiej, będącej obecnie kustoszką zabytku. To dzięki ich wielkiej pracy budynek przeszedł gruntowną renowację i aktualnie Zamek na Skale w Trzebieszowicach to wspaniały hotel w zamku, do którego co rok przyjeżdżające dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

 

Zwiedzanie Zamku na Skale, bo taką nazwę nadali mu obecni właściciele, pozwala na obejrzenie zachowanych i starannie odrestaurowanych elementów zabytkowych budowli. Do najpiękniejszych miejsc w zamku należy m.in. jednoprzestrzenna klatka schodowa wyłożona drewnianą boazerią. Ma ona neoklasycystyczną strukturę, z detalami neorenesansowymi i neobarokowymi. Można także dostrzec wśród nich elementy utrzymane w modnej na przełomie XIX i XX wieku secesji, kiedy dokonywana była modernizacja zamku.

 

Zachwyt zwiedzających budzą także pomieszczenia na drugiej kondygnacji: sala zdobiona rokokowymi sztukateriami oraz dwa saloniki utrzymane w secesyjnym stylu. Ich drzwi zostały ozdobione płaskorzeźbą z głową młodej kobiety, zaprojektowaną przez jednego z najsłynniejszych czeskich przedstawicieli secesji – Alfonsa Muchę.

pokaż więcej... zwiń
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/