Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

SPRAWDŹ BILETY

NOWE OGŁOSZENIE Na początku było słowo ...  a zatem: Tito Paris wystąpi 10.09 na Gdańsk Siesta Festival. Gościem specjalnym podczas koncertu będzie Anna Maria Jopek

 

Zapraszamy na kolejną edycję Gdańsk Siesta Festival. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-11 września. Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? bilety na koncerty już w sprzedaży!

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? 2022

Gdańsk Siesta Festival od pierwszej edycji sięga po wielkie postacie sceny Muzyki Świata. Z równą pasją przygląda się jednak debiutantom i przez dziesięć lat istnienia festiwalu wielokrotnie prezentowaliśmy jako pierwsi w Polsce artystów na początku swej drogi, którzy wkrótce potem dołączali do panteonu największych.

Diana Vilarinho

Przedstawiamy zatem młodą artystkę fado z Lizbony, Dianę Vilarinho. Młodą – ale jak to bywa w tym środowisku – już ze znacznym doświadczeniem, zaczęła bowiem śpiewać w tawernach stolicy mając dziewięć lat. Tak i tylko tak zdobywa się mistrzowskie szlify w świecie wyznawców sztuki saudade. Piętnastoletnia została już rezydentką jednego z Domów Fado. Gdy zdawało się, że jej przyszłość została tym samym jednoznacznie określona – trzy lata później, skończywszy szkołę, Diana wyjechała na woluntariat do Indii. Od tamtej pory dzieli swe życie pomiędzy intymne wnętrza lizbońskich tawern z muzyką i nieobjęte przestrzenie indyjskiego subkontynentu.

 

Jej pierwsza płyta zelektryzowała środowisko. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro za debiutantkę poświadczyli swą sławą i talentem producent, słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro  i jedna z największych dziś artystek gatunku, Carminho, oboje pisząc i komponując dla Diany.

 

Publiczność ogromnych koncertów, jak legendarnej Grande Noite do Fado czy największego festiwalu tej muzyki Caixa Alfama Lisboa, przyjęła Dianę Vilarinho z entuzjazmem. Ona sama wciąż chętnie śpiewa w tradycyjnych Casas do Fado, tawernach Alfamy, Mourarii i Bairo Alto, gdzie nie zanika duch tej szczególnej, intymnej sztuki. 

 

Podobnie na XII Gdańsk Siesta Festivalu usłyszymy Dianę w naszej gdańskiej tawernie, podczas dorocznych kolacji portugalskich. Jak zawsze bez mikrofonów i kabli, w oryginalnym, lizbońskim stylu. 

TITO PARIS

Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów muzyki świata wraca też na scenę Siesty po latach. Tito Paris, kabowerdyjski bard, Król Morny, pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista, jeden z współtwórców wielkiego sukcesu Cesarii. Pochodzi, jak i ona, z Mindelo. Zafascynowany muzyką słynnego Luisa Moraisa sam nauczył się grać na klarnecie, by zbliżyć się do sztuki swojego mentora. Jego pierwszym, mistrzowskim instrumentem pozostaje jednak gitara. Swą pierwszą płytę Fidjo Malguado nagrał w roku 1978. Od tamtej pory nagrywa niechętnie, jego żywiołem jest scena.

Mając lat dziewiętnaście przeniósł się, jak wielu mieszkańców Wysp, do Lizbony i od tamtej pory jest w wiecznym ruchu. Mieszka w Portugalii, w Angoli, na Cabo Verde. Koncertuje na całym świecie. Śpiewa głosem przejmującym, szorstkim i leczniczym zarazem. W tym głosie jest zgoda na utratę dawnego życia w małym kraju z fal, piasku i wiatru. Ale jednocześnie wieczna za nim tęsknota.

To szczęście móc gościć Mistrza ponownie podczas festiwalowej tradycyjnej „Kabowerdyjskiej Soboty”.

Remna

„Moim kręgosłupem jest Afryka, ciałem – reszta świata” – metaforyzuje Remna Schwartz. Znaczną część życia spędził w pulsujących muzyką regionach globu, by czerpać stamtąd inspiracje dla swojej sztuki, która, jak zapewnia, jest posłaniem miłości. 

 

Rem Na to imię w języku Balanta, z Gwinei Bissau, skąd pochodził ojciec muzyka, sam artysta i aktywista, znaczy: „ dość”, „wystarczy”, „nigdy więcej” – i miało w ojcowskiej intencji być zaklęciem prowadzącym do upadku dyktatur wojskowych i pokłosia kolonializmu w Afryce. Nie wytłumaczy już tego ściśle, bowiem zginął w katastrofie lotniczej na Kubie, zaraz po narodzinach syna. Matka Remny, Kabowerdyjka, wyszła ponownie za mąż i młody, chłonny artysta wędrował z rodziną po całej centralnej Afryce, Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Francji. W każdym z tych miejsc natychmiast przenikał w środowiska muzyków, uczył się słuchając mistrzów.

           

Wkrótce jego piosenki, które sam porównuje do obrazów, przyniosły mu rozgłos tak wielki, że, będąc wciąż debiutantem, otwierał koncerty Youssou’N’Dour’a. Za sukcesem pierwszej płyty, Saltana, poszło tysiąc koncertów na całym świecie. Drugi album, wydany przed rokiem, Zona Zero, przynosi duety ze słynnymi artystkami Gwinei Bissau: Karyną Gomez i Eneidą Martą, co jest symbolicznym powrotem do korzeni rodziny artysty.

           

Wielki wdzięk, sceniczna charyzma, zarazem zmysłowa, taneczna jak i wyrafinowana, panafrykańska muzyka Remny zwieńczy dwunastą edycję Gdańsk Siesta Festivalu podczas tradycyjnej już Nocy Afrykańskiej w klubie Parlament.

 

Regulamin

pokaż więcej... zwiń

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Gdańsk
08.09
czwartek, 20:00
Piwnica Rajców
Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? > Noce Fado Diana Vilarinho
sprawdzanie dostępności
od 320 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
09.09
piątek, 22:00
Piwnica Rajców
Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? > Noce Fado Diana Vilarinho
sprawdzanie dostępności
od 320 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
10.09
sobota, 20:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Tito Paris, gość specjalny: Anna Maria Jopek
sprawdzanie dostępności
od 100 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
10.09
sobota, 22:00
Piwnica Rajców
Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? > Noce Fado Diana Vilarinho
sprawdzanie dostępności
od 320 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
11.09
niedziela, 22:00
Klub Parlament
Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? > Remna
sprawdzanie dostępności
od 100 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/