Piotr Swend
Piotr Swend

Details
Description
Piotr Swend
Piotr Swend to polski aktor filmowy, serialowy i teatralny. Urodził się 23 sierpnia 1989 roku w Warszawie. Uczył się w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” STO w Warszawie. Dzięki tej szkole opanował podstawy aktorstwa i gry na pianinie. Jego najbardziej znaną rolą jest Maciej Kowalik-Lubisz w serialu „Klan”, którego gra od 1997 roku. Występuje także w Teatrze 21 w Warszawie. Aktor jest osobą z niepełnosprawnością – ma zespół Downa.
Piotr Swend – kariera aktorska
Już jako ośmiolatek, Piotr Swend trafił do obsady serialu „Klan”. Gra w nim Macieja Kowalika-Lubicza, który choruje na zespół Downa. Został adoptowany przez Ryszarda i Grażynę Lubiczów. Ta rola wzbudziła mnóstwo kontrowersji oraz debat publicznych. W samym serialu poruszono kwestie wychowania osoby niepełnosprawnej, dojrzewania oraz życia rodzinnego. Nie pominięto także kwestii małżeństw czy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. W „Klanie” gra nieprzerwanie od 1997 roku. Wśród widzów jest znany jako „Maciek z Klanu”.
W jednej ze scen mama Maćka miała mu śpiewać kołysankę, by zasnął. Chłopiec faktycznie zasnął, więc cała ekipa czekała cierpliwie, aż się obudzi. Praca z nim, choć przyjemna, była ciężka. Wszystko trwało o wiele dłużej, ale nikomu to nie przeszkadzało.
Serialową mamą Maćka jest Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Wspomina ona, że pierwsza scena nagrana z małym Piotrem Swendem była wyjątkowa i na swój sposób magiczna. Aktorka wspomina, że wątek związany z zespołem Downa był ich misją i nalegali, by znalazł się w serialu.
Przykre jest jednak to, że twórcy serialu sprowadzili jego rolę do „degenerata”, który np. upił się w wannie. Przez tak infantylne przedstawienie jego postaci jest wyśmiewany jako człowiek i aktor. Aktualnie na ekranie pojawia się bardzo rzadko, ale nadal figuruje na liście aktorów.
Na tym jego kariera się nie kończy. Zadebiutował w Teatrze Telewizji w roli Gucia. Sztuka „10 pięter” reżyserstwa Witolda Adamka miała swoją premierę w 2000 roku. Od 2005 roku jest związany z Teatrem 21 w Warszawie. To teatr założony przez Justynę Sobczyk (reżyserka, pedagożka), w którym grają osoby z zespołem Downa oraz w spektrum autyzmu.
Piotr Swend – filmografia
Piotr Swend wystąpił w takich produkcjach, jak:
- „Klan” (od 1997 roku, jako Maciej Kowalik-Lubisz we wielu odcinkach począwszy od 14.),
- „10 pięter” (spektakl Teatru Telewizji z 2000 roku, reż. Witold Adamek, jako Gucio),
- „Podwójne życie Piotra S.” (film dokumentalny z 2012 roku, reż. Alina Mrowińska, jako on sam),
- „Przekręt” (etiuda szkolna z 2019 roku, reż. Jakub Skassa, jako mężczyzna),
- „Ojciec Mateusz” (2022 rok, jako Grzegorz w odcinki 349).
Piotr Swend jako aktor teatralny
Piotr Swend grał w różnych teatrach, m.in.:
- Nowym Teatrze w Warszawie w różnych rolach w sztuce „Indianie” (2016 rok, reż. Justyna Sobczyk),
- Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie w różnych rolach w sztuce „Superspektakl” (2017 rok, reż. Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek).
Oprócz tego grał w licznych spektaklach w reż. Justyny Sobczyk w Teatrze 21 w Warszawie. Nazwa teatru nawiązuje do trisomii chromosomu 21, czyli właśnie zespołu Downa. Piotra Swenda można było zobaczyć w takich sztukach, jak:
- „…i my wszyscy” (2013 rok),
- „Statek miłości” (2013 rok),
- „Upadki” (2015 rok),
- „Klauni, czyli o rodzinie” (2016 rok),
- „Indianie” (2016 rok),
- „Ja jestem ja” (2018 rok),
- „Trolle” (2019 rok).
Aktor przygotowuje się do kolejnej roli.
Piotr Swend – dodatkowa działalność
Aktor często bierze udział w dyskusjach związanych z jego chorobą. Wystąpił m.in. w:
- „Dzień dobry TVN” (20 lutego 2012 roku),
- „Pytanie na śniadanie” (23 lutego 2015 roku).
Udziela także wywiadów.
Events
No current events