Jakub Skorupa

Jakub Skorupa

Jakub Skorupa jest pochodzącym ze Śląska wokalistą, autorem tekstów, gitarzystą z zamiłowaniem do łączenia ze sobą różnych muzycznych gatunków oraz życiowych doświadczeń. Niegdyś handlował samochodami, nalewał piwo w górniczych knajpach, zajmował się produkcją filmów korporacyjnych, a nawet i napisał teatralną sztukę pod tytułem ,,Życie męczy''. W międzyczasie swoje wypowiedzenie z korporacji napisał wierszem, aby móc tworzyć muzykę. Jak sam mówi, obserwuje świat rzeczywisty i stara się opowiadać o tym, co czuje i widzi.

Jakub Skorupa - uznany za jedną z nadziei muzyki polskiej

Pojawił się dosyć nagle. Można by było rzec, iż w rzeczywistości znikąd. Na początku roku 2021, udostępnił w Internecie swój utwór ,,Pociągi towarowe'', który zaczęto puszczać w radiowych stacjach, zaś w serwisie Spotify odsłuchano go ponad 300 tysięcy razy. Każdego intryguje jego niezbyt banalna tekstowa warstwa, jak i muzyka, której nie da się zbyt łatwo przyporządkować i zaliczyć do konkretnego gatunku.

 

Jakub Skorupa wychował się w Knurowie, zaś od kilku już lat zamieszkuje na terenie Gliwic. Wszedł na muzyczny rynek bez żadnych kompleksów oraz z futryną w drzwiach, nie pytając zupełnie nikogo o jakiekolwiek przyzwolenie. O tym muzyku zaczęło się robić bardzo głośno. Pochwały płynęły nie tylko od słuchaczy, ale także od krytyków z muzycznej branży. Jego piosenki wytrącają argumenty z rąk tym, którzy lubią narzekanie, iż brak jest dobrej jakości utworów z dobrymi tekstami w języku polskim. Lirycznie jest u niego bardzo dobrze - sprawnie i przy tym przede wszystkim o czymś - twierdzi Michał Wiraszko, będący liderem formacji poznańskiej Muchy oraz jednym spośród najbardziej uznanych w naszym kraju autorów tekstów.

 

Autora ,,Pociągów towarowych'' nominowano również - obok między innymi zespołu Dziwna Wiosna, Kaśki Sochackiej czy też rapera Zdechłego Osy - w trzeciej z edycji plebiscytu ,,Sanki'' zorganizowanego przez ,,Gazetę Wyborczą''. Jego zadaniem jest wyszukiwanie zupełnie nowych twarzy na scenie rodzimej. O tym, iż Jakub Skorupa podbił niemalże od razu serca jurorów zaliczanych do branży świadczyć może fakt, iż stał się on pierwszym z artystów w historii opisywanego konkursu, który podczas wybierania do finału, posiadał na swoim koncie tylko jeden utwór.

Jakub Skorupa stara się skupiać na konkretach

Jakub Skorupa robił w swoim życiu wiele rzeczy. Zaraz po studiach podjął pracę jako copywriter, produkował filmy korporacyjne i nalewał piwo na górniczych biesiadach. Przez rok pracował on także w Londynie, w sporym przedsiębiorstwie należącym do kreatywnej branży. Właśnie tam doszło do zwrotu akcji w jego życiu. Zorientował się wtedy, iż ciężko mu się żyje bez muzyki. Kiedy wrócił do kraju, rozpoczął intensywną pracę nad materiałem. Moment ten nastąpił w roku 2018. Po upływie niecałych trzech lat dokładnie wiedział, iż na pewno zechce udostępniać własną twórczość na zewnątrz. Nie spodziewał się, jednakże, iż ,,Pociągami towarowymi'' zainteresuje się tak wiele osób. To było dla niego dużym zaskoczeniem. Zaczął otrzymywać sporo wiadomości. Wtedy sporo pozytywnych kwestii pojawiło się w jego głowie. Nie ukrywał jednak, iż zjawił się również strach. Zdawał sobie już sprawę, iż istnieją ludzie, którzy zechcą go słuchać i następne z kompozycji być może nie będą przechodziły bez echa.

 

Kiedy zaczęło się na jego temat robić głośno, pojawiły się również pierwsze z propozycji od muzycznych wytwórni. Zaczęły się poważne rozmowy odnośnie wydania jego płyty. W połowie maja artysta ten wydał następny utwór, pt. ,,Wypowiedzenie z korpo''. Przy drugim z singli udało się rozpoczęcie współpracy z oddziałem polskim Def Jam Recordings, który należy do Universal Music Group. Dlaczego to właśnie ich wybrał? Fajnie się im rozmawiało. Nawiązali bardzo dobry kontakt. Stwierdził zatem, iż gra jest warta świeczki.

 

27 lipca w streamingowych serwisach, pojawił się zaś kolejny z jego utworów, który zapowiada wydanie debiutanckiego albumu. Do kompozycji pod tytułem ,,Wakacje i deszcz'', stworzono również wideoklip. Napisał ten numer w jedne wakacje. Piosenka opowiada o odnalezieniu w sobie spokoju, pomimo wszelkich przeciwności. Pomimo faktu, iż na muzycznym rynku jest od niedawna, pochwały płyną w jego kierunku z każdej strony. Mógłby w związku z tym bardzo łatwo odlecieć i osiąść na laurach. Jakubowi, jednakże zdecydowanie nie grozi uderzenie wody sodowej do głowy - spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami, ale raczej po prostu na ten temat nie myśli.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jakub Skorupa: Martin Lange, Czechoslovakia, Szczyl, Kacperczyk, Patryk Pietrzak, Kuba Dąbrowski, Marie, Franek Warzywa, Róża, Ralph Kamiński, OvE, Midsommar, Oysterboy, Wolska, Atlvnta, Rubens, WaluśKraksaKryzys, Faustyna Maciejczuk, Michał Anioł, Kwiaty, Julia Wieniawa, Ikarus Feel, Kamil Hussein,

 

Jakub Skorupa - Frequently Asked Question

  • Jakub Skorupa jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem tekstów.
  • Pochodzi on z województwa śląskiego.
  • Zajmował się on między innym tworzeniem filmów korporacyjnych i nalewaniem piwa w knajpach górniczych.
  • Sztuka ta nosi tytuł ,,Życie męczy''.
  • Opowiada on przede wszystkim o tym, co czuje i widzi.
show more... hide

Fan Alert

expand hide

Jakub Skorupa
Inform me about the tickets sale to this artist's other events
You signed up to the FAN ALERT
You are already signed up to this FAN ALERT

By indicating your e-mail address and simultaneously sending it to us you confirm that you agree to receive from eBilet Polska Sp. z o.o. certain commercial information included in marketing materials we send electronically, and concerning our and our business partners’ products and services. In order to provide our services we will process your personal data consisting of the e-mail address you indicated. You may withdraw your consent at any time without giving a reason; however, the withdrawal of such consent shall not affect the legality of the data processing carried out under the consent so granted prior to its withdrawal. Detailed information about GDPR, including your rights to erasure, adjustment, transfer, access, objection may be found in the Privacy policy
Regulations for the Provision of Electronically Supplied Services is available here
We protect your privacy

We use cookie files and related technologies, and we process your data to ensure that the contents that you see better match your needs. Once you consent to the processing of your data, finding on eBilet exactly what you are searching for will become easier.Your data will be controlled by eBilet Polska sp. z o.o as well as our Trusted Partners Facebook privacy policy, Google Advertising Products privacy policy, partner list with whom we collaborate on a regular basis. We process your data in accordance with our Privacy Protection Policy, and in order to enable the following: Storage of and access to information on a device, personalising advertisements and contents, measurement of advertising and content performance, opinions of recipients, product development. Giving consent is voluntary.
For more information go to: https://www.ebilet.pl/en/polityka-prywatnosci/