Pałac Młodzieży w Katowicach
Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach to placówka wychowania pozaszkolnego miasta Katowice. Ten imponujący architektonicznie obiekt jest miejscem wielu spektakli, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Jednocześnie realizuje swoje zadania w zakresie lokalnej polityki oświatowej, kultury i sztuki, turystyki i sportu oraz innych potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży, które określone są w ustawie o systemie oświaty. Występowało tutaj wielu artystów sceny polskiej i zagranicznej.
Pałac Młodzieży w Katowicach — historia
Początki Pałacu Młodzieży w Katowicach sięgają roku 1949. To wtedy wmurowano kamień węgielny pod budowę gmachu. Obiekt zaprojektowano w stylu socrealistycznym z elementami modernistycznymi. Jest to widoczne nawet teraz, po jego przebudowie w latach dwutysięcznych, a kompleks wciąż wpisuje się harmonijnie w urbanistyczną kompozycję miasta. Na całość kompleksu składa się dziesięć budynków: dydaktyczny, dyrekcji, administracyjny, sala gimnastyczna, łącznik sali gimnastycznej, pływalnia, zaplecze pływalni, rozdzielnia elektryczna, mieszkalny oraz teatru z zapleczem. Jest to więc placówka łącząca wychowanie fizyczne z wysoką kulturą. Pierwotna nazwa obiektu to Pałac Młodzieży im. Bolesława Bieruta. Patrona zmieniono na Aleksandra Kamińskiego dopiero 16 marca 1990.
Pałac Młodzieży w Katowicach, jako placówka państwowa, prowadzi działalność dydaktyczną i wychowawczą. Równocześnie realizuje program nauczania dla uczniów szczególnie uzdolnionych. W swoich murach zapewnia przestrzeń dla wielu kół i stowarzyszeń, w tym klubów sportowych “PowerSport” i “Pałac Młodzieży” oraz stowarzyszenia pływackiego i “Z Nauką w Przyszłość”. Znajduje się też tutaj Centrum wystawienniczo-dekoratorskie, w którym organizowane są wystawy i wiele pracowni, w tym teatralno-impresaryjna, medialna, muzyczna czy choreograficzna. Katowicki obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Pałac Młodzieży w Katowicach — wydarzenia, spektakle i koncerty
Katowice mogą być dumne z wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Pałacu Młodzieży. Dotychczas można było zobaczyć tutaj między innymi: spektakl “Upiór w operetce”, show inspirowane popularną animacją “Tomek i przyjaciele”, musical “Dzień Świra” (z Maciejem Miecznikowskim i Joanną Kołaczkowską), widowisko “Robotrons” czy popularny duet Artura Barcisia i Cezarego Żaka w spektaklu prosto z Broadwayu, “Dziwna para”. Scenę Pałacu Młodzieży w Katowicach zaszczycają też artyści zagraniczni, tacy jak kanadyjski magik Rob Fleming czy Harlem Gospel Choir. Na wydarzenia tego formatu bardzo szybko sprzedają się bilety.
Pałac Młodzieży w Katowicach — bilety
Spektakle, koncerty, wystawy — to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Bilety na te eventy na pewno zagwarantują wiele kulturalnych doznań.
FAQ:
- Gdzie znajduje się Pałac Młodzieży w Katowicach?
Pałac Młodzieży w Katowicach znajduje się przy ulicy Mikołowskiej 26. Mieści się w kwartale ulic: Mikołowskiej, Stalmacha, Kilińskiego oraz Żwirki i Wigury.
- Jakie wydarzenia odbyły się w Pałacu Młodzieży w Katowicach?
W Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, spektakli i koncertów, między innymi: hit Broadwayu “Dziwna para” z Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem, spektakl “Nasze żony” z Wojciechem Malajkatem i Wojciechem Pszoniakiem, muzyczny spektakl “Dzień Świra”, występ magika Roba Fleminga, show dla dzieci i dorosłych “Tomek i przyjaciele” czy spektakl “Upiór w operetce”,.
- Kiedy utworzony został Pałac Młodzieży w Katowicach?
Rozpoczęcie budowy Pałacu Młodzieży w Katowicach przypada na rok 1949, z kolei ukończenie budowy i jego otwarcie — na rok 1951. Pierwotna nazwa placówki to Pałac Młodzieży im. Bolesława Bieruta, teraz funkcjonuje pod nazwą Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego.