Kategorie
eBilet

Ciechanów

Ciechanów miasto, które cię zaskoczy

Fot. Shutterstock/Shevchenko Andrey

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Ciechanów – kilka ciekawostek

Ciechanów leży w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim (niecałe 100 km od Warszawy). Aż 58% powierzchni miasta stanowią użytki rolne, a 3% leśne. To oznacza, że wiosną i latem zobaczysz tam przepiękny krajobraz. 

Choć został założony w XI wieku, prawa miejskie otrzymał dopiero w 1400 roku. Tak czy inaczej jego historia jest bardzo długa, a przez to samo miasto jest bogate w piękne i różnorodne zabytki, które za chwilę zobaczysz. 

 

Najpiękniejsze i najciekawsze atrakcje Ciechanowa – co warto zobaczyć?

W Ciechanowie czeka na ciebie jedna z najpiękniejszych w Polsce (a nawet na świecie) wieża ciśnień. Jest tam także kościół, który wcześniej był piekarnią oraz ratusz zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta. To oczywiście nie wszystko, ale nie przedłużajmy, tylko zaczynajmy zwiedzanie!

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Najbardziej znaną atrakcją Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich. Początkowo składał się on z murów zewnętrznych, wewnętrznych zabudowań, wież oraz baszty. Dziś wewnętrznych zabudowań już nie ma, ale i bez nich budowla robi wrażenie. Turyści tłumnie go odwiedzają, choć niedawno z zamkiem były związane pewne kontrowersje. Podczas rewitalizacji zerwano cały późnogotycki bruk, po którym nie ma już ani śladu (a szkoda!). Dobudowano też nowoczesny pawilon.

W zamku czekają na Ciebie multimedialne atrakcje, dzięki którym poznasz historię budowli. A przy odrobinie szczęścia trafisz nawet na jedno z cyklicznych ‘Spotkań z historią’, które się tam odbywają (można zobaczyć np. pokazy grup rekonstrukcji historycznej). 

Ale… skąd ten zamek się tam wziął? Jego budowa rozpoczęła się w 1355 roku z polecenia władcy Mazowsza – Siemowita III. Region ten nie należał wtedy w granicach Polski. Początkowo miał służyć do obrony przed Krzyżakami i Litwinami. Na dziedzińcu chowali się mieszkańcy miasta.

Syn Siemowita III postanowił go rozbudować. Później prace remontowe rozpoczęła królowa Bona, która jednak wróciła do Włoch, przez co zamek zaczął niszczyć. Podczas Potopu Szwedzkiego najeźdźcy go spalili. To, co przetrwało, możesz podziwiać do dziś.

W Ciechanowie mieszka ok. 41848 osób, czyli 1,2885 osoby na metr kwadratowy (spokojnie, wszyscy są tam cali i zdrowi). Spacerując, nie będziesz czuł się przytłoczony (dla porównania w Warszawie są prawie 4 osoby na metr kwadratowy). 

Browar Ciechan

Ciechanów słynie ze swojego piwa (czy to zaleta, czy wada, musisz zdecydować sam). Browar Ciechan został założony w 1864 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Początkowo należał do rodziny Wilichów, ale później trafił w ręce Żebrowskich. Odsprzedali oni browar Machlejdowi, który przechrzcił budynek na Browar Gambrinus. W okresie międzywojennym produkował także lemoniady, napoje gazowane, aromaty i… ocet. Podczas II wojny światowej trafił w ręce Niemców (stał się Brauerei Betriebs GmbH). Po wojnie został upaństwowiony, a później trafił w ręce Warszawskich Zakładów Piwowarskich (jako zakład nr 3). Po prywatyzacji WZP, ciechanowski browar stał się własnością austriackiego koncernu Brau Union. W 2001 roku budynek został zamknięty, a rok później zakupiony przez Gambrynus Sp. z o.o. Spółka wznowiła produkcję piwa. Początkowo nazywano go Browarem Chiechanów, dziś zaś – Browarem Ciechan. W 2008 roku wyroby Browaru Ciechan zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Możesz go zwiedzać, ale wcześniej trzeba się umówić na wizytę. Obok niego znajdziesz sklep i pub, w których możesz spróbować lokalnego napoju. 

Wieża ciśnień w Ciechanowie

Czy wieża ciśnień może być wyjątkowa? A i owszem! Ta w Ciechanowie została zauważona i doceniona przez portal The World Geography, który uznał ją za 5. najbardziej niezwykłą wieżę ciśnień na świecie. Mimo swojej nietuzinkowości wieża niszczała do 2017 roku, kiedy to zdecydowano o jej odnowieniu. Wygląda ona jak puchar (górna część przypominająca donuta to zbiornik, a podstawa to hiperboloida z perforacjami), a dodatkowo jest podświetlana. Zaprojektował ją Jerzy Bogusławski. Obok niej stworzono Park Nauki Torus (zbiornik wieży ciśnień nazywa się torus), którego celem jest rozbudzanie wśród ludzi chęci uczenia się przez całe życie. Park łączy edukację i zabawę. 

Ratusz w Ciechanowie

Mówi się o tym, że ratusz w Ciechanowie zaprojektował Włoch, ale to stwierdzenie nieco na wyrost. Za główny projekt odpowiadał Józef Iżycki. Henryk Marconi, słynny włoski architekt, dokonał jedynie przeróbek tego projektu (swoją drogą zaprojektował on wiele budowli w Polsce, m.in. Hotel Europejski w Warszawie). 

Został wybudowany w 1844 roku z cegły. Posiada wieżę z zegarem i herbem. Przetrwał obie wojny, choć podczas II wojny światowej był świadkiem tragicznych wydarzeń. Na jego dziedzińcu Niemcy zabili kilkadziesiąt osób. 

Najpiękniejszy budynek Ciechanowa?

O tytuł najpiękniejszego budynku Ciechanowa walczy kilka budynków, ale jeden zdecydowanie wyróżnia się na ich tle: secesyjna Kamienica Brudnickich. Została wybudowana w 1912 roku i wyróżniała się już wtedy. Błękitna elewacja, piękne zdobienia… wygląda niemal jak pałac. Warto ją zobaczyć na własne oczy. 

Jest też Krzywa Hala, która wygląda jak delikatny łuk. Została wybudowana w czasie II wojny światowej. Miała podkreślać Rynek Nowego Miasta tworzonego przez Niemców. W PRL-u miała różową elewację, a dziś szarą. Obok niej jest park i obelisk. W środku znajdziesz Bibliotekę Akademicką. 

Kościoły w Ciechanowie

Jeśli lubisz zwiedzać kościoły, koniecznie zobacz:

  • Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ciechanowie (zbudowany w XVI wieku. Dawniej zbierała się w nim szlachta na sejmikach. Nie obchodziło jej to, że jest w budynku sakralnym. Wszczynała awantury, a i morderstwa się zdarzały. Za Napoleona kościół stał się piekarnią. Niestety, wybuchł w nim pożar i zostały z niego tylko mury),
  • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ciechanowie (w miejscu murowanej świątyni stał wcześniej drewniany kościółek. Do wybuchu powstania styczniowego towarzyszył mu klasztor augustianów, których groby znajdują się w podziemiach kościoła).

Muzea w Ciechanowie

W Ciechanowie czekają na ciebie trzy muzea warte uwagi: 

  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej,
  • Muzeum Romantyzmu,
  • Muzeum Pozytywizmu.

Co w nich zobaczysz?

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

To idealne miejsce dla miłośników historii, ale również osoby nie lubujące się w tej dziedzinie nauki znajdą w nim coś ciekawego. Sam budynek muzeum wcześniej był siedzibą banku mieszczańsko-gospodarczego. 

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej zobaczysz:

  • wystawy związane z kulturą szlachecką,
  • koncerty,
  • prelekcje,
  • odczyty i wykłady,
  • lekcje muzealne i nie tylko. 

Władze muzeum organizują liczne imprezy plenerowe, takie jak chociażby ‘Zajazd Szlachecki’, ‘Mazowieckie Majowe Muzykowanie’, ‘Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych’ czy ‘Zamkowe podróże w czasie’. 

Działalność edukacyjna muzeum jest dopasowana do potrzeb i zainteresowań różnych grup wiekowych, a więc znajdziesz w nim coś zarówno Ty, Twoje dzieci jak i dziadkowie. 

Co ważne, zwiedzanie wystaw takich jak ‘Utracony świat… ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do 1942 roku’ czy ‘Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich’ jest dostosowane do szczególnych potrzeb osób niewidomym, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Znajdziesz tam interaktywną ścieżkę edukacyjną (opisy tekstowe i audio do odłuchania, a także w alfabecie Braille’a). 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Co prawda muzeum nie znajduje się w Ciechanowie, ale tak blisko niego, że warto wstąpić. Muzeum Romantyzmu zostało otwarte w 1961 roku i mieści się w neogotyckim pałacu. Możesz w nim zobaczyć pamiątki związane z rodziną Krasińskich, a w szczególności z Zygmuntem Krasińskim (hrabia, poeta, dramaturg, prozaik). 

Całe Muzeum Romantyzmu to kompleks parkowo pałacowy, w którego skład wchodzi nie tylko neogotycki pałac, ale także:

  • dwór z początku XX wieku,
  • oficyna dworska,
  • dom z podcieniami,
  • folwark,
  • oranżeria,
  • dwie kawiarnie,
  • Gościniec Ogrodnika (restauracja),
  • park typu angielskiego (aż 21 ha!).

Warto się tam przespacerować i odetchnąć od miejskiego zgiełku. 

Muzeum Pozytywizmu, czyli Willa ‘Krzewnia’ w Ciechanowie

Willa ‘Krzewnia’ mieści się w parku. Mieszkał w niej i tworzył Aleksander Świętochowski (pisarz, filozof, historyk, publicysta, krytyk i działacz społeczny). W środku znajdziesz oryginalny wystrój, który przetrwał do dziś (początkowo dzięki żonie pisarza, a później dzięki muzeum). Możesz zobaczyć wyposażenie gabinetu, bibliotekę i jadalnię. 

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy ‘Dolina Rzeki Łydyni’ w Ciechanowie

Czas na atrakcje dla miłośników natury. Wybieramy się od zespołu przyrodniczo-krajobrazowego ‘Dolina Rzeki Łydyni’. Możesz się zdziwić, ale znajdziesz go w centrum miasta. To ponad 57 ha zarośli, łąk, bagien i torfowisk, wśród których możesz zobaczyć wydry, bobry, bażanty, mewy śmieszki, myszołowy i bociany (swoją drogą badacze naliczyli jak dotąd 62 gatunki ptaków, które zamieszkują ten teren. Możesz więc spodziewać się cudownego koncertu). Dolina rzeki Łydyni jest tak piękna, że przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców miasta, którzy potrzebują odpocząć od miejskiego pędu i hałasu. Co ważne, w jej krajobraz człowiek ingerował w minimalnym stopniu, dzięki czemu została zachowana naturalność starorzecza. 

Zabierz ze sobą prowiant i odpocznij w tym pięknym miejscu. Spędź tam tyle czasu, ile tylko potrzebujesz. Schroń się przed palącym słońcem, posłuchaj śpiewu ptaków i napatrz się na zieleń dookoła (wszak wiadomo, że zielony uspokaja). Nawet zimą jest tam pięknie. Jesienią za to krajobraz staje ‘w płomieniach’ czerwonych, pomarańczowych i żółtych liści. Gdy raz tam przyjedziesz, będziesz miał ochotę wracać. 

To już koniec naszej wycieczki. Mamy nadzieję, że ci się podobała i nie tylko dowiedziałeś się czegoś ciekawego, ale także odpocząłeś w wielu pięknych miastach, które stanowią wizytówkę Ciechanowa.

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Voucher eBilet

01.01.2025-01.01.2025
eBilet

Adam Snopek Show

15.11.2024-15.11.2024
Poznań

MEUTE

25.09.2025-25.09.2025
Warszawa

Drift Masters, Grand Finale 2024, Poland, PGE Narodowy

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-28.08.2025
Katowice

Olsztyn Green Festival 2025

15.08.2025-15.08.2025
Olsztyn

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

16.08.2025-16.08.2025
Chorzów

Beth Hart 2025

14.07.2025-14.07.2025
Warszawa

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025
Łódź

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2025

19.06.2025-19.06.2025
Katowice

Soccer Mommy

22.05.2025-22.05.2025
Warszawa

Pink Martini

07.05.2025-07.05.2025
Warszawa, Wrocław

IAMX

05.05.2025-05.05.2025
Kraków, Warszawa

Antimatter

04.04.2025-04.04.2025
Gdynia, Kraków, Piekary Śląskie i inne

Zwiedzanie ZOO Warszawa

01.01.1970-01.01.1970

Voucher eBilet

01.01.2025-01.01.2025

Adam Snopek Show

15.11.2024-15.11.2024

MEUTE

25.09.2025-25.09.2025

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-04.09.2025

Olsztyn Green Festival 2025

15.08.2025-15.08.2025

Beth Hart 2025

14.07.2025-14.07.2025

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025

Soccer Mommy

22.05.2025-22.05.2025

Pink Martini

07.05.2025-08.05.2025

IAMX

05.05.2025-06.05.2025

Antimatter

04.04.2025-09.04.2025