Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Artysta kontra widownia: kto tworzy atmosferę na koncercie?
Atmosfera na koncercie potrafi być wspaniała. Zależy ona jednak od wielu czynników: od lokalizacji, aż po zakończenie imprezy. Kto ma największy wpływ na to, jaka będzie atmosfera: artyści czy publiczność? Sprawdźmy to!
24.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Wpływ artysty na atmosferę na koncercie
Artysta ma ogromny wpływ na to, jaka będzie atmosfera podczas jego koncertu. Jeśli się spóźnia, robi długie przerwy, znika ciągle ze sceny lub zachowuje się lekceważąco, raczej nikt nie będzie miał zbyt dobrych wspomnień. Tak samo jak z występów z playbacku. Jak można było zauważyć na słynnym koncercie Whitney Houston w Sopocie, samo bycie gwiazdą to jeszcze nie wszystko. Artystka spóźniła się na swój koncert, ciągle narzekała i zaśpiewała tylko mało wymagające piosenki, bo nie chciała „męczyć” swojego głosu. Jesteśmy pewni, że nawet najwięksi fani artystki byli zawiedzeni.
Są też muzycy, którzy nawiązują kontakt z publiką, kierują mikrofon w jej stronę podczas największych hitów i grają jeszcze jedną piosenkę, bo ludzie nie chcą iść do domu. Tacy artyści tworzą swojski klimat podczas wydarzenia, nawet jeśli biorą w nim udział tysiące ludzi.
Gwiazda koncertu może zadbać o atmosferę podczas występu, odpowiednio dobierając repertuar. Dobrze, by znalazły się w nim nie tylko nowe piosenki z płyty, którą akurat dany koncert promuje. Nie może zabraknąć ulubionych utworów fanów zespołu czy piosenkarki. Im więcej ich będzie, tym chętniej publika będzie śpiewać razem z artystami, a wszyscy będą mogli poczuć się jak część wspaniałej społeczności.
Wpływ publiczności na atmosferę podczas koncertu
Sam artysta to jednak nie wszystko. Choćby ktoś dwoił się i troił na scenie, jeśli publika będzie zachowywać się jak na stypie, atmosfera będzie nieciekawa. Można to zobaczyć podczas dni mniejszych miast, w których występują znane głównie młodzieży zespoły. Nieliczne osoby dobrze się bawią, a cała reszta ludzi po prostu stoi i patrzy, albo nawet zajmuje się czymś innym.
Najlepsza atmosfera panuje na pojedynczych koncertach konkretnych artystów. Przychodzą tam tylko prawdziwi fani, którzy chcieli poświęcić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, by poskakać pod sceną. Podczas takich występów ludzie dobrze się bawią, tańczą, skaczą i śpiewają nie tylko fragmenty refrenów, ale całe piosenki. Każdy może się poczuć jak członek jednej, wielkiej rodziny, która wybrała się na wspólną imprezę. W takich miejscach panuje mnóstwo serdeczności, a atmosfera jest niesamowita.
Ta życzliwość podczas koncertów jest bardzo ważna. Jeśli jej nie będzie, może dochodzić do przykrych sytuacji, takich jak przepychanki słowne czy nawet fizyczne. W skrajnych przypadkach pojawiają się też bójki czy nawet gorsze wydarzenia. To wszystko sprawia, że atmosfera gęstnieje i robi się nieprzyjemnie.
Co jeszcze wpływa na atmosferę na koncercie?
Atmosfera nie zależy tylko od artystów i publiczności. Jest kilka innych kwestii, które są niezbędne do stworzenia fajnego klimatu podczas imprezy.
Bezpieczeństwo
Jeśli organizatorzy nie zadbają o należyte bezpieczeństwo, atmosfera podczas koncertu może być bardzo nieprzyjemna. W krajach, w których w przeszłości dochodziło np. do ataków terrorystycznych, procedury powinny być jeszcze szczelniejsze niż gdziekolwiek indziej. Ludzie będą się dobrze bawić tylko wtedy, gdy będą mieli pewność, że nikt nieodpowiedni nie wtargnie na teren wydarzenia i nie doprowadzi do katastrofy.
To samo dotyczy mniej skrajnych sytuacji, takich jak nadużycia alkoholu czy pojawianie się narkotyków. Ludzie, którzy przegięli ze spożywaniem środków odurzających jakiekolwiek rodzaju, powinni być jak najszybciej wyprowadzani, by nie stanowili zagrożenia dla innych i nie naruszali komfortu żadnej osoby.
Polecamy na eBilet.pl
Oświetleniowiec
Osoba odpowiedzialna za oświetlenie podczas koncertu także tworzy atmosferę. To dzięki niej światła (np. lasery) zgrywają się idealnie z muzyką i pasują kolorystycznie do utworów. Gdyby nie odpowiednie oświetlenie, piosenki nabierałyby innego klimatu. Wyobraź sobie, że zespół postanawia zagrać jeden z utworów (balladę) niemal akustycznie. Jeśli oświetleniowiec się zagapi i włączy wtedy kolorowe skaczące lasery, zamiast snopów światła padających na muzyków, wyjdzie niezła komedia.
Organizator
Nie możemy pominąć także organizatora całego koncertu. Osoba odpowiedzialna za wybór i przygotowanie miejsca występu, zatrudnienie całej ekipy odpowiedzialnej za dźwięk, oświetlenie, bezpieczeństwo itd. ma bardzo duży wpływ na to, jaka będzie atmosfera. Jeśli zachowuje się arogancko, nie dba o szczegóły, to raczej nic dobrego z tego nie wyniknie.
Miejsce koncertu
Ostatnim elementem, o którym chcemy napisać, jest samo miejsce koncertu. Powinno ono być dobrane odpowiednio do zespołu bądź artysty solowego. Jeśli muzyk jest znany z akustycznych koncertów, raczej nie powinien występować na stadionie. Muzyk dubstepowy będzie wyglądał dziwnie na sali w filharmonii.
Dlatego podczas wybierania miejsca koncertu warto kierować się tym:
- jakie miejsca lubi dany zespół (jeśli grupa występowała do tej pory tylko pod gołym niebem, znajdźmy dla niej takie miejsce),
- do czego przyzwyczajeni są fani (zespół punkowy, który gra w klubach może nie przyciągnąć odpowiedniej liczby osób na stadion).
Sam widzisz, że na atmosferę na koncercie ma wpływ mnóstwo czynników: artysta, publika, oświetleniowiec, organizator oraz miejsce koncertu i bezpieczeństwo. Co jest najważniejsze? Trudno powiedzieć, bo jeśli którykolwiek z tych elementów zawiedzie, klimat może się zepsuć.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł