Świetna informacja dla fanów Smokie oraz Chrisa Normana! Zarówno kultowy zespół, jak i jego legendarny wokalista przyjadą do naszego kraju. Solowe koncerty Normana odbędą się już w listopadzie, natomiast brytyjska formacja planuje swoje występy na początku 2025 roku.
Świat muzyki elektronicznej: Najważniejsze zespoły w historii techno i house
Muzyka elektroniczna sięga aż do 1876 roku. Jednak na pierwszy koncert zachowany w tym gatunku trzeba było czekać do 1914 roku. „Art of Noises” odbył się w Mediolanie. Pierwsze studio nagraniowe stworzone specjalnie dla muzyków elektronicznych powstało w 1929 roku. A później artyści nabrali rozpędu. Sprawdź, jakie są najważniejsze zespoły techno i house.
17.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Prekursorzy techno
W latach 70. ubiegłego wieku powstała pierwsza piosenka nagrana w stylu techno. Giorgio Moroder skomponował utwór „I Feel Love”, a wykonała go Donna Summer. Jak się później okazało, techno stało się jednym z najpopularniejszych podgatunków muzyki elektronicznej. Szybkie tempo i monotonny rytm zebrał wielu fanów. Jakie są najważniejsze zespoły tego gatunku?
Kraftwerk
Najbardziej znanym zespołem muzyki techno jest Kraftwerk. Pochodzi on z Niemiec i ma ponad 50-letnią historię. Pierwsze albumy powstawały w języku niemieckim, a później zaczęły ukazywać się w dwóch językach (dodatkowo po angielsku). Po 1991 roku zespół zaczął tworzyć także po francusku, japońsku i hiszpańsku (ale dotyczyło to tylko niektórych piosenek). Niektóre utwory zawierały wstawki po rosyjsku i włosku.
Zespół tworzy głównie albumy koncepcyjne, które są skupione wokół jednej idei. Każda płyta poświęcona jest różnym środkom transportu. Muzycy snują refleksje o tym, jak technologia wpływa na człowieka.
Kraftwerk jest uznawany za jeden z najbardziej wpływowych zespołów na międzynarodowej scenie techno. Ich muzyka, jak na tamte czasy oczywiście, była niezwykle awangardowa i eksperymentalna. Ich najpopularniejsza piosenka to „Das Model” z 1978 roku, która po 4 latach stała się globalnym hitem.
Aphex Twin
Chociaż to nie zespół, nie możemy nie wspomnieć o Aphex Twin. To muzyk z Wielkiej Brytanii, którego twórczość jest zaliczana m.in. do gatunku acid techno. Już jako nastolatek wygrał konkurs na produkowanie dźwięków za pomocą ZX Spectrum. Niedługo później przyjął znany teraz pseudonim i zaczął pracować jako DJ. Swój pierwszy album jako Aphex Twin wypuścił w 1992 roku. „Selected Ambient Works 85-92” zawiera piosenki, które są łatwiejsze do słuchania niż wcześniejsza twórczość artysty.
W 2014 roku wypuścił po kilkunastoletniej przerwie płytę „Syro”, za którą dostał nagrodę Grammy w kategorii „muzyka elektroniczna”.
Orbital
Zespół Orbital został założony w 1989 roku przez dwóch braci Phila i Paula Hartnolla. Kapela się rozpadła po 15 latach działalności. Zanim jednak się to stało, artyści nagrali wiele wspólnych płyt i singli. Niektóre z ich płyt to „Green Album”, „The Middle of Nowhere” oraz „Octane”. Kilka lat po zakończeniu działalności zespołu, muzycy znów zaczęli razem występować. Potem duet rozpadł się ponownie. Jednym słowem ma za sobą burzliwą historię, która pozostawiła kawał świetnej muzyki techno.
Underworld
Underworld pochodzi z Walii i tworzy m.in. muzykę techno. Jego historia sięga aż do 1987 roku, kiedy to Karl Hyde i Rick Smith postanowili razem grać. Po 3 latach zdecydowali się przyjąć pod swoje skrzydła jeszcze Darrena Emersona. Wtedy też ich synth popowa muzyka zmieniła się w techno. Razem nagrali trzy płyty: „Dubnobasswithmyheadman” (1994 rok), „Second Toughest in the Infants” (1996 rok) oraz „Beaucoup Fish” (1999 rok). To wystarczyło, by grupa zyskała popularność i rozpoznawalność na międzynarodowej scenie techno. W 2000 roku Emerson odszedł z zespołu, który na powrót stał się duetem. Ich płyty zdobywały szczyty list przebojów.
Ich najmocniejszą stroną są dynamiczne koncerty, które porywają tłumy. To nie są zwykłe występy, a multimedialne widowiska. Jednym z ciekawszych osiągnięć duetu Underworld jest stworzenie muzyki wykorzystanej podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie.
Juan Atkins
Juan Atkins to jeden z pierwszych twórców techno. Muzykę elektroniczna pokochał już jako nastolatek, a tworzyć zaczął już chwilę później. W pewnym momencie stworzył duet z Mayowi, który odpowiadał za miksowanie utworów. Z czasem dołączył do nich także Saunderson. Wtedy też muzycy występowali jako Deep Space Soundworks. Otworzyli swój klub muzyczny, w którym współpracowali z lokalnymi DJ-ami.
Grupa z czasem się rozwiązała, a w 1982 roku Juan Atkins z Richardem Davisem nagrali singiel „Cosmic Cars”, który odniósł taki sukces, że niedługo później artyści wypuścili płytę „Enter”. Niestety, jakiś czas później Atkins przestał dogadywać się z kolegą z zespołu i zaczął tworzyć samodzielnie.
W 1985 roku wypuścił swój pierwszy solowy utwór „No UFOs”, który dał Atkinsowi tytuł „ojca muzyki techno”.
The Prodigy
The Prodigy to jeden z najbardziej znanych zespołów muzyki elektronicznej. Ich piosenki łączą w sobie wiele różnych stylów, m.in. techno i hardcore czy nawet punk.
W skład zespołu wchodzi m.in. Liam Howlett, który wcześniej był DJ montującym przeróbki piosenek techno. Z czasem stał się on liderem The Prodigy.
Pierwszy występ zespołu odbył się w Boże Narodzenie 1990 roku w The Labyrinth (londyński klub). Miesiąc później ukazała się jego EPka „What Evil Lurks”. Pierwsze wydania jednak nie zapewnił grupie sukcesu. Dopiero z czasem ich płyty zaczęły trafiać na szczyty list przebojów.
Największy rozgłos uzyskał w 2018 roku po wydaniu 7. albumu studyjnego „No Tourists”. Trafił on na 1. miejsce UK Album Chart.
W 2021 roku muzycy poinformowali, że pracują nad czymś nowym. W ich piosence „Breathe” pojawił się RZA z Wu-Tang Clanu. Co więcej, piosenka trafiła do filmu „Szybcy i wściekli 9”.
Polecamy na eBilet.pl
House
Muzyka house pojawiła się chwilę później i charakteryzowała się większą melodyjnością niż techno. Czerpała dodatkowo z funku i soulu. Jakie są najważniejsze zespoły tego stylu muzycznego?
Daft Punk
Duet Daft Punk pochodzi z Francji. Został założony w 1993 roku przez Thomasa Bangaltera i Guya-Manuela de Homema-Christo. Na początku tworzyli oni muzykę taneczną, ale z czasem piosenki nabrały charakteru french house. Później czerpali także z funku, techno, indie rocka, disco i popu. Ich muzyka nabrała bardzo eksperymentalnego charakteru.
Co ciekawe, w 1999 roku muzycy zaczęli występować w kostiumach robotów w kaskach, chcąc chronić swoją tożsamość.
Duet jest uznawany za jeden z najbardziej popularnych na scenie muzyki house. Oprócz albumów i singli nagrali także ścieżkę dźwiękową do filmu „Tron: Dziedzictwo” z 2010 roku. Odpowiadają za ponad 30 piosenek!
Dodatkowo zdobyli kilka nagród Grammy oraz trafili na 12. miejsce listy dwudziestu najwspanialszych duetów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”.
W 2021 roku w wielkim stylu duet zakończył swoją karierę. Muzycy opublikowali klip „Epilogue”, który zawierał scenę z końcówki filmu „Electroma” z 2006 roku.
The Chemical Brothers
Kolejnym duetem jest The Chemical Brothers. To angielski zespół muzyki house, w którego skład wchodzą Ed Simons i Tom Rowlands. Dawniej publikowali oni pod pseudonimem The Dust Brothers, jednak ze względu na kwestie prawne musieli zmienić nazwę. W swojej karierze mieli okazję współpracować z zespołem Underworld.
Na swoim koncie mają ogromne sukcesy, takie jak stworzenie ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak m.in.:
- „Niebiańska plaża”,
- „Efekt motyla”,
- „Slumdog. Milioner z ulicy”,
- „Hakerzy”,
- „Vanilla Sky”.
Bez tych zespołów muzyka elektroniczna miałaby zupełnie inny charakter.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł