Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Najważniejsze albumy wszech czasów: rock
Każdy z nas może mieć swoją opinię co do każdego albumu muzycznego czy nawet poszczególnych piosenek. Prawdą jest jednak to, że niektóre płyty na zawsze zmieniły świat rocka, a do tego sprzedawały się jeszcze szybciej niż świeże bułeczki. Tym razem przyjrzymy się najlepszym albumom wszech czasów, które podbiły serca fanów ciężkiej muzyki na całym świecie.
20.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Lista najlepszych albumów rockowych wszech czasów
Rock Radio, AntyRadio, magazyn ‘Rolling Stone’… każdy próbuje stworzyć swoją listę najlepszych płyt rockowych. To bardzo trudne zadanie, ale my także spróbujemy to zrobić!
‘Pet Sounds’ The Beach Boys
Płyta ‘Pet Sounds’ znalazła się na 1. miejscach zestawień ‘NME’, ‘Mojo’ oraz ‘The Times’, a także na 2. miejscu ‘The Rolling Stone’. Jest porównywana do ‘You Experienced’ Jimiego Hendriksa oraz ‘Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’ Beatlesów. Tak samo jak te albumy, również ‘Pet Sounds’ jest jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych.
Na uwagę zasługuje z pewnością bogactwo dźwięków. Na płycie możemy usłyszeć m.in.:
- gitary,
- instrumenty smyczkowe,
- instrumenty klawiszowe (w tym klawesyn),
- flety,
- dzwonki rowerowe,
- puszki po Coca-Coli,
- szczekanie psów.
Płyta jest zaliczana zarówno do popu, jak i rocka, dlatego musiała znaleźć się w tym zestawieniu (tym bardziej, że zespół The Beach Boys jest uważany za kapelę rockową).
Paul McCartney z The Beatles powiedział kiedyś, że płyta ‘Pet Sounds’ była inspiracją do stworzenia ‘Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’. O albumie, oprócz krytyków, pozytywnie wypowiadali się także Elton John, Eric Clapton oraz George Martin.
Na płycie znalazło się 13 piosenek, m.in. ‘You Still Believe in Me’ oraz ‘Wouldn’t It Be Nice’.
‘Abbey Road’ The Beatles
To 11. płyta studyjna Beatlesów. Została wydana w 1969 roku i od tamtego czasu jest nadal słuchana. Co ciekawe, została nagrana w studiu Abbey Road, a słynne zdjęcie Beatlesów zostało zrobione właśnie na tej ulicy.
Płyta została stworzona niejako spontanicznie. Muzycy byli skłóceni po nagraniach ‘The Beatles’, ale zaproponowali George’owi Martinowi, że nagrają płytę jak za starych dobrych czasów. Udało im się to znakomicie.
Najbardziej znane piosenki z tej płyty to:
- ‘Something’ (George Harrison),
- ‘Here Comes the Sun’ (George Harrison),
- ‘Come Together’ (John Lennon),
- ‘Oh, Darling’ (Paul McCartney).
Płyta składa się z dwóch części i tu został zastosowany zabieg, który był dotąd niespotykany. Na drugiej stronie znalazły się urwane fragmenty piosenek, złożone w jedną całość. To wersje demo z ‘Let It Be’ oraz ‘The Beatles’. Utwory opierają się na doświadczeniach członków zespołu (np. ‘You Never Give Me Your Money’ McCartneya to nawiązanie do problemów z wytwórnią Apple, a ‘Mean Mr. Mustard’ zostało napisane podczas podróży do Indii). ‘Carry That Weight’ to jedna z niewielu piosenek, w której możemy usłyszeć wszystkich czterech Beatlesów.
Kolejną ciekawostką, która zaskoczyła nie tylko fanów, ale też samych członków zespołu, jest piosenka ‘Her Majesty’. Pierwotnie miała zostać wycięta, ale producent tego nie zrobił. Zamiast tego umieścił na płycie 20 sekund ciszy, po której rozbrzmiewa utwór. Nie jest on wymieniony na płycie.
Zdjęcie na płytę zrobiono podczas przerwy w nagraniach i to spontaniczne zdjęcie stało się symbolem Beatlesów. Narosło w niej sporo spekulacji i legend, m.in. o śmierci Paula McCartneya. Garbus, który znalazł się na fotografii, został umieszczony w Automuseum Volkswagen w Wolfsburgu (Niemcy).
‘Nevermind’ Nirvana
Druga płyta Nirvany, która stała się popularna na całym świecie, a jej okładkę kojarzy tak naprawdę każdy. Znalazł się na niej nagi, czteromiesięczny Spencer Elden, pływający w basenie, sfotografowany przez przyjaciela rodziny. Zdjęcie zostało sprzedane z 200 dolarów i przerobione tak, by wzbudzało kontrowersje. Spencer założył sprawę w sądzie i dostał odszkodowanie za wykorzystanie jego nagiego zdjęcia i za to, jak ten fakt wpłynął na jego późniejsze życie.
Jednak płyta to nie tylko okładka. Album odniósł ogromny sukces, głównie dzięki piosence ‘Smells Like Teen Spirit’. Był to pierwszy singiel albumu. Płyta sprzedała się (oficjalnie) w ponad 26 milionach egzemplarzy.
Album składa się z 12 piosenek napisanych przez członków grupy. Za teksty odpowiada Kurt Cobain. Na niektórych wydaniach znajduje się dodatkowa, 13. piosenka.
‘Rumours’ Fleetwood Mac
To jedenasta płyta grupy Fleetwood Mac, która została wydana w 1977 roku. Jest uważana za najlepszy album tego zespołu. Zapowiadały ją single ‘Go Your Own Way’, ‘You Make Loving Fun’, ‘Don’t Stop’ oraz ‘Dreams’.
Choć płyta okazała się komercyjnym sukcesem, podczas nagrań nie obyło się bez problemów. Członkom zespołu towarzyszyły przeróżne konflikty, które to znalazły się w tekstach piosenek. Linia melodyczna składa się m.in. z instrumentów akustycznych oraz elektrycznych.
Podczas nagrań do zespołu należeli:
- Stevie Nicks (wokal),
- Lindsey Buckingham (gitara elektryczna i akustyczna, wokal),
- John McVie (gitara basowa),
- Christine McVie (klawisze, wokal),
- Mick Fleetwood (perkusja).
Co spodobało się krytykom? Głównie jakość produkcji oraz harmonie wokalne. Płyta inspirowała innych twórców, nie tylko rockowych. W 2018 roku album został włączony do Narodowego Zbioru Nagrań Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.
W 2004 roku muzycy wypuścili odświeżoną wersję płyty, wzbogaconą dodatkowo o jedną piosenkę. Miała się ona pojawić już w 1977 roku, ale wtedy uznano, że nie pasuje do reszty utworów.
Od dnia premiery płyta sprzedała się ponad 30 milionów razy (a to tylko przez oficjalne źródła).
Polecamy na eBilet
‘Purple Rain’ Prince & The Revolution
Wspólna płyta Prince’a i The Revolution została nagrana jako ścieżka dźwiękowa do filmu ‘Purpurowy deszcz’ (quasi-autobiografia Prince’a). To 6. Album tego artysty. W tekstach piosenek znalazły się przeżycia muzyka, które towarzyszyły mu na początku przygody scenicznej.
Tytułowa piosenka ‘Purple Rain’ stała się hitem, ponieważ została wykorzystana w scenie filmowej, w której Prince z zespołem zaśpiewał ją osobiście. W 2012 roku ‘Slant Magazine’ uznał tę płytę za 2. Najlepszy album lat 80. Przegonił ją tylko ‘Thriller’ Jacksona.
Na płycie znalazło się 9 utworów. Całość otwiera ‘Let’s Go Crazy’, a zamyka tytułowe ‘Purple Rain’. Album znalazł się na 1. miejscu w takich krajach, jak Australia, Holandia, Kanada, Stany Zjednoczone oraz na podium w innych państwach.
‘Blood On the Tracks’ Bob Dylan
- Płyta Boba Dylana, która została wydana w 1975 roku. Inspiracją do jej nagrania był nauczyciel malarstwa Norman Raeben. Dylan należał do jego klasy podczas kursu, na który chodził 5 razy w tygodniu. Nauczyciel traktował każdego indywidualnie, dzięki czemu Bob Dylan miał okazję porozmawiać z Normanem Raebenem. Muzyk znalazł drogę do nowej techniki, która pozwoliła mu na nagranie wyjątkowej płyty.
Gdy płyta była już gotowa, Bob Dylan stwierdził, że mu się nie podoba i będzie nagrywać ją od nowa. Poprosił swojego brata o zorganizowanie muzyków na sesję nagraniową. Co więcej, utwór ‘Idiot Wind’ zmieniał nawet tekst, i to wielokrotnie. Ostatecznie album składa się z 10 piosenek.
W nagraniach można usłyszeć takich muzyków, jak m.in.:
- Bob Dylan (gitara, harmonijka, wokal),
- Tony Brown (gitara basowa),
- Charles Brown III (gitara),
- Eric Weissberg (bandżo, gitara),
- Buddy Cage (elektryczna gitara hawajska).
Nagrania odbywały się wielokrotnie. Łącznie było 7 sesji, podczas których Dylanowi towarzyszyli przeróżni muzycy.
Inne płyty rockowe, które zasługują na uwagę
Trudno wymienić wszystkie najbardziej wpływowe, najlepiej sprzedające się i najgenialniejsze płyty rockowe. Rok rocznie wypuszcza się ich setki na całym świecie. Dlatego przygotowaliśmy dodatkową listę, na której znalazły się inne albumy warte uwagi:
- ‘Dark Side of the Moon’ Pink Floyd,
- ‘Appetite for Destruction’ Guns ‘N Roses,
- ‘Back in Black’ AC/DC,
- ‘Master Of Puppets’ Metallica,
- ‘IV’ Led Zeppelin,
- ‘A Night at the Opera’ Queen,
- ‘Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’,
- ‘Powerage’ AC/DC,
- ‘The Number of the Beast’ Iron Maiden,
- ‘Physical Graffiti’ Led Zeppelin,
- ‘Get a Grip’ Aerosmith,
- ‘Paranoid’ Black Sabbath,
- ‘Slippery When Wet’ Bon Jovi,
- ‘Born in the USA’ Bruce Springsteen,
- ‘Reckless’ Bryan Addams,
- ‘Machine Head’ Deep Purple,
- ‘Hotel California’ Eagles,
- ‘Use Your Illusion I’ Guns ‘N Roses,
- ‘Ten’ Pearl Jam,
- ‘Wish You Were Here’ Pink Floyd,
- ‘A Kind of Magic’ Queen,
- ‘Blood Sugar Sex Magic’ Red Hot Chilli Peppers,
- ‘The Doors’ The Doors,
- ‘Synchronicity’ The Police,
- ‘Exile on Main St.’ The Rolling Stones,
- ‘Sticky Fingers’ The Rolling Stones,
- ‘Achtung Baby’ U2.
W przyszłości z pewnością możemy oczekiwać kolejnych, nowych albumów, które zyskają miano płyt wszech czasów.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł