Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Historia rock and rolla: od Elvisa Presleya do dzisiejszych gwiazd.
8 stycznia 1935 roku na świat przyszedł Elvis Presley. Nikt go nie znał i nikt nie przypuszczał, że ten maleńki chłopiec zmieni świat muzyki na zawsze. Urodził się w klasie robotniczej, a rodzice wychowywali go na przykładnego chrześcijanina. To właśnie w kościele po raz pierwszy zetknął się z gospelem i wtedy narodziła się jego miłość do muzyki. Z okazji 10. urodzin dostał w prezencie gitarę. Dzięki niej wygrał szkolny talent show.
23.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Początki rock’n’rolla
Swoje pierwsze piosenki nagrał w Memphis Recording Studio, gdy miał osiemnaście lat. Zwrócił na niego uwagę Sam Phillips (producent muzyczny), dzięki któremu Elvis poznał Scottiego Moore’a i Billego Blacka. Nagrali razem dwie piosenki, które otworzyły drzwi przed rock’n’rollem.
W 1956 roku nagrał swój pierwszy hit, czyli „Heartbreak Hotel”, którzy przez 8 tygodni gościł na topowych pozycjach list przebojów. Chwilę później był znany na całym świecie. Jednocześnie konserwatyści uważali, że artysta ma zły wpływ na młodzież. Mimo to w latach 50. został jednak okrzyknięty królem rock’n’rolla. Choć zmarł będąc w najgorszym etapie swojego życia, uzależniony od antydepresantów, na zawsze zmienił świat muzyki.
Rock and roll w kolejnych dekadach
W latach 60. XX wieku muzycy grający rock’n’rolla związali się wizerunkowo z alkoholem, narkotykami i chaotycznym stylem życia. To wtedy powstało powiedzenie „Sex, drugs and rock’n’roll”. Wtedy też zaczęły powstawać kolejne odmiany rocka, takie jak garage rock, czyli jedna z odmian undergroundowych.
Rock and roll najlepiej przyjął się w Europie. Nic więc dziwnego, że to właśnie stamtąd pochodzi wiele najsłynniejszych rockowych zespołów. W latach 60. powstały takie kapele, jak chociażby:
- The Beatles,
- The Rolling Stones,
- The Dave Clark Five.
Dzięki nim muzyka rock’n’rollowa wróciła do USA i zagościła tam już na stałe. Drzwi dla tego gatunku otworzyły się jeszcze szerzej podczas festiwalu w Woodstock, który jest uznawany za jedną z najważniejszych rockowych imprez. W pierwszych edycjach wystąpili m.in.:
- Jimi Hendrix,
- Santana,
- Janis Joplin,
- The Who.
Dzięki Beatlesom i Stonesom rock’n’roll nabierał coraz większego rozpędu. Jednocześnie gatunek ewoluował i powstawały kolejne odłamy, takie jak hard rock czy heavy rock, których przedstawicielami są Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath czy Judas Priest. W latach 70. powstał także Queen, który jest znany z glam rocka.
W tych samych latach niektóre kapele, takie jak The Clash czy The Sex Pistols, postanowiły wrócić do „korzeni”, czyli muzyki undergroundowej. W tej sposób zaczął powstawać punk, punk rock i inne odmiany tego gatunku.
W latach 80. trudno było wymienić wszystkie odmiany rock’n’rolla. Co chwilę powstawały kolejne gatunki, które przez chwilę były bardzo znane, a potem spadały z hukiem na ziemię. Zespoły z tamtej dekady, które przetrwały najdłużej i nadal są bardzo znane, to m.in.:
- David Bowie,
- KISS,
- Bon Jovi.
Chwilę później słynne stały się zespoły heavy metalowe. Prekursorami cięższej muzyki są oczywiście Iron Maiden, Motorhead czy Raven. W tym czasie w Polsce powstały kapele:
- TSA,
- Kat,
- Turbo,
- VooDoo,
- Open Fire i inne.
Heavy metal czy nawet jeszcze cięższe odmian tego gatunku znacznie różniły się od pierwotnego rock and rolla. Pod koniec lat 80. zaczęły grać takie kapele, jak chociażby Metallica, Slayer, Megadeath, Venom czy Kreator.
Polecamy na eBilet.pl
Rock and roll XXI wieku
Na tym oczywiście ewolucja rock’n’rolla się nie skończyła. Tak naprawdę im dalej w las, tym więcej drzew. Nadal powstają nowe odmiany zarówno rocka, jak i metalu czy punka. Zespoły, które dziś grają na scenie, są coraz bardziej różnorodne i każdy z nich szuka swojej własnej drogi i swojego własnego stylu muzycznego.
Coraz częściej zamiast „Sex, drug and rock’n’roll” możemy zobaczyć grzecznych chłopców lub dziewczyny z pazurem. Rockmani XXI wieku to już nie tacy awangardowi odmieńcy jak chociażby KISS. Coldplay, 30 Seconds to Mars czy Muse to bardziej poukładani panowie, którym zależy na losach świata, a nie jedynie na buncie.
Niektóre z tych kapel powstawału jeszcze w latach 90., ale naprawdę sławne stały się dopiero w XXI wieku. Coldplay związał się z lżejszymi odmianami rocka, które zdecydowanie bardziej przypominają pierwotny gatunek, niż odmiany z lat 80. Za to Muse tworzy nieco bardziej hardcorową muzykę, pełną jednak ładnych melodii i przyjemnych brzmień. Kolejna znana w XXI wieku kapela to Kings of Leon. Mieli oni przez chwilę moment, w którym poniosło ich motto z początków rock’n’rolla, ale szybko wrócili na dobre tory.
Później na scenie stanął Jared Leto z zespołem 30 Seconds to Mars. Dzięki niemu nastolatki pokochały rocka na nowo. Grupa tworzy głównie w klimacie alternatywy. Jednocześnie Jared Leto jest znany jako człowiek, któremu zależy na losach planety. Jest weganinem i bojownikiem o prawa zwierząt.
Rock’n’roll zmienia się przez cały czas. Tak naprawdę teraz każdy zespół tworzy zupełnie inną muzykę, którą mógłby określić własną nazwą. Jednak musimy pamiętać, że gdyby nie Presley i jego rockability, teraz świat muzyki wyglądałby zupełnie inaczej.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł