Tytus Grabski potwierdził zawieszenie działalności Asfalt Records. Katalogiem ich artystów dysponują obecnie Sony Music Polska i Universal Music Poland. Przypominamy kultowe albumy wydane przez tę wytwórnię.
Jakie są różnice między muzyką klasyczną a muzyką rockową?
Każdy może wybrać dla siebie idealny gatunek muzyczny, przy którym się zrelaksuje i otworzy się na zupełnie nowe horyzonty. Dwa popularne gatunki, które warto rozważyć to muzyka klasyczna oraz rock. Czym się od siebie różnią i co warto o nich wiedzieć?
22.01.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Pochodzenie i data powstania
Rozważania w tym temacie należy rozpocząć przede wszystkim od pochodzenia i daty powstania muzyki klasycznej oraz muzyki rockowej. W pierwszym przypadku trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy stworzono muzykę klasyczną (poważną)? Rozkwit tego gatunku przypadł na okres XVIII – XIX wieku, chociaż szacuje się, że do omawianego gatunku można zaliczyć również muzykę sakralną, świecką i akademicką, powstałą nawet kilka wieków wcześniej. Pewne jest jedno – muzyka klasyczna ma ścisły związek z europejskimi tradycjami i to właśnie w Europie było o niej najgłośniej. Z kolei rock powstał w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce dopiero w połowie XX wieku, więc jak swobodnie można wywnioskować, znacznie wcześniej ludzie mieli styczność z szeroko pojętą muzyką poważną.
Podstawowe cechy
W tym miejscu należałoby przejść do krótkiego przeanalizowania podstawowych cech muzyki
klasycznej oraz rockowej. Poważna odmiana muzyki odznacza się:
- głębią ekspresji,
- naturalnością połączoną z prostotą,
- wykorzystaniem licznych instrumentów dętych, perkusyjnych i smyczkowych (skrzypce,
fortepian, altówka, wiolonczela, kontrabas), - symetrycznością, estetyką, wyrafinowaniem i zrównoważonymi dźwiękami.
Muzykę klasyczną tworzą profesjonalni kompozytorzy, skupiający się na notacji muzycznej, a nie na przekazie w formie nagrań. Najbardziej znani i cenieni przedstawiciele muzyki poważnej to m.in. Ludwig Van Beethoven, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Richard Wagner, Wolfgang Amadeusz Mozart, Fryderyk Chopin czy też Antonio Vivaldi.
Jak to porównać do muzyki rockowej? Trudno znaleźć jakieś wspólne cechy pomiędzy tymi gatunkami… Można jednak przyjąć, że każda z tych odmian może mieć dla słuchacza działanie
terapeutyczne i relaksujące mimo tego, że rock jest jednak związany z mocnymi brzmieniami i
wyrazistymi dźwiękami, ale jest to przecież jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian muzyki
rozrywkowej.
W rocku na pierwszym planie znajdują się gitary elektryczne i basowe wraz z perkusją i syntezatorami, a dużą wagę przykłada się też do uwidocznionego rytmu, śpiewu z elementami bluesa oraz jazzu i swobodzie w improwizacji. O ile w muzyce poważnej utwory komponuje się zwykle w pojedynkę, tak w rocku kluczowym aspektem jest praca zespołowa.
Rock to również dość charakterystyczna forma tworzenia utworów, gdzie całość opiera się na zasadzie zwrotka refren. Nieodłączne elementy tej muzyki to także dynamiczność, żywiołowość i ostry wokal. Dodatkowo można ją podzielić na kilka podgatunków:
- rock alternatywny,
- art rock,
- hard rock,
- pop-rock,
- rock instrumentalny.
Jakie zespoły można zaliczyć do muzyki rockowej? Na pewno The Rolling Stones, Led Zeppelin, Black Sabbath, AC/DC czy też Guns N’Roses.
Gdzie najczęściej można się spotkać z muzyką klasyczną, a gdzie z muzyką rockową?
Pozostało zastanowić się nad jedną istotną kwestią – gdzie konkretnie można spotkać się z muzyką klasyczną a w których miejscach bez problemów posłucha się muzyki rockowej? Godne podkreślenia jest to, że muzyka poważna nie jest zwykle przeznaczona do masowej dystrybucji, a więc zdecydowanie częściej gra się ją w operach, filharmoniach i teatrach.
To właśnie tam panuje podniosła i uroczysta atmosfera, a zebrani słuchacze mogą się skupić na swoich doznaniach, przeżywając przy tym spersonalizowane muzyczne uniesienia.
Z kolei muzyka rockowa jest niezwykle spopularyzowana, gdyż często gra się ją w radiach i na kanałach telewizyjnych. Regularnie organizowane są koncerty i festiwale rockowe, a artyści tworzący
muzykę rock mogą liczyć na znacznie większą rozpoznawalność od kompozytorów zajmujących się na co dzień tworzeniem muzyki poważnej. Nie oznacza to jednak, że muzyki poważnej nie można np. posłuchać w domowym zaciszu. W dowolnym momencie istnieje przecież możliwość zakupienia płyty winylowej z utworami ulubionych wykonawców, które podobno świetnie sprawdzają się również przy pielęgnacji roślin i wyciszaniu oraz usypianiu dzieci.
Polecamy na eBilet.pl
Muzyka klasyczna a rockowa – krótkie podsumowanie
Cały artykuł zasługuje choć na krótkie podsumowanie. Trudno nie zauważyć, że muzyka poważna i rockowa znacznie się od siebie różnią, przede wszystkim pod kątem stylu, rytmu, dźwięków i poziomu ekspresji przy tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyka rockowa jest przeznaczona dla masowego odbiorcy, natomiast klasyczna trafia do znacznie mniej rozbudowanej grupy odbiorców, np. w operach i filharmoniach. Nie jest przy tym aż tak spopularyzowana w mediach. Rock służy głównie dobrej zabawie i spędzaniu czasu na koncertach oraz festiwalach, a muzyka poważna pozwala się wyciszyć, uspokoić i nabrać do świata odrobiny dystansu.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł