Świetna informacja dla fanów Smokie oraz Chrisa Normana! Zarówno kultowy zespół, jak i jego legendarny wokalista przyjadą do naszego kraju. Solowe koncerty Normana odbędą się już w listopadzie, natomiast brytyjska formacja planuje swoje występy na początku 2025 roku.
Festiwalowe legendy: Opowieści o najbardziej ikonicznych chwilach w historii imprez muzycznych
Choć każdy koncert daje fantastyczne wspomnienia, niektóre momenty wspominamy chętniej niż inne. Są takie festiwale, które zasłynęły swoimi line-upami, a inne wydarzeniami specjalnymi podczas koncertów lub ogólnie całej imprezy. Są też takie gwiazdy, które zadbały o tak niesamowitą atmosferę, że aż się łezka w oku kręci na samo wspomnienie. Przypomnijmy najlepsze momenty z festiwali.
14.04.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najlepsze line-upy
Dawniej Tauron Nowa Muzyka był festiwalem łączącym różne gatunki. W 2012 roku stał się jednak festiwalem muzyki elektronicznej. Fani tego gatunku wspominają, że doznali szoku, słysząc, kto wystąpi. W dwa dni w Katowicach pojawiły się takie gwiazdy, jak chociażby Madlib, Four Tet, Lunice, Freddie Gibbs.
Również Open’er w 2018 zaskoczył uczestników swoimi gwiazdami. Wystąpili wtedy m.in.:
- Arctic Monkeys,
- Gorillaz,
- Post Malone,
- Bruno Mars,
- Taconafide.
W 2015 roku na tym samym festiwalu każdego dnia pojawiała się wielka gwiazda. Zaśpiewali wtedy m.in. Drake, A$AP Rocky, Major Lazer, D’Angelo i Disclosure.
Chociaż Orange Warsaw Festival w 2014 roku odbywał się na stadionie narodowym i pogłos przeszkadzał w odbiorze koncertów, śmietanka towarzyska na scenie była niesamowita, m.in. Snoop Dogg, Kings of Leon, The Prodigy i Limp Bizkit.
Pierwsze festiwale
Najbardziej legendarne są pierwsze festiwale, które na zawsze pozostaną w naszych sercach. To dzięki nim teraz mamy tak ogromny wybór wydarzeń muzycznych, a możesz sobie nie zdawać sprawy, że pierwszy festiwal odbył się już w 1967 roku! Był to Fantasy Fair and Magic Mountain Festival. Wystąpiły tam wtedy najbardziej ikoniczne w tamtym czasie zespoły, takie jak Jefferson Airplane, The Doors oraz Captain Beefheart.
Chwilę później festiwale wyrosły jak grzyby po deszczu i ludzie mogli przebierać w Monterey Pop Festivalu, Isle of Wight Festivalu, Woodstocku czy Pinkpopie. Nie tylko muzyka przyciągała ludzi z całego świata, ale także wizja spędzenia kilku dni na kempingu z innymi fanami dobrej muzyki i odcięcie się od opresji politycznej, która towarzyszyła im na co dzień.
Symbol wolności
Na uwagę zasługuje także festiwal Woodstock z 1969 roku. Wtedy to odbył się on po raz pierwszy i od samego początku stał się symbolem wolności młodego pokolenia. Właśnie ta pierwsza edycja jest uznawana za najważniejszą w całej historii. Odbywała się pod hasłem “Peace, Love and Happiness” i miała na celu pomóc młodym w odnalezieniu pokoju, miłości i szczęścia. Jednocześnie była formą protestu przeciwko wojnom i przemocy, szczególnie tej stosowanej przez władze.
Warunki podczas festiwalu były ciężkie (zarówno organizacyjne, jak i atmosferyczne), ale to nie przeszkodziło setkom tysięcy osób w dobrej zabawie. Na scenie stanęli wtedy m.in. Jimi Hendrix, Janis Joplin oraz The Who.
Festiwal na wyspie
W Wielkiej Brytanii w 1970 roku ruszyła pierwsza edycja Isle of Wight Festival, który był odpowiedzią na Woodstock. Choć nie znamy dokładnej liczby uczestników, szacuje się, że w imprezie wzięło udział ok. 700 tysięcy osób.
Kwestie organizacyjne pozostawiały wiele do życzenia: brakowało ochrony, zabezpieczeń oraz toalet, a samo przetransportowanie uczestników na wyspę i zapewnienie im noclegów było bardzo trudne. To jednak nie zniechęciło ludzi, którzy przyjechali zobaczyć na żywo Jimiego Hendrixa, The Doors, Leonarda Cohena, The Who czy Ten Years After.
Polecamy na eBilet
Celebracja demokracji
Połączenie festiwalu z celebracją udanej obrony demokracji? Tak nazwała to dyrektorka do spraw komunikacji – Marylin Harris. W 1991 roku odbywała się transformacja Związku Radzieckiego oraz festiwal Monsters of Rock, który był nagrodą dla rosyjskiej młodzieży. Koncerty miały miejsce w Moskwie, do której zawitali m.in. Metallica, AC/DC, Pantera i The Black Crowes.
Mówiło się o tym, że w wydarzeniu wzięło udział ponad 1,5 miliona osób, co sprawiło nie lada problemy z bezpieczeństwem. Podczas festiwalu dochodziło do licznych bójek i starć, ponieważ służby bezpieczeństwa nie mogły sobie poradzić z takim tłumem.
Ślub na festiwalu
Dominika i Romek z pewnością zapamiętają Pol’and’Rock Festival z 2023 roku na całe swoje życie. Jurek Owsiak na pewno też! W końcu był na ich ślubie, który zawarli nim oraz urzędniczką Urzędu Stanu Cywilnego. Gdy tylko ceremonia dobiegła końca, wszystkie osoby, które znajdowały się wtedy w ich okolicy, zaśpiewały im gromkie “Sto lat”. Miesiąc miodowy młoda para rozpoczęła od rozmów na kocykach, zimnego piwa, koncertów i innych festiwalowych atrakcji.
Godzina W
Pol’and’Rock bardzo często zahacza o ważną dla Polaków datę 1 sierpnia. O godzinie 17 rozbrzmiewają wtedy syreny alarmowe, które mają uhonorować Powstanie Warszawskie. Dlatego też podczas festiwalu dochodzi do zatrzymania się na minutę, przerwania koncertów oraz dodatkowych wydarzeń. Ludzie czują się jak jedność i niejednemu łzy napływają wtedy do oczu.
Ikoniczny festiwal
Pol’and’Rock słynie z niesamowitych wydarzeń, które zapadają w pamięci uczestników na długie lata. Do najbardziej ikonicznych należą:
- poruszające wykonanie piosenki “Jolka, Jolka – pamiętasz…” przez zespół Budka Suflera w 2014 roku,
- emocjonalne wykonanie piosenki “Arahja” Kultu przez zespół Hey w 2017 roku,
- demontaż barierek, które zostały rozstawione po tym, jak (wtedy jeszcze) Przystanek Woodstock został uznany za imprezę podwyższonego ryzyka (także w 2017 roku,
- otwarcie festiwalu przez prezydentów Polski i Niemiec,
- stworzenie żywej flagi Francji po zamachu w Nicei.
Możemy jednak śmiało stwierdzić, że każda kolejna edycja jest jeszcze bardziej zaskakująca. Na uwagę zasługuje także historyczna Najpiękniejsza Domówka Świata, która została zorganizowana podczas pandemii. Tego nie było nigdy wcześniej.
Comeback Boba Dylana
W 1969 roku odbył się festiwal Isle of Wight, który zasłynął spektakularnym powrotem Boba Dylana. Muzyk po kilku latach przerwy stworzył niesamowite widowisko, które sprawiło, że ludziom po prostu opadały szczęki. To jeden z najbardziej ikonicznych występów nie tylko w historii Boba Dylana, ale także festiwali. Po tamtym koncercie jego kariera wróciła na właściwe tory i znów stał się jedną z najbardziej lubianych gwiazd swojego pokolenia.
Narodziny alternatywy
W 1991 roku miała miejsce pierwsza edycja festiwalu Lollapalooza. Zapoczątkował on nową erę festiwali, podczas których wprowadzono innowacyjne połączenie różnych gatunków muzycznych oraz różnych gwiazd (mainstreamowych i alternatywnych).
Podczas każdego festiwalu tworzone są niesamowite wspomnienia. Oczywiście to, które momenty uznasz za ikoniczne, zależy tylko od Ciebie. Ale musisz przyznać, że te robią wrażenie!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł