Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Najważniejsze albumy wszech czasów: blues
Wiesz, co oznacza słowo 'blues'? W tłumaczeniu z angielskiego jest to 'smutek' i 'rozpacz'. Ten gatunek muzyczny wywodzi się z południowych Stanów Zjednoczonych. Początkowo był tworzony przez Afroamerykanów. W tym artykule przedstawiamy Ci najważniejsze albumy bluesowe w historii. Ciekawe, czy znasz je wszystkie!
20.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
“I Never Loved a Man the Way I Love You“ Aretha Franklin
Płyta ‘I Never Loved a Man the Way I Love You’ została wydana w 1967 roku. Już w 2003 roku trafiła na listę 500 albumów wszech czasów według magazynu “Rolling Stone”, zajmując 83. miejsce.
Choć płyta należy do Arethy Franklin, nie stworzyła jej sama. Towarzyszyło jej wielu muzyków, takich jak:
- King Curtis, Willie Bridges, Charles Chalmers (saksofon),
- Carolyn Franklin (chórek),
- Gene Chrisman (perkusja),
- Tommy Cogbill, Jimmy Johnson, Chips Momam (gitara),
- Melvin Lastie (kornet, trąbka),
- Spooner Oldham (keyboard).
Album rozpoczyna się od piosenki “Respect”. Można na nim usłyszeć także m.in.:
- “Soul Serenade“,
- “Don’t Let Me Lose This Dream“,
- “Dr. Feelgood“.
Całość trwa prawie 33 minuty.
“Star Time“ James Brown
James Brown miał ogromny wpływ na muzykę bluesową. Tak naprawdę jego piosenki składają się z bluesa, gospelu, soulu i funku. Można usłyszeć w nich także jazz i elementy muzyki latynoskiej. Utwory są żwawe. Towarzyszy im mocny, ekspresyjny głos Browna, który jest rozpoznawalny dla fanów gatunku na całym świecie. ‘Star Time’ jest jednym z wielu albumów tego muzyka, który potrafił w ciągu roku wypuścić ok. 4 płyt, a w rekordowym 1968 roku nawet 9.
Za swoje dokonania został wprowadzony w 1986 roku do Rock and Roll Hall of Fame. Większość jego piosenek trafiała na szczyty list przebojów.
Sama płyta “Star Time” została wypuszczona w 1991 roku, rozpoczynając się od piosenki ‘Please, Please, Please’, a kończąc się na ‘Unity’. W 2003 roku trafiła na 79. miejsce listy 500 najlepszych albumów wszech czasów według magazynu ‘Rolling Stone’. W 2020 roku wskoczyła na 54. miejsce tej listy.
“Lady Soul“ Aretha Franklin
Dwunasta płyta Arethy Franklin została wypuszczona w 1968 roku i już chwilę później trafiła na 1. miejsce listy Billboard R&B Album Chart, gdzie pozostawała przez 16 tygodni. Album trafił także do książki “1001 Albums You Must Hear Before You Die“ oraz na 75. miejsce na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów według magazynu “Rolling Stone” w 2020 roku.
Znalazło się na nim 14 piosenek, m.in.:
- “Chain of Fools”,
- “People Get Ready”,
- “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”,
- “Good to Me As I Am to You”.
Oprócz Arethy można usłyszeć wielu muzyków, takich jak m.in. Joe South, Ellie Greenwich, Erma Franklin, Eric Clapton, Cissy Houston czy Frank Wess.
“Car Wheels on a Gravel Road“ Lucinda Williams
Nagranie płyty zajęło jej trzy lata. W swoich piosenkach Lucinda Williams opisuje swoje amerykańskie życie. Urodziła się w Luizjanie, a południe opisuje w kochającym, acz przerażającym tonie. Opłakuje przyjaciół, którzy stali się ofiarami alkoholu, narkotyków i marzeń o sławie.
“Car Wheels on a Gravel Road” to najbardziej znana płyta tej piosenkarki. Została wypuszczona w 1998 roku, a już rok później otrzymała na nią nagrodę Grammy. To jedna z trzech statuetek Grammy, którą otrzymała Lucinda Williams. Żadna następna płyta nie powtórzyła już tego sukcesu.
Możemy na niej usłyszeć takie piosenki, jak chociażby:
- “Right in Time”,
- “I Lose It”,
- “Can’t Let Go”.
Polecamy na eBilet
“21“ Adele
’21’ to druga studyjna płyta Adele. Została wydana w 2011 roku, a jej tytuł nawiązuje do wieku artystki w momencie jej nagrywania. Już rok po premierze Adele otrzymała za nią dwie nagrody Grammy w kategoriach:
- “Album of the Year”,
- “Best Pop Vocal Album”.
Dwie piosenki z tej płyty zostały nagrodzone przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Adele otrzymała za “21” także BRIT Awards 2012 w kategorii “Album roku”. Album sprzedał się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy (a to tylko w oficjalnych źródłach).
Sama płyta wywodzi się z “bólu, który staje się sztuką”. Rozpoczyna się od piosenki “Rolling in the Deep”. Można na niej usłyszeć także takie hity Adele, jak m.in.:
- “Set the Fire to the Rain”,
- “Someone Like You”.
Płyta znalazła się na liście największych przebojów 2011-2012 roku na całym świecie, m.in. w Australii, Japonii, Belgii, Kanadzie i Czechach.
“Journeyman” Eric Clapton
“Journeyman” to płyta Erica Claptona wydana w 1989 roku. Jest ona symbolem stopniowego powrotu muzyka do dawnej formy. Przed jej nagraniem Eric Clapton był uzależniony od alkoholu i narkotyków.
Piosenki łączą w sobie elektroniczne brzmienia z bluesem. Za utwór “Bad Love” z tej płyty muzyk otrzymał nagrodę Grammy w 1990 roku. Sama zremiksowana ścieżka dźwiękowa została wykorzystana w grze “Blupimania”.
Płyta być może nie odniosła wielkiego sukcesu komercyjnego (zajęła dopiero 16. miejsce na liście Billboard 200), ale stała się pierwszym solowym albumem, który dwukrotnie okrył się platyną w USA. Pokazała także, że blues można łączyć z innymi gatunkami, by powstało coś pięknego.
Na płycie znalazło się 12 piosenek, m.in.:
- “Pretending”,
- “Bad Love”,
- “Hard Times”,
- “Run So Far”,
- “Lead Me on”,
- “Before You Accuse Me”.
Inne płyty bluesowe, które zasługują na uwagę
Jest wiele płyt bluesowych, które zasługują na uwagę. Wśród najlepszych możemy wymienić także:
- “Autsajder” Dżem,
- “Born Under a Bad Sign” Albert King,
- “Jazz Blues Fusion” John Mayll,
- ‘Texas Flood” Stevie Ray Vaughan,
- “In Session” Albert King & Steve Ray Voughan,
- “Irish Tour” Rory Gallagher,
- “Deep in the Blues” James Cotton, Joe Louis Walker, Charlie Haden,
- “Guitar Slinger” Johnny Winter.
W naszym zestawieniu znalazły się zarówno ‘wiekowe’ albumy bluesowe, jak i całkiem nowe wydania. To oznacza tylko jedno: ten gatunek muzyczny będzie się jeszcze rozwijał i czeka nas wiele wspaniałych płyt.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł