Kategorie
eBilet

Ciekawostki

Jakie skoki w łyżwiarstwie figurowym?

Fot. Shutterstock/Master1305

Oglądaliście kiedyś zmagania łyżwiarzy lub łyżwiarek figurowych? Jeśli tak, to z pewnością wiecie, iż w tej rywalizacji bardzo ważną rolę odgrywają skoki – prawda? Możecie to zauważyć zwłaszcza w zawodach panów, pań, jak i par sportowych. Poszczególne skoki różnią się od siebie m.in. kwestiami technicznymi, liczbą obrotów oraz krawędzią startową. Co istotne, oceniają je sędziowie, którzy biorą pod uwagę wykonanie, walory estetyczne, technikę, skuteczność, choreografię, sposób zaprezentowania kolejnych elementów i umiejętności łyżwiarskie. Jakie skoki w łyżwiarstwie figurowym są zatem najpopularniejsze? Zaraz się tego dowiecie!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Salchow

Biorąc pod lupę skoki w łyżwiarstwie, nie można przejść obojętnie obok takiej nazwy, jak salchow. Kojarzycie ją? To figura zaliczana do skoków krawędziowych, z którą możecie się spotkać w rywalizacji indywidualnej (soliści i solistki) oraz duetów (pary sportowe). Nazwa wywodzi się od Ulricha Salchowa, który na początku XX wieku jako pierwszy wykonał pojedynczy skok, zaliczany do tej właśnie kategorii. Na czym on właściwie polega? Skok rozpoczyna się z wewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, poprzez najazd tyłem. Podczas skoku najważniejszym elementem jest nadanie odpowiedniej rotacji, która pozwala łyżwiarzowi na wylądowanie tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Przyznacie, że nie jest to łatwe zadanie? Aktualnie zawodnicy wykonują:

  • pojedynczego salchowa,
  • podwójnego salchowa,
  • potrójnego salchowa.

Lutz

Nie da się ukryć, że poszczególne figury w łyżwiarstwie figurowym wymagają od łyżwiarzy solidnego przygotowania, wielu godzin poświęconych na treningi, precyzji oraz opanowania. Trenowaliście je kiedyś? Jeśli tak, to wiecie o czym mowa… Kolejnym skokiem, który Wam zaprezentujemy jest tzw. lutz, a więc skok kopany. Po raz pierwszy wykonał go Alois Lutz, a cała tajemnica tkwi w tym, aby łyżwiarz umiejętnie najechał tyłem na zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy i wyskoczył w momencie, gdy jego prawa łyżwa wbija się w lód. Kluczem do sukcesu jest to, aby zawodnik właściwie wylądował – na prawej łyżwie, a konkretniej na jej zewnętrznej krawędzi. Aktualnie wykonuje się nawet poczwórnego lutza.

Axel

Chyba śmiało można stwierdzić, że słyszeliście już o takim skoku jak axel? To jeden z najpopularniejszych skoków w rywalizacji łyżwiarzy figurowych i na pewno choć raz widzieliście go na ekranie Waszych telewizorów. Każdy skok w łyżwiarstwie figurowym nieco się od siebie różni i trzeba się do niego umiejętnie przygotować. Ten skok krawędziowy bazuje na kilku podstawowych zasadach:

  • łyżwiarz wykonuje najazd przodem i tuż przed skokiem zmienia nogę, z zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy,
  • zamach wykonywany jest prawą nogą,
  • ląduje się tyłem.

Co jeszcze powinniście wiedzieć o tym skoku? Na pewno to, że jest najlepiej punktowany i najbardziej zaawansowany pod kątem technicznym, co czyni go jednocześnie najtrudniejszą figurą łyżwiarską. Dalibyście radę ją wykonać? Po raz pierwszy uczynił to Axel Paulsen – jeszcze w XIX wieku, natomiast obecnie zawodników nie jest w stanie wystraszyć nawet poczwórny axel. Ogromny szacunek!

Toe-loop

Która figura w łyżwiarstwie figurowym, spośród tych, które zaprezentowaliśmy Wam wyżej jest Waszym zdaniem najbardziej skomplikowana? Z pewnością w tym zestawieniu góruje axel – prawda? Z racji tego szybko przechodzimy do zupełnie innej figury, jaką jest toe-loop. Słyszeliście o niej? To skok kopany, do którego dochodzi poprzez najazd tyłem, zewnętrzną krawędzią prawej łyżwy, odbijając się przy użyciu ząbków łyżwy. Ważne jest to, aby wylądować na tej samej krawędzi, a sędziowie zalecają, aby wykonywać go w formacie kombinacyjnym, ponieważ pojedyncza figura uważana jest za jeden z najłatwiejszych skoków w łyżwiarskim programie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skok był rozpoczynany i kończony na krawędzi wewnętrznej, lecz wtedy nazywa się toe-valley. Wiedzieliście o tym? Pierwszy raz toe-loopa wykonał Bruce Mapes, natomiast obecnie wykonuje się już poczwórnego toe-loopa.

Rittberger

Nie wszyscy muszą od razu wiedzieć, jakie są skoki w łyżwiarstwie figurowym, ponieważ ta dyscyplina nie gości zbyt często na ekranach telewizorów – prawda? Powinniście jednak mieć na uwadze to, że ważną figurą dla każdego zawodnika jest rittberger. Czym się ona charakteryzuje? Oto kilka najważniejszych cech:

  • jest to skok krawędziowy,
  • wykonanie figury rozpoczyna się od najazdu tyłem, zewnętrzną krawędzią prawej nogi,
  • lądowanie następuje również na zewnętrznej krawędzi,
  • pierwszym wykonawcą tego skoku był Werner Rittberger.

Flip

Poznaliście już praktycznie wszystkie najważniejsze skoki w łyżwiarstwie figurowym, ale została Wam jeszcze jedna figura, o której powinniście dowiedzieć się nieco więcej. Gotowi? Otóż jest to flip, a więc skok kopany. Ta figura w łyżwiarstwie figurowym cechuje się najazdem tyłem, ale wewnętrzną krawędzią lewej łyżwy. Prawa łyżwa jest z kolei wbijana w lód, po czym następuje skok. Jak zatem należy wylądować? Za poprawne uznaje się lądowanie tyłem na prawej łyżwie, a właściwie na jej zewnętrznej krawędzi. To co, udajecie się teraz na lodowisko i próbujecie swoich sił przy którejś z wyżej wspomnianych figur? Jeśli tak, to pamiętajcie o tym, aby na siebie uważać i dobrze się do tego przygotować!

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa