Jak sobie umilić najbardziej depresyjny miesiąc w roku? Oczywiście kabaretami w gwiazdorskiej obsadzie! Z naszej eBiletowej oferty wybraliśmy dla was najciekawsze listopadowe propozycje od Macieja Stuhra, Mumio, Ani Mru Mru i Artura Andrusa.
Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Warszawie?
Polecamy wydarzenia, które w najbliższy weekend odbywają się w Warszawie. Skorzystaj z nich darmo!
05.11.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
WEEKEND 9.11.2024 – 11.11.2024
XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego (do 12 listopada)
Do 12 listopada odbywają się koncerty w ramach XI Międzynarodowego Festiwali Ignacego Jana Paderewskiego. Możesz usłyszeć zarówno najwybitniejszych dziś artystów, jak i młodych muzyków, którzy dopiero nabierają doświadczenia. Oprócz koncertów będą także wystawy poświęcone Paderewskiemu, takie jak:
- wystawa plenerowa “Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” (Park Ujazdowski),
- mobilna wystawa “Historia serca Paderewskiego (wybrane sale koncertowe).
Program wydarzenia prezentuje się za to następująco:
- 8 listopada o godzinie 13:00 – Koncert dla Młodzieży w wykonaniu laureatów konkursu “Fortepian Paderewskiego” w Otwocku Wielkim (Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna),
- 8 listopada o godzinie 19:00 – Duet fortepianowy: Hyuk Lee i Hyo Lee (Korea Płd) (Studio Koncertowe Polskiego Radia S1 im. Witolda Lutosławskiego),
- 9 listopada o godzinie 19:00 – Paderewski Jazz Inspiracje (Nowa Miodowa – ZPSM Nr 1),
- 10 listopada o godzinie 11:00 – Warsztaty umuzykalniające dla dzieci i niemowląt “Pan Klarnet Wirtuoz” (PROM Kultury Saska Kępa),
- 10 listopada o godzinie 19:00 – koncert (PROM Kultury Saska Kępa),
- 12 listopada o godzinie 19:00 – koncert (Muzeum Pałacu w Wilanowie, Sala Biała).
Uwaga! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 606 386 687 lub adresem e-mail rsvp@avearte.pl.
Kiedy? do 12 listopada
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, różne lokalizacje
Makramowe Love (8 listopada)
Chcesz stworzyć własną makramę? W takim razie przyjdź do Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy mokotów m.st. Warszawy do Działu Pomocy Specjalistycznej, gdzie znajdziesz Przestrzeń dla Rękodzielników. 8 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie z serii, podczas którego będziesz mógł nie tylko stworzyć coś samodzielnie, ale także:
- opowiedzieć o swojej pasji innym,
- posłuchać opowieści współuczestników,
- wypić filiżankę kawy lub herbaty,
- spędzić czas w przyjaznej atmosferze.
Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu 22 852 61 30 lub osobiście w siedzibie Działu przy ul. Bartłomieja. Zajęcia są dedykowane dla mieszkańców Mokotowa.
Kiedy? 8 listopada o godzinie 10:00
Gdzie? Warszawa-Mokotów, Bartłomieja 3
Dzień Pióra Wiecznego 2024 (9 listopada)
9 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00 odbędzie się kolejna edycja Dnia Pióra Wiecznego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Co cię tam czeka?
- premiery nowych piór,
- strefa testowania,
- spotkania z ulubionymi sklepami,
- warsztaty (są płatne, informacje i bilety na stronie organizatora).
Kiedy? 9 listopada o godzinie 10:00
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Kredytowa 1
Kult-Mix: Japonia, Ukraina, Polska – połączenie trzech kultur (9 listopada)
Chcesz dowiedzieć się, co wspólnego mają ze sobą Polska, Ukraina i Japonia? W takim razie przyjdź do Centrum Wielokulturowego i:
- przenieś się w świat japońskiej sztuki, języka i rękodzieła,
- poszukaj ciekawych powiązań z Polską i Ukrainą,
- zbliż się do tych kultur i lepiej je poznaj.
Program wydarzeń prezentuje się następująco:
- 10:00 – Warsztat kulinarny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz autyzmem (z udziałem opiekunów, zapisy tutaj > link),
- 12:00 – Odkryj język i kulturę Ukrainy i Japonii! (zapisy tutaj > link),
- 14:00 – Stwórz swoją własną poduszkę w stylu Dakimakury! (zapisy tutaj > link).
Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy.
Kiedy? 9 listopada o godzinie 10:00
Gdzie? Warszawa-Praga-Północ, Centrum Wielokulturowy, ul. Jagiellońska 54
Pogoda na puzzle – wspólnie ułóżmy 6000 puzzli! (9 listopada)
Lubisz układać puzzle? Chcesz spędzić czas z innymi? W takim razie wpadnij do MAL Grójecka 109 w sobotę, 9 listopada o godzinie 12:00. Ułożysz tam wraz z innymi gigantyczne puzzle “Trefl Prime UFT – Epic Animation Gallery”, czyli 6000 puzzli podzielonych na 4 układanki po 1500 elementów, z których każda przedstawia inny plakat filmu Disney Pixar.
A oprócz tego będą:
- mniejsze układanki,
- puzzle dla dzieci,
- możliwość puzzlowej wymiany (weź swoje, zamień się z kimś innym),
- kawa, herbata i coś słodkiego.
Kiedy? 9 listopada o godzinie 12:00
Gdzie? Warszawa-Ochota, Grójecka 109
Święto Niepodległości w Łazienkach Królewskich (9-11 listopada)
W Łazienkach Królewskich będziemy świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbędą się przeróżne wydarzenia, m.in.:
- 9 listopada o godzinie 12:00 – “Tu dzieje się historia. Utrata niepodległości i jej odzyskanie na tle historii Łazienek Królewskich” spacery dla dorosłych i młodzieży (14+) (taras przed Pałacem na Wyspie (start), łazienkowskie ogrody),
- 10 listopada o godzinie 12:00 – Salony Muzyczne: “Artyści i kompozytorzy w hołdzie Niepodległej” (Pałac na Wyspie, wstęp bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki),
- 10 listopada o godzinie 12:00 – “Tu dzieje się historia. Utrata niepodległości i jej odzyskanie na tle historii Łazienek Królewskich” spacery dla dorosłych i młodzieży (14+) (taras przed Pałacem na Wyspie (start), łazienkowskie ogrody),
- 11 listopada o godzinach 10:30, 12:00 – Lata 20., lata 30., czyli złote czasy polskiego jeździectwa – spotkanie edukacyjne i spacer dla dorosłych i młodzieży (14+) (Stajnie Kubickiego (start), łazienkowskie ogrody),
- 11 listopada o godzinie 12:00 – Uroczyste odśpiewanie hymnu Polski (taras Pałacu na Wyspie),
- 11 listopada o godzinie 12:15 – Złożenie kwiatów pod popiersiem gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (przy Pałacu Myślewickim),
- 11 listopada o godzinie 12:20 – Przemarsz kawalerzystów alejkami na teren za Ermitażem (łazienkowskie ogrody),
- 11 listopada o godzinie 12:30 – Pokaz musztry kawaleryjskiej (teren za Ermitażem),
- 11 listopada o godzinie 13:30 – “Polska mój dom” (warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 lat i opiekunów (Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, wstęp bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki).
Kiedy? 9-11 listopada
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, Łazienki Królewskie
WEEKEND 1.11.2024 – 3.11.2024
Halloweenowy bal dla dzieci w Pałacyku Konopackiego (31 października)
Twoje dziecko chciałoby pójść na halloweenową imprezę, ale żaden jego znajomy takiej nie organizuje? Jednocześnie nie bardzo chcesz, by młodsze dzieci same chodziły po mieście i zbierały cukierki? W takim razie Halloweenowy bal dla dzieci w Pałacyku Konopackiego będzie dla was idealny!
Dla kogo jest to wydarzenie? Dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat z opiekunami (nie musisz się martwić o swoją pociechę, bo będziesz mieć na nią oko).
Szykuje się strasznie fajna impreza! Tylko pamiętajcie o tym, by się przebrać. Dzieci – obowiązkowo. Ty nie musisz, ale w sumie… dlaczego by tego nie zrobić i nie odkryć w sobie na nowo wewnętrznego dziecka?
PS. Podczas zabawy nikt nie będzie się zastanawiał nad sensem wyboru między psikusem a cukierkiem. Spodziewajcie się ich obu!
Uwaga! Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, które możesz odebrać (od 21 października) w siedzibach Pałacyku Konopackiego oraz Domu Kultury Praga.
Więcej informacji na stronie organizatora.
Kiedy? 31 października o godzinie 17:00
Gdzie? Warszawa-Praga-Północ, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13
Farma Dyniowa w Klubokawiarni Sąsiedzkiej (do 2 listopada)
Farma Dyniowa w środku miasta? Czemu nie! Możesz taką znaleźć do 2 listopada w Ogrodzie Społecznym przy Działdowskiej 6. Wpadnij i wypij kawę w cudownej, jesiennej aurze. Możesz też zrobić zdjęcia! A oprócz tego na Sąsiedzkiej Farmie Dyniowej czekają na ciebie:
- dyniowe kółko i krzyżyk,
- dyniowa piłka nożna,
- halloweenowa ramka do zdjęć,
- sąsiedzka ścianka z dyniami.
A to nadal nie wszystko, bo ogranicza cię tylko twoja kreatywność. Zabierz ze sobą znajomych, dzieci, rodziców, dziadków… możesz wziąć planszówki, robótkę na drutach, karty, kolorowanki i inne ciekawe rzeczy i spędzić miło czas, jednocześnie integrując się z sąsiadami.
Farma Dyniowa jest otwarta w godzinach pracy kawiarni:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00,
- w soboty w godzinach 12:00-17:00.
W niedzielę niestety jest zamknięta.
Kiedy? do 2 listopada
Gdzie? Warszawa-Wola, Działdowska 6
Black Maze 3 w Północnej (do 10 listopada)
Masz 10 zł? W takim razie weź je i przyjdź do Black Maze 3 w Północnej (1. piętro, naprzeciwko RTV Euro AGD) do 10 listopada.
Dla kogo jest ta atrakcja? Tylko dla ludzi o mocnych nerwach, którzy “niczego” się nie boją (i którzy mają ukończone 16 lat).
Czego się spodziewać? W migotliwym świetle ujrzysz jedynie mroczne wejście do labiryntu i zarys ścian, które są pokryte nieznaną substancją. Dochodzą stamtąd odgłosy jeżące włosy na karku, a to dopiero początek. W nozdrza uderzą nieznane wcześniej zapachy… czy odważysz się przekroczyć próg?
Jeśli tak, czekają tam na ciebie:
- postacie z koszmarów i demoniczne monstra, którym będziesz musiał stawić czoła,
- pokonywanie własnego strachu i lęku,
- groza na każdym kroku,
- szalejąca temperatura,
- grunt uciekający spod nóg,
- niespodzianki (nikt nie mówi, że przyjemne!) w zawiłych tunelach.
Trzecia edycja Black Maze jest inspirowana kultowymi horrorami, które na stałe zapisały się nie tylko w pamięci tych, którzy je obejrzeli, ale także w kulturze. Mowa tutaj o takich produkcjach, jak chociażby:
- “Lśnienie”,
- “The Ring”,
- “Krzyk”,
- “Laleczka Chucky”.
Uwaga! Możesz wejść też za darmo, jeśli wcześniej zrobisz zakupy za minimum 50 zł w sklepach Galerii Północnej (poza Carrefour, Cinema City, City Wash) i okażesz paragon przed wejściem do Black Maze. Jeśli tego nie zrobisz, płacisz 10 zł za wejście (ale przyznaj, że to i tak niewiele).
Osoby w wieku 12-15 lat mogą wejść do labiryntu tylko i wyłącznie pod opieką i na własną odpowiedzialność osoby dorosłej. Organizatorzy nie odpowiadają za późniejsze problemy ze snem i inne nieprzyjemności występujące u dzieci, które przeszły przez Black Maze.
Dzieci do 12. roku życia nie mogą skorzystać z atrakcji.
Czynne:
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 21:00,
- w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00.
Kiedy? do 10 listopada
Gdzie? Warszawa-Białołęka, Galeria Północna
Darmowy Listopad 2024 w rezydencjach królewskich (do 30 listopada)
Już po raz 13. rezydencje królewskie biorą udział w akcji “Darmowy Listopad”. A to oznacza, że nieodpłatnie udostępniają one odwiedzającym znaczną część swoich zbiorów (za wejście do niektórych miejsc czy wystaw będzie trzeba zapłacić, ale możesz zwiedzać też tylko te darmowe i nikt nie będzie od ciebie oczekiwał, że kupisz też wejściówki na płatne atrakcje).
Które miejsca biorą udział w wydarzeniu?
- Muzeum Łazienki Królewskie,
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
- Zamek Królewski w Warszawie.
Udostępniają one niektóre wystawy stałe i czasowe, a także organizują darmowe spotkania edukacyjne, wykłady, konferencje, lekcje muzealne czy warsztaty (nie wszystko jest dostępne dla “szarego Kowalskiego”, ponieważ niektóre atrakcje zostały zarezerwowane, w swojej darmowej formie, dla grup szkolnych).
Co czeka cię w Zamku Królewskim w Warszawie?
- przez cały miesiąc od wtorku do niedzieli możesz za darmo zwiedzić Galerię im. Lanckorońskich – czeka na ciebie ponad 600 eksponatów, w tym arcydzieła europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej,
- we wszystkie środy listopada możesz zwiedzać cały Zamek za darmo (w tym także Trasę Królewską i Galerię im. Lanckorońskich),
- dodatkowo za tydzień, 9-10 listopada będzie wydarzenie specjalne – świętowanie zakończenia odbudowy Zamku (odbędą się: darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej, uroczyste oddanie zrekonstruowanego tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej, tematyczne spacery, warsztaty plastyczne dla całych rodzin).
Co czeka cię w Muzeum Łazienki Królewskie?
- bezpłatne zwiedzanie:
-
-
- Pałacu na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów,
- Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby,
- Pałacu Myślewickiego (parter) z historycznymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha,
- Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa,
- ekspozycji: Powozownia im. Zbigniewa Prusa-Niewiadomskiego,
- Stajni Kubickiego,
- ekspozycji: Królewska Manufaktura Tkacka,
- wystaw czasowych: “Miasto zwierząt” oraz “Co wiemy o grzybach?”,
-
- darmowe wydarzenia:
-
-
- “Igłą i nicią malowane” – warsztaty haftu (3, 9, 16, 23, 30 listopada),
- bezpłatne oprowadzania po Teatrze Królewskim (3 listopada),
- warsztaty haftu inspirowane tradycjami teatralnymi Łazienek Królewskich (3, 29, 30 listopada),
- otwarte spotkanie z rekonstruktorami z Towarzystwa Stanisławowskiego (16 listopada),
- spacery szlakiem powstania listopadowego (29-30 listopada),
- “Jakub Kubicki – Twórca królewskich widowisk” – warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów (3 listopada),
- “Szlakiem łazienkowskich drzew” – warsztaty przyrodniczo-artystyczne dla dzieci od lat 7 i opiekunów (9, 16 i 23 listopada),
- “Królewskie drapieżniki” – warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów (16 listopada),
- “Królewskie szkoły jazdy” – warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów (23 listopada),
- “Nieznane oblicze Leonarda da Vinci” – warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów (30 listopada),
- lekcje muzealne (pula 300 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych):
- w Muzeum Łazienki Królewskie (200 zajęć),
- w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (100 zajęć),
-
- wstęp:
-
- od wtorku do środy w godzinach 9;00-16:00,
- od czwartku do soboty w godzinach 10:00-18:00,
- w niedziele w godzinach 10:00-16:00.
Co czeka w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie?
-
- darmowy program zwiedzania “Wizyta u króla” (dla 50 kilkunastoosobowych grup),
- bezpłatny weekend taneczno-teatralny (16-17 listopada):
- “Zatańcz jak w Pałacu” – warsztaty dla rodzin z dziećmi,
- “Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji” – warsztaty familijne,
- “Kreska czyni cuda – teatrzyk kamishibai” – warsztaty z tworzenia ilustracji przy użyciu pióra i tuszu,
- “Król Jan III i dąb Bartek – teatrzyk kamishibai” – warsztaty z tworzenia rekwizytów.
- “Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów – teatrzyk kamishibai” – warsztaty z tworzenia ilustracji narracyjnych,
- wstęp wolny do pałacu i ogrodów (przez cały listopad):
-
-
- Pałac: codziennie od 10:00 do 16:00 (we wtorki nieczynne),
- Park: codziennie od 9:00 do 15:00,
- 1 listopada cały obiekt będzie zamknięty,
-
- 50 bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla grup:
-
- “Wizyta u króla”,
- “Wnętrza pałacu i ich symbolika”.
Regulaminy dostępne na stronach organizatora. Sprawdź wcześniej, czy nie potrzebujesz darmowych wejściówek i ewentualnie gdzie trzeba je pobrać.
Kiedy? do 30 listopada
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, trzy lokalizacje w dwóch dzielnicach
REQUIEM | Wolfgang Amadeus Mozart (2 listopada)
Requiem Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. To jego ostatnie, nieukończone dzieło, którego ostatnie części dopisał Franz Xaver Süssmayr (uczeń). Utwór jest przeznaczony do wykonywania podczas uroczystości żałobnych i w Dzień Zaduszny, co też będzie miało miejsce 2 listopada w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańska 8. Zaczyna się on od otwierającego mszę chóralnego wezwania “wieczny odpoczynek racz im dać Panie”, które zapowiada temat główny całej modlitwy. Mozart zdążył rozpisać także:
- solistów, chór i continuo Kyrie z podwójną fugą,
- sekwencję Dies irae (wieńcząca tę część Lacrimosa pozostała jedynie w szkicach),
- Domine Jesu i Hostias.
Do tych części sporządził on notatki instrumentacyjne, ale resztę pracy wykonał Franz Xaver Süssmayr. Dokomponował on pozostałe części mszy żałobnej:
- Sanctus,
- Benedictus,
- Agnus Dei,
a także powtórzył muzyczną treść z Introitus i Kyrie, by zachować jednorodność utworu (zmienił oczywiście słowa) w części Lux aeterna, która zamyka całość cyklu.
Kto wykona Requiem?
- Gabriela Kamińska (sopran),
- Anna Radziejewska (alt),
- Sylwester Smulczyński (tenor),
- Wojtek Gierlach (bas),
- Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej,
- Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.
Za przygotowanie Zespołu Wokalnego odpowiada Jakub Szafrański, a dyrygentem będzie Dawid Runtz.
Uwaga! Wstęp wolny – Requiem zostanie wykonane podczas Maszy Świętej.
Kiedy? 2 listopada o godzinie 19:00
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
230 lat od Rzezi Pragi | Spacer z przewodnikiem PTTK (3 listopada)
Co powiesz na spacer? W niedzielę, 3 listopada o godzinie 15:00 odbędzie się spacer z przewodnikiem PTTK z okazji 230 rocznicy Rzezi Pragi. 4 listopada 1794 roku zapisał się w historii Pragi jako najkrwawszy w dziejach. W czasie ostatniej bitwy Powstania Kościuszkowskiego barbarzyńskie wojska rosyjskie dokonały rzezi ludności cywilnej. A dziś, w spokojnych i bezpiecznych warunkach, możesz odwiedzić miejsca związane z tymi wydarzeniami. Przy okazji przewodnik opowie o wielu ważnych i ciekawych informacjach z historii Pragi (nie tylko owej rzezi).
Zbiórka: kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5A.
Koniec spaceru: Praska konkatedra – Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365, gdzie pochowany jest Jakub Jasiński, jeden z generałów dowodzących obroną podczas tamtych wydarzeń.
Spacer potrwa około 2 godzin i mile widziane są napiwki dla przewodnika (ale wydarzenie samo w sobie jest darmowe). Przewodnikiem będzie Jakub Paradowski.
Kiedy? 3 listopada o godzinie 15:00
Gdzie? Warszawa-Praga-Północ, ul. Ratuszowa 5A
WEEKEND 25.10.2024 – 27.10.2024
10. urodziny Kina na boku (25-26 października)
Filmy łączą pokolenia, a w Kinie na boku robią to już od 10 lat! To kameralne kino właśnie obchodzi urodziny i z tej okazji zaprasza na świętowanie – zupełnie za darmo. W programie wydarzenia:
- 25 października:
-
-
- 19:00 – koncert “Muzyka filmowa – największe przeboje” w wykonaniu Kuby Jurzyka i moniki Urlik (75 min koncertu + słodka niespodzianka),
-
- 26 października:
-
- 12:00 – “Kicia Kocia w przedszkolu” (3+, reż. Marta Stróżycka, 42 min; po seansie odwiedzi was wyjątkowa gościni – Kicia Kocia, która rozda upominki i uściśnie łapkę z każdym dzieckiem. Będzie także możliwość robienia zdjęć),
- 14:00 – “Basia. Jestem w sam raz” (3+, reż. Marcin Wasilewski, 45 min),
- 16:00 – “Potworna rodzinka” (12+, reż. Volfango De Biasi, 95 min),
- 18:00 – “Beetlejuice Beetlejuice” (13+, reż. Tim Burton, 104 min),
- 20:00 – “Test na teściów” (15+, reż. Julien Hervé, 92 min).
Uwaga! Wstęp jest darmowy, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które możesz nabyć w Białołęckim Ośrodku Kultury.
Kiedy? 25-26 października
Gdzie? Warszawa-Białołęka, Kino na boku, Białołęcki Ośrodek Kultury, Vincenta van Gogha 1
Co my z tego mamy? 9. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej (23-27 października)
W dniach 23-27 października odbędzie się 9. edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej. Tegorocznym hasłem jest “Co z tego mamy? Technologie, opór i dobra wspólne”. Organizatorzy zadają pytanie: Co z tego mamy, z tym wszystkich algorytmów, “inteligencji” i maszyn? Będą też badać, jak nowe technologie wpływają na nasza planerę, jej zasoby i ich dystrybucję, a także na instytucje, relacje, pracę, psychikę i tożsamość. Nie przedłużając, łap program wydarzenia:
- 24 października:
-
-
- 18:00 – Co tu jest wyparte? Nieświadome aspekty relacji z technologią (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 18:00 – Co robią technologie cyfrowe w świecie dewzrostu? Ćwiczenia z projektowania spekulatywnego (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
-
- 25 października:
-
-
- 18:00 – Czym zastąpimy Big Tech? Spółdzielnie cyfrowe (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 18:00 – Ćwiczenia ludzkiej psychiki z technologiami (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
- 20:00 – AI w muzyce eksperymentalnej – wykład + laboratorium wokali i harmonii (Solatorium, ul. Jazdów 3/9, wstęp wolny),
-
- 26 października:
-
-
- 13:00 – Uczenie maszynowe – przyswajanie przez haftowanie (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
- 14:00 – Czy AI może nam pomóc rozwiązać zagadkę spektrum normy i patologii? (Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 16:00 – AI, której (nie) chcemy (Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 16:00 – Cyborgi, hybrydy, bestie i mroczna ekologia (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
- 18:00 – Pozaludzki pan algorytm – o nadzorowaniu pracy i przydzielaniu zadań w XXI wieku (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 18:00 – Tarot i astro-algorytmy (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
- 20:00 – Marks, sztuczna inteligencja i utopia świata bez pracy (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
-
- 27 października:
-
- 13:00 – Miękkie cyborgi. O ciałach, naczyniach i tkanych protezach (Otwarta Pracownia, ul. Jazdów 3/6, obowiązują zapisy),
- 14:00 – Gdzie serwerów sześć, tam nie ma co jeść.. i pić – ekologia cyfrowa (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny),
- 16:00 – Kto ma prawo do mojej twarzy? Deep fake, prawo do wizerunku i własność intelektualna w dobie AI (Państwomiasto ul. Jazdów 3/12, obowiązują zapisy),
- 16:00 – Cyfrowe Monarchie (-‿◦) ~Urbit case study (Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny).
Uwaga! Kto na spotkanie przyjdzie pierwszy, ten wchodzi. Gdy braknie miejsc, ludzie nie będą już wpuszczani. Za to na warsztaty obowiązują zapisy.
Więcej informacji oraz formularze zapisów znajdziesz na stronie organizatora.
Kiedy? 23-27 października
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
Bębny afrykańskie w MAL-u – Podróż do Królestwa Mandeng i Afryki Zachodniej (25 października)
Szukasz czegoś totalnie innego? W takim razie wydarzenie “Podróż do Królestwa Mandeng i Afryki Zachodniej” może być strzałem w dziesiątkę! Co na ciebie czeka?
- zagrasz na bębnach djembe przy akompaniamencie dun dun,
- poznasz muzykę, która współtworzy codzienne rytuały i wioskowe obrzędy,
- poznasz rytmy, które towarzyszą ludziom od narodzin aż do śmierci,
- odkryjesz bogactwo, różnorodność i unikalność rytmów Gwinei, Mali i Senegalu.
Kto może przyjść? Każdy, kto skończył 14 lat i ma otwarte głowę oraz serce na nowe doznania. Umiejętności nie są wymagane, ponieważ warsztaty są kierowane do osób początkujących.
Uwaga! Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba zapisać się pod numerem telefonu 609 151 911 lub adresem e-mail antamandeng@gmail.com.
Kto prowadzi warsztaty? Anta Mandeng, czyli Kuba Własenko. To pasjonat muzyki i kultury zachodnioafrykańskiej, który niejednokrotnie podróżował do Gwinei, Senegalu i Mali.
Kiedy? 25 października o godzinie 18:00
Gdzie? Warszawa-Ursynów, ul. Kajakowa 12B
Festiwal Rodzinny COOLTURAKI: muzyka (26 października)
Coś dla całej rodziny? Festiwal Rodzinny COOLTURAKI! Czeka na was mnóstwo darmowych warsztatów i koncertów dostosowanych do wieku dzieci. Zresztą, spójrz na program festiwalu:
- 26 października (Głębocka 66):
-
-
- 10:00-15:00 – Strefa Relaksu dla dzieci i rodziców (Pracownia Musicalove),
- 10:00-11:00 – koncert familijny (Projekt Muzyka),
- 11:30-12:15 – warsztaty „Muzyka i sztuka” dla dzieci 3-6 (Magda i Sasanki),
- 12:15-13:00 – warsztaty „Muzyka i sztuka” dla dzieci 6+ lat (Magda i Sasanki),
- 12:00-12:30 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 0-3 lat (Pracownia Musicalove),
- 12:30-13:00 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 3-6 lat (Pracownia Musicalove),
- 13:00-13:30 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 7+ (Pracownia Musicalove),
- 13:30-14:00 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 7+ (Pracownia Musicalove),
- 14:00-15:00 – koncert “Muzyczna podróż do krainy wyobraźni” (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej),
-
- 27 października (Van Gogha 1):
-
- 10:00-15:00 – Strefa Relaksu dla dzieci i rodziców (Pracownia Musicalove),
- 10:00-11:00 – koncert interaktywny “Jesienny Las” (Kukaj Kukawko),
- 11:00-12:30 – warsztaty improwizacji dla dzieci “Opowiedz mi bajkę” (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej),
- 11:30-12:15 – warsztaty bębniarskie dla dzieci w wieku 5+ (Projekt Muzyka),
- 12:15-13:00 – warsztaty bębniarskie dla dzieci w wieku 7+ (Projekt Muzyka),
- 12:00-12:30 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 0-3 lat (Pracownia Musicalove),
- 12:30-13:00 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 3-6 lat (Pracownia Musicalove),
- 13:00-13:30 – muzyczne warsztaty relaksacyjne dla dzieci 7+ (Pracownia Musicalove),
- 12:45-13:30 – warsztaty ze stepowania dla dzieci 6-8 lat (Szkoła TipTap),
- 13:30-14:15 – warsztaty ze stepowania dla dzieci 8+ (Szkoła TipTap),
- 13:00-14:00 – warsztaty „Zabawy jesiennego lasu” (Kukaj Kukawko),
- 14:00-15:00 – koncert Fionka Dzieciom.
Uwaga! Wydarzenia w ramach festiwalu są darmowe, ale obowiązują zapisy (osobiście w Kasach BOK, mailowo na kasa@bok.waw.pl lub telefonicznie pod numerem 22 300 48 00 wew. 1 lub 2). Bezpłatne wejściówki na koncert są do odebrania w Kasach BOK.
Kiedy? 26 października
Gdzie? Warszawa-Białołęka, ul. Głębocka 66
VI Konferencja Sekson (26-27 października)
Podczas VI Konferencji Sekson będziemy rozmawiać o przeżywaniu przyjemności oraz doświadczaniu jej w kontekście niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa. Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się:
- stacjonarnie w CIC Warsaw,
- online.
Aby w niej uczestniczyć musisz się zapisać na stronie organizatora. Liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona, ale w razie czego możesz skorzystać online.
A co w programie wydarzenia?
- 26 października:
-
-
- 9:30 – rejestracja uczestników,
- 10:00 – Powitanie osób uczestniczących w Konferencji przez Fundację Avalon i Projekt Sekson (SCENA),
- 10:30 – Gdy przyjemność boli: Endometrioza, seksualność i wyzwania codziennego życia (SCENA),
- 11:00 – Przyjemność we dwoje (SCENA),
- 11:40 – Zastosowanie zabawek erotycznych w terapii i rehabilitacji oraz dla przyjemności (SCENA),
- 12:00 – warsztaty: TOTU ciało mapa kolaż – tworzenie cyfrowych kolaży z mapą ciała,
- 12:10 – Panel: Między Systemem a Przyjemnością. Czy osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do przyjemności? (SCENA),
- 14:25 – Pacjent/ka terminalny/a a przyjemność (SCENA),
- 14:55 – Mnie TO też dotyczy! Przyjemność, dojrzewanie i odkrywanie seksualności osób z niepełnosprawnościami (SCENA),
- 15:00 – warsztaty: Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych,
- 15:25 – niePRZYJEMNOŚĆ – ciałopozytywna edukacja seksualna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (SCENA),
- 16:15 – warsztaty: W poszukiwaniu przyjemności – z wizytą w sex shopie,
- 16:15 – warsztaty: Czy trzeba bić, aby bolało?,
- 16:15 – warsztaty: Komunikacja erotyczna w relacji – stawianie granic i wyrażanie potrzeb (warsztat wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami i osób partnerskich),
- 16:15 – warsztaty: Przyjemność to nie luksus! O przyjemności jako elemencie dobrostanu psychicznego i seksualnego,
- 16:15 – warsztaty online: TWOJA SZAFA – TWOJA HISTORIA,
- 16:15 – warsztaty online: Przyjemnie, bo bezpiecznie. Najnowsza wiedza na temat profilaktyki HIV,
- 17:00-22:00 – Afterparty,
-
- 27 października:
-
- 9:30 – rejestracja,
- 10:00 – powitanie (SCENA),
- 10:15 – Podsumowanie działań Projektu Sekson Fundacji Avalon (SCENA),
- 10:40 – Od zaprzeczenia, lęku i wstydu do seksualności pozytywnej – refleksje o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną (SCENA),
- 11:00 – warsztaty: RELAKSY- Oddech – Relaksacja – Medytacja,
- 11:05 – Przekraczanie granic moralnych – jak niepełnosprawność redefiniuje granice przyjemności? (SCENA),
- 11:30 – Holistyczna ginekologia bez barier – z czym można się zgłosić do ginekologa/żki (SCENA),
- 12:00 – Panel: Język przyjemności – Dlaczego nie umiemy mówić o tym co sprawia nam przyjemność? (SCENA),
- 13:50 – Wolność od przemocy: bezpieczeństwo kobiet z niepełnosprawnościami (SCENA),
- 14:15 – Proszę zadzwoń za mnie na sekslinię (SCENA),
- 14:40 – Przyjemność i ból. Przeciwległe bieguny, czy komplementarne uczucia (SCENA),
- 15:10 – Panel: Co dalej z działaniami na rzecz seksualności i edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnościami? (SCENA),
- 16:30 – warsztaty: Lepsze niż czekolada, lepsze niż kawa: Jak spotęgować rozkosz i pielęgnować energię seksualną,
- 16:30 – warsztaty: Odkryj, co wpływa na poziom Twojego libido,
- 16:30 – warsztaty: ABC gadżetów erotycznych,
- 16:30 – warsztaty: Samoczułość i mindfulness – narzędzia do czerpania przyjemności ze swojej seksualności,
- 16:30 – warsztaty online: Nauka flirtowania, randkowania i nawiązywania relacji,
- 16:30 – warsztaty online: Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych.
Więcej informacji na stronie organizatora.
Kiedy? 26-27 października
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, CIC Warsaw, Chmielna 73
WEEKEND 18.10.2024 – 20.10.2024
Festiwal Kultury bez Barier (15-20 października)
Festiwal Kultury bez Barier startuje już 15 października w wielu polskich miastach, także w Warszawie. Zapisy na wydarzenia rozpoczęły się 3 października. Atrakcje są darmowe, ale trzeba zarezerwować miejsca, bo ich liczba jest ograniczona. Możesz to zrobić na stronie organizatora (przy każdym wydarzeniu jest informacja o tym, ile jeszcze wolnych miejsc pozostało).
A co w programie? M.in. (bo wydarzeń są dziesiątki, warto więc zajrzeć do programu, by poznać wszystkie atrakcje wraz z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych):
- 17 października:
-
-
- 9:00-11:30 – spektakl: Pasztety, do boju! (Północne Centrum Sztuki TEATR KOMEDIA) – audiodeskrypcja, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, pętla indukcyjna,
- 9:00-11:00 – warsztaty: Minicity Miasteczko Edukacyjne (Fundacja Kultury bez Barier) – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla osób z autyzmem, tłumaczenie na polski język migowy,
- 11:30-12:30 – Cała Praga w trzech budynkach – oprowadzenie po wystawie stałej Muzeum Warszawskiej Pragi (Muzeum Warszawy) – tłumaczenie na polski język migowy, słuchawki wiciszające,
- 15:30-17:00 – warsztaty: Migamy Hakuna Matata (Fundacja Kultury bez Barier) – tłumaczenie na polski język migowy,
- 17:00-20:00 – warsztaty: integracje sensoryczne przy dostępnych grach planszowych (Fundacja Prowadnica) – tyflografika, materiały do dotykania,
-
- 18 października:
-
-
- 10:00-11:00 – Świadomość poprzez ruch – Metoda Feldenkraisa (Służewski Dom Kultury),
- 15:00-16:30 – Teatr od kulis – zwiedzanie zakamarków STUDIO (Teatr Studio) – tłumaczenie na polski język migowy,
- 17:00-21:00 – warsztaty dla instruktorów, pracujących z OzN z metody aktywizującej “Teatr przy stole” (Teatr Ochoty),
- 18:00-19:30 – “Bez alko i dragów jestem nudna” – spotkanie z autorką książki. Martą Markiewicz (Fundacja Kultury bez Barier) – pętla indukcyjna, tłumaczenie na polski język migowy,
-
- 19 października:
-
-
- 10:00-11:00 – Tajemnice Pałacu i Orła Białego – zwiedzanie wystaw stałych Muzeum Niepodległości z przewodnikiem (Muzeum Niepodległości) – tyflografika, materiały do dotykania,
- 11:00-13:00 – warsztaty: Polski język migowy dla początkujących (Dom Otwarty – placówka Domu Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek) – prowadzenie w polskim języku migowym,
- 12:00-14:00 – Spacer Pole Mokotowskie (Fundacja Kultury bez Barier) – audiodeskrypcja, dla osób z autyzmem, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, przenośne systemy FM, tłumaczenie na polski język migowy,
- 13:00-18:00 – koncert w Muzeum Warszawy – słuchawki wyciszające, pętla indukcyjna,
- 19:00-21:00 – Spektakl: Siódemka. SzÓs Polskich Królowa (Teatr Ochoty) – słuchawki wyciszające, pętla indukcyjna,
-
- 20 października:
-
- 12:00-14:00 – warsztaty: W królewskiej formierni (Muzeum Łazienki Królewskie) – audiodeskrypcja, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, miejsce wyciszenia, słuchawki wyciszające, przedprzewodnik, tyflografika, materiały do dotykania,
- 13:00-14:30 – warsztaty: Niedziela z historią. W średniowiecznym grodzie (Muzeum Historii Polski) – dla osób z autyzmem, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, miejsce wyciszenia, słuchawki wyciszające.
Kiedy? 15-20 października
Gdzie? Różne lokalizacje w Warszawie.
Warsztaty introligatorskie (18 października)
18 października w Bibliotece “Przystanek Książka” na warszawskiej Ochocie odbędą się warsztaty introligatorskie. Możesz zabrać swoją książkę i podczas zajęć:
- naprawić zniszczoną okładkę,
- odnowić brzegi książki,
- stworzyć nową oprawę,
- stworzyć zdobną zakładkę.
Warsztaty będą trwać 2 godziny (od 11:00 do 13:00).
Uwaga! Wstęp jest darmowy, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu 22 823 35 92.
Kiedy? 18 października o godzinie 11:00
Gdzie? Warszawa-Ochota, Biblioteka “Przystanek Książka”, ul. Grójecka 42.
Wspólny spacer z wózkami – prowadzi Monika Pastuszko autorka książki “Matka Polka sika w krzakach” | Weronika Dyląg (18 października)
Mamy spacerują najczęściej samotnie (znaczy się z wózkiem, ale najczęściej bez tej drugiej, dorosłej osoby). Tym razem możesz to zmienić i wybrać się na wspólny spacer. Podczas spaceru:
- poszukasz, jakie trudności i przyjemności czekają w terenie na dzieci i ich opiekunów,
- dowiesz się co służy, a co przeszkadza dzieciom i ich opiekunom,
- porozmawiasz o tym, jak się spaceruje po mieście,
- podyskutujesz o tym, dlaczego miasto jest torem przeszkód dla wózków,
- dowiesz się, czego oprócz placów zabaw potrzebują maluch i osoby, które im towarzyszą,
- porozmawiasz o mieście przyjaznym kobietom,
- nawiążesz nowe znajomości (a kto wie, może nawet przyjaźnie?) i nie tylko.
Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy TUTAJ.
Kiedy? 18 października o godzinie 11:00
Gdzie? Warszawa-Bemowo, Dwa Jelonki, ul. Rozłogi 18
“Atlas chmur. Jaka będzie dziś pogoda ?” | Prelekcja i prezentacja multimedialna: Monika Falińska (19 października)
W ramach Festiwalu NiedalEKO odbędzie się prelekcja i prezentacja multimedialna “Atlas chmur. Jaka będzie dziś pogoda?”. Przygotowała ją Monika Falińska.
Oprócz tego podczas festiwalu odbędą się m.in.:
- warsztaty tworzenia jesiennych hydrolatów,
- wieczór opowieści wiatrem otulonych,
- warsztaty wytchnieniowe,
- warsztaty z malarstwa, kolażu i ceramiki,
- pokazy filmowe,
- dyskusje i nie tylko.
Kiedy? 19 października
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, ul. Smolna 9
Sąsiedzka układanka – puzzle, przekąski i nowe znajomości (19 października)
Nudzi ci się? Brakuje ci kontaktu z drugim człowiekiem? Wpadnij w sobotę w godzinach 10:00-14:00 do Klubokawiarni Sąsiedzkiej! Będzie coś do jedzenia (przynieś też coś ze sobą!), puzzle, gry, zawieranie nowych znajomości i nie tylko.
Uwaga! Obowiązują zapisy na recepcji przy ul. Działdowskiej 6.
Uwaga nr 2! Wstęp jest darmowy, ale będzie miło, jak przyniesiesz coś na wspólny sąsiedzki stół.
Niestety, miejsce nie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Można jednak wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Można wypożyczyć słuchawki wyciszające.
Kiedy? 19 października o godzinie 10:00
Gdzie? Warszawa-Wola, Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6
Królewski Festiwal Światła (19-20 października)
Jesienne wieczory na Wilanowie rozbłysną feerią barw podczas Królewskiego Festiwalu Światła, który odbędzie się w dniach 19-20 października w godzinach 16:00-21:00.
Program wydarzenia:
- 19 października:
-
-
- 16:00-17:00 – Teatrzyk “Bardzo dziki zachód”,
- 17:00-18:00 – zabawy dla najmłodszych,
- 18:00-19:30 – pokazy iluzji,
- 19:30-20:00 – pokazy teatru ognia,
- 20:00-20:30 – pokazy laserowe,
- 21:00 – pokaz sztucznych ogni (bezhukowe),
-
- 20 października:
-
- 16:00-17:00 – Teatrzyk “Cyberprzestrzeń”,
- 17:00-18:00 – zabawy dla najmłodszych,
- 18:00-19:30 – pokazy iluzji,
- 19:30-20:00 – pokazy teatru ognia,
- 20:00-20:30 – pokazy laserowe,
- 21:00 – pokazy sztucznych ogni (bezhukowe).
Bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia.
Kiedy? 19-20 października
Gdzie? Warszawa-Wilanów, Plaża Wilanów.
WEEKEND 11.10.2024 – 13.10.2024
Noc Bibliotek 2024 (11 października)
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica zaprasza na Noc Bibliotek pod hasłem “Moc Bibliotek”. W programie wydarzenia czekają na ciebie:
- 16:00-19:00 – warsztaty plastyczne/kiermasz książek/czytelnicza mapa marzeń (hol główny – parter),
- 16:00-19:00 – Bielańska Fototeka: quiz historyczny o Bielanach; skanowanie archiwalnych zdjęć (hol główny – parter),
- 16:00-19:00 – Quiz wiedzy z nagrodami dla młodzieży i dorosłych (czytelnia Naukowa II – piętro I),
- 17:00-18:00 – Warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim, autorem komiksów o przygodach Misia Zbysia (sala Konferencyjna – piętro I; obowiązują zapisy pod adresem e-mail: promocja@bibliotekabielany.waw.pl),
- 17:00-18:00 – O dzieciach, które kochają książki – warsztaty plastyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku 6+ lat (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 26 – parter; obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 22 639 88 51).
Wstęp na większość wydarzeń jest darmowa, ale pamiętaj o ewentualnych zapisach.
Jesteś niepełnosprawny? Oto udogodnienia dla ciebie:
- możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej,
- udogodnienia techniczne dla osób na wózkach lub z wózkami.
Kiedy? 11 października od godziny 16:00
Gdzie? Warszawa-Bielany, ul. Romaszewskiego 19
XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych “Lalka też człowiek” (12 października)
Podczas tego wspaniałego, międzynarodowego wydarzenia poruszone zostaną takie tematy, jak chociażby:
- trudne relacje rodzinne,
- wykluczenie,
- ukryte lęki,
- poszukiwanie źródeł samotności.
Organizatorzy udowodnią, że współczesne lalkarstwo jest fascynującą, interdyscyplinarną sztuką, w której znajdziesz:
- wielość znaczeń i możliwych interpretacji,
- minimalizm scenograficzny,
- mieszanie się fikcji z rzeczywistością,
- widowiskową choreografię,
- dźwięki i ciszę…
Program wydarzenia:
- 10 października – Dom Kultury KADR:
- 18:30 – “Robot” – David Zuazola i Unia Teatr Niemożliwy (Hiszpania/Polska),
- 20:00 – “20 DEN” – Julia Fidelus (Polska),
- 11 października – Dom Kultury KADR:
- 18:30 – “Emil” – Agencja Mittlepunkt (Czechy),
- 20:00 – “Cripplet” – Teatr Lisen (Czechy),
- 12 października – Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego:
- 17:00 – “Stara Planina” – Pozorište za decu i mlade Kragujevac (Serbia),
- 12 października – Dom Kultury KADR:
- 18:30 – “Emil” – Agencja Mittlepunkt (Czechy),
- 19:45 – ogłoszenie werdyktu Jury i zakończenie festiwalu.
Uwaga! Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy pod adresem e-mail: rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu. Jedna osoba może zarezerwować co najwyżej 2 wejściówki na każdy spektakl.
Kiedy? do 12 października
Gdzie? Różne lokalizacje w Warszawie.
Wystawa malarstwa “BALANCED CHAOS” | Weronika Dyląg (10-30 października)
Weronika Dyląg to interdyscyplinarna artystka, która jest znana z wyjątkowej pracy z kolorem i unikalnej techniki. Pracuje z akrylami, olejami i fotografią. Eksperymentuje, by stworzyć unikalne i hipnotyzujące dzieła. Uwielbia wydmuchiwać farby powietrzem, co nadaje jej pracom eteryczny klimat.
Wystawa “Balanced Chaos” to efekty jej eksperymentów artystycznych z psychologią koloru. Jak mówi sama artystka: Aby podkreślić nieuchwytność stanów emocjonalnych i samej rzeczywistości, opracowałam technikę, która pozwala mi pracować z płynną farbą i przepływami powietrza za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzla. Technika ta pozwala mi zachować cienką warstwę farby i tworzyć, prawie bez pociągnięć pędzla, obrazy w stylu przypominającym druk. W obrazach zauważalne jest zamrożenie ruchu i przypominające papier fałdowanie farby tworzone przy szybkiej zmianie kierunku powietrza.
Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października o godzinie 18:00, ale prace można oglądać aż do 30 października.
Kiedy? 10-30 października
Gdzie? Warszawa-Mokotów, Galeria Sztuki Inwestycyjnej 3u10, ul. Jana Karola Chodkiewicza 3/u10
Festiwal Klasyka Warszawy (10-13 października)
Festiwal Klasyka Warszawy odbędzie się w dniach 10-13 października, a podczas niego wystąpią nie tylko polscy, ale także europejscy artyści.
Program wydarzenia:
- 10 października:
- 19:00 – Koncert Kameralny Muzyki Włoskiej (Teatr Królewski w Starej Oranżerii) – m.in. Luigi Boccherini – Sonata wiolonczelowa nr 6 A-dur, Nicolo Paganini – Sonata per la Gran Viola oraz Alfredo Piatti – Siciliana op. 19,
- 11 października:
- 19:00 – Koncert kameralny “Wokół Mozarta” (Teatr Królewski w Starej Oranżerii) – m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart – Rondo a-moll K 511, Sonata na fortepian i skrzypce B-dur K454 oraz Kwartet fortepianowy Es-dur K 493,
- 13 października:
- 12:00 – Koncert kameralny “175. rocznica śmierci Fryderyka Chopina” (Teatr Królewski w Starej Oranżerii) – m.in. Fryderyk Chopin – Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę (altówkę) op. 651. Allegro moderato oraz Koncert fortepianowy e-moll op.11 w transkrypcji na fortepian i kwartet smyczkowy.
Jeśli jesteś fanem muzyki klasycznej, nie może cię tam zabraknąć.
Uwaga! Wstęp jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: fundacjamusica@gmai.com.
Kiedy? 10-13 października
Gdzie? Warszawa – Śródmieście, Łazienki Królewskie
Bezpłatne Warsztaty Stolarskie – Zydelek (12-13 października)
Chcesz stworzyć własne meble za pomocą narzędzi ręcznych? Wpadnij na bezpłatne warsztaty stolarskie – Zydelek. Dostępne terminy:
- 12 października w godzinach 9:00-17:00,
- 13 października w godzinach 9:00-13:00.
Co zapewnia organizator? Wszystkie materiały i narzędzia.
Co musisz zabrać ze sobą? Podstawowe doświadczenie w posługiwaniu się ręcznymi narzędziami stolarskimi.
Uwaga! Wstęp jest darmowy, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu 886 529 922.
Kiedy? 12-13 października
Gdzie? Warszawa – Bielany, PsycheArt, ul. Wólczyńska 133
Greenwashing, czyli jak nie dać się oszukać ekokłamcom | Wykład Wojciecha Słomki (12 października)
Zależy ci na dobru naszej planety, ale nie bardzo wiesz, co jest faktycznie ekologiczne, a co tylko takie udaje? W takim razie przyjdź na darmowy wykład “Greenwashing, czyli jak nie dać się oszukać ekokłamcom” Wojciecha Słomki. Dowiesz się, jak producenci oszukują nas w kontekście “ekologiczności” ich produktów.
Kiedy? 12 października o godzinie 11:00
Gdzie? Warszawa – Żoliborz, Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Rydygiera 6b
WEEKEND 4.10.2024 – 6.10.2024
13. Noc w Instytucie Lotnictwa (4 października)
Już w piątek, 4 października odbędzie się 13. Noc w Instytucie Lotnictwa. To największa w Polsce nocna impreza edukacyjna popularyzująca sektor lotniczy i kosmiczny oraz inżynieryjny. Podczas poprzedniej edycji w ciągu 6 godzin wydarzenie odwiedziło ponad 52 osób… będziesz jednym z tegorocznych uczestników?
A co mnie tam czeka? Mnóstwo atrakcji, m.in.:
- piloci cywilni, wojskowi, spadochroniarze, przedstawiciele warszawskich lotnisk, inżynierzy, astronauci, kosmonauci, naukowcy, studenci i inni ludzie z krwi i kości, którzy tylko czekają, by podzielić się swoimi doświadczeniami,
- prezentacje obszarów związanych m.in. z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem,
- dostęp do laboratoriów,
- zwiedzanie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie,
- niespodzianki, których organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzić.
Możesz wpaść za darmo i skorzystać ze wszystkich atrakcji (chociaż… wątpimy, że zdążysz. Cały, dłuuugi program wydarzenia znajdziesz na stronie organizatora. Zrób sobie kawę do czytania, bo to będzie długa lektura.
Kiedy? 4 października w godzinach 17:00-23:00
Gdzie? Warszawa-Włochy, al. Krakowska 110/114
Wędrowanie pozostanie… – o podróżach i książce z Mirosławem Kowalskim (4 października)
Biblioteka “Pod Skrzydłami” i oficyna wydawnicza “Nasze serce Obieżyświat” zapraszają na spotkanie z lekarzem, podróżnikiem i reportażystą – Mirosławem Kowalskim. Opowie on o swoich doświadczeniach podróżniczych oraz książce “Wędrowanie pozostanie”, która jest zbiorem felietonów o historii, miastach, przyrodzie i ludziach z Malty, Mjanmy, Kuby, Ugandy i Azerbejdżanu. Krajów tych nic nie łączy, a autor chciał po prostu pokazać piękno i różnorodność świata.
Podczas spotkania możesz nabyć książkę (być może nawet z autografem). Ma ona 464 strony i aż 200 fotografii ilustrujących opowieści.
Biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Kiedy? 4 października o godzinie 17:00
Gdzie? Warszawa-Ochota, Biblioteka “Pod Skrzydłami”, Grójecka 109
Klub Ojców Tato.net – Jak pielęgnować poczucie własnej wartości? (4 października)
Klub Ojców Tato.net to cykl comiesięcznych spotkań, na które możesz przyjść raz lub kilka – zawsze za darmo. Organizatorzy zapraszają, jak sama nazwa wskazuje, tylko ojców, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje rodzicielskie i pogłębić więź z dziećmi. Kontakt z innymi ojcami zainspiruje cię i pokaże, że “nie tylko ty tak masz” i naprawdę nie jesteś sam w rodzicielskich trudnościach.
Tato.net w miarę możliwości zaprasza też gości specjalnych w ramach WarszTatów. Tym razem pojawi się Izabela Antosiewicz.
Podczas spotkania poznasz odpowiedzi na pytania:
- dlaczego mamy taki problem z docenieniem swojej wartości?
- czym różni się poczucie własnej wartości od samooceny i pewności siebie?
- co konkretnego zrobić, by odbudować swoje poczucie własnej wartości?
- jak opiekować się poczuciem własnej wartości swoich dzieci (i nastolatków też)?
Jesteś tatą? W takim razie przyjdź na spotkanie. Mężczyźni też potrzebują wsparcia!
Kiedy? 4 października o godzinie 19:00
Gdzie? Warszawa-Wesoła, Ośrodek Działań Twórczych “Pogodna” ul. Jana Pawła II 25
II Ciałopozytywny Festiwal dla kobiet (5-6 października)
5-6 października odbędzie się II Ciałopozytywny Festiwal dla kobiet:
- 5 października widzimy się na Głębockiej 66,
- 6 października na van Gogha 1.
Uwaga, uwaga! Wstęp do strefy festiwalowej jest darmowy, ale:
- na warsztaty musisz zapisać się w Kasach BOK od 13 września od godziny 15:00,
- na spotkanie z Katarzyną Miller, panel dyskusyjny, pokaz filmu “Kobieta” bezpłatne wejściówki nabędziesz w Kasach BOK od 13 września od godziny 15:00.
Tematem tegorocznej edycji jest kryzys, zwłaszcza ten związany z drugą połową życia. Wraz z ekspertkami znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- jak odbieramy ten kryzys na poziomie indywidualnym i społecznym?
- jak odnaleźć się w tym trudnym czasie?
- jak odkryć w sobie nowe możliwość?
Podczas festiwalu czekają na ciebie:
-
- Strefa Warsztatów (specjalistki: Sylwia Krajewska, Agata Ziemnicka, dr Alicja Długołęcka, Lena Rogowska-Lewandowska, Zunka Cichos, dr Joanna Kot, Anna Augustyn-Protas),
- Strefa Spotkań:
-
-
- debata “Druga połowa życia – kryzys czy nowy początek?” (dr Alicja Długołęcka, Lena Rogowska-Lewandowska, Kamila Raczyńska i Agata Ziemnicka) – możesz obejrzeć ją też na profilu facebookowym i kanale YouTube festiwalu,
- spotkanie z Katarzyną Miller.
-
- Strefa Festiwalowa:
-
- książki i karty uważności Sylwii Krajewskiej,
- wystawa prac Zunki Cichos,
- wymienialnia biżuterii, akcesoriów i torebek,
- kobieca, rękodzielnicza biżuteria,
- darmowe zajęcia jogi,
- bezpłatne warsztaty aromaterapii,
- darmowy seans filmu “Kobieta” z prelekcją.
Szczegółowy program wydarzenia znajdziesz na stronie organizatora.
Kiedy? 5-6 października
Gdzie? Warszawa – Białołęka, różne lokalizacje
Plenerki w ogrodzie żłobka nr 35 na Woli (5 października)
Masz dziecko/dzieci w wieku żłobkowym lub nieco starsze (1,5-4 lata) i czujesz się samotny? Wpadnij na Plenerki w ogrodzie żłobka nr 35 na Woli. Poznasz innych rodziców oraz dzieci. Nawiążecie znajomości, poznacie się lepiej i być może nawet zaprzyjaźnicie. A dzieci będą mogły nawiązać kontakt z innymi maluchami.
Plenerki to cykliczne zabawy dla dzieci w wieku około żłobkowym (1,5-4 lata) wraz z rodzicami. Macie dostęp do placu zabaw i ogrodu. Dodatkowe atrakcje (w zależności od daty spotkania) to:
- czarowanie wodą,
- tworzenie wykopalisk i placów budowy,
- trenowanie sprawności i sensoryki,
- bieganie, skakanie, chodzenie po torze przeszkód,
- kręcenie chustą, balonami i piłkami,
- dmuchanie ogromnych baniek i nie tylko!
Spotkania odbywają się 5, 12 i 19 października, zawsze w godzinach 10:00-12:00 niezależnie od pogody. Ubierz dziecko tak, by czuło się swobodnie i by było mu ciepło (ale by się nie przegrzało podczas aktywności!).
Co zabrać na Plenerki?
- ubrania na przebranie,
- ewentualne ubrania na deszcz,
- przekąskę na przerwę śniadaniową,
- zapas dobrego humoru i energii.
Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy na e-mail zapisydladzieci@gmail.com.
Kiedy? 5 października w godzinach 10:00-12:00
Gdzie? Warszawa-Wola, Żłobek nr 35, Działdowska 8a
Taniec i Rytm na Ochocie | Bezpłatne warsztaty stepowania (5 października)
Taniec i Rytm to bezpłatne warsztaty rytmu i stepu amerykańskiego, na które organizatorzy zapraszają wszyscy. Są dwie grupy wiekowe, a dla każdej z nich 4 lekcje warsztatowe (2 stepowania, 2 rytmu).
Instruktorzy:
- Julia Janeczek (tancerka, nauczycielka stepowania, house dance i hip-hop dance),
- Michał Wierzbowski (licznie utytułowany tancerz i choreograf stepowania).
Harmonogram warsztatów:
- 1. spotkanie odbyło się 22 września,
- 2. spotkanie odbyło się 29 września,
- 3. spotkanie – stepowanie – odbędzie się 5 października:
- 11:00-12:15 – grupa 8-15 lat,
- 12:15-13:30 – grupa OPEN 16+,
- 4. spotkanie – rytm– odbędzie się 13 października:
- 11:00-12:15 – grupa 8-15 lat,
- 12:15-13:30 – grupa OPEN 16+.
20 października w godzinach 18:00-19:30 odbędzie się także wykład – Rytmiczne inspiracje: Historia i sztuka stepowania.
Uwaga! Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Kiedy? 5 października o godzinie 11:00
Gdzie? Warszawa-Ochota, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, ul. Grójecka 75
WEEKEND 27.09.2024 – 29.09.2024
Koncert na pożegnanie lata. DŻEM (29 września)
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o zespole Dżem. To legendarna kapela, która wykonuje muzykę rockowo-bluesową z elementali folka i reggae. Chociaż Ryszarda Riedla już dawno wśród nas nie ma, Dżem nadal koncertuje. A jeden z takich koncertów, zupełnie darmowy, odbędzie się niedaleko Warszawy na zakończenie lata.
Wpadnij do Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie i posłuchaj bardziej i mniej znanych utworów w wykonaniu zespołu w nowym składzie – z Sebastianem Riedlem, synem Ryszarda, przy mikrofonie! Jak wyjdą mu stare utwory śpiewane pierwotnie przez ojca? Przekonaj się na własne uszy.
Kiedy? 29 września o godzinie 19:00
Gdzie? okolice Warszawy, Park im. Książąt Mazowieckich, ul. Chyliczkowska, Piaseczno
Kino plenerowe “O ludziach i zwierzętach” oraz rozmowa z reżyserem (26 września)
Tym razem zapraszamy do kina plenerowego tylko dorosłych widzów. Seans “O ludziach i zwierzętach” odbędzie się w ramach projektu “Jak powstała trąba słonia”. Reżyserem filmu jest Łukasz Czajka, który… pojawi się przed projekcją, by opowiedzieć o tym, jak powstawał ten niezwykły film.
O czym będzie? O Antoninie i Janie Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej zarządzali warszawskim zoo. Jednocześnie ukrywali w nim Żydów, dzięki czemu uratowali ich przed śmiercią.
Film jest połączeniem archiwalnych materiałów, zainscenizowanych scen oraz wywiadów z ocalałymi. To historia o odwadze, pasji i człowieczeństwie. A dzięki spotkaniu z reżyserem nabierze ona jeszcze większego znaczenia.
- Zabierz ze sobą chusteczki, jeśli jesteś wrażliwy.
Kiedy? 26 września o godzinie 20:00
Gdzie? Warszawa – Wola, Skwer Jana “Jura” Gorzechowskiego
Meetup 404 – Content Creation (26 września)
Meetup 404 – Content Creation to wydarzenie stworzone z myślą o branży SEO. Twórcy rozszerzyli jednak formułę i dziś realizują każdą edycję z innym tematem związanym z digitalem ogółem. Tym razem padnie na tworzenie contentu.
Dla kogo jest ta konferencja? Dla:
- managerów,
- dyrektorów marketingu dużych marek,
- domów mediowych,
- agencji reklamowych,
- marketerów,
- managerów,
- osób odpowiadających za komunikację w swoich firmach,
- content creatorów,
- specjalistów,
- kreatywnych głów.
Podczas wydarzenia dostępne będą stoiska partnerów, na których będziesz mógł się z nimi poznać, porozmawiać, nawiązać kontakty biznesowe czy skorzystać ze specjalnych promocji.
W harmonogramie wydarzenia:
- 17:00-17:20 – rejestracja gości,
- 17:30-17:35 – otwarcie konferencji,
- 17:40-18:10 – Kama Kotowska,
- 18:15-18:45 – Daniel Przygoda,
- 18:50-19:20 – Bartosz Walat,
- 15-minutowa przerwa,
- 19:35-20:05 – prelegent, który zostanie wkrótce ogłoszony,
- 20:10-20:50 – panel dyskusyjny,
- 20:50-22:30 – networking (Open Bar + catering).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (pobranie darmowej wejściówki): link do strony z wejściówkami.
Kiedy? 26 września o godzinie 17:00
Gdzie? Warszawa – Praga-Północ, Przestrzenie Bruna, ul. Białostocka 22
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich (29 września)
W niedzielę, 29 września możesz posłuchać dwóch Koncertów Chopinowskich:
- o godzinie 12:00 wystąpi Rinko Kobayashi,
- o godzinie 16:00 wystąpi Karol Radziwonowicz.
To jubileuszowy, 65!, sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Możesz przyjść, usiąść wygodnie i delektować się przepięknymi dźwiękami wychodzącymi spod palców najlepszych polskich i zagranicznych (koncerty odbywają się co niedzielę do końca września) pianistów.
To już ostatnie koncerty z tego cyklu.
Kiedy? 29 września o godzinie 12:00 i 16:00
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich
Wystawa malarstwa “Intensywność’’: Laskowska, Szilke, Świtalska-Jończyk (27-29 września)
Wystawa malarska “Intensywność” prezentuje prace trzech malarek: Laskowskiej, Szilke i Świtalskiej-Jończyk. Poznały się one na pierwszym roku studiów w pracowni malarstwa profesora Stanisława Baja w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obrazy, które zobaczysz, powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Niekiedy są bardzo bardzo różne (jest tam zarówno malarstwo szerokiego gestu, minimalizm, jak i drobiazgowa wręcz szczegółowość), ale łączy je zamiłowanie do intensywnego koloru, emocjonalna siła, wyrazistość i inspiracja naturą.
Intensywność, która pojawia się w tytule wystawy, przejawia się w:
- kolorach,
- światłach i cieniach,
- sposobach doświadczania świata,
- uważności oraz koncentracji,
- wnikaniu w istotę rzeczy,
- kształtach,
- strukturach,
- odnajdywaniu drugiego dna ukrytego pod pozorem zwyczajności,
- formach,
- ładunkach emocjonalnych,
- sensualności i nie tylko.
Obrazy zachęcają do uruchomienia wyobraźni. Nie są dosłowne, ale z pewnością są poruszające.
Wstęp wolny odbywa się w godzinach otwarcia Centrum Łowicka, ale warto wcześniej upewnić się, że sala będzie otwarta pod numerem telefonu: 22 881 00 74.
Kiedy? 20 września – 6 października w godzinach otwarcia
Gdzie? Warszawa – Mokotów, ul. Łowicka 21, Centrum Łowicka
WEEKEND 20.09.2024 – 22.09.2024
Tęsknoty, odloty i rzeczywistość – wernisaż (20 września)
“Tęsknoty, odloty i rzeczywistość” to wystawa prac dwóch zaprzyjaźnionych artystek, które poszukują własnego, twórczego sposobu wyrażania emocji, nastrojów oraz osobowości.
Agnieszka Bykowska tworzy dzieła surrealistyczne, inspirowane snami, marzeniami, umiłowaniem wolności i przestrzeni, a także radością życia, cieszeniem się chwilą, wspomnieniami z podróży oraz magią codzienności.
Za to obrazy Ewy Stasiak to realistyczne portrety, studia postaci oraz pejzaże. Wiele z nich powstało podczas zajęć na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach Akademii Otwartej. Ewa dąży do odtworzenia rzeczywistości i jej realiów, więc jej prace cechuje ogromna uważność, wnikliwość obserwacji i wrażliwość na detale.
Jak te prace wyglądają zestawione razem? Przyjdź i przekonaj się sam!
Kiedy? 20 września o godzinie 18:00
Gdzie? Warszawa – Śródmieście, Marszałkowska 81, lokal 20
XXII Festiwal “Nauka z Pałacem w tle” w Pałacu w Jabłonnie (21-22 września)
Już w ten weekend odbędzie się XXII Festiwal “Nauka z Pałacem w tle”. Startujemy w sobotę o 10:00, a kończymy w niedzielę o 16:00. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Możesz spodziewać się:
- wykładów i warsztatów tworzonych przez uczelnie wyższe i instytucje (opowiedzą o najciekawszych i najnowszych zagadnieniach naukowych i technologicznych wykorzystywanych w życiu codziennym),
- wykładów o maszynach molekularnych, fizyce jądrowej, katalizatorach, reaktorach, sztucznej inteligencji, odkryciach w medycynie, zdrowej żywności, układzie nerwowym w psychologii i nie tylko,
- tematów związanych z astronomią, fotoniką i mikroelektroniką,
- wielu niespodzianek dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- prezentacji samochodu z napędem wodorowym i opowieści o samochodach nowej generacji,
- wernisażu prac Władysława Szczepańskiego w Galerii Sztuki Współczesnej “Oranżeria”,
- występu zespołu Brass Federacja,
- rozstrzygnięcia II Konkursu Fotograficznego i wręczenia nagród i wielu, wielu innych atrakcji.
Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich.
Kiedy? 21-22 września od 10:00
Gdzie? okolice Warszawy, Pałac w Jabłonnie, Modlińska 105
Praskie Targi Pracy 2024 (19 września)
Praskie Targi Pracy to miejsce, w którym znajdziesz ponad 60 różnych pracodawców gotowych cię poznać. Czego możesz się tam spodziewać?
- ofert pracy od wystawców,
- indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym,
- spotkań z podmiotami ekonomii społecznej,
- spotkań informacyjnych,
- warsztatów,
- wykładów na tematy chociażby Jak skutecznie szukać pracy i nie zwariować? dla osób 18-25 lat, Poszukiwanie pracy w świecie zmian czy Reintegracja społeczna i zawodowa w powrocie na rynek pracy.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Kiedy? 19 września od godziny 10:00 do 15:00
Gdzie? Warszawa – Praga-Południe, Terminal Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich (22 września)
W niedzielę, 22 września możesz posłuchać dwóch Koncertów Chopinowskich:
- o godzinie 12:00 wystąpi Jan Zieliński,
- o godzinie 16:00 wystąpi Filip Wojciechowski.
To jubileuszowy, 65!, sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Możesz przyjść, usiąść wygodnie i delektować się przepięknymi dźwiękami wychodzącymi spod palców najlepszych polskich i zagranicznych (koncerty odbywają się co niedzielę do końca września) pianistów.
Kiedy? 22 września o godzinie 12:00
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich
SZLAKIEM WIELOKULTUROWEJ WARSZAWY W KOLEBCE MIASTA – spacer z przewodnikiem (22 września)
W niedzielę, 22 września o 11:00 możesz przyjść przed kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście. Będzie tam czekał przewodnik, Jerzy Majewski, który zabierze cię na spacer po:
- Nowym Mieście,
- Trakcie Królewskim,
- starej Warszawie,
- Podwalu,
- Miodowej,
- placu Zamkowym.
Zajrzycie do najstarszych, gotyckich świątyń warszawskich. Zobaczycie klasztory franciszkanów, dominikanów, paulinów, jezuitów czy augustianów, a później poszukacie miejsc związanych z wiarą prawosławną, protestancką, grekokatolicką oraz żydowską.
Spacer jest darmowy, ale obowiązują zapisy: link.
Kiedy? 22 września o godzinie 11:00
Gdzie? Warszawa-Śródmieście, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.
WEEKEND 13.09.2024 – 15.09.2024
Wielki piknik sportowo-rodzinny (15 września)
Na błoniach PGE Narodowego odbędzie się Wielki piknik sportowo-rodzinny. Podczas niego czekają:
- Fundacja Zwalcz Nudę wraz z ponad setką partnerów,
- 20000 metrów kwadratowych atrakcji, animacji, treningów i spotkań ze sportowcami,
- trzy strefy: polskich owoców i warzyw, sportowa, rodzinna,
- zimowe dyscypliny sportu w jesiennych warunkach (narciarstwo, łyżwiarstwo i nie tylko),
- zawody w podnoszeniu ciężarów, wyciskaniu na ławeczce czy sportach walki,
- pokazy jeździeckie, woltyżerskie i ujeżdżanie oraz zawody hobby horse, które uwielbiają dzieci,
- zawody w badmintona, hokejowe, wędkarskie i masa, masa innych atrakcji.
Spotkacie także paraolimpijczyków!
Kiedy? 15 września od godziny 11:00
Gdzie? Warszawa – Praga-Południe, Błonia PGE Narodowego
Dni Bemowa 2024 | Lanberry, Tribbs (14-15 września)
Na dziedzińcu Urzędu Dzielnicy Bemowo będziesz mógł bawić się wspólnie z mieszkańcami podczas Dni Bemowa 2024. W sobotę na scenie pojawią się tribute bandy:
- Eurosmith o 18:00,
- Guns 2 Roses o 20:00.
Za to w niedzielę wystąpią utalentowani polscy artyści młodego pokolenia – Lanberry (piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, o 18:00) i Tribbs (polski producent muzyczny, DJ i kompozytor, który współpracował m.in. z Alanem Walkerem i Meghan Trainor, o 19:30).
Oprócz tego w programie m.in.:
- warsztaty malarsko-artystyczne “Kosmiczne Klocki i Figurki na Bemowie” dla najmłodszych,
- zabawy, gry i animacje dla dzieci,
- zakręcona fotobudka,
- strefa gastro.
Kiedy? 14-15 września
Gdzie? Urząd Dzielnicy Bemowo w Warszawie
WEEKEND 06.09.2024 – 08.09.2024
Koncert Vavamuffin | 98. urodziny Placu Wilsona (8 września)
8 września o godzinie 17:00 odbędzie się koncert zespołu Vavamuffin z okazji 98. urodzin Placu Wilsona. Vavamuffin to zespół, który powstał jeszcze w 2003 roku. Jego nazwa nawiązuje do dwóch słów:
- jamajskiego “raggamuffin”, które oznacza charakterystyczny styl śpiewania i nawijania,
- “Vava”, które nawiązuje do nazwy miasta, z którego pochodzi grupa.
Jak możesz się spodziewać, będzie to koncert w klimacie reggae.
Gdzie? Fort Sokolnickiego przy ul. Stefana Czarnieckiego 51 na warszawskim Żoliborzu
Wstęp jest całkowicie darmowy.
98. Urodziny Placu Wilsona (7 września)
W sobotę, 7 września o godzinie 13:00 rozpoczną się 98. Urodziny Placu Wilsona. To będzie całodzienne świętowanie z mnóstwem atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W programie wydarzenia m.in.:
- 13:00-13:10 – oficjalne otwarcie i powitanie,
- 13:15-14:00 – spektakl teatralny “Tiki Rafa. Na krańcu świata” (przedstawienie dla dzieci o ochronie środowiska i zagrożonych gatunkach),
- 13:00-19:00 – Strefa Gier i Zabaw (strefa zabawy dla dzieci i dorosłych, w której znajdziesz gry zręcznościowe, drewniane planszówki oraz aktywności sportowe),
- 13:00-19:00 – Strefa Warsztatowa (m.in. tworzenie botanicznych pocztówek, ręcznie malowana torby, bransoletki i maski, kreatywna poezja, quiz o Juliuszu Słowackim oraz warsztaty roślinne),
- 14:15-16:15 – konkursy z nagrodami na scenie,
- 16:30-17:15 – Brzuchomówca Piotr Boruta i Czocher Gadająca Małpka (podczas występu zostanie podany pyszny tort),
- 17:30-18:30 – koncert Kai Kaźmierczyk i Patryka Lewiego,
- 18:45-20:00 – koncert Ani Dąbrowskiej,
- 20:30-22:00 – koncert KOMBI Łosowski oraz pokaz laserów.
Oprócz tego będzie też strefa gastronomiczna, przedsiębiorców oraz dostęp do warszawskiej kranówki.
Gdzie? Park im. Stefana Żeromskiego na warszawskim Żoliborzu
Wolskie Grillowanie 2024 – z grillem przez świat (7 września)
7 września od godziny 12:00 odbywać się będzie Wolskie Grillowanie 2024. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Łapanowski, a hasłem przewodnim – “Z grillem przez świat”. Grzegorz przygotuje 4 razy po 150 porcji degustacyjnych i udowodni, że ugrillować można dosłownie każdy produkt spożywczy. Zacznie od ryb, a skończy na warzywach. Na liczne grillach wylądują także kiełbasy przyznam kaszanki, piersi kurczaka czy nawet boczek w marynacie, którym bezpłatnie będą mogli zajadać się mieszkańcy. Będzie też młoda kapusta z koperkiem oraz pożywne danie jednogarnkowe z mięsem.
Podczas wydarzenia odbędą się także:
- liczne atrakcje związane z gotowaniem,
- warsztaty malowania intuicyjnego, tworzenia kosmetyków, malowania toreb,
- strefa ekologiczna oraz chilloutu,
- euro bungee, ścianka wspinaczkowa i dmuchańce,
- pokaz filmu w kinie plenerowym.
Gdzie? Park Moczydło, Warszawa-Wola
Wstęp bezpłatny.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł