Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Festiwalowe sztuki sceniczne: Jak oprawa wizualna wpływa na atmosferę imprezy?
Gdyby podczas festiwalu muzycznego organizatorzy skupili się tylko na muzyce, a zespoły i artyści na śpiewaniu i graniu… byłoby trochę nudno. To, co dodaje charakteru występom i sprawia, że są one zapamiętywane na dłużej, to oprawa wizualna. Jak ona wygląda? Jak wpływa na atmosferę imprezy? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
14.04.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Zabawa oświetleniem
Podczas festiwalów osoby odpowiedzialne za oświetlenie mają niezłe pole do popisu. Na szczególnie udanej pozycji są ci, którzy pracują w budynkach. Mogą oni włączać i wyłączać światło, tworząc niezapomnianą atmosferę (tak, jak miało to miejsce podczas wykonywania piosenki „Prison Song” przez zespół System of a Down). Emocje, które towarzyszą nagłemu wygaszeniu świateł, są niesamowite.
Oprócz tego można przyciemniać światło na czas ballad i zwiększać jego jasność podczas bardziej żwawych piosenek. To dodatkowo rozbudzi w słuchaczach emocje.
Odpowiednie światło
O świetle musimy jednak powiedzieć nieco więcej. Podczas festiwali na świeżym powietrzu na początku wystarczy słońce, które oświetli teren całego wydarzenia. Jednak po zmroku robi się trudniej. Organizatorzy muszę zapewnić oświetlenie nie tylko sceny (by było widać artystów), ale także całego terenu przed nią (by ludzie mogli swobodnie i bezpiecznie się bawić).
Jeśli zabraknie światła, może dojść do różnych nieprzyjemnych incydentów lub zbiorowej paniki, przez co atmosfera całego festiwalu będzie, lekko mówiąc, beznadziejna. Za to gdy światło będzie zbyt mocne, muzycy i publika mogą czuć się niekomfortowo.
Różne rodzaje oświetlenia sceny
Podczas festiwalu na scenie pojawiają się różne rodzaje oświetlenia. Organizator przeważnie jest oświetlany pojedynczym strumieniem światła, które chodzi za nim krok w krok. Za to zespoły wymagają zupełnie innego oświetlenia. A i to zależy od gatunku muzycznego i konkretnych piosenek.
Podczas koncertów pojawiają się różne elementy oświetleniowe, które wywołują w nas przeróżne emocje:
- ogień może dodać pazura występom rockowym i metalowym (a przy okazji nas zaskoczyć),
- lasery mogą „tańczyć” w rytm muzyki i komponować się z nią kolorystycznie (uwierz nam, że to możliwe. Jeśli do smutnej piosenki dodasz żółte czy pomarańczowe lasery, poczujesz się dziwnie. O wiele lepiej pasuje to niebieski kolor),
- stroboskopy (te są najczęściej wykorzystywane podczas festiwali muzyki elektronicznej),
- sztuczne ognie (wykorzystywane w kulminacyjnym momencie, ale stopniowo się od nich odchodzi na rzecz laserów).
Za to podczas solowych występów, takich w których np. muzyk gra na gitarze i śpiewa, a dookoła niego jest pusto, można wykorzystać pojedynczy strumień światła, który sprawi, że cały koncert będzie się wydawał bardziej kameralny.
Polecamy na eBilet
Scenografia
Niektóre festiwale mają określoną tematykę, a muzyka stanowi dla nich przyjemny dodatek. Podczas tworzenia scenografii warto pamiętać o tym, by pasowała ona do przesłania wydarzenia. Jeśli festiwal nosi miano proekologicznego, nie możemy stawiać na plastikowe, jednorazowe dekoracje. Im bardziej spójny wizerunek całej imprezy, tym lepsze opinie ona zbierze. A to przyciągnie większą liczbę festiwalowiczów w kolejnym roku, pozwalając na rozwój wydarzenia.
Czas na iluzję
Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie holografii 3D. Dzięki niej możemy zobaczyć nieżyjących już muzyków, którzy „dołączają” do reszty zespołu, albo dodatkowe elementy sceniczne, które dodają występowi charakteru i nieco teledyskowego wydźwięku. To wywołuje w publice zachwyt i zaskoczenie, szczególnie, gdy jest to zachowane w tajemnicy aż do samego pojawienia się hologramu na scenie.
Pokazy na budynkach lub ekranach
Oprawę wizualną koncertu może też stanowić projekcja grafik, obrazów czy filmów. Można je wyświetlać np. na budynkach lub na specjalnych ekranach. To pozwala na połączenie różnych form sztuki w jednym miejscu. Wykorzystanie obrazów pasujących do utworów sprawi, że nabiorą one zupełnie innego, wyjątkowego charakteru. Jednocześnie zestawienie efektów wizualnych z dźwiękowymi podbije odczuwane emocje. A im one będą silniejsze, tym więcej dobrych wspomnień pozostanie po całej imprezie.
Telebimy
Tereny przed scenami są ogromne, a osoby, które stoją nawet na ich środku (nie mówiąc już o tych, które trafiły w najdalsze zakątki), nie będą widzieć kompletnie nic na scenie. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o obecność telebimów, ale także o ich strategiczne rozmieszczenie. Im lepiej będzie widać „scenę”, tym fajniejsza atmosfera będzie panować podczas imprezy. Ludzie będą mogli poczuć się tak, jakby wykupili najdroższe bilety (zamiast płakać, że nie było ich na nie stać i nawet nie mogą zobaczyć swoich idoli).
Oprawa wizualna festiwalu jest bardzo ważna. To dzięki niej odbieramy całe wydarzenie bardziej emocjonalnie. I to ona zaważa na tym, jak odbieramy poszczególne piosenki i całe występy artystów. Musi być odpowiednio dobrana, by nie powodowała dysonansu (jak np. wykorzystanie stroboskopu podczas spokojnej bluesowej ballady).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł