Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Fenomen zespołów coverowych. Jak reinterpretacje utworów wpływają na popularność grupy?
Wielu muzyków postanawiając rozpocząć karierę, zaczyna tworzyć swoje własne utwory muzyczne. Nie każdy jednak potrafi to robić, dlatego część kapel stawia na wykonywanie coverów znanych grup muzycznych. Pewne zespoły rozwijają się i w końcu zaczynają same pisać piosenki. Inne zaś już na zawsze pozostają cover bandami lub tribute bandami. Czym różnią się te dwa rodzaje zespołów? Skąd bierze się ich fenomen? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Kilka zespołów coverowych na początek
Zanim przejdziemy do analizy fenomenu zespołów coverowych i tribute bandów, przedstawimy trzy kapele, które robią fajną karierę właśnie nagrywając interpretacje piosenek znanych zespołów. Skupimy się tutaj na mniejszych zespołach, które nie osiągnęły międzynarodowej sławy (są bowiem też takie cover i tribute bandy, które stały się niemal tak popularne jak zespoły, z których twórczości czerpią).
Guns N’ Roses Cover Band
W 2013 roku Mateusz Kozioł postanowił założyć zespół Guns N’ Roses Cover Band. Kapela wykonuje jedne z najbardziej znanych piosenek rockowych w historii. Muzycy nie poprzestają na graniu piosenek w ich oryginalnym brzmieniu (choć to także robią). Nagrywają w rockowych i ciężkich, metalowych brzmieniach. Tworzą też własne interpretacje piosenek Guns N’ Roses.
W skład zespołu wchodzą:
- Przemysław Zubowicz (wokalista, gitarzysta),
- Bartłomiej Werachowski (basista),
- Natan Orzechowski (gitarzysta rytmiczny),
- Piotr Pilzak (klawiszowiec)
- Michał Usdrowski (perkusista).
Ich interpretacja nadała innego charakteru znanej już twórczości Gunsów. To typowy przykład tribute bandu.
Doctor Rock
Kolejny polski zespół, tym razem coverowy. Ten jednak nie skupia się na interpretowaniu twórczości jednego zespołu. Tworzy covery wielu polskich gwiazd i zespołów rockowych, a także własne kompozycje, które zahaczają także o pop. Największą część repertuaru stanowią rockowe przeboje lat 80. i 90., ale pojawiają się także najnowsze piosenki.
W skład zespołu Doctor Rock wchodzą utalentowani i doświadczeni muzycy, którzy od wielu lat koncertują w pubach i klubach oraz na dużych scenach w całym kraju.
Podczas ich koncertów możemy usłyszeć piosenki takich zespołów, jak m.in.:
- Pectus,
- Varius Manx,
- Urszula,
- Maanam,
- Łzy,
- Video,
- Feel,
- Sylwia Grzeszczak,
- Ziyo,
- Patrycja Markowska.
Princess – Queen Revival
Zespół Queen także doczekał się swojego tribute bandu. To Princess – Queen Revival. Grupa pochodzi z Czech, a muzycy do złudzenia przypominają tych z pierwotnej kapeli. 5 artystów tworzy niezapomniane widowisko, które przywraca wspomnienia o Queen. Najwyższy poziom artystyczny, charyzmatyczny wokalista i spektakularne koncerty są godne “Królowej”. Przez to, że wokalista jest podobny do Freddiego Mercurego, a jego głos i sposób poruszania się na scenie są świetnie odtworzone, mamy wrażenie, że jesteśmy na koncercie prawdziwego Queen. Wokalista potrafi się przebierać kilkukrotnie w ciągu jednego koncertu, korzystając z dodatków, które są znane z teledysków Queenu.
W Polsce zespół występował kilkaset razy. Często organizatorzy i publika proszą o kolejne występy, ponieważ są one genialne. Można powiedzieć, że w naszym regionie Princess – Queen Revival jest niemal tak samo znany i lubiany jak prawdziwy Queen.
Fenomen tribute bandów i zespołów coverowych
Dlaczego w ogóle powstają takie zespoły? Skąd się biorą? Dlaczego są tak rozchwytywane? Sprawdźmy to!
Polecamy na eBilet.pl
Tribute band vs. cover band
Tribute band i cover band nie są tym samym. Choć z pozoru oba typy kapel zajmują się nagrywaniem coverów, ich działalność diametralnie się różni.
Czym jest tribute band?
Tribute band to zespół muzyczny, który wykonuje utwory z dorobku artystycznego innej grupy muzycznej. Skupia się na interpretacji utworów tylko jednego zespołu.
Cechą charakterystyczną tribute bandów jest odwzorowywanie całego wizerunku zespołu. Mogłeś to zobaczyć w przypadku Princess – Queen Revival. Wokalista grupy do złudzenia przypomina prawdziwego Freddiego Mercurego, łącznie ze stylem poruszania się artysty.
Inne znane tribute bandy to:
- The Musical Box (twórczość Genesis),
- Led-Zepplica (twórczość Led Zeppelin),
- Brit Floyd (twórczość Pink Floyd),
- The Australian Pink Floyd Show (twórczość Pink Floyd),
- Queen Extravaganza (twórczość Queenu),
- Queen Machine (twórczość Queenu),
- AC/DC UK (twórczość AC/DC).
Czym są cover bandy?
Cover bandy mają o wiele szerszy repertuar. Wykonują one piosenki różnych artystów, najczęściej rockowych (jak w przypadku Doctor Rock). Utwory te powstają najczęściej w nieco innej lub zupełnie innej aranżacji i interpretacji niż oryginalne piosenki. Wiele polskich (i nie tylko) grup rockowych zaczynała jako cover bandy i dopiero z czasem zmieniała swój wizerunek na “prawdziwy” zespół z własną twórczością. Są jednak takie kapele, które od początku do końca stawiają na covery. Inne po czasie wracają do tej roli. Zdarza się, że covery są bardziej znane i lubiane niż ich oryginalne wersje (jak w przypadki piosenki Joni Mitchell “This Flight Tonight”, którą scoverował zespół Nazareth. Nawet artystka uznała tę przeróbkę za genialną i na kolejnym koncercie zapowiedziała, że zaśpiewa nie swoją, a ich piosenkę).
Skąd bierze się popularność tribute i cover bandów?
Skoro działalność tych dwóch rodzajów zespołów się różni, to również ich popularność ma zupełnie inne korzenie.
Popularność tribute bandów
Te dwa rodzaje zespołów są popularne z innych powodów. Tribute bandy, szczególnie te najlepsze, są w stanie zastąpić popularne zespoły po ich rozpadach czy zakończeniu przez nie kariery. Tak jest w przypadku kapel nawiązujących do Queenu. Choć zespół już nie istnieje w pierwotnym składzie i z głosem Freddiego Mercurego, tribute bandy radzą sobie bardzo dobrze z odwzorowywaniem wizerunku pierwotnego zespołu. Przez to fani starego Queenu mogą znów poczuć się jak na jego prawdziwych koncertach (a przynajmniej tak uważają fani zespołu Princess – Queen Revival).
Tribute bandy mają na celu jak najwierniejsze odwzorowanie wybranej kapeli. Najczęściej taki zespół działa jak normalny, komercyjny zespół muzyczny, czyli daje koncerty, a czasem nawet nagrywa płyty.
Popularność cover bandów
Zupełnie inaczej ma się sprawa z cover bandami. Są one znane najbardziej z imprez, wesel i innych tego typu wydarzeń. W swoim repertuarze mają utwory różnych artystów, przez co mogą go dopasować do wymagań konkretnego organizatora wydarzenia.
Cover bandy nie starają się dopasować swojego wizerunku do konkretnego zespołu, bo jest to po prostu niemożliwe ze względu na szeroki repertuar.
Dlaczego takie zespoły są lubiane? Często wykonują oni piosenki kapel, które już nie istnieją. Dodatkowo w swoim repertuarze mają popularne piosenki wielu zespołów z tego samego nurtu muzycznego, np. rocka. Osoby, które uwielbiają ten gatunek, mogą więc posłuchać fajnej muzyki bez chodzenia na kilka koncertów.
Zespoły coverowe, najczęściej rockowe, czasem grają także za darmo, np. w barach czy klubach przy plaży, dzięki czemu zyskują większą popularność. Nawet jeśli ich koncerty są płatne, są one o wiele tańsze niż te, które dają coverowane przez nich gwiazdy. Jest to więc budżetowa opcja dla miłośników muzyki.
Cover bandy i tribute bandy są specyficzną grupą zespołów muzycznych, która potrafi dzielić ludzi. Albo się je kocha, albo nienawidzi. A Ty w której jesteś grupie?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł