Jak sobie umilić najbardziej depresyjny miesiąc w roku? Oczywiście kabaretami w gwiazdorskiej obsadzie! Z naszej eBiletowej oferty wybraliśmy dla was najciekawsze listopadowe propozycje od Macieja Stuhra, Mumio, Ani Mru Mru i Artura Andrusa.
Bez prądu. Czym jest koncert akustyczny?
10.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jeśli do tej pory chodziłeś jedynie na standardowe koncerty, wybierz się choć raz na koncert akustyczny. To zupełnie inne doświadczenie (nie twierdzimy, że standardowe koncerty są gorsze. Są po prostu inne). Czym różni się koncert akustyczny od standardowego? Co to w ogóle jest muzyka akustyczna? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Koncert akustyczny – co to jest?
Na początek musimy wyjaśnić sobie kilka istotnych pojęć, które dla muzykologów są oczywiste, jednak “zwykłemu” słuchaczowi mogą kojarzyć się z czymś zupełnie innym.
Muzyka akustyczna
Muzyka akustyczna jest tworzona przez instrumenty akustyczne. Wytwarzają one dźwięk przy użyciu wibratora (poniżej dowiesz się, co to takiego). Nie wykorzystuje się do tego syntezy elektronicznej.
Nie oznacza to, że podczas koncertu akustycznego nie są wykorzystywane wzmacniacze. Różnią się one jednak od tych wykorzystywanych np. do gitar elektrycznych. Podczas tworzenia muzyki akustycznej wykorzystuje się najczęściej wzmacniacze elektroakustyczne (więcej informacji poniżej). Dzięki nim sala jest odpowiednio nagłośniona i każdy może w komfortowych warunkach posłuchać koncertu. Pozostają one jednak odseparowane od instrumentów.
Wibrator
Wibrator to ta część instrumentu, która odpowiada za drgania dźwiękowe. Może być on główną częścią instrumentu lub nawet najdrobniejszą jego częścią. Na co konkretnego ma wpływ wibrator?
- na barwę dźwięku,
- na wysokość dźwięku.
A może konkretne przykłady pozwolą Ci wyobrazić je sobie lepiej?
- W instrumentach strunowych (np. gitarach) są to struny,
- w instrumentach perkusyjnych – membrany lub korpusy.
Niektóre instrumenty nie mają wibratorów. W przypadku chociażby fletu, dźwięk wytwarza powietrze przechodzące przez instrument.
Wzmacniacz elektroakustyczny
Wzmacniacze elektroakustyczne wzmacniają sygnały analogowe, które pochodzą ze źródeł sygnały elektroakustycznego. Choć definicja brzmi skomplikowanie, takie sprzęty zna każdy z nas. Są to chociażby mikrofony. Zbierają one dźwięk, a dzięki połączeniu z głośnikami, jest on wzmacniany, czyli po prostu podgłaśniany wedle preferencji i potrzeb.
Problem z takimi urządzeniami jest taki, że często zniekształcają dźwięk, który – szczególnie w przypadku wątpliwej jakości sprzętu – może być niezrozumiały lub kiepski. Jeśli brałeś udział w szkolnych apelach lub słuchałeś komunikatów na dworcach kolejowych, doskonale wiesz, co mamy na myśli.
Wracając jednak do koncertów, podczas tych akustycznych wykorzystywana jest większa liczba mikrofonów. Ma go nie tylko wokalista, ale także gitarzysta i inni muzycy. Dzięki temu taki koncert jest dobrze słyszalny nawet w większych salach, choć w porównaniu do standardowych koncertów, widownia jest raczej mała.
Jakie instrumenty wykorzystuje się w koncertach akustycznych?
Podczas koncertów akustycznych instrumenty wykorzystywane na standardowych wydarzenia są zamieniane na ich klasyczne odpowiedniki. Przykładowo:
- gitara elektryczna jest zastępowana przez gitarę klasyczną lub akustyczną,
- syntezator – przez fortepian lub pianino.
Podczas koncertów akustycznych często można usłyszeć także instrumenty tradycyjne, np. harmonijki ustne. Oprócz tego wykorzystywane są m.in.:
- bębny,
- akordeony,
- instrumenty dęte.
Zdarza się także, że zespołom czy piosenkarzom towarzyszą orkiestry lub zespoły symfoniczne. Co ciekawe, są muzycy, którzy dają tylko takie koncerty (często spotykane w muzyce folkowej) i są tacy, którzy robią to okazjonalnie.
Polecamy na eBilet.pl
MTV Unplugged – świetny przykład koncertów akustycznych
MTV stworzyło serię koncertów akustycznych, podczas których artyści śpiewają przy akompaniamencie instrumentów akustycznych. W nagraniach wzięły udział takie gwiazdy, jak m.in.:
- 30 Seconds to Mars,
- Aerosmith,
- Alice in Chains,
- Alicia Keys,
- Bob Dylan,
- Bon Jovi,
- Brodka,
- Bryan Adams,
- The Cranberries,
- The Cure,
- Elton John,
- Eric Clapton,
- Hey (wystąpił w Teatrze Roma w Warszawie w 2007 roku),
- Iron Maiden,
- Jay-Z,
- Kasia Kowalska (wystąpiła w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku w 2019 roku),
- Katy Perry,
- Kayah (pierwsza polska artystka, która wzięła udział w nagraniach z tej serii. Zaśpiewała w Łodzi w 2006 roku),
- Kiss,
- Korn (najbardziej rozbudowany instrumentalnie koncert. Zespół wykorzystał m.in. bębny Taiko. Wystąpił z nim także zespół symfoniczny),
- Krzysztof Zalewski,
- Kult (wystąpił w 2010 roku w OCH-Teatrze w Warszawie),
- Lady Pank,
- Lenny Kravitz,
- Margaret,
- Mariah Carey,
- Miley Cyrus,
- Natalia Kukulska,
- Natalia Przybysz,
- Nickelback,
- Nirvana,
- O.S.T.R.,
- Paul McCartney,
- Pearl Jam,
- Ricky Martin,
- Rod Stewart,
- Scorpions,
- Shakira,
- Sting,
- Wilki (zagrały w 2009 roku w Teatrze Buffo w Warszawie).
Czym różni się koncert akustyczny od standardowego?
Jak sam mogłeś już zauważyć, koncert akustyczny wykorzystuje inne instrumenty i wzmacniacze dźwięku niż jego standardowy odpowiednik. Takie wydarzenia mają też miejsce w mniejszych lokalach, często wybieranych pod względem akustyki pomieszczeń, np. w teatrach. Wydarzenia akustyczne wymagają większej ciszy i specjalnego przygotowania muzyków.
Warto wybrać się na taki koncert chociaż raz w życiu. Szukaj go pod hasłami: “akustycznie” oraz “unplugged”.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł