Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Ewolucja gatunków muzycznych: od bluesa do hip-hopu
Kiedyś muzyka była mniej różnorodna. Skupiała się głównie na klasyce, folku i jazzie. Teraz obserwujemy powstawanie nowych gatunków, ich odmian i stylów. Tak naprawdę każdy artysta może stworzyć swój niepowtarzalny "gatunek" i wyróżniać się na tle innych muzyków. A jak to wszystko się zaczęło? Dlaczego muzyka się tak rozwinęła? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
15.12.2023
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Dlaczego muzyka tak szybko się rozwija?
Na początek warto wspomnieć o tym, dlaczego gatunki muzyczne tak szybko ewoluują. Główny wpływ ma rozwój technologii, który zachodzi w jeszcze szybszym tempie. Narzędzia do nagrywania i dystrybucji muzyki są teraz dostępne tak naprawdę dla każdego z nas. Ty też możesz nagrać swoją piosenkę w domu i wrzucić ją do sieci, tym samym tworząc swój zupełnie odrębny styl czy nawet gatunek lub połączenie kilku podgatunków z zupełnie różnych światów. I to właśnie sprawia, że (nie tylko, ale głównie) młodzi muzycy nagrywają coraz to ciekawsze i bardziej różnorodne utwory.
Od tego się zaczęło, czyli “pierwsze” gatunki muzyki
Na początku był… wcale nie chaos, tylko blues, a dokładniej nawet country blues, czyli blues wiejski. Powstał już w XIX wieku na południu Stanów Zjednoczonych. Jest silnie związany z Afroamerykanami i ich folklorem. Z czasem do wokalu zaczęły dołączać instrumenty: gitara i bandżo. Dopiero później zaczęto grać także na fortepianach, aż w końcu włączono całe orkiestry.
Na początku XX wieku powstał znany nam rhythm and blues (R&B), czyli bardziej żywa i spontaniczna odmiana bluesa. To właśnie ona stała się podwaliną pod rock’n’rolla, który z czasem ewoluował w kolejne gatunki i rozwinął się tak, że trudno było sobie to w tamtych czasach w ogóle wyobrazić.
Gdy blues stał się rock’n’rollem
W latach 50. XX wieku na scenie stanął młody Elvis Presley, który stał się królem rock’n’rolla. Więcej o nim przeczytasz w artykule: (tutaj link do: historia rock’n’rolla), a teraz wspomnimy o nim jedynie pokrótce, ponieważ gdyby nie on, kto wie, jak wyglądałby dzisiejszy rock (i inne gatunki muzyczne).
Elvis stał się inspiracją dla brytyjskich kapel, takich jak The Beatles i The Rolling Stones. Są one przedstawicielami pierwszej odmiany rock’n’rolla. Od tamtego czasu rock ewoluował w zastraszającym tempie. Queen stworzył glam rock, Led Zeppelin – heavy rock, a The Clash – punk rock (który brzmieniem przypomina garage rock).
W latach 80. nowe gatunki pojawiały się szybciej niż grzyby po deszczu. A co ciekawe: jeszcze szybciej znikały, więc teraz pozostają po nich jedynie wspomnienia. Rock jednak ewoluował w jeden z gatunków, które znamy do dziś, czyli heavy metal.
Od rocka do metalu
Oczywiście na heavy metalu się nie skończyło, bo już chwilę później zaczęły pojawiać się jego odmiany. Zespół Motley Crue poszedł śladami Queen i stworzył glam metal. Za to grupa Venom postawiła na szybsze tempo, tworząc speed metal.
Z czasem heavy metal zaczął łagodnieć, czego przykładem jest hair metal, przypominający pop. Jednocześnie niektóre kapele szły w drugą stronę. Metallica grała surowszą odmianę, czyli thrash metal, a Possessed – death metal. Bathory postawił na black metal, a oprócz tego pojawił się nu metal (metal + grunge + hip hop) oraz metalcore (metal + punk).
Skąd wziął się hip hop?
W tym samym czasie pojawił się zupełnie inny gatunek oparty na disco, funku i soulu, czyli hip hop. On także, podobnie jak blues, wywodzi się z kultury afroamerykańskiej. Pierwszy hip hopowy hit powstał już w 1979 roku i należał do grupy The Sugarhill Gang. W latach 80. nastąpił znaczny rozwój tego gatunku. Jednocześnie zaczął on ewoluować. Pierwszym stylem był gangsta rap, który skupiał się w swoich tekstach na przemocy i przestępczości. Jego prekursorem był m.in. Ice Cube.
W latach 80., gdy muzyka metalowa nabierała na znaczeniu, hip hop także ewoluował w podobnym kierunku. Właśnie wtedy powstał hardcore rap, z którego znany jest chociażby Wu-Tang Clan.
XX wiek przyniósł zupełnie inne zmiany. Rap zaczął przypominać pop, a jego przedstawicielami stali się Jay-Z, 50 Cent i Eminem. Jednocześnie powstawał hip hop alternatywny, ponieważ zespoły zaczęły odchodzić od mainstreamu.
Polecamy na eBilet.pl
Co jest popularniejsze: rap czy rock?
W 2018 roku czasopismo “Rolling Stone” wydało oświadczenie, w którym przyznało, że rok wcześniej rap przebił wszystkie inne gatunki pod względem popularności.
Jednocześnie oba gatunki: hip hop i rock czerpią od siebie. Widać to chociażby w zespołach Limp Bizkit i Linkin Park, które wykonują muzykę rap metal oraz rap rock. Jest jeszcze rapcore, który stał się połączeniem punka i rapu. A to oczywiście nie wszystkie odmiany.
Z czasem zaczęły powstawać jeszcze ciekawsze połączenia, takie jak m.in.:
- nu metal/rapcore,
- rapcore/rap metal.
Są to gatunki często pełne muzycznej przemocy, ciężkich brzmień i tekstów, które niosą za sobą wiele bólu i cierpienia oraz innych trudnych emocji, w wyładowaniu których pomagają niezbyt przyzwoite słowa.
Fascynującym połączeniem jest także rap z industrialem. Łączy on w sobie m.in. rap, metal, industrial i funk. Kto wie, jakie podgatunki i style powstaną w kolejnych latach. Tylko jednego możemy być pewni: artyści jeszcze nie raz nas zaskoczą, tworząc ciekawe hybrydy czy zupełnie nowe brzmienia.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł