Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Trendy w makijażu artystycznym: od drag queens do influencerów
Makijaż artystyczny to taki, w którym większość z nas nie wyszłaby w domu. Przydaje się podczas charakteryzacji, występów, nagrań, sesji zdjęciowych itp. Nie ma sztywnych zasad dotyczących doboru kolorów, form czy kosmetyków. Dlatego najczęściej makijaże artystyczne możemy zobaczyć właśnie u influencerów, znanych osób czy drag queen.
09.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jak wygląda makijaż artystyczny?
Makijaż artystyczny zupełnie odbiega od codziennego. W tym drugim panują pewne zasady co do kolorów czy miejsc zastosowania poszczególnych kosmetyków. W artystycznych takie normy nie istnieją. Tego typu makijaż ma służyć np.:
- wyrażaniu siebie czy swoich emocji,
- podkreśleniu przynależności lub przekonań,
- wyrażeniu artystycznej wizji wizażysty.
Czy wyróżnia się makijaż artystyczny?
- swoją widocznością (to nie jest nudziakowy make-up no make-up, a kolorowy, mocno przerysowany makijaż, który albo szokuje, albo zachwyca, albo wywołuje oba te uczucia na raz),
- kolorystyką (na co dzień stawiamy raczej na beże i brązy, za to w makijażu artystycznym można zobaczyć całą gamę kolorystyczną, łącznie z neonami i kolorami fluorescencyjnymi),
- nietypowym zastosowaniem kosmetyków (na co dzień pomadka ląduje na ustach, róż na policzkach itd. Za to w makijażu artystycznym pomadka może służyć jako baza pod cienie, za to makijaż ust robiony jest np. kolorowymi eyelinerami).
Taki makijaż zdecydowanie nie nadaje się do pracy czy szkoły, ale sprawdzi się świetnie na imprezach, występach, pokazach mody itd. Niektórym służą także jako forma wyrażania siebie i przykładowo publikują swoje prace na Instagramie czy YouTubie, robiąc to jedynie dla przyjemności (a niektórym udaje się z tego zrobić źródło dochodu).
Czego trzeba do wykonania makijażu artystycznego?
Przede wszystkim: czasu i kreatywności. Same kosmetyki to nie wszystko. Możesz mieć nawet najdroższe i najlepsze produkty, ale bez wyobraźni nie stworzysz nic ciekawego (jakość kosmetyków jest ważna, ale nie najważniejsza). Makijaż artystyczny pochłania o wiele więcej czasu niż codzienny. Samo malowanie ust może trwać dłużej niż cały make-up do pracy.
Ważne są też umiejętności, ale nie są one niezbędne. Tak, jak ze wszystkim innym, zdobędziesz je podczas praktyki. Pierwsze makijaże artystyczne mogą nie wyjść dobrze, ale z czasem będą coraz ładniejsze. Pamiętaj: każdy kiedyś zaczynał.
Na początku swojej drogi możesz inspirować się dziełami innych. Dobrze jest zajrzeć na YouTube, bo można znaleźć tam całe tutoriale łącznie ze szczegółowymi instrukcjami jakie produkty i w jaki sposób nakładać, by osiągnąć konkretny efekt. Możesz też oglądać pokazy mody, teledyski, filmy itd. Tam również znajdziesz wiele pięknych prac. Ale żebyś wiedział czego dokładnie szukać, podrzucamy Ci kilka trendów w makijażu artystycznym. Zainspiruj się!
Trendy w makijażu artystycznym
Możesz się zdziwić, ale trendy w makijażu artystycznym są bardzo różne: od tych przerysowanych po nieco bardziej stonowane; od takich, które sprawdzą się na wybiegach i występach po takie, w których możesz pójść na mniej formalną imprezę. Wśród nich na pewno znajdziesz taki, który z przyjemnością odwzorujesz!
Makijaż w stylu Drag Queen
Mocno przerysowany, ale też niezwykle precyzyjny typ makijażu. Jego charakterystyczne elementy to:
- zamaszyście pociągnięte cienie na powiekach (często tworzące graficzne kształty),
- wyraziste kolory (biały, czarny, neonowe odcienie różu, pomarańczy, żółci, zieleni czy błękitu),
- mocne konturowanie ciemnymi bronzerami (tworzące odcięcia niemal od linijki. Czasem wręcz dzielą twarz na pół, gdzie dół jest niemal biały, a góra – ciemna),
- mocne, wyraziste brwi (często są narysowane wyżej niż normalne, bo te prawdziwe są zasłonięte cieniami do powiek i sztucznymi rzęsami),
- długie, sztuczne rzęsy (nawet tak długie, że dotykają brwi lub całkowicie je zasłaniają),
- zmiana rysów twarzy (często można zobaczyć twarze, które są wręcz wcięte, choć na co dzień osoby te mają raczej bardziej okrągłą budowę twarzy),
- mocne, wyraziste i precyzyjnie wyrysowane usta w ciemnych, intensywnych kolorach (często obrysowane tak, by były większe niż naturalne).
Makijaż w stylu Drag Queen charakteryzuje się wyrazistością po to, by rzucał się w oczy jako pierwszy. Niektórzy uważają, że makijaż drag ma sprawiać, że obserwator nie wie, na kogo patrzy. Ma się zdziwić i zastanowić.
Polecamy na ebilet
Makijaż w stylu gotyckim
Nieco łagodniejszy, mniej graficzny, za to czarny jak noc – taki jest właśnie makijaż gotycki. Stał się szczególnie popularny po sukcesie serialu ‘Wednesday’. Gothcore, bo tak się inaczej nazywa ten typ makijażu, polega na mocnym podkreśleniu oczu. Najczęściej robi się to czarną kredką lub cieniem do powiek, ale w przypadku cieplejszych typów urody lepiej prezentuje się bardzo ciemny brąz (do złudzenia przypomina czerń, ale nie wygląda brudno na ciepłej karnacji). Ten jeden kolor dominuje zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Jest umieszczony w zewnętrznym i wewnętrznym kąciku (nie ma tutaj zabawy światłem, oko ma być po prostu przyciemnione). Można dodać odrobinę błysku, ale nie jest to koniecznie. Ważne, by dobrze rozblendować cienie, tworząc smokey eyes. Na ustach może wylądować pomadka w stylu nude, albo w intensywnym czerwonym czy bordowym odcieniu. Stawiamy tutaj także na mocniejsze konturowanie twarzy i rozjaśnienie jej bardzo jasnym podkładem lub pudrem.
Makijaż geometryczny
Najpopularniejszą polską gwiazdą, która lubuje w makijażu geometrycznym jest Brodka. Tego typu make-up, a raczej charakteryzacja całego ciała, była też widoczna w teledysku do piosenki ‘Somebody That I Used to Know’ Gotye. To kolorowy i wyrazisty makijaż, który skupia się na geometrycznych kształtach. Nie ma tu miejsca na blendowanie czy rozcieranie cieni. Mają być nałożone jak od linijki, np. w kształcie kwadratów, trójkątów itp. Pomocne w ich wykonaniu są miękkie, kolorowe kredki do oczu, barwne eyelinery czy pomadki zastygające, których możemy użyć też na powiekach.
Makijaż geometryczny może skupiać się tylko na powiekach, ale równie dobrze może stanowić całą charakteryzację twarzy. Czasem jest to geometryczna kreska na powiece, a czasem tak zaawansowany makijaż, że wykonanie go zajmuje kilka godzin.
Lipart
Lipart dotyczy tylko makijażu ust (lip to z angielskiego usta, art to sztuka). Polega on na malowaniu na ustach małych dzieł sztuki lub zastosowaniu nietypowych elementów, np. cyrkonii czy brokatu. Najczęściej wykonuje się go kolorowymi kredkami do powiek czy eyelinerami. Ważne, by były to produkty zastygające, które nie rozmyją się i nie rozetrą. W ten sposób powstają m.in. usta w kształcie serc (jak w przypadku Czerwonej Królowej z ‘Alicji w Krainie Czarów’), ale też motywy plastrów miodu, serc, arbuzów, galaktyki, kwiatów i wiele, wiele innych. Tutaj także ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Inne rodzaje makijażów artystycznych
Tak naprawdę w tej dziedzinie nie ma żadnych granic. Makijaże artystyczne często korzystają z nietypowych elementów, takich jak cyrkonie, płatki złota, brokat itp. Doklejane elementy mogą nadać charakteru. Większość artystów sięga jednak po jeden element: sztuczne rzęsy. Ale nie byle jakie! Mają być długie, gęste i dramatyczne.
A co do malowania kształtów na twarzy, tutaj także panuje pełna dowolność. Mogą to być, jak wcześniej wspomnieliśmy, geometryczne kształty, ale też motyle, kwiaty, kolorowe ‘plamy’ lub ‘chmurki’ i wszelkie inne obrazki, jakie tylko chcemy wykonać. Pewnie kojarzysz malowanie zwierzątek na twarzach dzieci. To także forma makijażu artystycznego, z tą różnicą, że są one wykonywane farbkami do twarzy, a makijaże sceniczne czy imprezowe – tzw. kolorówką.
W makijażu artystycznym panuje pełna dowolność, ale co jakiś czas konkretny typ makijażu wiedzie prym. Warto spróbować odwzorować najpopularniejsze trendy!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł