Kuqe 2115 zorganizował przedpremierowy odsłuch swojego debiutanckiego albumu i wbrew branżowej praktyce zaprosił na niego tych, którym zawdzięcza swoją obecną pozycję - fanów.

Co kręci dzisiejszy fandom fantastyki?
Nowości wydawnicze, cosplayowe stylizacje, turnieje gier i spotkania z autorami - przed nami impreza dla miłośników fantastyki.
18.03.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
“Zanurz się w krainie pełnej magii i odkryj, że fantastyka niejedno ma imię!” – to hasło wiosennej edycja Warszawskich Targów Fantastyki, która odbędzie się już 6 i 7 kwietnia. To największe tego typu wydarzenie w kraju. Trzy razy w roku Warszawa zmienia się w wielkie zgromadzenie fanów szeroko pojmowanej fantastyki, dając im możliwość spotkania ulubionych pisarzy, twórców gier i komiksów oraz oddania się szałowi zakupów wystawców oferujących książki, gry, komiksy, zabawki i wszelkie maści gadżety, które powstały z miłości do tego gatunku. Organizatorzy zapewniają, że na ich imprezie coś dla siebie znajdzie zarówno fan Mangi i Anime, Hard S-F, jak i wielbiciel twórczości Andrzeja Sapkowskiego.
Pomimo faktu, że nie jest to stricte impreza konwentowa, na wydarzeniu spotkać można zawsze
licznych cosplayerów, którzy przybywają na wydarzenie nie tylko w celach zakupowych ale też po to, by pokazać swoje bajeczne stylizacje. Możliwość zobaczenia na żywo tych wszystkich zachwycających
kostiumów i makijaży sama w sobie jest ogromną frajdą.
Oczywiście Targi Fantastyki nie byłyby tak fantastyczne, gdyby nie zapraszani goście. Są to pisarze,
aktorzy, twórcy gier, komiksów. Na każdych targach w specjalnej strefie zwanej “Zakątkiem Autorów”
rozdają autografy i opowiadają o swojej pracy oraz nadchodzących premierach. W ubiegłych latach targi gościły między innymi Andrzeja Pilipiuka, Radosława Raka, Ewę Białołęcką, Rafała Dębskiego, Jarosława Grzędowicza, Jacka Inglota, Annę Kańtoch czy Rafała Kosika.
W kwietniowej edycji swój udział potwierdzili już Michał Gołkowski, Joanna W. Gajzler i Adrzej Ziemiański. Jakich jeszcze atrakcji możemy się spodziewać? Pytam o to organizatorów.
Która to edycja targów?
Warszawskie Targi Fantastyki organizujemy (z małymi przerwami) od 2015 roku. Początkowo odbywały się raz w roku, następnie dwukrotnie a od 2021 roku przygotowujemy 3 edycje naszego wydarzenia rocznie. Aktualna edycja będzie 16 wydarzeniem pod tym szyldem.
Czy duch fandomu czasów Macieja Parowskiego i kultowej “Fantastyki” wciąż jest obecny? Czy najwierniejsi z wiernych fanów gatunku znajdą na Targach coś dla siebie?
Fantastyka jest tak szerokim pojęciem – mieści się w nim ogromne spektrum tematów, rodzajów i form, że wybranie dominującego trendu jest praktycznie niemożliwe. W fantastyce jest miejsce dla różnych upodobań: od bajek do science-fiction, od książek przez komiksy, filmy po gry video.
“Maciej Parowski (który był naszym gościem w 2018 roku) starał się propagować właśnie takie, szerokie podejście do fantastyki. W tym rozumieniu kontynuujemy to, co on zaczął na łamach “Fantastyki”, poszerzając to o rodzaje i formy, które w latach 80. jeszcze nie istniały lub były niedostępne.”
Jacy jeszcze twórcy potwierdzili już swój udział w wydarzeniu? Jakie jeszcze
spotkania autorskie zostały zaplanowane?
Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania tej części imprezy i w związku z tym nie możemy
zdradzać jeszcze wszystkich szczegółów. Możemy natomiast potwierdzić, że będzie gość zagraniczny (od wiosny 2023 odwiedziły nas już: Rebecca F. Kuang, Danielle Jensen, Tasha Suri i Samantha Shannon). Jeśli chodzi o polskich gości to można spodziewać się jeszcze kilku znanych nazwisk, ale także mniej znanych autorów – to także tradycyjne dla naszych wydarzeń.
Jakie inne atrakcje nas czekają?
Poza możliwością zrobienia zakupów u naszych Fantastycznych Wystawców i spotkania Fantastycznych Gości na pewno nie zabraknie Food Trucków, będzie także można pograć w gry arcade na symulatorach kultowych automatów, nie zabraknie możliwości zrobienia zdjęć w naszej strefie foto i co nie mniej ważne spotkania znajomych, nawiązania nowych znajomości i fantastycznego spędzenia czasu.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł