Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Najbardziej eklektyczne zespoły. Jak łączą różne gatunki muzyczne w swojej twórczości?
Niektóre zespoły tworzą w jednym, konkretnie określonym gatunku muzycznym. Inne łączą w sobie różne style, ale nadal w obrębie jednego gatunku. Są jednak takie kapele, które tworzą istną mieszankę przeróżnych stylów, gatunków i nurtów. Jakie są najbardziej eklektyczne zespoły muzyczne? Sprawdźmy to!
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Czym jest eklektyzm?
Eklektyzm to piękne słowo, które oznacza łączenie różnych gatunków, stylów czy systemów. Pierwsze takie połączenia pojawiały się w gatunkach tzw. fusion. Łączyły one np. rock z jazzem. Dziś elektroniczne tworzenie muzyki oraz miksowanie jej pozwala na tworzenie przeróżnych gatunków. Trudno jest nazwać je jednym słowem. W przypadku muzyki elektronicznej powstały takie terminy jak chociażby:
- EEM (eklektyczna muzyka elektroniczna),
- EDM (elektroniczna muzyka taneczna),
- dubstep (połączenie takich gatunków, jak: dance, dub, drum and bass, techno, reggae, grime, UK garage, rave),
- IDM (intelligent dance music) itd.
Eklektyzm nie jest zbyt często spotykany w mainstreamie. Tam najczęściej mamy do czynienia z czystym gatunkiem muzycznym lub połączeniem kilku odmian tego samego gatunku (np. pop i synth pop). Słowo “eklektyczna” ma za to przygotować słuchacza na niespodzianki i nietypowe połączenia, które często okazują się strzałem w dziesiątkę.
Zespoły eklektyczne, które warto znać
Choć niektórzy nie tolerują łączenia niektórych gatunków (np. muzyki elektronicznej z rockiem), muzycy idą pod prąd i udowadniają, że czasem nie warto ograniczać się do jednego gatunku muzycznego. Zespoły, o których napisaliśmy poniżej, potrafią genialnie łączyć różne style. Stosują też eklektyzm w nieco innym znaczeniu.
Matisyahu
Matthew Paul Miller pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W swojej muzyce nie potrafił zdecydować się na jeden gatunek, dlatego w jego piosenkach możemy usłyszeć reggae, beatbox, rap, dancehall i rock alternatywny.
Już w młodości Matthew był buntownikiem, który uciekał ze szkoły i należał do grupy hipisów – Dead-Head. Zapuścił nawet dredy. Jednak później wyjechał do Izraela, gdzie zaczął się modlić i gdzie poczuł swoje żydowskie korzenie (swoją drogą jego pseudonim artystyczny to imię oznaczające “Mateusza”, czyli “dar od Boga”). Później wrócił do domu, ale nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca. Za namową rodziców wyjechał do szkoły na pustkowiu w Oregonie, gdzie zaczął wyrażać swoje emocje poprzez muzykę. Studiował hip-hop i reggae, a w swojej twórczości łączył te dwa gatunki. Później wrócił do domu, gdzie zainteresował się teatrem. Teraz w jego twórczości można usłyszeć także wpływ wielu innych gatunków, nie tylko reggae i hip-hopu.
Queen
Queen także jest połączeniem przeróżnych gatunków muzycznych. Zespół, który powstał w 1970 roku z inicjatywy Freddiego Mercurego, Briana Maya i Rogera Taylora łączył rocka, funk czy pop. Ich brzmienie jest bardzo różnorodne, przez co trudno określić je jednym słowem. Muzycy tworzyli wielowarstwowe aranżacje połączone z harmoniami wokalnymi. W 2001 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2007 roku został uznany za najlepszy brytyjski zespół wszech czasów według BBC Radio 2. Ich najciekawsza piosenka to zdecydowanie “Bohemian Rhapsody”.
The Prodigy
Brytyjski zespół, któremu przypisuje się muzykę elektroniczną. To jednak zdecydowanie zbyt krótki opis tej eklektycznej kapeli, która łączy w sobie także inne style. Na początku swojej kariery muzycy tworzyli głównie techno i rave. Później doszły do tego także takie gatunki i style, jak:
- breakbeat,
- hardcore,
- big beat,
- dance,
- industrial,
- rock,
- elementary punku.
Do zespołu należą obecnie: Liam Howlett i Maxim Reality. Do 2019 roku członkiem grupy był także Keith Flint, który niestety zmarł. Ich pierwszą płytą wydaną w 1992 roku była “Experience”. Od tamtej pory wypuścili także kilka innych albumów, m.in. “Always Outnumbered, Never Outgunned” oraz “No Tourists”.
P.O.D. (Payable on Death)
Zespół pochodzący z ameryki łączy takie style i przekonania, które czasem trudno pogodzić. W jego piosenkach można usłyszeć:
- metal (chrześcijański, nu metal, rap metal, metal alternatywny),
- rap (rapcore, rap metal),
- rock (hardrock).
Grupa została założona w 1992 roku przez Noaha Charlesa Bernardo i Marcosa Curiela. Oprócz nich do zespołu należy m.in. Paul Joshua Sandoval. On i Bernardo pochodzą z dzielnicy mafijnej (ojciec Noaha był zresztą dilerem). Jednak od dziecka byli związani z muzyką. Ojciec Paula organizował występy zespołów reggae, a ojciec Noaha był perkusistą. Po jakimś czasie rodzice Noaha się rozstali, a jego ojciec wylądował na ulicy. Gdy wrócił, stał się bardzo religijny, czym “zaraził” pozostałych członków rodziny.
Z czasem chłopaki, których wymieniliśmy na początku, założyli zespół, który nazwali Payable on Death. Nazwę zaproponowała dziewczyna Noaha, która jest teraz jego żoną. Ich debiutancki album “Snuff the Punk” łączył w sobie punk z nu metalem i chrześcijańskim przekazem. Kapela nie chce jednak jednoznacznego wrzucenia do szufladki z muzyką chrześcijańską. Po prostu w piosenkach nawiązuje do wiary.
HOUK
Zespół, który pochodzi z Polski istniał w latach 1988-2003. Był eklektyczny pod wieloma względami. Łączył w sobie muzyków z różnych kapel, takich jak Kultura, Deuter, Armia, Izrael, Oddział Zamknięty i Moskwa. Oprócz tego łączył oczywiście różne gatunki muzyczne:
- hard rock,
- hardcore punk,
- grunge,
- reggae.
Ich pierwsza płyta “Soul Ammunition” została nagrana w 4 dni i wydana w 1992 roku. Choć wszystko działo się bardzo szybko, kapela została ogłoszona debiutem roku przez magazyn “Tylko Rock”. Już rok później zespół wystąpił na targach muzycznych Midem ‘93 w Cannes. Wyjazd był nagrodą za 1. miejsce w plebiscycie Radio France Internationale. Dzięki temu muzycy pojawili się na antenie MTV.
Polecamy na eBilet.pl
Armia
Innym polskim zespołem, który nosi miało eklektycznego jest Armia. Łączy w sobie takie gatunki, jak:
- punk (punk rock),
- hardcore,
- rock (gotycki, punk rock, symfoniczny, jazz-rock),
- reggae,
- metal,
- jazz (jazz-rock).
Jest to jedna z czołowych kapel sceny niezależnej lat 80. W latach 90. ciężki rock stał się bardzo popularny, dlatego zespół trafił nawet na chwilę do szerszego grona słuchaczy. Co ciekawe, łączy w sobie ciężką muzykę z chrześcijańskim przekazem (ma to miejsce w kilku piosenkach i muzycy nie chcą takiej kategoryzacji).
Gdy z zespołu odszedł Brylewski, fani podzieli się na zwolenników starej i nowej armii. Dlaczego tak się stało? Bo wraz z odejściem muzyka zmienił się przekaz muzyczny i styl zespołu. Ogólnie skład grupy zmienia się bardzo często. Jedynym członkiem, który jest w nim od początku, jest wokalista.
Słowo “eklektyczny” w tym przypadku może odnosić się także do zastosowanych instrumentów. Otóż w Armii są nie tylko tradycyjne rockowe instrumenty, ale także instrumenty dęte (np. waltornia), klawiszowe, okaryna, wiolonczela, skrzypce, saksofon, a nawet flet.
Raz, Dwa, Trzy
Zespół łączy w sobie:
- rock,
- folk,
- poezję.
Jego założycielami są studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej, czyli Adam Nowak, Grzegorz Szwałek, Jacek Olejarz i Jacek Ograbek. Skrzyknęli się oni w 1990 roku i po trzech miesiącach istnienia wygrali 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Zaśpiewali wtedy m.in. “Rozkaz” oraz “Wchodzi”. Ich debiutancka płyta ukazała się w 1991 roku i nosiła tytuł “Jestem Polakiem”. Muzycy wydali także album, który został nagrany podczas koncertu w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce. Artyści wykonali piosenki będące interpretacjami Agnieszki Osieckiej. Później w tym samym miejscu zarejestrowali koncert będący interpretacjami Wojciecha Młynarskiego.
Łączenie różnych gatunków pozwala na stworzenie ciekawej muzyki, która najczęściej trafia do węższego, ale bardziej oddanego grona słuchaczy. Sam widzisz, że połączenie rapu z rockiem czy rocka z folkiem i poezją śpiewaną może dać genialne efekty.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł