Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Jakie są zasady punktacji w tenisie ziemnym?
Tenis ziemny jest Waszą ulubioną dyscypliną sportu? Nic w tym dziwnego, skoro mamy w Polsce tak wielu utalentowanych sportowców – prawda? Sukcesy Igi Świątek, Huberta Hurkacza, Jana Zielińskiego, Magdy Linette czy też Magdaleny Fręch są przecież doceniane przez kibiców na całym świecie. Byliście na jakimś meczu z ich udziałem? Jeśli tak, jest Wam czego pozazdrościć… Na pewno towarzyszyły Wam ogromne emocje! Oglądając tenisowe rozgrywki z pewnością znacie się na punktacji obowiązującej w tej dyscyplinie sportu, ale co z tymi osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem ziemnym? Nie martwcie się. Przygotowaliśmy dla Was małą ściągę dotyczącą podstawowych zasad punktacji w tej popularnej dyscyplinie. Gotowi? Do dzieła!
27.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Słowem wstępu – garść przydatnych informacji
Na samym początku powinniście wiedzieć, że nieco inne zasady punktacji obowiązują w Wielkich Szlemach (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open), a więc w najbardziej prestiżowych turniejach tenisowych na całym świecie. Słowem wstępu wypada Wam jednak przedstawić kilka ogólnych zasad w tenisowych rozgrywkach. Możemy zaczynać? Zatem mecze odbywają się najczęściej na mączce, nawierzchni trawiastej lub nawierzchni twardej. Która z nich jest Waszą ulubioną? Poszczególne spotkania rozgrywane są natomiast w singlu męskim i damskim (1 vs 1), deblu męskim i damskim (2 vs 2) lub mikście (2 vs 2, ale tenisową parę tworzą kobieta i mężczyzna). Wiedzieliście o tym?
Punktacja w tenisie ziemnym – co warto wiedzieć?
Najwyższa pora przejść do głównej kwestii, którą poruszamy w tym artykule, a więc do punktacji w tenisie ziemnym. Na pierwszy rzut oka zasady prezentują się dość skomplikowanie, ale wystarczy, że obejrzycie kilkanaście tenisowych spotkań i będziecie prawdziwymi ekspertami od punktacji. Najważniejsze aspekty, na których powinniście się skupić to:
- punkt przyznawany jest zawodnikowi po zakończonej wymianie, na podstawie wygranej piłki – odpowiada za to sędzia główny, któremu pomagają sędziowie liniowi,
- w meczu singlowym zawodnik musi zdobyć 4 punkty, aby wygrać gema, ale warto przy tym zaznaczyć, że musi mieć 2 punkty przewagi nad swoim rywalem – pierwszy punkt to 15, drugi to 30, trzeci to 40, a czwarty to gem. W przypadku wyniku 40:40 w gemie gra się na przewagi (w deblu wygląda to podobnie, ale nie gra się tam na przewagi, a więc wygrana piłka przy stanie 40:40 oznacza wygranie gema),
- wygrane gemy przekładają się na wygranie seta – zawodnik musi wygrać 6 lub 7 gemów, aby wygrać całego seta (jeśli na tablicy wyników widnieje wynik 6:6 w gemach, rozgrywa się tzw. tie-break – zwykle do 7 punktów z koniecznością uzyskania dwóch punktów przewagi, chyba że jest to super tie-break, rozgrywany do 10 punktów),
- wygrane sety przekładają się na wygranie całego meczu – w tradycyjnych turniejach wystarczy wygrać dwa sety, natomiast na Wielkich Szlemach panowie w rozgrywkach singlowych grają do trzech wygranych setów.
Załapaliście? Z początku może to być trudne, ale dajcie sobie odrobinę czasu, a sami zobaczycie, że tenis ziemny może być niezwykle emocjonującym sportem – również do oglądania! Najlepiej jeśli sami udacie się na kort i wypróbujecie tę dyscyplinę na własnej skórze, a szybciej załapiecie podstawowe zasady punktacji. Na szczęście kortów w Polsce jest stosunkowo dużo. Macie jakiś w pobliżu miejsca swojego zamieszkania? Jeśli tak, to przebierzcie się w odpowiedni strój i namówcie na wspólną grę kogoś bliskiego!
Polecamy na eBilet
Punktacja turniejowa
Jest jeszcze coś takiego jak punktacja turniejowa. Wiecie o czym mowa? Otóż za poszczególne turnieje zawodnikom i zawodniczkom przyznawane są punkty rankingowe, które wlicza się do ogólnej klasyfikacji – na tej podstawie sporządza się potem zestawienie aktualnie najlepszych tenisistów i tenisistek. Najwięcej punktów można oczywiście zdobyć za rozgrywki Wielkiego Szlema. Potem trzeba ich jednak bronić, ale to już nieco bardziej skomplikowana sprawa…
Jak długo trwają tenisowe mecze?
Zastanawialiście się kiedyś, jak długo trwają tenisowe mecze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to oczywiście zależne od tego, jakim wynikiem zakończą się poszczególne sety. Jeśli któryś z zawodników wygra dwa razy po 6:0, taki mecz może trwać zaledwie kilkadziesiąt minut, ale niektóre spotkania trwają nawet kilka godzin… Tenis wymaga od sportowców ogromnej wytrzymałości i doskonałego przygotowania fizycznego oraz psychicznego. Dalibyście sobie radę na korcie?
Najpopularniejsi tenisiści i tenisistki w Polsce
Artykuł zakończymy krótkim przedstawieniem najpopularniejszych tenisistów i tenisistek z Polski. Co Wy na to? W kobiecych rozgrywkach czołowymi postaciami są Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Katarzyna Kawa, Alicja Rosolska, Martyna Kubka, Daria Kuczer, Zuzanna Pawlikowska, Weronika Falkowska czy też Katarzyna Piter. Z kolei w męskich rozgrywkach możemy oglądać m.in. Huberta Hurkacza, Jana Zielińskiego, Kamila Majchrzaka, Daniela Michalskiego, Piotra Matuszewskiego, Karola Drzewieckiego, Szymona Walkowa, Maksa Kaśnikowskiego, Pawła Juszczaka, Martyna Pawelskiego, Olafa Pieczkowskiego czy też Tomasza Berkietę.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł