Kategorie
eBilet

Festiwal

Jakie typowe przedmioty zabronione na koncertach? Koniecznie przeczytaj zanim pojedziesz!

Fot. Shutterstock/Lamar Belina

Każdy koncert ma swój regulamin, a w nim punkt na temat niedozwolonych przedmiotów. W zależności od wydarzenia mogą się one różnić. Jednak większość takich list zakazanych rzeczy na koncertach ma swoje wspólne mianowniki. Czego lepiej nie zabierać? Sprawdź!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Zanim ruszysz na koncert…

Bilety kupione? Fantastycznie. Teraz pora na zapoznanie się z regulaminem wydarzenia. Tak, wiemy że to nudne i przecież nikt tego nie czyta… nic więc dziwnego, że przed wejściem na teren koncertu możemy zobaczyć pełne śmietniki, w których znalazły się rzeczy, które zostały w regulaminie zakazane. Nie każdy organizator zapewnia depozyt.

Nie chcesz stracić czegoś dla Ciebie cennego? To tego nie zabieraj! Ochroniarze nie będą doglądać Twoich rzeczy. Lepiej przeczytaj regulamin i pewne przedmioty zostaw w domu.

Czego nie można zabrać na koncert? Lista typowych przedmiotów

Są takie rzeczy, których intuicyjnie nie zabieramy ze sobą, np. broń palna (pomijając już fakt, że większość ludzi nie mam jej w swoim posiadaniu) czy petardy. Jest jednak kilka przedmiotów, które mogą Cię zdziwić. Pamiętaj, że zasady są po to, by każdy czuł się i bawił bezpiecznie podczas koncertu.

Napoje (głównie alkoholowe)

Napoje alkoholowe na koncertach są zabronione. Nikomu nie trzeba awanturujących się ludzi czy takich, którzy pod wpływem wszczynają bójki. Alkohol niesie też zagrożenie dla osoby pijącej, która może się zataczać, tracić przytomność czy wymiotować. 

Na niektóre wydarzenia nie można wnosić napojów w ogóle, a jedynie zaopatrzyć się w nie na terenie koncertu w budkach. Dlaczego tak jest? Wcale nie dlatego, że koncerny czerpią z tego zyski. Wszystko jest dla bezpieczeństwa. Niektóre materiały wybuchowe do złudzenia przypominają napoje. Nikt nie chce popełnić błędu i wpuścić osoby, która stwarzałaby zagrożenie dla innych. 

Zobacz, jakie katastrofy miały miejsce na koncertach: (tutaj link do artykułu o katastrofach).

Środki odurzające

Tutaj także chodzi o bezpieczeństwo nie tylko innych, ale także Twoje. Tak naprawdę nigdy nie wiesz, jak zadziałają na Ciebie środki odurzające tym razem (a już szczególnie tzw. dopalacze).

Oprócz tego środki odurzające są niestety bardzo łatwe do podania innym bez ich wiedzy, np. dosypując do napoju. Takie zachowania są nielegalne i po stronie organizatorów wydarzenia jest to, by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich bawiących się na koncercie osób.

Materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne i inne materiały pożarowo niebezpieczne 

Przypomnimy, że wszelkie materiały, które mogą prowadzić do wybuchów lub pożarów, są zabronione. Należą do nich m.in.:

  • petardy,
  • świece dymne (inaczej: race),
  • benzyna,
  • sztuczne ognie.

Skoro w Nowy Rok na otwartych przestrzeniach, gdzie jest stosunkowo mało ludzi, dochodzi do wypadków z udziałem tego typu produktów, tym bardziej będzie do nich dochodzić na koncertach, gdzie są tłumy ludzi. Poparzenia to najmniej poważne wypadki. Dochodzą do tego obrażenia kończyn i głowy, zatrucia dymem i wiele innych.

Szklane przedmioty

Szkło bardzo łatwo się tłucze, a jego kawałkami można nawet zabić. Rozcięcia skóry, skaleczenia czy inne poważniejsze wypadki stanowią zagrożenie dla wszystkich, łącznie z występującymi artystami. 

Metalowe przedmioty

Metalowe przedmioty bywają ostre, ciężkie i niebezpieczne. Należą do nich zarówno noże, jak i metalowe okucia w butach czy łańcuchy. 

Parasole

Szczególnie te długie parasole stanowią zagrożenie, ale składane, które mieszczą się w torebce, także zostały zakazane. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, jak może skończyć się wymachiwanie parasolem lub otwarcie go w tłumie ludzi? Mogłoby się skończyć nawet wybiciem oka czy jeszcze poważniejszym wypadkiem.

Broń (palna, gazowa, paralizator itd.)

Broń palna jest oczywista, prawda? Jednak kobiety coraz częściej nie wychodzą z domów bez gazu pieprzowego czy innej „broni”. I my doskonale rozumiemy potrzebę posiadania przy sobie takich przedmiotów, jednak na koncert wnosić ich nie można. Mogłoby to spowodować zagrożenie zdrowia i życia innych uczestników, panikę, a w efekcie nawet śmierć ludzi przez stratowanie w tłumie.

Ostre przedmioty

Oczywiście chodzi tu o noże, nożyczki, ale nie tylko. Ostre przedmioty to także ćwieki, pilniczki do paznokci, żyletki, kombinerki, obcinaczki do paznokci, cążki, pęsety, scyzoryki, agrafki, dłuta, haki, otwieracze do wina czy konserw, a nawet klucze. Lista jest bardzo długa i jak najbardziej uzasadniona. 

Lasery i wskaźniki laserowe

Wskaźnikiem laserowym możemy kogoś oślepić nawet na dużą odległość. Dodatkowo „czerwona kropka” może zostać wzięta za snajpera i wybuchnie panika, a wszyscy wiemy, jak to się kończy. Laserem możemy skrzywdzić na o wiele gorsze sposoby. 

Niektóre elementy odzieży i obuwia

Metalowe okucia butów, ćwieki, ostro zakończone bransoletki, łańcuchy, uniemożliwiające identyfikację (kominiarki, szaliki zasłaniające twarz) i wiele innych elementów ubioru jest podczas koncertów zabronione. Pierwsze z nich mogą stanowić zagrożenie dla innych. Za to ubrania uniemożliwiające identyfikację sprawiają, że w razie „zdarzenia”, trudniej znaleźć winnego.

W zależności od wydarzenia ta lista może się wydłużać. Jedno jest pewne: kupując bilet na koncert, zgadzasz się z jego regulaminem. A to oznacza, że nie masz prawa do wykłócania się przed bramką, bo ochrona zabrania Ci wniesienia któregoś z tych przedmiotów.

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa
Avatar autora wpisu
Klaudia Jaroszewska-Kotradii

Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.