Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jakie są najważniejsze trendy w organizacji festiwali muzycznych?
Festiwale muzyczne już dawno przestały się skupiać tylko i wyłącznie na muzyce. Każdego roku organizowane są ich dziesiątki, dlatego organizatorzy walczą o uczestników na różne sposoby. Wykorzystują do tego nowoczesne technologie, problemy dzisiejszego świata oraz potrzeby odbiorców. Zobacz, jakie są najważniejsze trendy w organizacji festiwali muzycznych.
14.04.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Trend 1: ekologia
Kojarzysz akcję „Zaraz będzie czysto”? To obowiązkowy element festiwalu Pol’and’Rock. Dzięki niemu gdy ostatni festiwalowicz odjedzie do domu, na terenie wydarzenia nie pozostają żadne śmieci. Jeszcze w trakcie festiwalu wszyscy uczestnicy zbierają razem porozrzucane śmieci. Wspaniałe, prawda?
To jednak nie jedyne wydarzenie, podczas którego organizatorzy skupiają się na ekologicznych aspektach. Na Open’erze większość kubków jest wielokrotnego użytku, a strefa gastro nie oferuje plastikowych naczyń. Dodatkowo 80% food trucków ma w ofercie dania wegetariańskie. Co więcej, na terenie festiwalu jest cysterna z wodą pitną, by nie kupować butelkowanej.
Na Fruń Festiwalu są dekoracje zero-waste, które po wydarzeniu są rozkładane i segregowane. Tak, jak na Open’erze, dostępna jest woda pitna. Kompostowniki, tablice edukacyjne, przewodniki eko, popielniczki dla palaczy, eko warsztaty dla dzieci, brak jednorazowych naczyń, gadżety less waste to tylko niektóre ekologicznych udogodnień.
W 2019 roku Coldplay odwołał swój koncert ze względu na negatywny wpływ na środowisko takich wydarzeń. Zapowiedzieli, że wrócą, gdy tylko znajdą lepsze i bardziej zrównoważone rozwiązania. Musimy pamiętać, że ekologia na koncertach to nie tylko brak jednorazowych sztućców czy woda pitna. Organizatorzy muszą brać pod uwagę także emisję gazów cieplarnianych, zużycie energii oraz wszelkich innych surowców potrzebnych do zorganizowania festiwalu.
Coldplay wrócił z koncertami, które emitują minimum połowę CO2 mniej, niż podczas wcześniejszych tras koncertowych. Mają nawet swoją aplikację, która pomaga w wyborze bardziej ekologicznych opcji, np. dojazdu na koncert.
Trend 2: technologia
Płatności zbliżeniowe na terenie festiwali, oficjalne aplikacje festiwalowe zamiast drukowanych mapek oraz wielofunkcyjne opaski stają się powoli normą. Te ostatnie posiadają chip NFC, który pozwala płacić zbliżeniowo. Takie rozwiązanie jest już popularne za granicą, a w naszym kraju na razie jest testowane. Na koncercie Taylor Swift oraz Coldplay opaski zmieniały kolory w rytm muzyki. Oprócz tego pozwalają na łączenie się z innymi festiwalowiczami na Facebooku, co wpisuje się także w trend społeczny, który rośnie w siłę od wybuchu pandemii.
Aplikacje mobilne zawierają przewodniki: mapy i rozkład godzinowy koncertów. Oprócz tego wysyłają ostrzeżenia o zmianach oraz inne organizacyjne powiadomienia. W aplikacji Open’era można było poczytać też o artystach i posłuchać ich muzyki.
Trend 3: VR
Podczas niektórych festiwali wykorzystywana jest technologia VR. Przykładowo aplikacja mobilna Coachella VR w połączeniu w goglami pozwala na oglądanie fragmentów koncertów z poziomu sceny oraz zapoznanie się z terenem imprezy. Biorąc pod uwagę fakt, że liczba posiadaczy gogli VR stale rośnie, możemy spodziewać się, że aplikacje VR staną się festiwalową codziennością. Kto by nie chciał bawić się na koncercie, widząc doskonale muzyków, nie ważne, jakie miejsce zajmuje?
Kolejną technologią rozszerzonej rzeczywistości są hologramy. Dzięki nim na koncertach mogą pojawić się muzycy, których już nie ma wśród nas. Po raz pierwszy zostało to wykorzystane w 2012 roku, kiedy to na scenie wyświetlono nieżyjącego już 2Paca. W 2014 roku podczas Billboard Music Awards 2014 zaśpiewał sam – także już nieżyjący – Michael Jackson.
Polecamy na eBilet
Trend 4: Inkluzywność
Nie każdy może pojechać na festiwal. Nie chodzi tu jedynie o brak pieniędzy, ale także o choroby, które to uniemożliwiają czy nawet wykluczenie komunikacyjne, zaawansowaną ciążę lub brak opieki dla dzieci na czas koncertu. Dlatego niektórzy organizatorzy zapewniają także udział w transmisjach koncertów. Można kupić na nie bilety i bawić się w domowym zaciszu. To bezpieczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością.
Oprócz tego festiwale skupiają osoby różnych płci, wyznań, orientacji seksualnej, narodowości, koloru skóry itd. Coraz częściej organizatorzy pilnują, by podczas wydarzeń nie dochodziło do rasistowskich, homofobicznych i innych nieprzyjemnych zachowań. Każdy jest mile widziany i bardzo często to właśnie muzyka pokazuje, że odmienność jest czymś cudownym.
Trend 5: Ludzie
W trendzie związanych z inkluzywnością wspomnieliśmy juz o tym, że organizatorzy festiwali dbają o ich dostępność dla wszystkich. Ale to nie jedyny ludzki aspekt takich wydarzeń. Pamiętajmy, że podczas imprez muzycznych pracują ludzie, którym należy się dobre traktowanie, godziwe warunki pracy wraz z wynagrodzeniem oraz bezpieczeństwo.
Innym trendem w tej kwestii jest równość płci. Okazało się, że podczas większości festiwali, występują głównie mężczyźni. Dlatego też podczas różnych wydarzeń coraz częściej na scenie pojawiają się kobiety.
Na festiwalach zmienia się jedno. Ale jest coś, co nie zmieni się mimo wszystko: wspaniała atmosfera, którą tworzą fani dobrej muzyki.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł