Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Jakie są najpopularniejsze polskie kabarety?
Macie swoją ulubioną grupę kabaretową? Z pewnością wielu z Was było już na występie kabaretowym, na którym można zapomnieć o całym świecie i zadbać o dobre samopoczucie – prawda? Kabarety troszczą się o to, aby dostarczać Wam rozrywkę na najwyższym poziomie, zaskakując widzów nietuzinkowymi programami czy też nieoczywistymi skeczami. Który z nich przychodzi Wam do głowy w pierwszej kolejności? W tym artykule przedstawimy Wam najpopularniejsze polskie grupy kabaretowe. Jest ich całkiem sporo. Gotowi? Zaczynamy!
26.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Ani Mru-Mru
Jednym z najpopularniejszych polskich kabaretów jest oczywiście kabaret Ani Mru-Mru z Lublina – powstały w 1999 roku. Tworzą go:
- Marcin Wójcik,
- Michał Wójcik,
- Waldemar Wilkołek.
Artyści mają w swoim dorobku liczne nagrody, z najbardziej prestiżowych wydarzeń kabaretowych w Polsce. Mowa m.in. o nagrodach zdobytych podczas Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej czy też Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Z jakimi skeczami możecie kojarzyć ten kabaret? W tym przypadku powinniście sięgnąć po następujące tytuły: „Biuro matrymonialne”, „Spowiedź”, „Drzewo”, „Sanatorium”, „Badanie słuchu”, „Autograf”, „Podkop”, „Studniówka”, „Żłobek” oraz „Chińska restauracja”.
Hrabi
Czas na przedstawienie drugiego polskiego kabaretu, a jest nim kabaret Hrabi. Byliście kiedyś na ich występie? Na pewno doskonale to pamiętacie, ponieważ artyści z grupy kabaretowej Hrabi są znani ze swojego doskonałego poczucia humoru. Chyba kojarzycie Joannę Kołaczkowską? To jedna z czołowych postaci tego kabaretu, której na scenie towarzyszą Dariusz Kamys, Tomasz Majer i Łukasz Pietsch. Z jakich programów znany jest kabaret Hrabi? Choćby z takich, jak: „Cyrkuśniki”, „Lubię to!”, „Pociechy”, „Kobieta i mężczyzna” oraz „Pienia i jęki”.
Kabaret Młodych Panów
W 2004 roku na terenie Rybnika powstała jedna z najbardziej znanych polskich grup kabaretowych. Wiecie o kim mowa? Oczywiście o Kabarecie Młodych Panów, w którym występują:
- Robert Korólczyk,
- Bartosz Demczuk,
- Mateusz Banaszkiewicz,
- Łukasz Kaczmarczyk.
Wieloletnie doświadczenie sceniczne, doskonała współpraca między artystami i niesamowity kontakt z publicznością sprawiły, że ta grupa jest uważana za jedną z najlepszych w całej Polsce. Zgodzicie się z tym stwierdzeniem? Legendarne skecze Kabaretu Młodych Panów to m.in.: „Napad”, „Na plaży”, „Amaro”, „Maciaszczyk w szpitalu”, „Śląski kucharz”, „Kopalnia”, „Skok na logopedę” czy też „Komunia”.
Kabaret Moralnego Niepokoju
Skoro było już o Ani Mru-Mru oraz Kabarecie Młodych Panów, nie można zapomnieć o innej kultowej grupie kabaretowej. Chodzi oczywiście o Kabaret Moralnego Niepokoju z Robertem Górskim, Mikołajem Cieślakiem, Rafałem Zbieciem i Przemysławem Borkowskim. Z tą grupą powiązane są też Marta Podobas i Agata Wątróbska. Jakie skecze kojarzą się Wam z Kabaretem Moralnego Niepokoju? Na pewno wielu z Was przypomni sobie w tym momencie o takich tytułach, jak: „Dyskoteka”, „Zebranie”, „Urzędnik”, „Patrol”, „Dzieci”, „Egzotyczne wakacje”, „Test o historii”, „Rehabilitacja”, „Tata ze wsi” czy też „Drzwi”.
Neo-Nówka
Chcecie więcej? Nie ma sprawy! Przed Wami kabaret Neo-Nówka, który słynie z tego, iż nie boi się podejmować ciężkich i ważnych społecznie tematów, dotyczących praktycznie każdego człowieka – niezależnie od jego wieku i poglądów. W tej grupie kabaretowej występują:
- Roman Żurek,
- Michał Gawliński,
- Radosław Bielecki.
Neo-Nówka ma na swoim koncie m.in. następujące skecze: „Urząd miejski”, „Wigilia” (w dwóch wersjach), „Niebo” (w dwóch wersjach), „Namiot”, „Chory facet”, „Spotkanie”, „Apteka” „Rozmowa kwalifikacyjna” oraz „Samolot”. Który z nich jest Waszym ulubionym? Strzelamy, że „Niebo” lub „Wigilia” – zgadliśmy?
Polecamy na eBilet
Kabaret Skeczów Męczących
Powoli zbliżamy się do końca tego artykułu, ale na naszej liście najpopularniejszych polskich grup kabaretowych znajdzie się też Kabaret Skeczów Męczących – założony w 2003 roku w Kielcach. Jacy artyści tworzą ten legendarny kabaret? Są to Karol Golonka, Jarosław Sadza, Marcin Szczurkiewicz oraz Michał Tercz. Nie da się ukryć, że najbardziej charakterystyczną postacią w tej grupie jest jednak Jarosław Sadza, znany z wykreowania następujących postaci kabaretowych:
- Jadwiga Paździerz,
- Śruba,
- Kłaku,
- Pan Adamczyk.
Najbardziej znane skecze Kabaretu Skeczów Męczących to m.in.: „Perfekcyjni panowie domu”, „Jadwiga Paździerz w sądzie”, „Chrzciny”, „Komunia”, „Dawaj auto!”, „Pampasowiec”, „MOPS”, „Nauki przedmałżeńskie”, „Urodziny Kłaka”, „Wieczór kawalerski”, „Śruba na majówce” i „Pan Adamczyk idzie na wojnę”. Macie jakieś inne pomysły?
Smile
Kabaretowa grupa Smile ma wielu fanów zarówno wśród młodszych, jak i dużo bardziej doświadczonych odbiorców. Nic w tym dziwnego, skoro istnieje od 2003 roku (założono ją w Lublinie) i nadal potrafi zaskakiwać – niezależnie od tego, gdzie się pojawi. W kabarecie Smile występują Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier oraz Michał Kincel. Jakie elementy znajdziecie w ich programach? Przede wszystkim żart sytuacyjny, dowcip obyczajowy i parodię. Artyści nie zapominają też o elementach muzycznych, które sprawiają, że ich występy są jeszcze bardziej dynamiczne i energiczne. Po jakie skecze powinniście sięgnąć, gdy myślicie o kabarecie Smile? Zapiszcie sobie następujące tytuły: „Urząd paszportowy”, „Młodzież”, „Szkoła”, „ZUS”, „Śniadanie”, „Relaks Bożenki”, „Jajowar na raty”, „Uczelnia”, „Xavię i Jaś”, „Wróżka”, „Szpital”, „Spytaj matki” czy też „Pan Stanisław – kierowca TIR-a”.
Inne polskie kabarety
Na powyższych kabaretach świat oczywiście się nie kończy, ponieważ wśród polskich grup kabaretowych można wyróżnić jeszcze takie kabarety, jak: Chyba, Ciach, Czesuaf, Dno, Formacja Chatelet, Grupa MoCarta, K2, Jurki, Łowcy.B, Mumio, Nowaki, Paranienormalni oraz Kabaret Pod Wyrwigroszem.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł