Nowy Mata! A raczej Polak GBP. Kim jest tajemnicze wcielenie polskiego rapera z singla "Heavy"?
Nowe oblicza muzyki indie: Zespoły, które zmieniają krajobraz niezależnej sceny muzycznej
Muzyka indie zmienia krajobraz całej sceny muzycznej. Trafia do węższego grona publiczności przez to, że pozwala sobie na więcej. Jakie zespoły indie są najpopularniejsze i jaki mają wpływ na postrzeganie niezależnej sceny muzycznej? Sprawdźmy to!
23.01.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Muzyka indie a muzyka niezależna – czy to to samo?
Muzyka alternatywna, z angielskiego independent music to nic innego jak muzyka niezależna czy muzyka indie. Warto jednak pamiętać, że muzyka alternatywna jest nieco szerszym pojęciem i zdarza się, że zespoły alternatywne trafiają do mainstreamu.
Muzyka indie jest produkowana niezależnie od komercyjnych wytwórni. Często muzycy sami nagrywają i publikują swoje utwory. Dzięki temu mają wpływ na całokształt swojej twórczości. Celem zespołów indie jest dostarczanie słuchaczom czegoś więcej, czyli walorów estetycznych i głębokich treści, które mogłyby się nie wybić w mainstreamie. Piosenki tworzone są zarówno dla spełnienia muzyków, jak i dla radości ich fanów, a nie z myślą o ich komercyjnej sprzedaży. Przez to także utwory nie trafiają tak często do radia czy telewizji i są ogólnie słabiej promowane w mediach.
Do muzyki indie czy też alternatywnej można zaliczyć tak naprawdę wszystkie te zespoły, które tworzą swoje utwory niezależnie, bez względu na gatunek. Dlatego też możemy znaleźć indie rock, indie pop czy odmiany rapu, a nawet muzyki elektronicznej.
Scena alternatywna zaczęła powstawać już w latach 70., kiedy to powstawały takie gatunki, jak punk, indie rock czy post-punk. Wszystkie te nurty buntowały się przeciw mainstreamowi i komercjalizacji twórczości.
Indie pop
Najpopularniejsze gatunki indie to indie pop i indie rock. Zajmijmy się pierwszym z nich. To styl muzyczny, który powstał już w latach 80. w Wielkiej Brytanii. Łączy w sobie różne awangardowe gatunki.
Najlepiej sprzedające się zespoły indie pop to:
- Aleister Crowley,
- Alle Farben,
- Cast,
- Effigy,
- Flume,
- Jack Garratt,
- Lorde,
- Material Issue,
- Ocean Colour Scene,
- Razorlight,
- Ronja Maltzahn,
- Saint Etienne.
Camera Obscura
Jednym z najbardziej znanych zespołów tworzących w gatunku indie pop jest Camera Obscura. Kapela powstała w 1996 roku w Glasgow i należeli do niej:
- Tracyanne Campbell,
- Carey Lander,
- Kenny McKeeve,
- Gavin Dunbar,
- Lee Thomson,
- Nigel Baillie.
Zespół nagrał łącznie 5 albumów muzycznych, które zostały zachowane w podgatunku twee pop, który jest jedną z odmian indie popu. W swoich piosenkach nawiązywał do eskapizmu, romantycznych związków oraz złamanych serc, ale tematy te podejmował z ogromną dojrzałością i szczerością, czego często brakowało w mainstreamowych zespołach.
Ronja Malzahn
Przedstawicielką XXI wiecznego indie popu jest za to Ronja Malzahn, która pochodzi z Niemiec. Jest wokalistką, która zabiera słuchaczy w muzyczną podróż. Swoją twórczość opiera na doświadczeniach, niezliczonych spotkaniach, miejscach i krajach, które widziała, zapachach, które czuła i inspiracjach, które czerpała podczas swoich prawdziwych wyjazdów. Artystka grała z muzykami różnych narodowości w różnych językach, co jest bardzo ciekawym doświadczeniem, którego próżno szukać w mainstreamie. W swoich piosenkach opowiada o „pięknym bałaganie”, którego doświadcza w życiu.
Lorde
Jest także Lorde, która urodziła się w 1996 roku i zaczęła tworzyć własną muzykę, gdy nie była nawet pełnoletnia. Jej debiutancki singiel dotarł na szczyty list przebojów, co jest świetnym osiągnięciem, jeśli chodzi o muzykę z pogranicza popu i indie popu. Jej piosenka „Royals” została uznana za 9. najlepszą piosenkę XXI wieku według magazynu „Rolling Stone”.
Indie pop to gatunek, w którym łatwiej się wybić, ponieważ różne odmiany muzyki popularnej trafiają o wiele lepiej do szerokiej publiczności niż rap czy rock.
Indie rock
Indie rock jest o wiele popularniejszy od indie popu, głównie dlatego, że muzyka rockowa sama w sobie powstała jako opozycja do mainstreamu (a paradoksalnie dołączyła do popularnych gatunków). Na początku na listy najpopularniejszych zespołów alternatywnych trafiali przedstawiciele punku, post punku oraz innych odłamów tego gatunku. Działo się to dlatego, że ich twórczość była określana jako „mała” i nietrafiająca do masowego odbiorcy. Ich single i płyty były wydawane przez małe, niezależne wytwórnie.
Z czasem jednak termin „indie” złączył się z muzyką rockową. Najważniejszymi prekursorami indie rocka byli zdecydowanie The Smiths, The Stone Roses oraz The Jesus and Mary Chain. Trzeba jednak pamiętać, że w Wielkiej Brytanii pojęcie „muzyka alternatywna” jest stosowana zamiennie z „muzyką indie”, choć jest między nimi niewielka różnica.
W latach 90. niektórzy muzycy uważali siebie za alternatywnych czy nawet indie, ale tworzyli takie piosenki, które były nastawione na wysoką sprzedaż, co się wyklucza. Kilka lat później termin „indie rock” zaczął nawiązywać do zespołów całkowicie niezależnych, choć ich stylistyka i twórczość są zupełnie różne.
Polecamy na eBilet.pl
Indie rock lat 2010-2020
W latach 2010-2020 najpopularniejszymi zespołami byli chociażby The Black Keys, Kings of Leon, Florence and the Machine, Arctic Monkeys czy The Killers.
Arctic Monkeys
Kapela Arctic Monkeys w 2005 roku trafiła na listy przebojów ze swoimi singlami:
- „Leave Before the Lights Come On”,
- „I Bet You Look Good On the Dancefloor”.
Ich pierwsza płyta – „Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” otrzymała nagrody BRIT oraz Mercury Prize. Świadczy to o tym, że ludzie naprawdę szukają w muzyce niezależności i alternatywy do mainstreamu. Kolejne albumy zespołu także osiągnęły sukces, choć muzycy tego zupełnie nie planowali.
The Killers
Kapela The Killers została założona przez Brandona Flowersa, który zainspirował się koncertem grupy Oasis. Swój pierwszy album wydali w 2004 roku. „Hot Fuss” był promowany singlem „Somebody Told Me”, który trafił na 3. miejsce na liście hitów w Wielkiej Brytanii. Ich druga płyta – „Sam’s Town” – dwukrotnie okryła się platyną.
Florence and the Machine
Zespół znany także jako Florence + The Machine pochodzi z Wielkiej Brytanii. Kapela powstała w 2007 roku i już rok później występowała na bocznych scenach dużych festiwali, np. w Reading i Glastonbury. Po 4 latach działalności Florence and the Machine otrzymali nominację do Grammy w kategorii „Najlepszy Nowy Artysta”, a w 2016 roku dostali jeszcze 5 nominacji do tej nagrody.
Kings of Leon
Zespół indie rockowy z USA założony przez trzech braci i ich kuzyna. Nazwa nawiązuje do imienia dziadka i ojca braci – Leona. Jak przystało na zespół indie rockowy, kapela radzi sobie świetnie na starym kontynencie, ale za oceanem nie zdobyła tak dużej popularności. Kings of Leon często odwiedzają Polskę. Grali 6 razy na Open’erze, 2 razy na Orange Warsaw Festivalu oraz w innych miastach.
The Black Keys
To duet z USA, który powstał w 2001 roku. Odniósł ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 10 lat sprzedał ponad 2 miliony płyt. Na początku swojej kariery muzycy sami produkowali swoje utwory w studiu w piwnicy. Z czasem przenieśli się do niezależnej wytwórni płytowej.
Te zespoły pokazują, że muzyka indie, choć nienastawiona na komercję, może odnieść ogromny sukces. Wszystko przez świetne dopracowanie utworów, szczerość i autentyczność oraz to, że ludzie mają często dość tego, co ciągle leci w radiu i szukają czegoś niemainstreamowego.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł