Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Jakie są najważniejsze wydarzenia na festiwalu muzycznym?
Najważniejsze wydarzenie festiwalu muzycznego to koncerty? Cóż, nie do końca tak jest. Gdyby nie szereg sytuacji, które mają miejsce wcześniej, nie mógłbyś nawet wejść na teren wydarzenia, a co dopiero posłuchać ulubionych artystów. Jakie są więc najważniejsze wydarzenia festiwalu muzycznego? Dowiesz się tego, czytając dalej.
14.04.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Zanim impreza się zacznie… czyli kilka słów o organizacji
Najważniejszym z najważniejszych wydarzeń festiwalu jest jego organizacja. Bez tego żaden koncert by się nie odbył. To skomplikowany proces, o którym możesz przeczytać więcej w tym artykule: … (tutaj warto dodać link do artykułu Jakie są etapy organizacji udanego koncertu?)
Pokrótce organizacja festiwalu to:
- zebranie kompetentnego i współpracującego zespołu,
- określenie budżetu,
- określenie kto, kiedy i gdzie wystąpi,
- załatwienie wszelkich formalności,
- promocja,
- zorganizowanie wydarzenia w dzień koncertu/festiwalu oraz działania już po nim.
Z punktu widzenia uczestnika – najważniejsze wydarzenia festiwalu muzycznego
Krok 1: zakup biletów
Dla Ciebie najważniejszym wydarzeniem festiwalu muzycznego będzie zakup biletów. Bez nich nie możesz wziąć udziału w imprezie. Na stronie eBilet.pl znajdziesz wejściówki na wszystkie największe (i te mniejsze także!) wydarzenia muzyczne w Polsce. Możesz sprawdzić także, jakie wydarzenia odbędą się w przyszłości i dowiedzieć się, kiedy pierwsza pula biletów trafi do sprzedaży. Dzięki temu na pewno zdążysz wybrać dla siebie dobre miejsce.
Krok 2: przygotowanie do festiwalu muzycznego
O przygotowaniu do festiwalu więcej napisaliśmy w tym artykule: (tutaj link do Jak przygotować się do udziału w wielodniowym festiwalu muzycznym?)
W wielkim skrócie:
- pamiętaj o zaplanowaniu dojazdu,
- ustal, gdzie będziesz nocować,
- zapakuj bagaż (rzeczy na przebranie, do spania, apteczkę itd.),
- zdecyduj, gdzie będziesz jeść (czy zabierasz własne jedzenie, czy będziesz je kupować).
Krok 3: dojazd na miejsce
Nie spóźnij się na pociąg, jeśli to Twój środek transportu na festiwal muzyczny. Pamiętaj o bilecie. Zajmij swoje miejsce i ciesz się podróżą.
A jeśli jedziesz samochodem, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i uniknij problemów na drodze. Sprawdź, czy:
- wszystkie światła działają,
- w chłodnicy jest odpowiednia ilość płynu (zabierz dodatkowy na wszelki wypadek, szczególnie latem),
- poziom oleju jest prawidłowy,
- masz płyn do spryskiwaczy,
- masz kamizelki odblaskowe (dobrze, by każdy pasażer miał swoją),
- koła są dobrze napompowane,
- masz działającą i ważną gaśnicę,
- w samochodzie jest trójkąt ostrzegawczy itd.
Dzięki temu żadna kontrola drogowa nie będzie straszna, a na miejsce dojedziesz bez szwanku.
Wyśpij się przed jazdą, ustaw trasę w nawigacji i sprawdź, czy aby napewno jest taka, jaką chciałeś (technologia lubi płatać figle). Zabierz przekąski na drogę (jeśli jest dłuższa) i kawę/herbatę lub wodę do picia. Uzupełnianie płynów (niekoniecznie kofeiną) działa pobudzająco.
Polecamy na eBilet
Krok 4: na miejscu
Kolejnym ważnym wydarzeniem festiwalu muzycznego jest zajęcie swojego miejsca noclegowego. Jeśli nocujesz w miasteczku festiwalowym, znajdź sobie miejsce na rozbicie namiotu lub swój domek. Rozpakuj rzeczy, byś po koncertach nie musiał tracić na to czasu, gdy będziesz bardzo zmęczony.
Jeśli festiwal oferuje aplikację, teraz jest czas na jej pobranie. Znajdziesz tam m.in. informacje o planowanych koncertach, mapkę oraz różnego rodzaju alerty (np. o zmianie planów).
Krok 5: koncerty
Dopiero teraz dochodzimy do koncertów. O ile bez miejsca noclegowego (jeśli jedziesz samochodem lub mieszkasz niedaleko) mógłbyś się obyć, tak zakup biletów czy dotarcie na miejsce jest ważnym wydarzeniem w planie festiwalu.
Przyszła pora na sprawdzenie godzin koncertów. Jeśli chcesz brać udział we wszystkich – śmiało. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że będziesz musiał wybrać tylko te, które Cię interesują. To szczególnie ważne podczas imprez, na których jest kilka scen. Lepiej zrobić sobie listę wcześniej, by wiedzieć, gdzie i o której godzinie być, by zobaczyć swojego idola.
Krok 6: wydarzenia specjalne
Podczas niektórych festiwali muzycznych mają miejsca wydarzenia specjalne. Mogą to być pokazy laserowe lub sztucznych ogni (coraz rzadziej), pokazy tańca z ogniem, specjalne występy, konkursy, zabawy itd. Zaplanuj swój udział w tych wydarzeniach wcześniej, by nie okazało się, że w tym samym czasie jesteś w zupełnie innym miejscu.
Oprócz tego na festiwalach muzycznych często mają miejsce różnego rodzaju wystawy, prelekcje czy warsztaty. I znów: jeśli chcesz wziąć w nich udział, koniecznie zaplanuj te atrakcje wcześniej. Może okazać się, że będziesz musiał z czegoś zrezygnować, bo nie da się być w dwóch miejscach na raz.
Krok 7: pożegnanie festiwalu
Chwila zakończenia festiwalu jest bardzo emocjonująca. Podczas niektórych wydarzeń organizowane są specjalne pokazy, na innych występuje największa gwiazda festiwalu.
Krok 8: A po festiwalu…
To jeszcze nie koniec! Po festiwalu możesz wypatrywać zdjęć na stronie organizatora lub w różnych mediach. To może być bardzo emocjonująca chwila, szczególnie jeśli uda Ci się znaleźć siebie samego w tłumie innych festiwalowiczów.
Festiwale składają się z wielu ważnych wydarzeń, nie tylko z koncertów. Pamiętaj o tym!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.