Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Jak biegać w zimie? Czy jest to zdrowe?
Osoby, które regularnie biegają nie wyobrażają sobie własnego życia bez tego typu aktywności również w porze zimowej. Nic w tym dziwnego, skoro dla wielu z Was bieganie jest prawdziwą pasją i skutecznym sposobem na odstresowanie – prawda? Jak jednak biegać w zimie i dobrze się do tego przygotować oraz jakie są największe zalety biegania zimą? Postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania w poniższym artykule. Gotowi? Do dzieła!
25.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Bieganie zimą – kilka kluczowych korzyści
Zacznijmy może od podstawowych korzyści biegania zimą. Co Wy na to? Otóż biegając przy niższych temperaturach skutecznie pracujecie nad poprawą własnej wydolności. Tym samym jesteście w stanie pokonywać dłuższe dystanse (oczywiście, jeśli zachowacie przy tym regularność treningów). Inne zalety biegania w zimie to m.in.:
- poprawa odporności organizmu – Wasz organizm zacznie się dostosowywać do obniżonych temperatur, dzięki czemu nie będą Was łapać ciągłe infekcje,
- utrzymanie zadowalającej kondycji przez cały rok,
- budowanie siły biegowej i poprawa koordynacji ruchowej,
- mniej osób na trasie, gdyż wymaga to większej samodyscypliny – będziecie mogli sobie zaplanować taki trening, na jakim w danym momencie będzie Wam zależało,
- optymalne przygotowanie do wiosennych zawodów, na których będziecie mogli postarać się pobić „życiówkę” na wybranym przez siebie dystansie (budowanie bazy zimą z pewnością zaprocentuje wiosną – zwłaszcza przy dłuższych wybieganiach),
- wzmocnienie mięśni i poprawa samopoczucia,
- utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Jak widzicie, śmiało możecie zdecydować się na propagowanie biegania w porze zimowej, gdyż Wasz organizm w zdecydowanej większości przypadków będzie Wam za to wdzięczny. Pamiętajcie o jednym – zawsze działajcie rozsądnie i nie unikajcie rozgrzewki!
Jak biegać zimą? Kilka ważnych wskazówek
Mając już podstawową wiedzę na temat największych zalet biegania zimą, najwyższa pora, abyśmy podpowiedzieli Wam jak zabrać się za bieganie w zimie – prawda? Nie martwcie się, nie jest to trudne. Kluczem do sukcesu okaże się przestrzeganie kilku wskazówek – takich, jak:
- nigdy nie biegajcie po oblodzonych ścieżkach, drogach i trasach, ponieważ może to grozić poważnym upadkiem,
- dopasujcie strój do panujących warunków atmosferycznych – np. ubieranie się na „cebulkę”; zakładanie rękawiczek, czapeczki biegowej, wiatroodpornej kurtki, bielizny termicznej i chust na szyję; stosowanie butów z agresywnym bieżnikiem, nieco wyższą cholewką i dodatkowymi powłokami zabezpieczającymi przed wodą,
- stosujcie tzw. czołówki – dzięki temu nie zaskoczy Was ciemność,
- dopasujcie tempo do zimowej pogody – nie zaczynajcie za szybko, prędkość i dystans zwiększajcie stopniowo,
- nie rozpoczynajcie treningu bez solidnej rozgrzewki, minimum 10-minutowej.
Przestrzegacie tych zasad? Jeśli tak, jesteście dobrze przygotowani na zimowe warunki i absolutnie nic Was nie zaskoczy! Pamiętajcie o tym, że zimą szybciej robi się ciemno, dlatego często biegajcie w grupach i zwracajcie uwagę na to, aby nie biegać po opuszczonych terenach, gdy zbliża się wieczór. Dobrym wyborem będą też elementy odblaskowe.
Czy bieganie zimą jest zdrowe?
Zastanawialiście się kiedyś, czy bieganie zimą jest zdrowe? Jeśli nie macie żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu i sprawia Wam to radość, nie powinniście rezygnować z niego tylko z tego powodu, że na dworze panuje obniżona temperatura. Dostosowując się do wskazanych wyżej zasad dbacie o Wasz organizm oraz bezpieczeństwo, a przy okazji powinniście pamiętać o tym, że organizm w porze zimowej będzie zmuszony do intensywniejszej pracy, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, co przełoży się na bardziej efektywne treningi i zwiększenie wydolności organizmu. Chyba będziecie z tego zadowoleni, prawda?
Polecamy na eBilet
Zimowe zawody
Wiele osób myśli, że w porze zimowej nie są organizowane żadne biegowe zawody. Jeśli jesteście w tej grupie, musicie wiedzieć, że jesteście w błędzie, ponieważ w wielu zakątkach Polski organizuje się zimowe biegi – na różnych dystansach. Możecie się zdecydować na pokonanie 5 czy też 10 kilometrów, ale równie dobrze zapiszecie się na biegi typu ultra, do których trzeba się oczywiście solidnie przygotować (minimum przez kilka miesięcy). Co mogą Wam dać takie zawody? Oto kilka przykładowych zalet:
- utrzymanie motywacji do biegania przy obniżonej temperaturze,
- możliwość poznania nowych osób,
- sprawdzenie aktualnych możliwości na tle innych biegaczy oraz możliwość wyłapania ewentualnych błędów, które wypadałoby wyeliminować przed wiosną,
- poznanie nowych tras,
- poprawa techniki biegu – nad techniką warto pracować przez cały rok.
Jaki z tego wniosek? Nie zwlekajcie ani chwili dłużej i szukajcie w swojej okolicy jakichś zawodów, a na pewno nie będziecie żałować, że wzięliście w nich udział! Namówcie na to swoich znajomych, ponieważ wspólne bieganie wywołuje w ludziach pozytywne emocje.
Pomyślcie o siłowni i basenie
Bieganie to jedno, natomiast zimą nie powinniście również zapominać o wzmocnieniu całego ciała i regeneracji – w tym przypadku strzałem w dziesiątkę okażą się dla Was siłownia oraz basen.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł