Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Biegi na orientację – jak zacząć? Jakie są zasady?
Lubicie biegać? Z pewnością wielu z Was odpowie, że tak, ale warto wiedzieć, że bieganie jest realizowane na wielu różnych płaszczyznach. W dowolnym momencie możecie się zapisać na biegi uliczne, stadionowe, przełajowe, górskie, leśne czy też po prostu trenować w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania. Która z tych opcji jest dla Was najdogodniejsza? Jeśli próbowaliście swoich sił we wszystkich wspomnianych wyżej biegach, ciekawym rozwiązaniem będą dla Was biegi na orientację. Słyszeliście kiedyś o nich? Jeśli nie, to najwyższa pora, aby poszerzyć wiedzę na ten temat – prawda?
19.01.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Biegi na orientację – czym tak właściwie są?
Bieg na orientację to nic innego, jak sport łączący w sobie aktywność fizyczną oraz wysiłek intelektualny. Połączenie tych elementów sprawi, że uczestnik zmagań w jak najkrótszym czasie dotrze do wyznaczonego miejsca, a po drodze zaliczy wszystkie punkty kontrolne. Najważniejszym wyposażeniem biegacza w trakcie tego typu biegów będą kompas i mapa. Umiejętnie posługiwanie się tymi przyrządami sprawi, że będziecie w stanie pokonać konkurencję i dotrzeć na metę jako pierwsi. Na pewno nie jest to łatwe, zwłaszcza na początku, ale miejcie pewność, że sprawi Wam to dużo frajdy! Biegi należące do tej kategorii odbywają się na trasie wyznaczonej w terenie, dlatego są biegami terenowymi.
Podstawowe zasady biegów na orientację
Skoro wiecie już czym tak właściwie są omawiane w artykule biegi, powinniście teraz poznać podstawowe zasady biegów na orientację. Gotowi? Na całe szczęście nie są one zbyt skomplikowane – oto kilka z nich:
- stawienie się w wyznaczonym miejscu wraz z innymi uczestnikami – na starcie,
- odebranie mapy i kompasu, a niekiedy też chipa (potrzebnego na punktach kontrolnych) – w niektórych przypadkach chip zastępowany jest kartami startowymi,
- start odbywa się zazwyczaj w krótkich odstępach czasowych, np. zawodnicy startują jeden po drugim, co minutę (dzięki temu na trasie nie ma chaosu),
- pojawienie się na wszystkich wyznaczonych punktach kontrolnych – podstawowy warunek sklasyfikowania (sprawdzanie obecności odbywa się właśnie dzięki chipom lub kartom startowym),
- trasy mogą być bardzo zróżnicowane, np. pod kątem trudności i długości – zależnie od charakteru zawodów, kategorii wiekowej oraz doświadczenia uczestników,
- wygrywa ta osoba, która zamelduje się na mecie najszybciej, ale przy okazji zaliczyła też wszystkie punkty kontrolne (w odpowiedniej kolejności),
- kluczową zasadą jest to, aby na trasie biegu na orientację nie śmiecić, zachować ciszę i poruszać się jedynie po dopuszczalnych obszarach.
Jak widzicie zasady biegu na orientację są jak najbardziej do opanowania, a wiele zależy od Waszego zaangażowania i przygotowania. Biegi terenowe czasami odbywają się również w formie masowej, a więc wszyscy uczestnicy będą wtedy startować razem. Przy gorszej pogodzie punkty kontrolne są też wyposażone w elementy odblaskowe. To co, gotowi na nowe wyzwanie? Nie zwlekajcie ani chwili dłużej i ruszajcie do zapisów!
Jak czytać mapę w biegach na orientację?
Mając już podstawową wiedzę na temat tego, co to jest bieg na orientację, powinniście teraz pochylić się nad innym aspektem, a mianowicie nad czytaniem mapy. Co Wy na to? Takie mapy są zazwyczaj zdecydowanie bardziej szczegółowe od popularnych map topograficznych. Zaznaczone na niej są wszelkie tereny otwarte, roślinność, łąki i pola uprawne, górki czy też obiekty wodne, a najważniejszymi elementami na mapie do biegu na orientację są:
- opis – mówi Wam o wszystkich trudnościach oraz o przebiegu trasy,
- skala – zazwyczaj 1:15 000 lub 1:10 000 – wszystko po to, aby zawrzeć na mapie wszelkie szczegóły, które mogą Wam pomóc ukończyć bieg na orientację,
- południki – pozwalają Wam na ustalenie właściwego kierunku biegu.
Zatem, jak czytać mapę do biegów na orientację? Podstawowymi elementami, na których powinniście się skupić są skala oraz opis. Jeśli otrzymacie mapę w skali 1:15 000, oznacza to tyle, iż 1 cm na mapie odpowiada 150 m w wyznaczonym przez organizatora terenie. Przejrzyste, prawda?
Polecamy na eBilet
Jak zacząć biegać na orientację?
Powoli zbliżamy się już do końca tego artykułu, ale pozostało zastanowić się nad jeszcze jedną ważną rzeczą, a mianowicie, jak zacząć biegać na orientację? Jak już zdążyliście zauważyć biegi terenowe nie należą do najłatwiejszych, ale na samym początku warto po prostu udać się w teren (np. do lasu) i zacząć po nim biegać. Nie zapomnijcie o mapie i kompasie, dzięki którym możecie odszukać interesujące Was miejsca w okolicy. Dzięki temu biegi na orientację nie będą dla Was większym wyzwaniem. Kluczem do sukcesu jest aktywne czytanie mapy, zaangażowanie się w bieg na orientację, brak częstych zatrzymań oraz ustalenie właściwej strategii działania – np. przy zaliczaniu punktów kontrolnych. Najlepiej, jeśli będziecie biegać w grupie – z bardziej doświadczonymi osobami. Co się stanie, gdy dostosujecie się do tych wskazówek? W krótkim czasie staniecie się prawdziwymi ekspertami od biegów terenowych!
Zalety biegów na orientację
Przedstawimy Wam jeszcze krótko kluczowe zasady biegów na orientację. Jest ich naprawdę sporo, a poniżej wymieniamy te, które powinny Was najbardziej zainteresować:
- poprawa kondycji,
- łatwiejsze odnajdywanie się w terenie (nawet tym najtrudniejszym),
- poprawa skupienia i koncentracji,
- poprawa wytrzymałości (niekiedy bieg na orientację potrafi trwać kilka godzin),
- umiejętne posługiwanie się mapą i kompasem (może przydać się np. w górach),
- szybkie myślenie,
- ciekawa forma spędzania wolnego czasu – połączenie aktywności fizycznej z wysiłkiem intelektualnym,
- możliwość pracowania praktycznie nad całym ciałem oraz umysłem,
- poznanie innych osób, o podobnych zainteresowaniach.
Przekonaliśmy Was do biegów na orientację? Najlepiej, jeśli sami je wypróbujecie i podzielicie się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie. Powodzenia!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł