Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasarzeszowskie-juwenalia
Home Koncerty Festiwale VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

Organizator: Klub Stodoła

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych RzeczypospolitejO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej do Klubu Stodoła w Warszawie. Celem Festiwalu jest przypomnienie i pokazanie wpływu mniejszości narodowych na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości. Festiwal jest formą artystycznego dyskursu różnych kultur, które przez wieki rozwijały się na terenach Rzeczpospolitej. Bilety na Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej już dostepne.

O Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

"VI Festiwal poświęcony jest mniejszościom: ukraińskiej, romskiej i żydowskiej. Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem od największych międzynarodowych artystów."

Milo Kurtis, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

 

Wydarzenie koncentruje się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Polski. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł oraz innych muzycznych tradycji i estetyk. Na scenach klubu Hybrydy, Muzeum POLIN, czy Bemowskiego Centrum Kultury, wystąpili wybitni polscy i zagraniczni twórcy oraz wykonawcy różnych nurtów muzyki korzeni, m. in.: David Krakuer, Barcelona Balkan Gipsy Orchestra, Leszek Możdżer & Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana i inni.

 

Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie tradycjom ukraińskim. Na scenie warszawskiego klubu STODOŁA pojawią się: Kozak System, zespół który utworzyli byli członkowie zespołu Hajdamak oraz DAGADANA.

 

Dzień później tematem przewodnim stanie się idom kultury cygańskiej/romskiej. Gwiazdą nie tylko tego dnia, ale i całego festiwalu będzie wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos, który "koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Współpracował m.in. z Vadimem Repinem i Stephanem Grapellim, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w koncercie Genius of the Violin, podczas którego towarzyszyła mu Londyńska Orkiestra Symfoniczna." Polskim akcentem będzie specjalny koncert MASZY NATANSON z zespołem.

 

Ostatni dzień festiwalu naświetli relacje żydowsko-polskie, KAYAH, która wystąpi z zespołem MILO Ensemble. Drugi koncert zaprezentuje Adam Strug, polski śpiewak i instrumentalista.

 

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 

 

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art

Produkcja: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala 

Partnerzy: ZAiKS, STOART

 

Podobne wydarzenia

Zobacz też