Meute - grupa, która przez połączenie brzmienia tradycyjnych instrumentów z pulsującymi rytmami techno w ostatnich latach zrewolucjonizowała muzykę elektroniczną - wystąpi u nas w 2025 roku.
TV Girl wystąpi na Letniej Scenie Progresji!
Ulubiony zespół indie pop w Ameryce? Mowa o TV Girl! Takim sloganem formacja wita(ła) na swojej stronie internetowej i ta łatka pozostała z nimi do dzisiaj. Ponadto, już wkrótce wkroczą na Letnią Scenę Progresji!
11.04.2024
Martyna Kościelnik
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Od gitary do elektroniki
Już od najmłodszych lat Brad Petering przejawiał zainteresowanie muzyką. Pierwotnie zafascynowała go muzyka z gier wideo. Artysta w rozmowie z Interview Magazine wspomniał o grze “Sonic”. Niebieski jeż wciągnął dzieciaka na tyle, że zaintrygowała go ścieżka dźwiękowa. Ale nie ograniczał się wyłącznie w kwestii brzmień z gier! Chłonął również twórczość takich zespołów, jak Bee Gees (jego faworyt), a także Beck, Sublime czy Jamiroquai, o których wspomniał w wywiadzie dla Synth History. Ten świat go wciągnął na tyle, że zaangażował się w zespół, gdy był w szóstej klasie. Brad stanął przed mikrofonem, trzymał w ręku gitarę i tym sposobem przewijał się w różnych grupach muzycznych. Wkrótce jednak okaże się, że jego kariera nabierze rozpędu i przemieni się w poważniejszy projekt.
Jest 2010 rok i TV Girl rozpoczyna swoją pierwszą przygodę z nagraniami. Tym sposobem powstaje mini-album “TV Girl”, który kilka lat później zostanie wrzucony do kompilacji “Our First 2 EP’s” wraz z EP-ką “Benny and the Jetts” (2011), a następnie z “Lonely Women” (2013) przybierze formę “Our First 3 EPs”. Tym pomysłowym sposobem można zgarnąć kilka mini-albumów za jednym zamachem, a wydawnictwo zawierające dwupak EP-ek do tej pory figuruje na Spotify czy w serwisie bandcamp. W 2012 roku powstał “The Wild, The Innocent, The Shuffle”, jednakże muzycy określili go jako “mixtape”, więc w ich dyskografii nie figuruje na miejscu oficjalnego debiutu. Pierwszy pełnoprawny krążek ukazał się równo dekadę temu, więc to wspaniały okres na celebrowanie twórczości TV Girl. Tym sposobem przenosimy się do czasów “French Exit”, albumu wskazywanego przez Peteringa jako debiutanckie wydawnictwo. Na krążku znajdują się takie flagowe hity formacji, jak: “Birds Don’t Sing”, “The Blonde” czy najpopularniejsze “Lovers Rock”. Jak można usłyszeć, ostatni singiel mocno współgra z utworem “The Dance Is Over”. pochodzącym prosto z lat 60. To uwypukla zarówno inspiracje zespołu, jak i pasję, którą rozwija Brad.
Polecamy na eBilet
Wcześniej wspomniana gitara została poniekąd zastąpiona przez komputer. Brad rozwinął swoje zainteresowanie związane z samplowaniem. W rozmowie z The Current z 2015 roku wspomniał, że jest to dla niego wyzwalające uczucie – uważa, że tworzenie brzmień przez komputer jest dla niego łatwiejszym sposobem na realizację pomysłów. Tym sposobem “Who Really Cares” z 2016 roku jest nasycona samplami pochodzącymi z różnych źródeł. Przykładowo – w “Not Allowed” usłyszymy cytat pochodzący prosto z “Ovary Action” autorstwa Yeastie Girlz. W 2018 roku światło dzienne ujrzała płyta “Death Of A Party Girl” i podobnie jak u jej poprzedników – trzonem są różnego rodzaju sample. “Cynical One” to odniesienie do zespołu Saggitarius i ich “Magic Frog”. Formacja nawiązuje do Snow Mantled Love w utworze “Drift Down”. Tytułowe “Death Of A Party Girl” jest ukłonem w stronę Legendary Pink Dots. Najświeższym albumem zasilającym dyskografię TV Girl jest “Grapes Upon the Vine” z 2023 roku. Brad w Synth History zapowiadał krążek jako oparty na gospelowej tematyce.
Kogo obchodzi TV Girl?
Jak się okazuje – całkiem sporo osób jest zainteresowanych karierą TV Girl! I chociaż wydawało się, że zespół zaszyje się w indie-podziemiu, stało się coś niespodziewanego. Około 2022 roku na TikToku zaczęły trendować takie utwory, jak wcześniej wspomniane “Lovers Rock”, “Not Allowed” czy “Cigarettes Out The Window”. Keyboardzista Wyatt Harmon w rozmowie z TN2 Magazine wskazał, że TikTok przyczynił się do znacznego wzrostu streamingu ich utworów. Dzięki większej popularności, TV Girl mogła pozwolić sobie na występy w większych halach, a bilety zaczęły schodzić jak świeże bułeczki. Jednocześnie muzyk podkreśla, że to nie był hype nakręcony wyłącznie dwoma singlami – tłum fanów wyśpiewywał z zespołem każdy utwór, co go niezwykle poruszyło. Jason Wyman w rozmowie z Syth History stwierdził, że to surrealistyczne uczucie – zespół tworzył przez tyle lat i ich twórczość nagle eksplodowała, a kariera nabrała zawrotnego tempa. Brad dorzuca, że w tamtym okresie nieco zmienił się ich target – wcześniej słuchali ich głównie studenci, a w okresie TikTokowego “szału” przyciągnęli do siebie licealistów lub nawet jeszcze młodsze osoby.
Jak będzie w Warszawie? Przekonamy się już 26 sierpnia, gdy TV Girl stanie na Letniej Scenie Progresji.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł