Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Najsłynniejsze skoki narciarskie
Skoki narciarskie to dyscyplina, w której możemy się pochwalić wielkimi sukcesami. Wystarczy wspomnieć o Adamie Małyszu, Kamilu Stochu, Dawidzie Kubackim czy też Piotrze Żyle. Na pewno dobrze znacie te nazwiska. Jakie są jednak najsłynniejsze i najbardziej pamiętne skoki narciarskie? Macie swoje typy? Przed Wami lista, która na pewno ożywi wspomnienia znajdujące się w Waszych głowach.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Dawid Kubacki i Mistrzostwa Świata w Seefeld 2019
Oglądaliście zmagania skoczków podczas Mistrzostw Świata w Seefeld w 2019 roku na skoczni normalnej? Wielu z Was dobrze wie o czym mowa. To chyba najbardziej emocjonujący konkurs w historii tej dyscypliny. Chyba się z tym zgodzicie? Pierwsza seria nie potoczyła się po naszej myśli, bo Kamil Stoch i Dawid Kubacki zajmowali odległe miejsca. Rywalizacja od samego początku toczyła się wtedy w zmiennych warunkach atmosferycznych, które utrzymały się do drugiej serii. Jak się to zakończyło? Kubacki dokonał czegoś niemożliwego. Po pierwszym skoku był 27., ale w drugim poszybował na odległość 104,5 metra, co finalnie dało mu złoty medal. Świetnie skoczył również Kamil Stoch (18. po 1 serii), dzięki czemu mógł się cieszyć ze srebrnego krążka. Coś nieprawdopodobnego!
Rekordowe próby
Co fani skoków narciarskich lubią oglądać najbardziej? Z pewnością rekordowe próby na największych obiektach na świecie. W tym przypadku absolutnym numerem jeden jest skocznia w Vikersund, na której to najdłuższy ustany skok w 2017 roku zaliczył Stefan Kraft. Austriak uzyskał odległość 253,5 m, co stanowi rekord świata w długości skoku narciarskiego. W trakcie tego samego konkursu prawie tak samo daleko poszybował Robert Johansson (252 m), a inne topowe próby również pochodzą z tej skoczni – 251,5 m Andersa Fannemela i 250 m Petera Prevca. Planica też ma się czym pochwalić – m.in. skokami Kamila Stocha na 251,5 m (2017) i Ryoyu Kobayashiego na 252 m (2019).
Jeszcze dalej niż Kraft swego czasu wylądował Dmitrij Wasiljew (254 m, Vikersund 2015), ale Rosjanin podparł tę próbę i nie zaliczono mu oficjalnego rekordu. W 2016 roku w Planicy przy skoku na 252 m upadek zaliczył Tilen Bartol, a dwa lata później na tej skoczni swój skok na 253,5 m podparł Gregor Schlierenzauer.
Adam Małysz i konkursy w Willingen oraz Trondheim
Jeśli mowa o najsłynniejszych skokach narciarskich, trzeba wspomnieć chociaż krótko o Adamie Małyszu. Na szczególną uwagę zasługują dwie jego próby – z 2001 roku z Willingen (kosmiczny skok na 151,5 m – będący wtedy nieoficjalnym rekordem świata w długości skoku na dużej skoczni) oraz również z 2001 roku z Trondheim (138,5 m – Apoloniusz Tajner złapał się po tym skoku za głowę i nie dowierzał w to co zrobił jego skoczek).
Polecamy na eBilet.pl
Przykre i groźne upadki
Nie trzeba Was chyba przekonywać, że skoki narciarskie to bardzo niebezpieczna dyscyplina sportu? Było już trochę o wspaniałych próbach i rekordach, lecz teraz przyszła pora na wspomnienie kilku przykrych i groźnych upadków:
- Andreas Goldberger i Lahti 1997 – Austriak był już wtedy prawdziwą legendą. Tuż po wyjściu z progu stracił kontrolę nad ciałem oraz lotem i z dużą prędkością spadł na zeskok. Wyglądało to bardzo groźnie…,
- Jan Mazoch i Zakopane 2007 – Czech otrzymał w powietrzu nagły podmuch wiatru i runął na zeskok. To wydarzenie praktycznie zakończyło jego sportową karierę,
- Thomas Morgenstern i Kuusamo/Ruka 2003 oraz Kulm 2014 – młodziutki wtedy Austriak popełnił błąd przy wybiciu, a dodatkowo zmagał się z silnym wiatrem i przekoziołkował w powietrzu, groźnie upadając. Przykry incydent przydarzył mu się też na skoczni w Kulm w 2014 roku, gdzie upadł po wyjściu z progu i nabawił się poważnych urazów. Wystartował jednak na ZIO w Soczi i zdobył tam nawet srebrny medal w drużynowej rywalizacji na dużej skoczni. Tego samego roku pożegnał się ze skokami.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł