Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Szukanie inspiracji muzycznych: podróżowanie po świecie z dźwiękami
W Polsce najchętniej jemy schabowe z ziemniakami. W Ukrainie królują pierogi ruskie. Włosi kochają pizzę, a Hiszpanie – oliwki. Wybierając się do Azji nie możemy nie skosztować potraw z ryżem. A w krajach tropikalnych owoce nabierają zupełnie innego smaku. Tak samo jest z muzyką. Każdy kraj, a nawet poszczególne regiony, ma swoje charakterystyczne brzmienia. Podróżowanie po świecie z dźwiękami może dać nam mnóstwo inspiracji muzycznych.
23.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najbardziej muzykalne miasta na świecie – które dźwięki warto poznać?
Są takie miejsca, które od razu przywołują na myśl konkretne brzmienia. W dzisiejszych czasach jest o tyle fajnie, że nie musimy wychodzić z domu, by wyruszyć w podróż po świecie dźwięków. Jeśli jednak masz możliwość podróżować naprawdę, koniecznie wybierz się w któreś z poniższych miejsc i posłuchaj ich na żywo.
Drezno w Niemczech
Niemcy to kraj Johanna Sebastiana Bacha, który stworzył muzykę organową nieobrażającą uczuć religijnych (w tamtych czasach niektóre akordy były uważane za szatańskie), Ludwiga van Beethovena i melodyjnych walców. Stały się także kolebką muzyki elektronicznej (stamtąd pochodzi Kraftwerk), nu-punka i hard rocka ze Scorpionsami na czele.
A jak to wygląda dziś? W Dreźnie, w dzielnicy Neustadt (Nowe Miasto) możemy znaleźć skupisko barów, sklepów z płytami, sal koncertowych, antykwariatów i innych miejscówek związanych z muzyką i sztuką ogółem. Jeśli tylko masz trochę więcej czasu, możesz wybrać się na tournee po tych wszystkich miejscach i posłuchać przeróżnych gatunków. Odbywają się tam także liczne koncerty na żywo, podczas których można poznać nowe, niszowe i mało popularne kapele.
Leeds w Wielkiej Brytanii
Leeds to nie tylko piękne miasto, ale także kolebka wspaniałych zespołów, muzyków i piosenkarzy. W latach 70. i 80. powstały tam takie grupy jak Wedding Present oraz Gang of Four. W 2000 roku zaczęła się też budzić do życia i bardzo szybko rozkwitać muzyka niezależna, której przedstawicielem są chociażby Kaiser Chiefs.
W tym mieście znajdziesz też wiele koncertowych miejscówek: Arena First Direct, O2 Academy, The Wardrobe, Oporto i wiele innych. Możesz po prostu iść na spacer, a zewsząd będą dosięgać Cię fajne brzmienia.
Bolonia we Włoszech
Młodzież w Bolonii jest uznawana za najbardziej postępową na świecie. To przekłada się także na muzykę, która jest obecna w tym regionie. To miejsce, w którym szczególny rozkwit przeżywa muzyka alternatywna. Stała się ona swego rodzaju narzędziem do promowania pokoju i równości.
Sprawdzając zapowiedzi koncertowe, możemy natknąć się na wiele przeróżnych propozycji. Tylko w tym jednym mieście wieczorem 7. grudnia odbyło się 13 koncertów. Jeśli więc masz ochotę posłuchać tych bardziej i tych mniej znanych artystów, koniecznie wybierz się właśnie do Bolonii.
Osaka w Japonii
Przenieśmy się do Azji, a konkretniej do Japonii. Osaka rozbrzmienia psychodelią i metalem. Być może nie jest to siedziba największej sceny muzycznej na świecie, ale warto ją odwiedzić, ponieważ klimat i kultura, której doświadczysz w muzycznym świecie Osaki jest nie do zastąpienia. Artyści wspierają się wzajemnie i tworzą wraz z fanami prawdziwą, związaną wspólną pasją społeczność.
Miejsca koncertów są przeróżne: od prawdziwych teatralnych scen, przez bary, aż po zaplecza i sale prób. Nie ma złego miejsca na słuchanie dobrej muzyki.
Pune w Indiach
Nie możemy nie wspomnieć o Indiach. Kojarzysz na pewno filmy z Bollywood i muzykę, która im towarzyszy. Nic dziwnego, że Hindusi tak chętnie tańczą i śpiewają. Muzyka taneczna jest u nich bardzo popularna i jednocześnie wyjątkowa.
Oprócz typowych dla Indii brzmień usłyszysz tam także niszowe kapele z różnych gatunków, elektroniczne bity, jazz z lat 30. ubiegłego wieku i wiele więcej.
Salvador w Brazylii
Pora na wyprawę do Ameryki Południowej. W Brazylii każdego roku odbywają się wspaniałe zabawy karnawałowe pełne charakterystycznych dla tego regionu brzmień. Możesz się zdziwić, ale w Salvadorze słychać głównie muzykę afrykańską. Popularne są tam hip-hop oraz reggae połączone z afrykańskimi rytmami.
Polecamy na eBilet.pl
Nowy Orlean w Stanach Zjednoczonych
Nieco wyżej na mapie znajduje się Nowy Orlean, który uznawany jest za kolebkę jazzu. To rodzinne miasto takich sław, jak chociażby Louis Armstrong. Oprócz tego w Nowym Orleanie możesz usłyszeć kubańskie rytmy, które przybyły tam jeszcze w XX wieku.
W latach 80. XX wieku w tym mieście pojawił się nowy gatunek muzyczny – hip-hop. Jeśli uwielbiasz ten gatunek, koniecznie musisz się tam wybrać i zobaczyć całą tę subkulturę na własne oczy.
Kingston na Jamajce
Podróżując z San Salvadoru do Nowego Orleanu nieco na około, możesz minąć Jamajkę. Jeśli masz możliwość, koniecznie tam wyląduj! Jamajka to ojczyzna reggae, więc jeśli jesteś fanem tego gatunku, warto choć na chwilę zanurzyć się w tamtejszej kulturze.
Ale reggae to jeszcze nie wszystko. Na Jamajce możesz usłyszeć przeróżne gatunki muzyczne, tworzące niezapomniany klimat.
Addis Abeba w Etiopii
W Addis Abebie łączą się wpływy kultury z całego świata. Tradycyjni muzycy zwani „azmari” śpiewają pieśni przypominające te prezentowane przez europejskich trubadurów. W swoich utworach nawiązują do aktualnej sytuacji politycznej, kulturowej i własnej.
Nieco później w Etiopii pojawił się jazz, a potem też rock, hip-hop i muzyka elektroniczna. Połączenie z tradycyjnymi brzmieniami i dźwiękami sprawia, że powstaje coś niepowtarzalnego. Można wręcz powiedzieć, że powstały tam zupełnie nowe gatunki, takie jak chociażby etio-rock.
Dlaczego warto podróżować po świecie z dźwiękami?
Wiesz już, dokąd warto się wybrać. Ale nie wiesz jeszcze, dlaczego. Poznaj 5 głównych powodów:
- Poznawanie innych kultur – nic tak dobrze nie pokazuje kultury innych krajów i regionów, jak właśnie muzyka i towarzyszący jej taniec. Unikalne melodie, instrumenty, treści to coś, w czym warto się choć na chwilę zatopić;
- Pobudzanie wyobraźni – słuchając nietypowych dla naszej szerokości geograficznej brzmień możesz rozbudzić swoją wyobraźnię i przenieść się w zupełnie inne miejsca;
- Emocje – muzyka potrafi wywoływać w nas różne emocje, a już najbardziej ta rdzenna, tradycyjna, której możesz doświadczyć tylko w jednym, konkretnym miejscu;
- Tolerancja – muzyka pokazuje nam, że każdy z nas jest inny i w inny sposób przekazuje, co czuje, co przeżywa i czego pragnie. Wybierając się w muzyczną podróż możemy więc nauczyć się tolerancji dla każdego;
- Wspomnienia – muzyka zapada nam w pamięci tak bardzo, jak opowieści. Dlatego też słuchając przeróżnych brzmień podczas podróży (czy nawet w domu), zyskasz żywe, kolorowe i wspaniałe wspomnienia.
Podróżując po muzycznym świecie zyskasz mnóstwo inspiracji.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł