Po zagraniu kilku koncertów w 2024 roku, Coma zapowiada specjalne wydarzenie na Atlas Arenie w ich rodzinnej Łodzi. Czyżby zespół wznowił działalność?
Speedway a inne dyscypliny żużlowe
Z pewnością kojarzycie klasyczną wersję sportu żużlowego, w trakcie której wyścigi rozgrywane są na sypkiej nawierzchni – na torach o długości od 260 do 425 metrów. Słyszeliście kiedyś o żużlu na lodzie, trawie, czy też na torach długich?
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Longtrack
Pierwszą żużlową odmianą, której się przyjrzymy jest tzw. longtrack. To nic innego, jak zawody odbywające się na długim torze – o długości od 425 aż do 1300 metrów. Czym ta odmiana różni się od wersji klasycznej? Przede wszystkim tym, że zawodnicy rozwijają na dystansie duże prędkości, a przy okazji wsiadają na nieco większe maszyny z dwubiegową skrzynią biegów. Jednocześnie pokonują więcej okrążeń i w jednym biegu może startować większa liczba zawodników. Indywidualnymi Mistrzami Świata w longtracku byli m.in. Ivan Mauger, Ole Olsen, Erik Gundersen, Gerd Riss czy Egon Muller.
Ice Speedway
Wyścigi motocyklowe na lodzie. Wyobrażacie to sobie? Jak w ogóle żużlowcy utrzymują się na lodowych torach? Jest to możliwe, dzięki specjalnej konstrukcji maszyny, w której główną rolę odgrywają specjalne opony z solidnymi kolcami. Stosuje się je dla zwiększenia przyczepności do podłoża. Największe gwiazdy tej wersji żużla to m.in.:
- Nikołaj Krasnikow – osiem tytułów Indywidualnego Mistrza Świata,
- Gabdrachman Kadyrow – sześć złotych medali Indywidualnych Mistrzostw Świata,
- Erik Stenlund – dwukrotny zdobywca tytułu Indywidualnego Mistrza Świata.
Oglądaliście kiedyś wyścigi na lodzie? Jedno jest pewne – towarzyszą im ogromne emocje.
Grasstrack
Czym charakteryzuje się ta odmiana żużla? Jak wskazuje nazwa, zawodnicy ścigają się na trawiastym torze. Zasady są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w longtracku – duże prędkości, długie tory do 1300 metrów, większa liczba zawodników, więcej okrążeń. Ta wersja jest popularna przede wszystkim w:
- Belgii,
- Holandii,
- Niemczech.
Grasstrack nie jest może tak widowiskowy (łagodne łuki, niewielki kontakt między zawodnikami), jak klasyczny żużel, ale wymaga od zawodników zwiększonej wytrzymałości. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli grasstracku jest holenderski zawodnik Romano Hummel – dwukrotny zdobywca złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Europy (2022 i 2023). Oglądaliście go kiedyś w akcji?
Polecamy na eBilet.pl
Miniżużel
Ostatnią odmianą żużla, którą krótko omówimy jest miniżużel. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się na bardzo krótkich torach (do 260 metrów) i są przeznaczone do młodzieży, aby odpowiednio ją wyszkolić przed rozpoczęciem przygody z klasycznym speedwayem. Na jakich motocyklach startują uczestnicy? Przede wszystkim na tych o pojemności 80 cm3, ale też na modelach o pojemności 50 i 125 cm3. Zawodnicy w trakcie zmagań mogą wyrabiać prawidłową technikę jazdy (ciasne łuki) i zdobywać cenne doświadczenie. Taka rywalizacja zdobywa duże uznanie zwłaszcza w Polsce, Danii oraz Szwecji. Jakiego zawodnika z tej kategorii powinniście kojarzyć? Chociażby Mateusza Kowalczyka, który był dwukrotnym Indywidualnym Mistrzem Polski (2004 i 2005).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł