To już potwierdzone! Król jamajskiego dancehallu wystąpi 21 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie!
Speedway a rywalizacja narodowa
Za to kochacie żużel? Rywalizacja indywidualna to jedno, a jest jeszcze coś takiego, jak zmagania międzynarodowe. Kojarzycie je? W tym przypadku warto wspomnieć głównie o Drużynowych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Świata Par. Jak takie zawody przekładają się później na rywalizację krajową? Zaraz się tego dowiecie!
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Początki zmagań międzynarodowych
Pamiętacie, kiedy zainaugurowano międzynarodowe zmagania żużlowe? Debiutanckie rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Świata odbyły się w roku 1960 (sezon wcześniej rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Europy, w których triumfowali Szwedzi). Od tej pory co roku możecie oglądać rywalizację pomiędzy najlepszymi krajami żużlowymi na całym świecie. Nie powiecie, że Was to nie interesuje? W końcu Polacy za każdym razem walczą w nich o najwyższe trofea.
Drużynowe Mistrzostwa Świata
Pierwszymi oficjalnymi Drużynowymi Mistrzami Świata w 1960 roku w Goteborgu zostali Szwedzi, w składzie których znaleźli się wtedy m.in. Ove Fundin i Bjorn Knutsson. Kto triumfował rok później? Polacy! We Wrocławiu okazali się bezkonkurencyjni, a zwycięski skład stworzyli:
- Mieczysław Połukard,
- Stanisław Tkocz,
- Henryk Żyto,
- Marian Kaiser,
- Florian Kapała.
Czy te nazwiska obiły Wam się kiedyś o uszy? Na pewno kojarzycie chociażby Mieczysława Połukarda i Mariana Kaisera – prawda? W kolejnych latach najwyższe laury dzieliły między sobą głównie reprezentacje Polski, Australii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Danii. W latach 1994-1998 postanowiono zmienić formułę rozgrywek i dopuścić do startu pary, które rywalizowały jednak o miano Drużynowych Mistrzów Świata. Z kolei w latach 2001-2017 rozgrywki te przybrały nazwę Drużynowego Pucharu Świata. Od 2018 do 2022 roku postawiono na Speedway of Nations (ponownie rywalizowały pary), a od 2023 roku do głosu doszedł znów Drużynowy Puchar Świata, który będzie organizowany razem z rozgrywkami z cyklu Speedway of Nations (w innych latach).
Aktualnymi posiadaczami tytułu Drużynowych Mistrzów Świata są Polacy, którzy w 2023 roku w składzie Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek, Dominik Kubera i Janusz Kołodziej pozostawili w pokonanym polu Brytyjczyków i Duńczyków.
Polecamy na eBilet.pl
Mistrzostwa Świata Par
Poza Drużynowymi Mistrzostwami Świata w latach 1970-1993 rozgrywano również oddzielne Mistrzostwa Świata Par. Pierwszymi triumfatorami tych zmagań byli reprezentanci Nowej Zelandii – Ivan Mauger i Ronnie Moore. Rok później wygrali Polacy w składzie Jerzy Szczakiel i Andrzej Wyglenda. Z kolei ostatnimi triumfatorami okazali się Szwedzi – Tony Rickardsson, Per Jonsson i Henrik Gustafsson.
Wiecie dla jakich narodów obiecująco przedstawia się klasyfikacja medalowa? Oczywiście dla Duńczyków i Brytyjczyków. Indywidualnym liderem jest Hans Nielsen z 12 krążkami na koncie (7-1-4). Niezły wyczyn, prawda?
Rywalizacja międzynarodowa a krajowa
Pozostaje przeanalizować jeszcze jedną ważną rzecz, a mianowicie jak rywalizacja międzynarodowa przekłada się na tą krajową? Zawodnicy podnoszą swoje umiejętności, uczą się ze sobą współpracować i wynajdują coraz to nowsze rozwiązania, które później wykorzystują na ligowych (krajowych) torach. Co to oznacza dla kibiców? Przede wszystkim to, że rozgrywki stają się bardziej emocjonujące i widowiskowe, a ich poziom stale rośnie. Tego właśnie wypada sobie życzyć na kolejne lata!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł