Kategorie
eBilet

Fantastyka

Pyrkon 2024 coraz bliżej. Na co możemy liczyć w tym roku?

Fot: Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki "Druga Era"

Spotkania z autorami "Malowanego Człowieka" i "Nocnego anioła" oraz aktorami seriali "Babilon 5" i "Wikingowie". A do tego koncert Nocnego Kochanka i japonskiej kapeli rockowej Burnout Syndromes plus pokazy cosplay, planszówki, wystawy, warsztaty, wykłady, stoiska z nowościami wydawniczymi i milion innych atrakcji! - 14 czerwca startuje największy Festiwal Fantastyki.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Pyrkon powraca! XXII edycja największego festiwalu fantastyki w Europie odbędzie się w dniach 14-16 czerwca w halach MTP w Poznaniu

To naprawdę wielkie święto fandomu fantastyki, które każdego roku gromadzi tysiące fanów gier, filmów, seriali, anime, mangi, książek i komiksów.

W tym roku wśród bogatej festiwalowej oferty każdy członek fandomu fantastyki i miłośnik tego gatunku znajdzie coś dla siebie – niemal 2000 punktów programu wypełniają spotkania autorskie, prelekcje, panele dyskusyjne, wykłady, wystawy, turnieje gier, warsztaty i koncerty. Oczywiście można liczyć też na ogromną reprezentację wszelkiej maści wiosek i stoisk tematycznych. 

Wśród warsztatów są m.in. warsztaty z robotyki i podstaw programowania, warsztaty taneczne z K-pop, warsztaty magicznych sztuczek i złudzeń optycznych oraz te dot. makijażu gotyckiego i cosplay. 

Ważnym elementem imprezy jest także “Maskarada”, czyli prestiżowy konkurs cosplay, stanowiący jednocześnie etap kwalifikacyjny do European Cosplay Gathering, czyli Mistrzostw Europy w cosplayu.

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie także muzycznych atrakcji: 

“Z polskich zespołów na pyrkonowej Scenie Plenerowej zagra nie kto inny, a… Nocny Kochanek, znany i lubiany zespół heavymetalowy! Z zagranicznych gwiazd zaprosiliśmy już dla Was Burnout Syndromes (zaproszeni dzięki współpracy z Anime Connect), japoński zespół rockowy, który był częścią oryginalnych ścieżek dźwiękowych do anime Haikyuu (opening i ending), Dr. Stone (opening) i Gintama (ending)”. 

Goście specjalni

Jedną z kluczowych atrakcji Pyrkonu jest oczywiście możliwość spotkania gości specjalnych – znanych pisarzy, ilustratorów komiksów, aktorów i innych cenionych twórców fantastyki z całego świata.

W 2024 roku organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkania autorskie i Q&A m.in. z Brentem Weeksem (autorem wielokrotnie nagradzanych światowych bestsellerów, takich jak seria “Nocny anioł” i “Saga powiernika światła”), Peterem V. Brettem (autorem niezwykle popularnego cyklu demonicznego, którego sprzedał się w ponad czterech milionach egzemplarzy i przetłumaczony został na dwadzieścia siedem języków), Tashą Suri (autorką dylogii “Księgi Ambhy” oraz fantasy “Jaśminowy tron”), Ianem Watsonem (autorem m.in. “The Embedding”, “Miracle Visitors” oraz serii opowieści w uniwersum Warhammera 40,000) i Roderickiem Gordonem (współautorem serii “Tunele”).

Wśród wielu cenionych artystów na Pyrkonie zawita David Lloyd, ilustrator komiksu “V For Vendetta” a do grona gości Strefy Naukowej dołączy z kolei m.in. Andrzej Dragan – polski fizyk teoretyk i popularyzator nauki zajmujący się łączeniem teorii względności oraz teorii kwantowej.

Będzie można dostać też aktorów znanych z popularnych seriali. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Claudia Christian znani z serialu “Babilon 5” a także z wielu ról głosowych (animacji “Atlantyda – zaginiony ląd”, “Blood of Zeus” i gier: “The Elder Scrolls V: Skyrim”, “Fallout 76” oraz tytułów z serii “World of Warcraft”); Bruce Boxleitner znany z seriali telewizyjnych “Babilon 5” i “Jak zdobywano Dziki Zachód” oraz kultowej klasyki kina sci-fi “Tron”; znany z seriali “Wikingowie” i “Camelot” Clive Standen oraz znana z roli Ingrid w serialu “Wikingowie” Lucy Martin.

Organizatorzy festiwalu tak zapowiadają tegoroczną edycję:

Pyrkon to Fantastyczne Miejsce Spotkań i przede wszystkim ludzie – fani fantastyki, twórcy, prelegenci, wystawcy i… Ty! Musisz z nami być! To jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce. W najbliższej edycji przygotujemy specjalnie dla Was dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay, ogromne hale wystawiennicze z książkami, komiksami, odzieżą, gadżetami i wszystkim, co kochają geeki”. 

Pełen program Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2024 dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu. Znajdziecie tam wszystkie informacje o przygotowanych atrakcjach oraz listę wszystkich zaproszonych gości. 

Zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje Pyrkonu:

Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”