Kategorie
eBilet

Bydgoszcz

Opera Nova w Bydgoszczy wszystko, co warto o niej wiedzieć

Fot. Shutterstock/Robson90

Opera Nova w Bydgoszczy, choć nazwa jest bardzo jednoznaczna, wystawia nie tylko opery, ale także operetki, balety i spektakle teatralne. Ale to nie wszystko, ponieważ możesz wybrać się do niej także na koncert czy stand-up. Gdzie dokładnie znajdziesz Operę Nova? Czy jest obok niej parking? Kto już tam wystąpił? Jaka jest jej historia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. 

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Opera Nova w Bydgoszczy – gdzie się znajduje?

Opera Nova znajduje się przy ulicy Marszałka Ferdynanda Focha 5 w Bydgoszczy, a dokładniej w zakolu Brdy na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Bydgoszczy. 

Gdy już będziesz w okolicy (lub wybierzesz się na wydarzenie w operze), koniecznie zaplanuj czas na podziwianie przepięknego widoku na bydgoską katedrę, spichrze, Międzywodzie, Wyspę Młyńską i młyny Rothera. By to wszystko zobaczyć, wystarczy, że w wejdziesz na taras otaczający gmach Opery Nova. Dodatkowo naprzeciwko niej znajduje się wspomniana wcześniej Wyspa Młyńska, na którą możesz dostać się kładką. 

Opera Nova w Bydgoszczy – co to za obiekt?

Opera Nova pełni rolę:

  • teatru operowego,
  • teatru muzycznego.

Została założona w 1956 roku, a upaństwowiona w 1960 roku (organami wiodącymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Jest to jedna z dziesięciu scen operowych w Polsce oraz jedyny tego typu teatr na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. 

Jakie wydarzenia odbywają się w Operze Nova w Bydgoszczy?

Opera Nova realizuje widowiska:

  • musicalowe,
  • baletowe,
  • operowe,
  • operetkowe.

Oprócz tego w budynku odbywają się:

  • stand-upy,
  • festiwale (m.in. Bydgoski Festiwal Operowy),
  • koncerty i nie tylko.

Ponadto Opera Nova w Bydgoszczy prowadzi działalność edukacyjną, m.in. Studio Baletowe, które wprowadza dzieci i młodzież w świat baletu oraz opery. 

Opera Nova w Bydgoszczy – historia

Pierwsze przedstawienia teatralno-muzyczne były wystawiane w Bydgoszczy już na początku XVII wieku. Na opery i operetki trzeba było zaczekać jednak aż do XIX wieku. Wystawiano je wtedy w niemieckim Teatrze Miejskim. Na przełomie XIX i XX wieku występowały tam zespoły operowe z m.in. Rostoku, Poznania i Gdańska. 

W latach 1920-1939 instytucja w formie teatru zawodowego z własnym zespołem operowym i orkiestrą była prowadzona przez mniejszość niemiecką. Goszczono tam wtedy także zespoły z Niemiec, a z okazji 400. urodzin Jana Kochanowskiego wystawiono specjalną prapremierę “Odprawy posłów greckich”. Wtedy jeszcze artyści mogli “ukłonić się” polskiej społeczności. Dopiero w 1933 roku cały repertuar został podporządkowany nazistowskiej propagandzie.

Pierwsze polskie opery w Bydgoszczy

Pierwsze polskie opery wystawiono w Bydgoszczy w 1919 roku. 3 października 1921 roku Teatr Miejski zaprezentował “Halkę” Moniuszki, co wiązało się z utworzeniem zawodowego chóru i orkiestry. W latach 1921–1923 organizowano letnie sezony operowe z udziałem zespołów z Poznania i Warszawy. Występowali tu także wybitni śpiewacy, m.in. Stanisław Gruszczyński, Ignacy Dygas i Ada Sari. W 1926 roku duże emocje wzbudził recital Adama Didura, pierwszego basa Metropolitan Opera.

W latach 1925–1927 w Bydgoszczy działała Pomorska Opera Zjednoczonych Teatrów Toruń-Bydgoszcz-Grudziądz. Zespół liczył 36-osobową orkiestrę, 22-osobowy chór, balet i śpiewaków z oper w Warszawie, Poznaniu i Lwowie. W operetkach występowali m.in. Jan Kiepura, Lucyna Messal i Ignacy Dygas. W ramach Opery Pomorskiej w Bydgoszczy zaprezentowano 15 premier, w tym “Halkę”, “Rigoletta”, “Toscę”, “Madame Butterfly” i “Wesołą wdówkę”.

Problemy bydgoskiej opery

Brak rządowych subwencji i niechęć Bydgoszczy do opery zarządzanej z Torunia sprawiły, że miasto wycofało się z projektu. 1 marca 1926 roku odszedł dyrektor Karol Benda, a nowym kierownikiem został Jerzy Bojanowski. Po dwóch sezonach opera upadła z powodu braku funduszy.

Rozwój repertuaru operowego w Bydgoszczy (1927–1939)

Za dyrekcji Władysława Stomy (1927–1938) w Teatrze Miejskim wystawiono 114 premier spektakli muzycznych, w tym nowości z Berlina i Wiednia. Dyrektor Stoma zatrudnił zawodowych śpiewaków i pozyskał orkiestrę wojskową 61 Pułku Piechoty. Wystawiono m.in. “Halkę”, “La Traviatę” i “Carmen”. W latach 30. regularnie gościła tu Opera Warszawska.

W sezonie 1938/1939 nowy dyrektor Aleksander Rodziewicz zreorganizował chór i balet. Wystawiono 138 spektakli, a ostatnią premierą przed wojną była “Cnotliwa Zuzanna” (4 kwietnia 1939). Mimo bogatego repertuaru wciąż brakowało stałej sceny operowej.

Opera w Bydgoszczy podczas wojny i po jej zakończeniu

W czasie okupacji (1939–1945) Teatr Miejski przeznaczono wyłącznie dla Niemców. Sprowadzono tam niemiecki zespół z Rygi, który 1 października 1940 roku zainaugurował działalność operą “Wolny strzelec” Webera. Do 1944 roku wystawiono kilkanaście spektakli muzycznych, a później budynek przekształcono w kino propagandowe.

Po wojnie próbowano stworzyć stałą scenę operową. W 1947 roku odbyły się próbne spektakle z udziałem uczniów szkół muzycznych, jednak brak wsparcia władz uniemożliwił realizację planów. Namiastką opery były “Wieczory Operowe” organizowane przez Pomorską Orkiestrę Symfoniczną.

Studio Operowe – początek bydgoskiej opery

Studio Operowe powstało 15 grudnia 1955 roku z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego, a jego główną pomysłodawczynią była Felicja Krysiewicz. Zespół liczył 150 osób, w tym śpiewaków, chór, balet i orkiestrę. Premierę zainaugurowano 21 września 1956 roku, wystawiając “Flisa” i “Verbum nobile” Moniuszki oraz balet “Wesele w Ojcowie” Kurpińskiego.

Studio działało przez cztery lata, przygotowując 10 premier i około 400 spektakli, także poza Bydgoszczą. W 1959 roku przekształcono je w Teatr Muzyczny Opery i Operetki, a w 1960 roku upaństwowiono. W 1963 roku utworzono własną orkiestrę.

Równolegle, od 1958 roku, przy Estradzie Bydgoskiej działała Bydgoska Komedia Muzyczna, organizująca letnie spektakle operetkowe w całej Polsce. Do końca lat 80. zrealizowano około 1500 przedstawień.

Państwowa Opera i Operetka w Bydgoszczy

Bydgoska scena muzyczna wielokrotnie zmieniała nazwę:

  • w 1964 roku na Opera i Operetka, 
  • w 1980 roku na Państwowa Opera, 
  • w 1990 na Opera Nova, 
  • a od 1996 roku oficjalnie jako Opera Nova – Państwowa Opera w Bydgoszczy.

Do lat 90. placówka działała bez własnej sceny, pracując i występując w Teatrze Polskim i Pomorskim Domu Sztuki. Mimo trudnych warunków z Operą związanych było wielu znanych artystów, m.in. Bernard Ładysz, Elżbieta Hoffmann, Wiesław Ochman czy Bogdan Paprocki.

W repertuarze znajdowały się zarówno klasyczne dzieła operowe, operetkowe i baletowe, jak i prapremiery współczesnych kompozytorów (m.in. “Hel” Jerzego Lawiny-Świętochowskiego). Zespoły Opery Nova odbywały tournée zagraniczne, współpracując z wieloma europejskimi ośrodkami muzycznymi.

W 1973 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby Opery nad Brdą. Z powodu problemów finansowych ukończenie obiektu opóźniało się, ale od 1994 roku w nieukończonym budynku organizowano Bydgoski Festiwal Operowy (by ożywić gmach i wprowadzić do niego działalność kulturalną). Przedstawienia były odgrywane w surowej scenerii nieotynkowanych ścian, a widownia siedziała na drewnianych krzesłach wypożyczonych przez wojsko.

21 października 2006 roku odbyły się obchody 50-lecia Opery Nova, połączone z oficjalnym otwarciem ukończonego gmachu.

 

Architektura i wyposażenie Opery Nova w Bydgoszczy

Opera Nova to architektoniczna dominanta w centrum Bydgoszczy, odbijająca się w wodach Brdy. Budynek składa się z trzech kręgów. Dzięki oryginalnemu kształtowi i położeniu bywa porównywany do Opery w Sydney. Posiada iluminację świetlną, wzbogacającą nocną panoramę miasta. 

Opera Nova dzieli się na:

  • Krąg pierwszy: główna sala widowiskowa (803 miejsca), scena, zaplecze, dwie sale prób, magazyny kostiumów, pracownie oraz sala kameralna (189 miejsc), a także pracownie (szewska, krawiecka, fryzjersko-perukarska, plastyczna, modystyczna),
  • Krąg drugi: wentylatornia, klub aktora, sala orkiestry, garderoby chóru i baletu, pomieszczenia administracyjne,
  • Krąg trzeci: Centrum Kongresowe z dwiema salami (po 200 miejsc), Dział Promocji i Obsługi Widzów oraz restauracja (925 m²),
  • aktualnie budowany Krąg czwarty.

Opera Nova otoczona jest tarasem widokowym, który łączy się z bulwarem nad Brdą i kładką prowadzącą na Wyspę Młyńską. U stóp opery znajduje się letni amfiteatr na 200 miejsc. W 2015 roku rozpoczęto budowę stałej, zadaszonej sceny na żelbetowych filarach, pełniącej także funkcję pomostu widokowego. Przed operą, 19 kwietnia 2013 roku, odsłonięto figurę “Łuczniczka Nova”.

Zespoły Opery Nova w Bydgoszczy

Soliści – Opera Nova współpracuje z ponad 50 solistami, w tym śpiewakami (15 sopranów, 8 mezzosopranów, 15 tenorów, 10 barytonów, 7 basów) oraz aktorami, asystentami, korepetytorami i personelem pomocniczym.

Orkiestra – Zawodowa orkiestra Opery Nova powstała w 1963 roku. Obecnie liczy 68 muzyków, a jej dyrygentem jest Maciej Figas. 

Chór – Chór Opery Nova działa od 1956 roku i liczy około 80 osób. Poza udziałem w spektaklach współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i koncertuje w Europie.

Balet – Balet Opery Nova powstał w 1956 roku. Od 1995 roku przy Operze działa Studio Baletowe, które prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, a jego uczestnicy biorą udział w spektaklach.

Inne ważne działania Opery Nova w Bydgoszczy

Od 1994 roku Opera Nova organizuje Bydgoski Festiwal Operowy – największy w Polsce przegląd teatrów muzycznych, prezentujących opery, operetki, musicale i balet. W ramach festiwalu odbywają się również wystawy, przeglądy filmów muzycznych i Operowe Forum Młodych.

Opera Nova organizuje również Gale Operowe, podczas których orkiestra, soliści i chór wykonują fragmenty oper i utwory chóralne, a także popisy wokalne. Pierwsza Bydgoska Gala Operowa miała miejsce w 1993 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy Opera Nova w Bydgoszczy ma własny parking?

Opera Nova rozbudowuje się o czwarty krąg, ale nim on się pojawi, niestety widzowie muszą mierzyć się z niedogodnościami. Zlikwidowano dotychczasowy parking przy ul. Karmelickiej. 

Najbliższe parkingi to:

  • przy ul. Grudziądzkiej P+D (ok. 15 minut pieszo od Opery),
  • Nowy! przy ul. Grottgera 4 (ok. 4 minut pieszo od Opery),
  • przy ul. Jagiellońskiej 2, wjazd od ul. Parkowej) – Bydgoskie Centrum Finansowe, dawna Drukarnia (ok. 7 minut pieszo od Opery),
  • przy ulicy Pod Blankami (ok. 10 minut pieszo od Opery),
  • przy ul. 3 Maja (parking przy hotelu “City” – ok. 13 minut pieszo od Opery).

Jeśli nie chcesz szukać parkingu, możesz skorzystać z innego środka transportu.

*Dane na dzień 27 lutego 2025 roku. Sprawdź, czy są nadal aktualne.

Czy obok Opery Nova w Bydgoszczy jest parking dla rowerów?

Niestety, nie mamy takiej informacji, ale jest spora szansa, że w najbliższej okolicy znajdzie się miejsce dla roweru.

Czy Operę Nova można zwiedzać?

Tak, można to robić w grupach zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu. 

Jak dojechać do Opery Nova w Bydgoszczy?

Jest na to kilka sposobów. Możesz:

  • przyjść na nogach (jeśli masz niedaleko),
  • przyjechać rowerem lub hulajnogą,
  • przyjechać tramwajem (linie 5 i 8),
  • przyjechać pociągiem (Dworzec Główny),
  • przyjechać samochodem.

Jak znaleźć najlepszy sposób dojazdu? Wpisz w aplikację Mapy Google swoją lokalizację oraz lokalizację opery. Wybierz dojazd komunikacją publiczną i sprawdź, jaki autobus lub tramwaj będzie jechał najszybciej (lub w dogodnym dla ciebie terminie) oraz z jakiego przystanku (może być tak, że będziesz musiał się kawałek przespacerować). 

Czy Operę Nova w Bydgoszczy można wynająć?

Tak, można wynająć Centrum Kongresowe oraz operę.

Zgubiłem coś podczas wydarzenia. Gdzie mogę to odebrać? 

Skontaktuj się z obsługą obiektu.

Czy w Opera Nova w Bydgoszczy można palić?

Można to robić tylko i wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach. 

Czy można do obiektu wejść ze zwierzakiem?

Tak, jeśli jest to pies przewodnik lub pies asystujący.

Czy w Opera Nova w Bydgoszczy jest szatnia? 

Tak, jest szatnia.

Czy Opera Nova w Bydgoszczy posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami?

Tak, obiekt posiada:

  • automatyczne drzwi, łatwo dostępne z poziomu terenu,
  • windy na każdym piętrze,
  • sześć miejsc na widowni dla osób poruszających się na wózkach i ich opiekunów,
  • toalety dla niepełnosprawnych,
  • trzy miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, blisko wejścia głównego,
  • pies asystujący oraz pies przewodnik może wejść do budynku,
  • tłumacz języka migowego jest dostępny po wcześniejszym zgłoszeniu (min. 3 dni robocze),
  • pomoc ze strony pracowników.

Niestety, w deklaracji dostępności nie ma nic na temat informacji głosowych, pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a i kontrastowych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa
Avatar autora wpisu
Klaudia Jaroszewska-Kotradii

Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.