Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Kolarstwo gravelowe – co to właściwie jest i na czym polega?
Jesteście wielkimi miłośnikami kolarstwa? Pewnie niektórzy z Was nie wyobrażają sobie własnego życia bez roweru – prawda? Zatem doskonale powinniście wiedzieć o tym, że kolarstwo dzieli się na wiele różnych odmian – np. szosowe, górskie, przełajowe, torowe, BMX czy też trial. Trenujecie na co dzień którąś z tych dyscyplin? Od kilku lat w Polsce bardzo popularna jest jeszcze inna odmiana kolarstwa, a konkretniej kolarstwo gravelowe. Mieliście z nią kiedyś styczność? Jeśli nie, zaraz dowiecie się na czym to tak właściwie polega. Być może znajdziemy Wam nową pasję…
25.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Czym jest kolarstwo gravelowe? Podstawowe informacje
W związku z powyższymi informacjami, jak wypadałoby zacząć kolejną część tego artykułu? Zasadnym byłoby chyba pytanie, co to jest kolarstwo gravelowe? Zgodzicie się z tym? Otóż jest to nic innego, jak wyścig rowerowy po drodze szutrowej. Towarzyszą temu niesamowite emocje – odczuwane nie tylko przez zawodników, ale też przez kibiców. Jeśli mieliście kiedyś oglądać takie zawody z bliska, na pewno nie zapomnicie ich do końca życia… Widowisko na najwyższym poziomie gwarantowane!
Kolarstwo gravelowe jest niejako kompromisem pomiędzy szybszymi odmianami kolarstwa (szosą), a tymi najtrudniejszymi (góry). Ważne jest też to, że niektóre wyścigi szosowe zawodowców przebiegają przez szutry – choćby popularny wyścig klasyczny Strade Bianche, dlatego gravel może być doskonałą formą przygotowania. Istotnym elementem w kolarstwie gravelowym jest też zmienna i bardzo zróżnicowana trasa, a więc absolutnie nie można się na niej nudzić! Zainteresowani? Nie da się ukryć, że wyścigi gravelowe wymagają od zawodniczek i zawodników doskonałych umiejętności kolarskich, wytrzymałości, odwagi, cierpliwości, spokoju, ponadprzeciętnej techniki oraz sportowego zacięcia. Macie wszystkie te cechy?
Czym się różni gravel od szosy?
Na pewno kiedyś zdarzyło Wam się zadać w swojej głowie pytanie – co to gravel? Teraz macie już podstawową wiedzę na ten temat, ale mając już świadomość tego, co to jest gravel powinniście dowiedzieć się o jeszcze innej ważnej rzeczy – czym się różni gravel od szosy? Otóż rower gravelowy jest skonstruowany w taki sposób, aby zawodnicy byli w stanie pokonać:
- drogi szutrowe,
- odcinki żwirowe,
- drogi leśne,
- odcinki gruntowe.
Na szosie kluczowym aspektem jest jednak prędkość, dzięki której można wygrać m.in. sprinterski finisz czy też po prostu uciec innemu kolarzowi w kluczowym momencie wyścigu. Gravel wymaga większego opanowania oraz zaawansowanej techniki. Rower szosowy nie jest aż tak wygodny zwłaszcza na nierównych i nieutwardzonych nawierzchniach. Dodatkowo gravel ma szersze opony (lepsza przyczepność i amortyzacja na trudnej nawierzchni) i pozwala na dłuższą jazdę w wyprostowanej pozycji. Powinniście pamiętać jednak o jednej podstawowej rzeczy – na płaskiej i równej nawierzchni zdecydowanie szybszy będzie rower szosowy. Macie oba te rowery w swoich domach?
Polecamy na eBilet
Największe zalety kolarstwa gravelowego
Najwyższa pora przejść do krótkiego przedstawienia największych zalet kolarstwa gravelowego – co Wy na to? Najmocniejsze strony tej odmiany kolarstwa to m.in.:
- stały kontakt z naturą i możliwość pokonywania bardzo zróżnicowanych tras,
- wyższy komfort jazdy na dłuższych i trudniejszych trasach,
- niewielkie natężenie ruchu, w porównaniu do kolarstwa szosowego,
- wszechstronne możliwości treningowe – gravel idealnie przygotowuje do wyścigów szosowych, górskich, jak i przełajowych,
- zaangażowanie różnych grup mięśniowych.
Takie zalety powinny przekonać chyba najbardziej wymagających miłośników kolarstwa – prawda? Nie zastanawiajcie się zbyt długo i choć raz spróbujcie swoich sił na drogach szutrowych, a istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że wcale nie będziecie zamierzali rezygnować z tej dyscypliny. Dobrą informacją jest dla Was to, że na terenie Polski organizowanych jest również coraz więcej wyścigów gravelowych. Startowaliście już w którymś z nich? Jak Wasze wrażenia?
Wielki sukces Katarzyny Niewiadomej
Nie każdy musi od razu wiedzieć, co to jest kolarstwo gravelowe, ale chyba słyszeliście o wielkim sukcesie Katarzyny Niewiadomej? To jedna z najlepszych polskich zawodniczek na szosie, która w swoim sportowym dorobku ma m.in. takie sukcesy, jak:
- wygrana na Tour de France 2024,
- wygrany wyścig Amstel Gold Race 2019,
- zwycięstwo w wyścigu La Fleche Wallonne 2024,
- miejsce na trasie Giro d’Italia 2020,
- trzykrotnie drugie miejsce w wyścigu Strade Bianche (2016, 2017, 2018),
- miejsce na Mistrzostwach Świata 2021.
Bogate doświadczenie gravelowe sprawiło, iż w 2023 roku Katarzyna Niewiadoma mogła się cieszyć z jednego z największych sukcesów w swojej dotychczasowej karierze – tytułu Mistrzyni Świata w kolarstwie gravelowym. Pamiętacie te emocje? Druga była wtedy Silvia Persico, a trzecia Demi Vollering. Aktualną złotą medalistką Mistrzostw Świata w gravelu jest natomiast Marianne Vos (2024). Kolarstwo gravelowe stale się rozwija i można się spodziewać, że w najbliższych latach będziemy się cieszyć z kolejnych sukcesów naszych sportowców. Bardzo byśmy sobie tego życzyli!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł