Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Klub Studio w Krakowie – wszystko, co musisz wiedzieć
Koncerty, imprezy, stand-upy, festiwale i wiele innych wydarzeń… znajdziesz w Klubie Studio w Krakowie! To miejsce pełne kultury, przyjazne także osobom z niepełnosprawnościami. Jakie wydarzenia się tam odbywają? Czy Klub Studio ma własny parking? Jak do niego dojechać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
20.03.2025
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Gdzie znajduje się Klub Studio w Krakowie?
Klub Studio znajduje się w Miasteczku Studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie przy ul. Witolda Budryka 4.
Historia Klubu Studio w Krakowie
By dowiedzieć się, jak powstał Klub Studio w Krakowie, musimy cofnąć się do 1964 roku. Wtedy też uruchomione zostało Miasteczko Studenckie, czyli kompleks mieszkalno-usługowy. To największy tego typu kompleks w Polsce. Zapewnia mieszkania, łatwy dostęp do usług, kultury i sportu dla tysięcy studentów.
Sam obiekt przy ul. Witolda Budryka 4, czyli dzisiejszy Klub Studio, został zaprojektowany jako jedna z dwóch stołówek i tak też funkcjonował przez długi czas.
W 2001 roku powstała Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie – ACADEMICA. Zajęła się ona budynkiem dawnej stołówki. Fundacja przekształciła go w salę widowiskową na potrzeby środowiska studenckiego. Tę funkcję pełni ona od 2004 roku i przez pierwsze 12 lat działalności odbyło się w niej ponad 1100 wydarzeń i różnorodnych imprez organizowanych przez środowisko studenckie.
Kto występował w Klubie Studio w Krakowie?
Wśród artystów są chociażby (bo trudno wymienić wszystkich):
- Afromental,
- Enej,
- Aga Zaryan,
- Fisz Emade,
- Andrzej Poniedzielski,
- Grzegorz Turnau,
- Happysad,
- Ania Dąbrowska,
- Hey,
- Hunter,
- Anna Maria Jopek,
- Artur Andrus,
- IRA,
- Artur Rojek,
- Kamil Bednarek,
- Brodka,
- Maria Peszek,
- Mela Koteluk,
- Katarzyna Nosowska,
- Myslovitz,
- O.S.T.R.,
- Kora,
- Pidżama Porno,
- Strachy na Lachy,
- Organek,
- Kortez,
- Coma,
- Riverside,
- Zakopower,
- Kult,
- LemON,
- Łąki Łan,
- Czesław Śpiewa,
- Stare Dobre Małżeństwo,
- Dawid Podsiadło,
- 5’nizza,
- Amanda Palmer,
- Cannibal Corpse,
- Children Of Bodom,
- Fish,
- Gogol Bordello,
- Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox,
- Selah Sue,
- Tarja Turunen,
- The Cinematic Orchestra,
- Within Temptation.
Odbyły się tam również wydarzenia w ramach chociażby:
- Międzynarodowego Festiwalu Shanties,
- Grechuta Festiwalu,
- Festiwalu Synestezje,
- Gali Stand Up Comedy.
Dalszy ciąg historii Klubu Studio w Krakowie
Modernizacje obiektu rozpoczęły się w 2013 roku. Działania składały się z kilku etapów:
- Etap 1. (2014 rok) – Studio Muzyczne Kotłownia (profesjonalne studio muzyczne, które znalazło się w miejscu dawnej kotłowni. Odbywają się tam próby Chóru i Orkiestry Smyczkowej AGH Con Fuoco oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Odbywają się tam także zajęcia dydaktyczne dla studentów Inżynierii Akustycznej oraz prowadzone są badania i profesjonalne sesje nagraniowe dla zawodowych muzyków m.in. Sławomira Berniego, zespołu Vorbire Maestra, Pawła Domagały, Fabryki Zabawek, Madame Jean-Pierre, Sekcji Muzycznej Kuźni Kołłątajowskiej Prawdziwych Mężczyzn czy Apple Bells),
- Etap 2. (2017 rok) – klub rozbudowano i pokryto charakterystycznym materiałem – cortenową stalą. Budynkowi towarzyszą zielone pnącza. Scena została rozbudowana i zaopatrzona w mechanizmy, które umożliwiają organizację przedstawień teatralnych. Od tamtej pory w budynku są też zaplecze, szatnie, biura, zaplecze sanitarne, magazyny, a także restauracja i pub (ponad 4000 m2 powierzchni, 150 miejsc na balkonie, 190 miejsc na trybunie, 1500 miejsc ogółem),
- Etap 3. (2018 rok) – wyposażenie – elektroakustyka i technika sceniczna.
- Etap 4. (2019 rok) – minibrowar restauracyjny (powstał z okazji 100-lecia AGH w Krakowie. Pozwala na warzenie piwa na miejscu. Prowadzone są tam prace badawcze i rozwojowe),
- Etap 5. (2020 rok) – wyposażenie – mała gastronomia (mała pizzeria, która obsługuje gości podczas wydarzeń. Można złożyć zamówienie online. Jest otwarta także poza godzinami wydarzeń odbywających się w Klubie).
A jak dziś wygląda Klub Studio w Krakowie?
Budynek z zewnątrz, przez pokrycie stalą, jest charakterystyczny. Ma rdzawy kolor, do którego cudownie pasuje otaczająca go zieleń. Na części południowej i wschodniej elewacji pną się trzy gatunki pnączy: zimozielony oraz dwa zmieniające kolory w ciągu roku.
Wnętrza za to zostały wykończone surowym betonem, a towarzyszą im rzeźby, obrazy, reprodukcje zdjęć i wystawy. Są tam też drewniane, dębowe elementy, takie jak parkiety czy sufity w strefach o podwyższonym komforcie. Dębowe są też drzwi, blaty i parapety. Restauracja i minibrowar są przeszklone, przez co wpadające światło tworzy wyjątkowy efekt wizualny. We wnętrzach znajdziesz kilka odmian cegły klinkierowej, która nie tylko ładnie wygląda, ale ma także wymierne właściwości akustyczne.
Jaka jest akustyka w Klubie Studio w Krakowie?
Skoro już jesteśmy przy akustyce, to cały klub został tak zaprojektowany i zmodernizowany, by uzyskać jak najlepsze parametry akustyczne. Co tam znajdziesz?
- trzy stanowiska dla realizatorów dźwięku,
- pełną dowolność w ustawieniach natężenia dźwięku i innych elementów.
Jakie miejsca można zająć w Klubie Studio w Krakowie?
Widownia Klubu Studio w Krakowie składa się z:
- płyty,
- trybuny,
- balkonu,
- lóż komfort.
Płyta główna sali koncertowej Klubu Studio mieści nawet 1500 osób. To, ile będzie dostępnych biletów, zależy jednak od specyfiki konkretnego wydarzenia:
- najwięcej miejsc będzie dostępnych podczas imprez stojących,
- niektóre wydarzenia organizowane są z miejscami siedzącymi przy rozsuniętej trybunie, a inne przy zasuniętej.
Jeśli chodzi o miejsca siedzące na trybunie, to jest ona ukryta w specjalnym, schowanym pod balkonem pomieszczeniu. Dlatego też można ją w razie potrzeby schować (więcej miejsc stojących; trybuna jest wtedy zupełnie niewidoczna) lub wysunąć. Po jej wysunięciu mamy do dyspozycji 190 miejsc siedzących ułożonych w 7 rzędów. Każde miejsce ma podwyższony standard i zapewnia bardzo dobrą widoczność.
Miejsca na balkonie są oznaczone jako “premium”. Znajdują się na poziomie +1 w Strefie KOMFORT z własnym zapleczem. Są tam wygodne fotele, świetna widoczność sceny oraz akustyka na najwyższym poziomie.
Są jednak jeszcze lepsze miejsca, które znajdują się w lożach komfort (także na poziomie +1 w Strefie KOMFORT). Każda loża:
- mieści 20 osób,
- zapewnia kameralne warunki,
- jest odseparowana od sali koncertowej specjalną szybką, która oddziela wizualnie gości loży i pozwala im na komfortowe oglądanie wydarzenia,
- ma specjalnie zaprojektowane nagłośnienie, które przesyła dźwięk z jego źródła (odsłuch na najwyższym poziomie),
- posiada aneks, zaplecze sanitarne oraz komfortowe siedziska,
- posiada pełną ofertę gastronomiczną.
ACADEMICA – fundacja zajmująca się Klubem Studio
Fundacja Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – ACADEMICA przeznacza cały zysk na cele statutowe, czyli inspirowanie, organizowanie, promowanie i rozpowszechnianie kultury studenckiej. Dzięki niej organizowane są chociażby:
- Muzyczne Pogwarki,
- Studio Kabaretu,
- Śpiewogranie,
- Karaoke na żywo,
- Gwar Świata,
- Bez Gwaru.
Dodatkowo Fundacja współtworzy:
- Juwenalia Krakowskie,
- Juwenalia AGH,
- Festiwal Synestezje
oraz opiekuje się Orkiestrą Reprezentacyjną AGH, Chórem i Orkiestrą Smyczkową AGH Con Fuoco, a także Studiem Muzycznym Kotłownia.
Polecamy na eBilet
FAQ, czyli najcześciej zadawane pytania
Czy Klub Studio w Krakowie odpowiada na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami?
Tak, Klub Studio oferuje takie udogodnienia jak:
- dojście dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach (winda z wideodomofonem, by móc porozmawiać z obsługą w razie potrzeby),
- chodnik o nachyleniu podłużnym poniżej 6% z poręczami i spocznikami,
- winda na wszystkie kondygnacje budynku (rozmiar dostosowany do wózków),
- loża dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach,
- toaleta dla niepełnosprawnych (na każdym piętrze) i dodatkowo na parterze dostosowana łazienka,
- dźwig ułatwiający komunikację osobie niepełnosprawnej,
- specjalne, oznaczone i bezpłatne miejsce parkingowe,
- kontrastowe oznaczenie schodów dla osób z dysfunkcjami wzroku,
- obustronne poręcze przy schodach.
Czy w Klubie Studio można nocować?
Nie, ale klub znajduje się w Miasteczku Studenckim AGH, gdzie znajdziesz hostele oferujące komfortowe noclegi w niskich cenach.
Jak dojechać do Klubu Studio w Krakowie?
Możesz przyjechać:
- samochodem,
- rowerem,
- hulajnogą,
- przyjść na nogach,
- autobusem,
- pociągiem (pieszo z Dworca Głównego ok. 3,5 km, ze stacji Kraków Łobzów ok. 2,1 km),
By znaleźć odpowiedni środek komunikacji miejskiej wpisz w https://www.google.pl/maps swoją lokalizaję i dodaj lokalizaję Klubu Studio. Wyświetlą ci się konkretne numery autobusów/tramwajów wraz z godzinami odjazdów i dalszymi wskazówkami.
Najbliżej Klubu znajduje się przystanek Miasteczko Studenckie AGH, do którego dojeżdżają:
- autobusy: 139, 159, 173, 501, 511,
- z Dworca Głównego (autobusowego i kolejowego) jadą autobusy: 501, 208,
- z Lotniska w Balicach jedzie autobus linii 208.
Są także autobusy nocne, które odjeżdżają z przystanku Miasteczko Studenckie AGH (601, 611).
W jakich godzinach jest otwarty Klub Studio?
Część gastronomiczna Klubu jest otwarta codziennie w godzinach 12:00-00:00. Sam Klub jest otwarty podczas organizowanych w nim wydarzeń.
Czy w Klubie Studio w Krakowie jest dostępna szatnia? Czy jest ona płatna?
Tak, w Klubie jest dostępna szatnia, czynna podczas każdego wydarzenia. Jest ona płatna:
- 5 zł za każdą część odzieży,
- 20 zł za plecak/torebkę/aktówkę itd.
Czy Klub Studio ma swój parking? Czy jest on płatny?
Tak, Klub Studio ma swój parking i jest on bezpłatny. Można dojechać do niego od ul. Nawojki. Liczba miejsc jest jednak ograniczona i przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych i/lub posiadaczy identyfikatora wydanego przez MS AGH. Jeśli nie spełniasz tych warunków, możesz zaparkować:
- wzdłuż ulic Budryka i Reymonta (część miejsc jest płatna w godzinach 10:00-20:00, ale nie wszystkie),
- na niestrzeżonym, płatnym parkingu przy Stadionie Wisły.
Czy w Klubie Studio można zorganizować imprezę okolicznościową?
Tak, Klub organizuje:
- konferencje,
- spotkania biznesowe,
- studniówki itp.
Zapewnia catering, oprawę muzyczną i obsługę.
Czy muszę drukować bilet na wydarzenie?
Nie, obsługa Klubu Studio akceptuje zarówno drukowane, jak i elektroniczne bilety.
Czy są dostępne bilety ulgowe?
Tak, są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla studentów i doktorantów z ważną legitymacją.
Jestem niepełnoletni, mogę wejść do Klubu Studio?
To zależy:
- osoby do 15. roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu tylko pod opieką osoby dorosłej,
- osoby w wieku 16-18 lat mogą uczestniczyć bez opieki, ale potrzebują pisemnego oświadczenia opiekuna.
Dzieci do lat 5. nie potrzebują biletów.
Są jednak takie wydarzenia, na które wstęp mają tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie i żadne oświadczenie czy obecność opiekuna tego nie zmieni. Warto więc przeczytać regulamin wydarzenia przez zakupem biletów, żeby później nie okazało się, że wejściówka przepadnie, bo nikt cię nie wpuści.
Czy mogę zagrać z moim zespołem jako support przed koncertem?
To zależy od artysty, ponieważ:
- nie na każdym koncercie jest support,
- czasem artysta sam go organizuje.
Możesz jednak zgłosić się do Klubu Studio w tej sprawie i jak będzie dla ciebie miejsce w tej roli, ktoś się z tobą skontaktuje.
Zgubiłem… co robić?
Zgłoś się do obsługi baru w godzinach pracy Klubu.
Czy mogę gdzieś obejrzeć zdjęcia z koncertu?
Tak, są one dostępne na stronie internetowej Klubu Studio i na jego profilu facebookowym.
Czy w Klubie Studio w Krakowie odbywają się dyskoteki?
Tak, w każdy czwartek (z wyjątkiem wakacji). Wstęp kosztuje 10 zł (czasem zdarza się cena 15 zł). Informacje są zawsze podane na profilu Klubu na Facebooku.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.