Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Klub Stodoła w Warszawie – Wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Klub Stodoła to jeden z najbardziej znanych klubów nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce. Sprawdź, dlaczego warto się do niego wybrać, jaka jest historia tego miejsca (nie zgadniesz, kiedy klub został założony!) i co warto o nim wiedzieć. Będą też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
20.03.2025
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Klub Stodoła – gdzie jest?
Klub Stodoła znajdziesz na Starym Mokotowie w Warszawie, a dokładniej przy ulicy Stefana Batorego 10. Pod tym adresem stoi niepozorny, niski budynek, ale to, co dzieje się w środku… to już historia!
Historia Klubu Stodoła
Oficjalne otwarcie Klubu Stodoła odbyło się 5 kwietnia 1956 roku, ale miejsce to zaczęło funkcjonować już nieco wcześniej. W dawnej drewnianej stołówce, której jadali budowniczy Pałacu Kultury i Nauki, organizowano wieczorki taneczno-kabaretowe. To właśnie one dały początek Stodole, czyli Centralnym Klubowi Studentów Politechniki Warszawskiej. To jednak nie oznacza, że klub mieściły się przez cały ten czas w jednym miejscu. Zmieniał on swoją lokalizację kilkukrotnie:
- początkowo mieścił się w baraku przy ulicy Emilii Plater,
- później w baraku będącym zapleczem przy odbudowie Teatru Wielkiego przy ulicy Trębackiej,
- następnie w byłej świetlicy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ulicy Wspólnej,
- potem w dawnym Kinie Oka przy ulicy Nowowiejskiej,
- a dziś w nowo wybudowanym lokalu przy ulicy Batorego 10 (ta lokalizacja jest stała od 1972 roku).
Co działo się w Klubie Stodoła przez ten czas?
Przez te wszystkie lata w Stodole odbywały się przeróżne wydarzenia kulturalne:
- kabarety,
- projekcje filmowe,
- spektakle teatralne,
- pokazy tańca,
- wydarzenia związane z literaturą,
- imprezy muzyczne,
- koncerty,
- wydarzenia związane z fotografią.
A wszystko zaczęło się od niewielkich potańcówek i wieczorków jazzowych oraz kabaretów. W każdy czwartek, sobotę i niedzielę na żywo grał jazzowy zespół Janusza Zabieglińskiego, a ludzie zapominali o codzienności, tańcząc na parkiecie. Później założyciele zaczęli rozszerzać działalność.
Kabaret “Stodoła”
Pierwszy program kabaretowy miał swoją premierę w 1957 roku i był to występ m.in. Jana Stanisławskiego i Henryka Sytnera pt. “W tym szaleństwie jest metoda”. Kierownikiem literackim przedstawienia był Jerzy Harasiewicz, reżyserem Jan Biczycki.
I tak się to kręciło przez kolejne lata. Kabaret zdobywał serca Warszawskiej publiczności, która jest przyjemnością oglądała i słuchała:
- Krystyny Chimanienko,
- Andrzeja Krajewskiego,
- Kazimierza Pieńkowskiego,
- Jana Stanisławskiego,
- Sławy Przybylskiej i wielu innych artystów.
W 1959 roku odbyła się premiera kabaretu “Ubu Król – fantazja skandaliczna na tematy Alfreda Jarry”. Odniosła ona niebywały sukces i zdobyła wiele nagród, takich jak chociażby doroczną nagrodą czasopisma satyrycznego “Szpilki”.
Kabaret “Stodoła” odnosił sukcesy także dzięki związanymi z nim nazwiskami, m.in. Ewa Bem, Wojciech Mann, Marek Gołębiowski, Elżbieta Jodłowska, Krzysztof Materna, Andrzej Rosiewicz, Fryderyka Elkana czy Czesław Niemen.
Jazz w Stodole
Czy wiesz, że to właśnie w Klubie Stodoła odbyły się pierwsze trzy edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej “Jazz Jamboree”? Mowa tu o edycjach ‘58, ‘59 i ‘60. Ale to nie wszystko! W okresie, w którym klub zmienią lokalizację na Trębacką, funkcjonowało w nim aż 6 zespołów jazzowych:
- Dixieland Makers,
- Jazz Rockers,
- New Orleans Stompers,
- Swingtet Janusza Zabieglińskiego,
- Warsaw Swingtet,
- Trio Gwidona Widelskiego.
Co więcej, w styczniu 1964 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa klubu, Jerzego Bojanowskiego, powołany został Klub Jazzu Tradycyjnego. Jego członkowie organizowali w Klubie Stodoła “Piątki Jazzowe”.
Za to w drugiej połowie lat 60. w klubie odbywały się konkurs cały czas do tradycyjnego Złota Tarka oraz festiwal Old Jazz Meeting. Wtedy też próby przed występami przeprowadzały tam najlepsze ówczesne jazz-bandy, czyli:
- Gold Washboard,
- Big Band Stodoła,
- Storyville Jazz Band,
- Hagaw,
- Old Timers,
- Vistula River Brass Band.
Teatr w Stodole
Z racji tego, że w Klubie Stodoła funkcjonował wtedy Kabaret “Stodoła”, nie było trudno przejść także do twórczości teatralnej. Zaczęło się od pantomimy, gdy w 1970 roku Marek Gołębiowski powołał grupę pantomimów. Pierwszym spektaklem był “Test”, którego premiera odbyła się w 1972 roku. Składał się on z sześciu etiud i był “kopalnią pomysł muzycznych i fabularnych” (tak pisały o nim gazety).
Grupa udowodniła swój wysoki poziom artystyczny także spektaklami:
- “Dokąd idziesz” w 1973 roku,
- “Raport o ślepcach” w 1975 roku,
- “Trzy razy o zdradzie” oraz “Etiudy pantomimiczne” w 1978 roku.
Jednocześnie, 1977 roku w klubie pojawiła się także druga scena – Warszawska Grupa Teatralna. Powstała ona 3 lata wcześniej w klubie Proxima. Aktorzy realizowali program o charakterze społeczno-politycznym i także odnosili ogromne sukcesy.
Jest jeszcze jeden dowód na wysoką klasę teatru i pantomimy Stodoły – otóż Tadeusz Kantor wybrał ją na miejsce swoich spektakli oraz wykładów.
Film w Stodole
W Stodole powstał nawet Dyskusyjny Klub Filmowy “Stodoła”, który początkowo… działał poza samym klubem (wszystko przez brak sprzętu kinowego. W 1964 roku założono także Realizatorski Klub Filmowy, którego działalność opierała się w dużej mierze na wykorzystywaniu sprzętu klubu Hybrydy (tak, nadal nie mieli swojego, ale zobacz: jednak czasem chcieć znaczy móc). Dzięki temu “klubowiczom” udało się zrealizować kilka filmów dokumentalnych:
- “Jazz w Stodole” Jerzego Rode,
- “C’est la vie” Ryszarda Grzesiaka,
- “Komitet Muranowski” Marka Wortmana.
Pojawił się także film fabularny, będący adaptacją powieści “Powiedzmy Gantenbei” Maksa Frischa. Produkcja została ciepło przyjęta przez krytyków.
W 1973 roku wiele studenckich organizacji filmowych połączyło siły i powstało jedno stowarzyszenie – Studenckie Centrum Filmowe. Dlaczego o tym piszemy? Bo właśnie SCF siedzibę miało w Stodole, już wtedy przy ulicy Batorego. W nowym lokalu był sprzęt potrzebny do profesjonalnej produkcji filmów, więc zespół studentów w latach 1973-1977 zrealizował kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych. Niektóre z nich zostały nagrodzone podczas ogólnopolskich festiwali filmowych. Wśród nich są chociażby:
- “Wojna z Eskimosami” (1972 rok), za którą zespół otrzymał Grand Prix (dokładniej za zestaw filmów) na Studenckim Festiwalu Filmowym w Krakowie,
- “Zaraz wracam” (1974 rok, reż. Ewa Młożniak), który otrzymał I Nagrodę na Studenckim Festiwalu Filmowym.
Jednym z najważniejszych filmów był za to “Korowód” Jerzego Karpińskiego, który powstał z okazji 20-lecia Stodoły i utrwalił najważniejsze wydarzenia z historii klubu.
Stodoła dziś – co tam się dzieje?
Dziś w Klubie Politechniki Warszawskiej Stodoła (bo tak się on nazywa) odbywają się głównie koncerty i inne wydarzenia muzyczne. Większość z nich jest płatna, ale zdarzają się także wydarzenia darmowe.
Darmowe wydarzenia w Stodole
Wśród darmowych wydarzeń jest chociażby Liveurope Night, której gospodarzem jest właśnie Stodoła. Tego wieczoru w klubie pojawią się i wystąpią muzycy z całego kontynentu, tym samym prezentując różne brzmienia i style. Jednocześnie jest to szansa dla artystów na zdobycie miejsca w line-upie Juwenaliów Politechniki Warszawskiej (Varsonaliów). Dlatego to aż takie ważne? Bo Varsonalia to jedna z największych imprez studenckich w całej stolicy! Żeby nie było tak łatwo, tylko dwa występy zostaną nagrodzone wejściem na scenę w maju podczas Juwenaliów.
Nie musisz być studentem, żeby wejść na Liveurope Night. Wydarzenie odbywa się co roku, a w 2024 roku wystąpią m.in.:
- lúpína – Islandia (synthpop),
- I Hate Myself Because – Ukraina (garage punk),
- Lio J – Niemcy (pop w stylu singer/songwriter),
- Sara Parigi – Włochy (artpop z intymnymi klimatami).
Polecamy na eBilet
Kto do tej pory wystąpił w Stodole?
W Klubie Stodoła występują zarówno ci mniej znani, jak i światowej sławy artyści. Na scenie stanęli dotychczas m.in. (bo trudno wymienić wszystkich):
- 2TM2,3,
- 5’nizza,
- Acid Drinkers,
- Afromental,
- Agnieszka Chylińska,
- Alice in Chains,
- Alle Farben,
- Apocalyptica,
- Artur Rojek,
- Asking Alexandria,
- Bajm,
- Babymetal,
- Bass Astral,
- Bednarek,
- Bring Me The Horizon,
- Bullet For My Valentine,
- Closterkeller,
- Coma,
- Cztery Pory Miłowania,
- Daria ze Śląska,
- Daria Zawiałow,
- Dawid Podsiadło,
- Dezerter,
- Dorota Osińska,
- Dżem,
- Ellie Goulding,
- Enej,
- Epica,
- Farben Lehre,
- Fisz Emade Tworzywo,
- Grubson,
- Grzegorz Hyży,
- Happysad,
- Hemp Gru,
- Hunter,
- James Arthur,
- Janusz Radek,
- Joe Satriani,
- Justyna Steczkowska,
- KAT,
- Katy Perry,
- Kaz Bałagane,
- Kora,
- Kortez,
- Kult,
- Kwiat Jabłoni,
- Lady Pank,
- LemON,
- Lipali,
- Lorein,
- L.U.C.,
- Łydka Grubasa,
- Łona i Webber,
- Marilyn Manson,
- Matt Simons,
- Mela Koteluk,
- Michał Szpak,
- Miguel Enriquez,
- Myslovitz,
- Nick Murphy,
- One Republic,
- Riverside,
- Samael,
- Sanah,
- Serj Tankian.
A także kabarety i inni artyści tacy jak chociażby:
- Antoni Syrek-Dąbrowski,
- Kabaret Hrabi,
- Joanna Kołaczkowska,
- Olka Szczęśniak.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Jakie miejsca są dostępne na widowni w Stodole?
W Klubie Stodoła możesz wybrać miejsca na płycie oraz na balkonie (za płytą i z prawej strony sceny).
Czy do Stodoły trzeba drukować bilety?
Bilety kupione bezpośrednio w Stodole nie wymagają drukowania. W przypadku nabycia ich w innym miejscu, lepiej upewnić się poprzez kontakt z organizatorem.
Czy w Klubie Stodoła jest szatnia? Czy jest płatna?
W Stodole jest szatnia i jest ona płatna podczas wydarzeń. Za każdą część garderoby płaci się 5 zł, a za zgubienie numerka – 30 zł.
Gdzie można przechować plecak, torbę itd.?
W depozycie. Jest on płatny 20 zł za każdą rzecz i jest to opłata bezzwrotna. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, więc może być tak, że nie będziesz mógł przechować rzeczy, jeśli przyjdziesz za późno.
Czy do Stodoły mogą wejść osoby poniżej 16. roku życia?
Tak, ale osoby poniżej 16 roku życia mogą brać udział w wydarzeniach tylko pod opieką rodzica lub wskazanego przez nich opiekuna (pełnoletniego!). Osoby w wieku 16-18 lat muszą mieć przy sobie oświadczenie ze zgodą na udział w imprezie (podpisane przez rodzica/prawnego opiekuna).
W przypadku imprez, które odbywają się w Klubie Stodoła, ale są organizowane przez zewnętrzne podmioty, warunki uczestnictwa mogą się różnić. Zanim kupisz bilet, przeczytaj po prostu regulamin.
Czy Stodoła jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Tak, Klub Stodoła jest dostosowany dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Niestety, ze względu na specyfikę budynku nie ma w nim wszystkich ułatwień technicznych, ale są:
- dedykowana strefa na sali głównej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
- pomoc pracowników,
- miejsca siedzące na balkonie dla osób, które nie poruszają się na wózkach.
Czy przy Stodole jest parking? Czy jest on płatny?
Niedaleko Klubu są 3 parkingi:
- w kierunku al. Niepodległości jest całodobowo strzeżony parking PŁATNY,
- drugi płatny, strzeżony całodobowo parking PŁATNY jest w kierunku ul. Waryńskiego,
- przed Klubem jest 60 miejsc parkingowych.
Czy artyści w Stodole rozdają autografy/robią zdjęcia z fanami?
To zależy od artystów. Niektórzy mają na to czas, inni niestety nie. Tylko w przypadku spotkań meet & greet taka opcja jest zapewniona.
Czy mój zespół może zagrać jako support w Stodole?
Decyzja należy do samych artystów, ale możesz zgłosić się do Klubu Stodoła i złożyć swoją ofertę (klub jednak zastrzega sobie kontakt tylko w przypadku zainteresowania współpracą).
Czy w Klubie można palić?
Nie. Jest do tego wyznaczone jedno miejsce – palarnia na patio. W budynku palenie jest zabronione.
Czy w Stodole są miejsca siedzące?
Tak, są stoliki i miejsca siedzące na górnej sali przy barze oraz na patio.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.