Tytus Grabski potwierdził zawieszenie działalności Asfalt Records. Katalogiem ich artystów dysponują obecnie Sony Music Polska i Universal Music Poland. Przypominamy kultowe albumy wydane przez tę wytwórnię.
Jak wymawiać, pisać, odmieniać Björk?
Björk pochodzi z Islandii. Nic dziwnego, że jej pseudonim może sprawiać nam trudności podczas wymowy. Bjork, Bjyrk, Bierk… jak to dobrze wymówić (nie wpadniesz na to!)? Co to w ogóle oznacza? A co z odmianą? Sprawdźmy! Przy okazji dowiesz się, jak naprawdę nazywa się ta artystka (uwierz nam, że jej pseudonim artystyczny to dopiero początek na wyboistej drodze poprawnej wymowy).
11.09.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jak wymawiać Björk?
Björk urodziła się w 1965 roku w Reykjaviku na Islandii. Jest piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką, autorką, DJ-ką i producentką muzyczną. Warto wiedzieć, jak poprawnie wymówić jej pseudonim.
Zapis fonetyczny wygląda następująco: /pjœr̥k/. Rozszyfrujmy to:
- /p/ wymawiamy jak nasze /p/,
- /j/ wymawiamy jak nasze /j/ (nie “dżej”),
- /œ/ wymawiamy jako dźwięk między “o” i “e” *to typowy dla języka francuskiego dźwięk, który nie występuje ani w polskim, ani w angielskim, przez co może być trudny do wypowiedzenia),
- /r/ czytamy jak nasze /r/,
- /k/ czytamy jak nasze /k/.
Wychodzi nam zatem mniej więcej: pjerk.
Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć taką propozycję wymowy: /bjɜːrk/, która wygląda następująco:
- /b/ wymawiamy jak nasze /b/,
- /j/ wymawiamy jak nasze /j/ (nie “dżej”),
- /ɜː/ to długie /e/,
- /r/ czytamy jak nasze /r/,
- /k/ czytamy jak nasze /k/.
Wychodzi nam: bjeerk. Różnica może nie jest duża, ale znacząca. Możesz wybrać, jak jest ci łatwiej wymówić to słowo.
A co z prawdziwym imieniem i nazwiskiem? Tak się składa, że artystka jako pseudonimem posługuje się swoim prawdziwym imieniem, dzięki czemu mamy jeden problem z głowy. Ale nazwisko… to jest wyzwaniem. Sam spójrz:
- nazwisko: Guðmundsdóttir,
- zapis fonetyczny: /ˈkvʏðmʏntsˌtoʊhtɪr/. Hardcore, prawda? Ale spokojnie, poradzimy sobie z tym:
- akcent główny pada na pierwszą sylabę, co wynika z apostrofu górnego w zapisie fonetycznym,
- /k/ czytamy jak nasze /k/,
- /v/ czytamy jak nasze /w/ (nie “ł”),
- /ʏ/ wymawiamy jak literę /ɪ/ (twarde “i”), czyli dźwięk między “i” oraz “y” (podobnie jak niemieckie “ü”),
- /ð/ wymawiamy między “d” a “w” (usta jak do “d”, ale mówimy “w”, podobnie tak w angielskim słowie “the”),
- /m/ czytamy jak nasze /m/,
- /ʏ/ wymawiamy jak literę /ɪ/,
- /n/ czytamy jak nasze /n/,
- /t/ czytamy jak nasze /t/,
- /s/ czytamy jak nasze /s/,
- akcent poboczny pada na sylabę “tou”, co wynika z apostrofu dolnego w zapisie fonetycznym,
- /t/ czytamy jak nasze /t/,
- /o/ czytamy jak nasze /o/,
- /ʊ/ czytamy jak nasze /u/,
- /h/ czytamy jak nasze /h/,
- /t/ czytamy jak nasze /t/,
- /ɪ/ wymawiamy jako twarde /i/, czyli dźwięk pomiędzy /i/ oraz /y/,
- /r/ wymawiamy jak nasze /r/.
Wychodzi nam z tego: kwywmyntstouhtir. Brzmi jak losowy zlepek liter i może być naprawdę trudne do wymówienia. Wystarczy więc, jak nauczysz się poprawnej wymowy imienia artystki (i tak każdy wie, o kogo chodzi).
Pochodzenie i znaczenie pseudonimu i zarazem imienia Björk
Imię Björk pochodzi od staro-norweskiego “bjǫrk”, które zaś pochodzi od proto-germańskiego “birkijǭ”, a to od proto-indo-europejskiego “bʰerHǵós”. Domyślamy się jednak, że nic konkretnego ci to nie mówi.
Staro-norweskie słowo “bjǫrk” oznacza po prostu… brzozę. Drzewo to jest ważne w islandzkiej kulturze i ma głębokie znaczenie symboliczne. Według Islandczyków (i nie tylko) brzoza jest symbolem odnowy i oczyszczenia.
Inną wersją pochodzenia imienia Björk jest ta związana z pogańską boginią o tym imieniu. Była ona czczona w mitologii nordyckiej. Wiązano ją z pięknem, płodnością i ochroną przyrody (nie wiemy, jak tobie, ale nam to się pięknie łączy z ową brzozą).
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu imię to nie było aż tak popularne, ale dzięki tej konkretnej artystce słupki wystrzeliły w górę.
Pochodzenie nazwiska Guðmundsdóttir
By rozszyfrować pochodzenie nazwiska Guðmundsdóttir, musimy podzielić je na dwa człony:
- Guðmunds (to imię męskie pochodzące od staro-norweskiego “Guðmundr” oraz norweskiego i szwedzkiego “Gudmund”, które zaś są po prostu imionami męskimi. Mogą nawiązywać do Gudmunda, wczesnośredniowiecznego wikinga Skandynawskiego z rodu z Laxdalu),
- dóttir (końcówka, którą dodaje się do męskich lub żeńskich imion, by stworzyć nazwisko dla córki).
Jest córką Guðmundura Gunnarsona i Hildur Rúny Hauksdóttir, dlatego też jej nazwisko oznacza “córkę Guðmundura”. Tak samo, jak nazwisko jej matki oznacza “córkę Hauksa”, a nazwisko jej ojca – “syna Gunnara”.
Jak pisać Björk?
Björk jest trudne do zapisania na klawiaturze komputera. Literę “ö” zapisujemy trzymając lewy ALT i wciskając jednocześnie na klawiaturze numerycznej 148. Jeśli ci to nie wychodzi, upewnij się, że klawiatura numeryczna jest włącza, a ty nie puszczasz klawisza ALT.
Chcesz zapisać nazwisko? Łatwiej je skopiować tutaj: Guðmundsdóttir, ale jeśli się upierasz, to:
- “ð” musisz skopiować, ponieważ przy wykorzystaniu ALT-kodów wychodzi zupełnie inna litera,
- “ó” > wciśnij prawy ALT, znak apostrofu “`” oraz literę o.
Z resztą sobie poradzisz.
Jak odmieniać Björk Guðmundsdóttir?
Odmiana Björk może przysparzać wielu problemów. Robić to? A może lepiej nie? A jeśli tak, to w jaki sposób? Wygląda to następująco:
Mianownik (kto? co?) Björk
Dopełniacz (kogo? czego?) Björk
Celownik (komu? czemu?) Björk
Biernik (kogo? co?) Björk
Narzędnik (z kim? z czym?) Björk
Miejscownik (o kim? o czym?) Björk
Wołacz (o!) Björk!
A jak odmieniać prawdziwe imię i nazwisko tej artystki?
Mianownik (kto? co?) Björk Guðmundsdóttir
Dopełniacz (kogo? czego?) Björk Guðmundsdóttir
Celownik (komu? czemu?) Björk Guðmundsdóttir
Biernik (kogo? co?) Björk Guðmundsdóttir
Narzędnik (z kim? z czym?) Björk Guðmundsdóttir
Miejscownik (o kim? o czym?) Björk Guðmundsdóttir
Wołacz (o!) Björk Guðmundsdóttir!
Tym razem mamy nieco łatwiej, ponieważ nie odmieniamy ani nazwiska, ani imienia artystki.
Polecamy na eBilet
Björk – kim jest?
Björk urodziła się 21 listopada 1965 roku na Islandii. Jest piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką, a także aktorką, producentką muzyczną i DJ-ką. W swojej karierze zdobyła wiele różnorodnych nagród muzycznych, w tym Brit Awards oraz Europejskie Nagrody Muzyczne MTV. Co więcej, zajęła 60. miejsce w zestawieniu “100 najlepszych wokalistów wszech czasów” według magazynu “Rolling Stone”.
Swoją karierę muzyczną rozpoczęła mając zaledwie 11 lat. Zaczęła się uczyć wtedy gry na fortepianie w szkole muzycznej, a jedna z jej nauczycielek przesłała nagranie piosenki “I Love to Love” islandzkiej stacji radiowej Radio One, która wyemitowała ją w całym kraju, dając rozgłos młodej artystce. Niedługo później skontaktował się z nią przedstawiciel wytwórni Fálkinn i zaproponował jej wydanie płyty. Pomógł jej w tym grający na gitarze ojczym, a pierwszy album studyjny ujrzał światło dzienne w 1977 roku.
Gdy miała 14 lat, założyła swój własny zespół Spit and Snot. Dziewczęta grały muzykę punkową. Później Björk próbowała swoich sił w muzyce jazz fusion, gothic rock i nie tylko. W swoim życiu śpiewała w wielu różnych zespołach, aż w końcu postawiła na karierę solową.
Björk wystąpiła w Polsce w 2007 roku na Open’er Festival w Gdańsku.
Ciekawostki o Björk
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Proszę bardzo:
- podczas koncertu w Szanghaju w 2008 roku, końcowy utwór zakończyła skandowaniem “Tybet!”, tym samym dołączając do protestu przeciwko łamaniu praw człowieka przez rząd chiński w Tybecie,
- w 2004 roku pojawiła się na okładce magazynu “Vogue Scandinavia”, ubrana w sukienkę z wiosennej kolekcji Haute Couture marki Maison Margiela,
- w 1990 roku zagrała Margit, czyli dziewczynę, której matka została zabita za uprawianie czarów w opowieści “Juniper Tree” na podstawie baśni braci Grimm,
- nagrałam muzykę do filmu “Young Americans”,
- zagrała w filmie z 1999 roku “Tańcząc w ciemnościach”, ale zrobiła to przez to, że reżyser zagroził, że zakończy ten projekt, porzucając już przygotowany materiał. Artystka nagrała wcześniej muzykę do tego filmu, za co otrzymała nominację do Oscara,
- w 1984 roku wydała swój autorski tomik poezji “Björk o świętych”, który samodzielnie zilustrowała.
Teraz już wiesz, jak poprawnie wymawiać i odmieniać pseudonim Björk. Możesz śmiało opowiedzieć ciekawostki o tej artystce innym, nie martwiąc się o to, że popełnisz błąd.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł