Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Dyscypliny olimpijskie – jakie sporty są na Olimpiadzie?
Przyznacie, że trudno znaleźć bardziej prestiżowe wydarzenie sportowe niż Igrzyska Olimpijskie – prawda? Mówimy zarówno o zawodach letnich, jak i zimowych. Do takich zawodów sportowcy przygotowują się długimi latami, wycofując się po drodze z różnych innych wydarzeń, tylko po to, aby na Igrzyska Olimpijskie zbudować formę życia. Znacie najpopularniejsze dyscypliny olimpijskie?
14.01.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Z pewnością tak, ale postaramy się Wam wspomnieć również o tych mniej znanych, a nawet takich, które kiedyś znalazły się w programie Igrzysk Olimpijskich, a teraz już ich tam nie ma. Która z dyscyplin olimpijskich jest Waszą ulubioną? Być może jest ich kilka, w końcu praktycznie każda dyscyplina generuje niesamowite emocje… Przed Wami letnie i zimowe dyscypliny olimpijskie.
Najpopularniejsze dyscypliny letnie
Analizując dyscypliny olimpijskie, zaczniemy może od Igrzysk Olimpijskich, które rozgrywane są latem – co Wy na to? W ich programie możemy znaleźć naprawdę wiele widowiskowych i atrakcyjnych dla kibiców dyscyplin, takich jak:
- kolarstwo (górskie, szosowe, torowe, BMX) – każda odmiana jest bardzo emocjonująca, ale warto wspomnieć m.in. o wynikach Rafała Majki (szosa, start wspólny – brązowy medal na IO Rio 2016), Mai Włoszczowskiej (kolarstwo górskie, dwa srebrne medale olimpijskie z Pekinu 2008 oraz Rio de Janeiro 2016) czy też Darii Pikulik (tor, omnium – srebrny medal na IO Paryż 2024),
- siatkówka (halowa, plażowa) – nie trzeba chyba wspominać o tym, że męska reprezentacja siatkarska na hali praktycznie do każdych zawodów międzynarodowych przystępuje jako jeden z faworytów do zdobycia medalu? Coraz lepiej radzą sobie również panie. Polacy w rozgrywkach halowych na IO w Paryżu w 2024 roku zdobyli srebrne medale, ulegając jedynie Francji,
- pływanie – w tym przypadku Polacy w ostatnich latach powoli wracają do europejskiej czołówki, a na IO w Paryżu 2024 mieliśmy tego doskonały przykład – 5. miejsce Katarzyny Wasick na 50 m stylem dowolnym czy też 4. lokata Krzysztofa Chmielewskiego na 200 m stylem motylkowym. Jest się czym chwalić, prawda? W naszych pamięciach z pewnością są jeszcze olimpijskie krążki Otylii Jędrzejczak czy też postać Michaela Phelpsa (23-krotny mistrz olimpijski),
- lekkoatletyka – bardzo obszerna dyscyplina, składająca się z przeróżnych konkurencji (m.in. biegi, rzuty, skoki, wielobój, chód). Którzy polscy lekkoatleci cieszą się Waszym największym uznaniem? W tym gronie na pewno znajdują się m.in. Anita Włodarczyk (trzykrotna złota medalistka olimpijska w rzucie młotem), Paweł Fajdek (brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem z IO Tokio 2020), Wojciech Nowicki (dwukrotny medalista olimpijski w rzucie młotem – złoto w Tokio 2020 i brąz w Rio de Janeiro 2016), sztafety 4×400 m (m.in. złoto sztafety mieszanej w Tokio 2020), Natalia Bukowiecka (dawniej Kaczmarek, brązowa medalistka w rywalizacji indywidualnej na 400 m z Paryża 2024 oraz dwukrotna medalistka w biegach sztafetowych – złoto i srebro z Tokio 2020) czy też Maria Andrejczyk (srebrna medalistka w rzucie oszczepem z IO Tokio 2020),
- tenis (ziemny i stołowy) – od wielu lat ekscytujemy się występami Igi Świątek oraz Huberta Hurkacza, a Iga w Paryżu (2024) spełniła swoje marzenia o zdobyciu olimpijskiego medalu, zdobywając tam brązowy krążek w grze pojedynczej.
Najpopularniejsze dyscypliny zimowe
Sporty na Igrzyskach Olimpijskich to również dyscypliny zimowe – równie emocjonujące, co te w wersji letniej. Chyba przyznacie nam rację? Najpopularniejsze sporty olimpijskie z tej kategorii to m.in.:
- biathlon – sport składający się z biegu oraz strzelania i dzielący się na kilka konkurencji (np. sztafety, bieg indywidualny, bieg masowy, sprint, bieg pościgowy),
- hokej na lodzie – jeden z najbardziej emocjonujących sportów drużynowych w programie Igrzysk Olimpijskich odbywających się zimą,
- biegi narciarskie – rozgrywane w stylu klasycznym oraz dowolnym, na różnych dystansach. W tym miejscu wypadałoby wspomnieć o naszej wspaniałej Justynie Kowalczyk, która ma w swoim dorobku 5 medali olimpijskich (ostatni z nich zdobyła w Soczi, w 2014 roku – było to złoto w rywalizacji na 10 km stylem klasycznym),
- narciarstwo alpejskie – z takimi konkurencjami, jak: slalom, slalom gigant, zjazd oraz supergigant,
- skoki narciarskie – dyscyplina, która zagwarantowała nam w ostatnich latach najwięcej medali olimpijskich (brąz Dawida Kubackiego z IO Pekin 2022 – skocznia normalna; złoto Kamila Stocha na dużej skoczni i brąz w konkursie drużynowym z IO Pjongczang 2018 czy też dwa złote medale Kamila Stocha z IO Soczi 2014 – skocznia normalna i duża). Czy Wy też głębiej zainteresowaliście się tą dyscypliną w czasach, gdy na topie był Adam Małysz (czterokrotny medalista olimpijski – 3 srebrne i 1 brązowy medal)?
Polecamy na eBilet
Inne dyscypliny letnie & zimowe
Najwyższa pora wymienić inne letnie sporty olimpijskie, które również mogą Was bardzo interesować i często osiągamy w nich świetne rezultaty na Igrzyskach Olimpijskich. Gotowi? Te sporty olimpijskie to m.in.: gimnastyka (sportowa, artystyczna), jeździectwo, kajakarstwo (na IO w Paryżu 2024 srebrny medal w kajakarstwie slalomowym K1 zdobyła Klaudia Zwolińska), koszykówka (klasyczna i 3×3), zapasy (w stylu klasycznym i wolnym), badminton, boks (w 2024 roku w Paryżu srebrny medal w kategorii do 57 kilogramów zdobyła Julia Szeremeta), golf, hokej na trawie, judo, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, podnoszenie ciężarów, szermierka (w Paryżu 2024 brązowy medal zdobyły polskie szpadzistki – rywalizacja drużynowa), wioślarstwo (Paryż 2024 i brąz polskiej czwórki podwójnej w rywalizacji mężczyzn), wspinaczka sportowa (dwa złote w Paryżu 2024 we wspinaczce na czas – złoto Aleksandry Mirosław i brąz Aleksandry Kałuckiej) czy też żeglarstwo.
Wiecie już zatem, jakie są sporty olimpijskie w letniej rywalizacji, dlatego wypadałoby wymienić teraz pozostałe dyscypliny olimpijskie w okresie zimowym – prawda? Oto one: bobsleje, skeleton, curling, łyżwiarstwo (szybkie i figurowe – złoto Zbigniewa Bródki na 1500 m na IO 2014 Soczi, a do tego dwa medale drużyn – srebro w rywalizacji kobiet oraz brąz u panów), short track, kombinacja norweska, narciarstwo dowolne, snowboarding i saneczkarstwo. Uprawiacie którąś z nich? Nie da się ukryć, że wymaga to wielkiego zacięcia oraz odwagi…
Dawne dyscypliny olimpijskie
Wymieniliśmy już wszystkie sporty Igrzysk Olimpijskich, które Was interesują? Mamy dla Was jeszcze małą niespodziankę. Oto kilka dawnych dyscyplin olimpijskich:
- krykiet,
- polo,
- przeciąganie liny,
- lacrosse.
Te sporty na Olimpiadzie nie są już rozgrywane, ale na pewno choć raz o nich słyszeliście. Macie w głowach jeszcze jakieś inne dyscypliny olimpijskie, które moglibyśmy umieścić na tej liście?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł