Nowy Mata! A raczej Polak GBP. Kim jest tajemnicze wcielenie polskiego rapera z singla "Heavy"?
Komedie, które warto zobaczyć w Teatrze Capitol tej wiosny
Chcecie odetchnąć po ciężkim dniu, a nic nie relaksuje was lepiej, niż urocze komedie o relacjach damsko-męskich, w których mamy lekki i przyjemny humor, klasyczne farsy sytuacyjne i mistrzowski scenariusz, który brawurowo prowadzi nas przez związkowe potyczki? Polecamy cztery doborowo obsadzone spektakle z repertuaru Teatru Capitol, które nadają się w sam raz na wiosenne wieczory i są prawdziwą żyłą komediowego złota!
04.04.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
“Łóżko pełne cudzoziemców”
“Łóżko pełne cudzoziemców” (A Bedfull of Foreigners) to angielski dowcip w najlepszym wydaniu i jedna z ostatnich premier Teatru Capitol (premiera luty 2024).
Opis fabuły:
Ciemny, obskurny hotel położony na francusko-niemieckiej granicy, który czasy świetności ma dawno za sobą. Heinz – niedoszły lekarz, bawidamek i kierownik hotelu – oraz wiecznie podchmielony portier Kazek robią co mogą, aby zamaskować fatalny stan pokoi i zadowolić hotelowych gości. Pech chce, że przez swoje roztargnienie dokonują podwójnej rezerwacji ostatniego wolnego pokoju w mieście. I tak do jednego pokoju trafiają zupełnie obcy sobie ludzie: Brenda – “najpiękniejsza kobieta, która przyjechała do hotelu, dzisiaj…” , Stanley Philby – klient “który zawsze martwi się o działającą łazienkę, a potem myje nogi w bidecie”, angielski biznesmen John Parker, jego żona Helga oraz seksowna Simone. Zadziwiający splot wydarzeń sprawia, że nic tego dnia nie odbywa się tak, jak zostało zaplanowane. Niespełnieni w swoich związkach bohaterowie wpadają w pułapkę pożądania, która uruchamia lawinę kłamstw. Kto wyląduje w łóżku pełnym cudzoziemców?
Sztuka mistrza angielskiej komedii Davida Freemana (“Rewolwer i melonik”, “The Benny Hill Show”) w reżyserii Jerzego Bończaka. Obsada: Daria Widawska/Anna Guzik, Aleksandra Szwed/Joanna Balasz, Marta Bryła/Karolina Piworsz, Waldemar Obłoza/Wojciech Solarz, Kacper Kuszewski/Jacek Bończyk, Paweł Orleański/Radosław Pazura oraz Michał Meyer/Igor Obłoza.
Małżeństwo to morderstwo
“Małżeństwo to morderstwo” (Marriage is Murder) to historia bardzo nietypowej pary i brawurowa komedia kryminalna Nicka Halla, którą na deski Capitolu przeniósł Olaf Lubaszenko.
Eksmałżonkowie Paul i Polly, spotykają się po kilku latach w obskurnym mieszkaniu na Manhattanie, po to… aby stworzyć dzieło kryminalne! Bo Paul (Olaf Lubaszenko) i Polly (Anna Gornostaj) wprost uwielbiają kryminały i zafascynowani dokonywaniem zbrodni doskonałych snują marzenie o intrygującym, tajemniczym i zagadkowym morderstwie, któremu będzie towarzyszyć gęsta atmosfera i osobliwe narzędzie zbrodni… Chcąc zaplanować zbrodnię stulecia, małżonkowie muszą połączyć swoje siły i zaniechać waśni. Łatwo nie jest, ale śmiesznie na pewno! Reżyser, na wzór kryminalnych powieści Agathy Christie, stawia na nieszablonowe rozwiązania i zachęca publiczność do czynnego udziału w rozwiązywaniu zagadki, co powoduje, że osoby oglądające spektakl są po części architektami zbrodni, jak i detektywami.
Kiedy kota nie ma…
“Kiedy kota nie ma…” to znakomita brytyjska komedia sytuacyjna o dwóch małżeństwach z 20-letnim stażem, w których występują problemy o tej samej naturze – nuda i zanik współżycia seksualnego. Jak wzbudzić nowe emocje w małżeństwie? Jak utrzymać ogień namiętności? To główne pytania, na które odpowiedzi starają się znaleźć bohaterowie. To typowa farsa “w starym, dobrym stylu” (sztuka powstała w latach 70.) – naszpikowana intrygami, niedomówieniami i zwrotami akcji.
Zarys fabuły:
Mildred Roper planuje powtórną podróż poślubną, by rozpalić dawny żar u swojego męża Georga. On niestety niespecjalnie pali się do tego pomysłu. Sytuację dodatkowo komplikują odwiedziny szwagierki – Ethel Pomfrey, która podejrzewa swojego małżonka o zdradę i dopóki sprawa się nie wyjaśni postanawia zamieszkać u siostry. Nie trzeba długo czekać, na to, aż u drzwi zjawi się marnotrawny mąż – Humphrey. Finalnie w podróż poślubną pojadą panie, a słomiani wdowcy pozbawieni kurateli żon postanowią nieco zaszaleć.
Tekst: Johnnie Mortimer i Brian Cooke. Reżyseria: Andrzej Rozhin. Obsada: Jacek Lenartowicz / Piotr Cyrwus, Maja Barełkowska / Halina Bednarz / Cynthia Kaszyńska / Anna Gornostaj / Anna Modrzejewska, Katarzyna Skrzynecka / Viola Arlak / Agnieszka Wielgosz, Michalina Sosna / Marta Bryła / Magdalena Wróbel / Aleksandra Grzelak / Agata Puterko / Maria Dejmek.
Razem czy osobno?
Na koniec propozycja w sam raz na tzw. “babski wypad”. Super lekka muzyczna komedia “Razem czy osobno?” to propozycja dla tych, którym bliskie są klimaty nowojorskich klubów kabaretowych, gdzie zapach szminki miesza się z wonią wina i papierosów. To przypomnienie kabaretowych i estradowych przebojów Wasowskiego, Młynarskiego, Cygana i przedwojennych kabaretów. A wszystko to przeplatane skeczami dot. relacji damsko-męskich.
Ta komediowa nowość Capitolu w wykonaniu znanych i lubianych aktorek (m.in. Anna Czartoryska-Niemczycka, Katarzyna Pakosińska, Patrycja Kazadi, Kaja Paschalska) zabiera widzów w świat skomplikowanych miłosnych relacji. Jak o przedstawieniu piszą organizatorzy “nie zabraknie wzruszeń, miłosnych historii, tańca i różańca, ale przede wszystkim nie zabraknie emocji i …śmiechu! …Bo tak to jest, gdy ona jest z Wenus, a on… z kieleckiego!”
Twórca spektaklu, Krzysztof Jaślar:
“Prędzej czy później dopada nas dylemat stary jak świat – na miarę szekspirowskiego “Być albo nie być?” – i wydaje się nie do rozstrzygnięcia – Razem czy osobno? Znacie odpowiedź na to pytanie? Spróbujmy jej poszukać. Znaleźć mocne “za” i skonfrontować ze zdecydowanym “przeciw.” Czy to w ogóle możliwe, by kochać kogoś aż po grób? Być razem przez całe życie? Czy to możliwe, by nie mieć ani razu ochoty trzasnąć drzwiami, wylogować się lub zmienić status na wolna/y? Razem czy osobno? Wybór jest trudny. Jak mówi klasyk, są plusy dodatnie i ujemne. W doborowym towarzystwie spróbujmy rozstrzygnąć ten odwieczny dylemat. A co tam! Otwórzmy tę puszkę Pandory. Może z pomocą przyjdzie… wino, które – jak twierdzą koneserzy – nie daje wprawdzie odpowiedzi, ale przynajmniej pomaga zapomnieć pytanie. Zapraszamy. Razem. Albo osobno. Przedstawienia nie polecamy nowożeńcom i świeżo zakochanym. Ale jak tylko minie Wam ten euforyczny okres, pamiętajcie o nas. Wpadajcie. Choćby w następnym tygodniu lub po kilku miesiącach”.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jaślar
W obsadzie: Anna Czartoryska-Niemczycka, Katarzyna Pakosińska, Patrycja Kazadi, Kaja Paschalska, Dominika Kryszczyńska, Adrianna Kućmierz i Katarzyna Polewany.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł