Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Wpływ muzyki na kulturę młodzieżową
Muzyka ma na nas ogromny wpływ. Kształtuje kulturę estetyczną, nasze emocje, postawy etyczne, a nawet zachowania. Skoro tak bardzo oddziałuje na dorosłych ludzi o w miarę stabilnym światopoglądzie, to na poznających siebie, niestabilnych emocjonalnie nastolatków będzie miała jeszcze większy wpływ. W jaki sposób przekłada się na kulturę młodzieżową? Dowiesz się tego, czytając dalej.
17.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Gatunek muzyki a kultura młodzieżowa
Przeróżne badania potwierdzają wpływ muzyki na emocje, nastroje i zachowania młodych ludzi. Ogromną rolę odgrywa w tym wszystkim gatunek muzyki, jakiej słucha młodzież. Jeśli jest to odmiana artystyczna, może uwrażliwić ludzi na piękno, estetykę i zauważanie niuansów w świecie.
Jednak niewielu nastolatków słucha tego typu brzmień. Zamiast tego stawiają oni głównie na muzykę popularną, młodzieżową oraz rap i cięższe brzmienia. Zdarza się, że muzyka tworzy subkultury, a te stają się agresywne lub niebezpieczne. Są to jednak odosobnione przypadki. O wiele częściej muzyka po prostu łączy młodych ludzi, buduje społeczność (zwaną jako subkultura właśnie), przywiązanie oraz przyjaźnie. Młodzież zaczyna spędzać razem czas, rozmawiać, jeździć na koncerty, a nawet zakładać własne zespoły muzyczne, które dają upust ich artystycznym potrzebom oraz pozwalają na wyrażenie emocji (nie zawsze tych łatwych).
Jakiej muzyki słucha młodzież?
Starsze osoby często mówią, że młodzież słucha teraz kiepskiej muzyki (lub nawet, że tego, czego słucha, muzyką nie da się nazwać). To jednak zbyt duże uogólnienie. Pamiętajmy, że młodzi ludzie mają różne gusta. Tak, jak dorośli mogą kochać rock, rap czy disco polo, tak samo i nastolatki mają prawo do własnych upodobań.
Wśród najpopularniejszych gatunków słuchanych przez młodych ludzi znalazły się:
- hip hop,
- pop,
- rock alternatywny,
- muzyka elektroniczna.
Popularne są także indie rock, vaporwave czy lo-fi. Młodzież szuka w muzyce autentyczności, emocji i przekazu, który doskonale wpisze się w ich potrzeby i uczucia, a te gatunki właśnie to dają. Dzięki temu nastolatki mogą utożsamiać się z artystami oraz ich fanami i czuć się częścią społeczności. Nie czują się samotni w swoich problemach, bo widzą, że inni mają tak samo. To bardzo ważne nie tylko dla młodych ludzi, ale dla nas wszystkich, ponieważ ta świadomość pomaga nam radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Muzyka a tożsamość młodych ludzi | subkultury
Młodzi ludzie wyrażają swoją tożsamość poprzez muzykę, której słuchają. Dlatego tak chętnie przyłączają się do różnych subkultur muzycznych, w których od razu widać (po wyglądzie i zainteresowaniach), że jej członkowie nadają na tych samych falach.
Choć subkultury kojarzą się nam się z czymś niezbyt dobrym, wcale tak nie jest. Dają one o wiele więcej dobrego, niż złego. Oczywiście należy pamiętać, że w każdym środowisku mogą znaleźć się osoby mające destrukcyjny wpływ na innych, ale tutaj zaczyna się właśnie rola rodzica lub opiekuna. Bądźmy otwarci na zainteresowania swoich dzieci, rozmawiajmy z nimi i oferujmy pomoc (swoją, specjalisty), gdy widzimy jakieś problemy. Budujmy zaufanie i wsparcie, zamiast strofować i dawać zakazy.
Jakie są najpopularniejsze subkultury muzyczne wśród młodzieży?
Do najbardziej znanych należą z pewnością:
- punki,
- metalowcy,
- raverzy,
- hip hopowcy,
Polecamy na eBilet.pl
Gdzie młodzież tworzy swoją kulturę muzyczną?
W dzisiejszych czasach możliwości budowania społeczności są o wiele większe, niż jeszcze 20-30 lat temu. Teraz młodzież nie musi spotykać się na osiedlu ze swoimi rówieśnikami-sąsiadami o odmiennych gustach. Tworzone subkultur młodzieżowych stało się o wiele łatwiejsze dzięki internetowi. Młodzi ludzie mogą należeć do różnych grup na Facebooku czy obserwować artystów na Instagramie. Dzięki komentarzom, postom i wiadomościom prywatnym budują oni społeczność opartą na kontakcie online.
Choć nam, dorosłym, wydaje się, że takie znajomości nie są wartościowe – mylimy się. Młodzi ludzie potrzebują w swoim otoczeniu osób, które będą interesować się tym, co oni oraz będą rozumieć ich zamiłowanie do konkretnego gatunku muzycznego. Jeśli nie znajdują ich w bezpośrednim, realnym otoczeniu, poszukują online. Tam także mogą powstawać przyjaźnie, które będą trwać latami. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by młodzież się spotykała (choć w przypadku internetowych znajomości warto mieć to pod kontrolą i na pierwsze spotkanie wybrać się z nastolatkiem, tylko po to, by sprawdzić, czy osoba po drugiej stronie ekranu jest tą, za którą się podaje. Jeśli tak, niech młodzi ludzie spędzą razem czas offline).
Kultura młodzieżowa a muzyka
Muzyka ma jeszcze jedno, równie ważne znaczenie dla młodzieży: staje się ich środkiem komunikacji z otoczeniem. Nastolatki przekazują swoje emocje, przekonania, obawy, zmartwienia itp. właśnie poprzez muzykę. Czasem wystarczy wsłuchać się w teksty piosenek, by dowiedzieć się, co doskwiera naszemu dziecku.
Muzyka może odzwierciedlać frustrację, złość, zdenerwowanie, marzenia, pragnienia, radość oraz wiele innych emocji i potrzeb. Za pomocą piosenek młodzi ludzie wyrażają także swoje poglądy społeczne, polityczne i te, dotyczące innych sfer życia. Nierzadko właśnie piosenki stają się inspiracją dla ruchów społecznych wśród młodzież, jednocześnie stając się ich hymnami.
Pozwólmy więc nastolatkom słuchać takiej muzyki, jaką chcą. Zamiast zakazywać, wsłuchajmy się w nią, zrozummy tekst i zastanówmy się, czy naszym dzieciom czegoś trzeba: wsparcia, zrozumienia, pomocy lub współdzielenia radości.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł